Som frustrovaná, manžel si ma neváži, ale ľúbim ho. Ako ďalej?

Zodpovedané
17. júl 2023

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 19 rokov, máme spolu dve deti. Prešli sme si rôznymi krízami vo vzťahu. Manžel sa snaží zabezpečiť rodinu po finančnej stránke, ale to je tak asi všetko. Nepodieľa sa na výchove, väčšinu času trávi prácou. Vážim si, že sa o nás stará. Chýba mi však rodinný život.

Kedykoľvek potrebujem pomoc, on má svoje plány, prácu. Občas s nami ide na nejaký výlet, na návštevu, ale roky ma to frustruje. Deti sú už väčšie, idú na strednú školu a ja mám už dosť takéhoto života. Neváži si ma. Často mi povie slová, ktoré zabolia. Teda také, ktoré by sa vo vzťahu nemali hovoriť. Roky mám pocit, že nie som pre neho dobrá. Často mi vytkne aká som v negatívnom zmysle slova. Ľúbim ho.

Ako ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa mi, že ste obetavá matka a manželka, ktorá je manželovi vždy k dispozícii. Počas 19 rokov ste tu vždy pripravená postarať sa a pomôcť. Rodina si už na to zvykla a manžel to berie ako samozrejmosť. Dalo by očakávať, že to patrične ocení, ale kdeže. Namiesto pochvaly sa Vám vždy ujde nezáujem, neochota a ignorácia vašich potrieb. Niekedy však nestačí ani to a vy dostanete slová a vety, ktoré Vás bolia a zraňujú. A aká je Vaša odpoveď na túto situáciu? Taká, že ho ľúbite.

Ešte na začiatku Vášho vzťahu ste mu mali dať hranice, ktoré by nesmel prekročiť. Takže by ste mali pouvažovať o tom, kam mu dovolíte ísť s jeho zraňujúcimi rečami a jeho nezáujmom o Vás, nastaviť si mantinely a stanoviť si, kam už cesta nevedie a kam ho nevpustíte. Ďalšia vec, ktorú by si mal uvedomiť je, že ste jeho partnerka a nie jeho podriadená. Ak však chceme takúto funkciu zastávať, musíme sa tak aj správať, lebo inak je správanie umelé, nie uveriteľné.

Vy ste teda presne v tejto pozícii. Niekoľkokrát som si prečítala Vaše slová, ale nikde som nevidela nič, čo by sa týkalo Vás - Vašej práce, Vašich koníčkov. Aj preto mám pocit, že žijete hlavne pre Vaše deti a manžela. Vy ste sa ocitli na poslednom mieste a presne tak Vás berie aj Váš manžel. Bolo by dobré opäť zabojovať o miesto, ktoré Vám patrí. Ale ako? Aj keď to nie je jednoduchá vec, potrebovali by ste viac sebavedomia. Uvažovali ste o návšteve terapeuta? Pretože ak zmeníte prístup k sebe, tak to bude mať aj pozitívny vplyv na to, ako sa budete správať a tým sa zmení aj prístup Vašej rodiny.

Prestaňte sa obetovať a čakať, kým Vás bude niekto potrebovať. Nájdite si vlastný zmysel života, niečo, čo Vás bude baviť. Deti sú už veľké, už Vás toľko nepotrebujú a manžel by si mal Vašu pozornosť najskôr zaslúžiť.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online