Ernst Moro — lekár, ktorý zachránil tisíce detských životov obyčajnou mrkvovou polievkou.

Priatelia! Vďaka nemu zachránila obyčajná mrkvová polievka nespočetné množstvo životov, umožnila diagnostikovať napríklad detskú mozgovú obrnu, objavil laktobacily — a napriek tomu za svoje zásluhy nezískal nijaké významné ocenenie. V našich končinách pritom jeho meno pozná len málokto.

Je až desivé uvedomiť si, že ešte pred poldruha storočím bola priemerná dĺžka ľudského života približne polovičná v porovnaní s dneškom. Neznamená to však, že naši predkovia zomierali v štyridsiatke na starobu. Významnú časť tejto štatistiky tvorila úmrtnosť dojčiat a malých detí. Nestačilo sa narodiť — dieťa muselo vôbec prežiť do dospelosti. A práve muž menom Ernst Moro túto neľahkú úlohu výrazne uľahčil.

Dnes by sme ho označili za slovinského lekára, keďže sa narodil 8. decembra 1874 v Ľubľane, hlavnom meste dnešného Slovinska. V tých časoch však bolo toto mesto súčasťou Rakúsko-Uhorska a nieslo názov Laibach, hlavné mesto vojvodstva Kraňsko.

Študoval však v samotnom Rakúsku — v Grazi. V roku 1899 získal titul doktora medicíny, v rokoch 1901–1902 pracoval v Mníchove po boku významného Theodora Eschericha, objaviteľa baktérie Escherichia coli, známej ako črevná baktéria. V roku 1906 získal špecializáciu pediatra a o dva roky neskôr sa stal profesorom na Univerzite v Heidelbergu.

Práve v roku 1908 uskutočnil objav, ktorého skutočný význam dokázala veda objasniť až o celé storočie neskôr. V tom období zomieralo obrovské množstvo detí na hnačkové ochorenia. Moro vytvoril jednoduchý recept, ktorý znížil detskú úmrtnosť takmer na polovicu — obyčajnú mrkvovú polievku. Pol kilogramu mrkvy sa rozvarí na pyré, zaleje litrom vody, pridajú sa tri gramy soli a všetko sa povarí tak, aby výsledný objem opäť tvoril jeden liter. Nič viac.

Až v roku 2002 vedci objasnili, že počas prípravy vznikajú v polievke oligosacharidy, ktoré sa uvoľňujú z mrkvy do roztoku a bránia baktériám prichytiť sa na sliznicu čriev. Ďalšie výskumy navyše ukázali, že táto polievka dokáže účinne liečiť aj hnačky spôsobené baktériami odolnými voči antibiotikám.

Už len tento jediný čin by stačil na to, aby sme si Ernsta Mora navždy pamätali s úctou a vďačnosťou. No jeho zásluhy boli omnoho rozsiahlejšie. Zaviedol sterilizáciu dojčenských fliaš, upozornil na skutočnosť, že deti dojčené materským mliekom sú výrazne odolnejšie voči chorobám — až neskôr sa ukázalo, že ich chránia materské protilátky, ktoré deťom na umelej výžive chýbajú.

Práve Moro vytvoril aj takzvané „Morovo mlieko“ určené na umelé kŕmenie dojčiat — zmes smotany, múky, masla a cukru. Objavil laktobacily obsiahnuté v kyslomliečnych výrobkoch a poukázal na ich blahodarné účinky.

Rovnako opísal reflex, ktorý sa objavuje u dojčiat počas prvých mesiacov života: ak v blízkosti hlavičky zaznie prudký zvuk, dieťa najprv roztiahne ruky a prsty a následne ich prudko pritiahne k telu. Neprítomnosť tohto reflexu môže signalizovať poškodenie alebo útlm centrálnej nervovej sústavy. Práve vďaka Morovmu reflexu možno napríklad včas vysloviť podozrenie na detskú mozgovú obrnu.

Je priam neuveriteľné, že napriek svojim mimoriadnym zásluhám žil Ernst Moro skromným životom. Nezískal významné ocenenia — dokonca nebol ani raz nominovaný na Nobelovu cenu za medicínu. Mal však aspoň to šťastie, že prežil obdobie Tretej ríše. V roku 1936 bol nútený opustiť profesorské miesto v Heidelbergu údajne „zo zdravotných dôvodov“, v skutočnosti však preto, že jeho manželka bola židovského pôvodu.

Až do svojich sedemdesiatich štyroch rokov sa však neprestal venovať milovanej práci. Veľký pediater pokračoval až do roku 1948 v súkromnej lekárskej praxi a viedol vlastnú detskú kliniku na Mozartstraße 10.

avatar
prosimopomoc založila diskusiu
Dnes o 19:18    

Nemá muža, nemá pravdy

Ahojte, aj na vás pozerajú ľudia inak, keď sa dozvedia, že ste slobodná a bezdetná vo veku 33+? Napriek finančnej nezávislosti a dobrej kariére majú naozaj ľudia radšej matky, vydáte ženy hoci bez vz

avatar
dominika_cAMBASÁDORKA
Dnes o 18:56    

Keď je apartmán nielen krásny, ale aj vybavený pomaly lepšie ako vaša domácnosť 🤭 A ešte aj s #dm produktami 🥰😄 Víkendový únik zahájený ✔️

Ahojte, prosím vás kde zvyknete nechávať auto pri letisku v BA, keď idete na dovolenku? Ďakujem za každú radu.

avatar
janula2511 založila diskusiu
Dnes o 18:38    

Krém na zosvetlenie jazvy po popálenine: Aké sú vaše skúsenosti?

Ahojte hľadám nejaký krém na jazvy po popalenine.Jazva je tmavocervena.Máte s niečím skúsenosť ?

Ahojte.
Žienky, aký máte telefón prosím? Chcem nejaký nový a rozmýšľam nad iphone.. No doteraz som mala vzdy Samsung.. Ďakujem za typy

avatar
felindaOverená organizácia
Dnes o 18:23    

❤️zo života v zariadení ❤️ Približne 20 detí z nášho centra dostane možnosť zažiť niečo, čo mnohým z nich v živote chýbalo – pocit radosti, pokoja a bezpečia.

Tieto deti si prešli náročnými životnými skúsenosťami, ktoré zanechali stopy na ich detstve. Namiesto bezstarostných chvíľ museli často čeliť strachu, neistote či bolestivým situáciám doma. O to viac potrebujú prostredie, kde sa budú cítiť prijaté, vypočuté a v bezpečí.

Popri odbornej pomoci však potrebujú aj obyčajné, no nesmierne dôležité chvíle, počas ktorých môžu cítiť pokoj, prijatie, radosť a bezpečie.

Práve preto sa organizuje ábor plný aktivít, dobrodružstiev, smiechu a nových priateľstiev. Tento tábor má však aj oveľa hlbší význam. Nie je to len obyčajný letný pobyt – ide o terapeutický tábor, kde sa stretne tím odborníkov, ktorí hravou a citlivou formou pomôžu deťom, ktoré to najviac potrebujú.

Chceme im dopriať zážitky, na ktoré budú spomínať s úsmevom, a zároveň im pomôcť znovu budovať pocit dôvery, bezpečia a vlastnej hodnoty.

Preto sa na vás obraciame s prosbou o pomoc a podporu. Každý príspevok môže pomôcť vytvoriť miesto, kde budú môcť byť deti aspoň na chvíľu jednoducho deťmi. Jedno miesto stojí 150 € , niečo samozrejme máme našetrené, no pomoc nám je potrebná.
Bankové spojenie je v priloženom linku :

https://briezdenie.sk/kontakt/

Pripadne ako obvykle mi napíšte ❤️

avatar
bublinka12334 založila diskusiu
Dnes o 18:10    

Kde hľadať zubnú pohotovosť cez víkend?

Dobrý večer,prosím Vás viete mi poradiť kde funguje zubná pohotovosť cez víkend vo večerných hodinách? Okolie ZA a PB Ďakujem

avatar
haggard_222 založila diskusiu
Dnes o 18:08    

Kde nájsť kvalitné záhradné sedenie a domčeky?

Ahojte. S akym zahradnym sedenim ste spokojne, alebo naopak nespokojne? Zaujimalo by ma aj jedalenske sedenie, aj take to "gaucove" resp. pohodlnejsie na kavicku. K tym jedalenskym pozeram ze Livarno

Recept na nutelu podla 4r dietata: voda, hladka muka, olej, kakao, kaiserka, rozok a cela vzorka maminho proteinu, ktory je na dosah. 😁 Nemala som ju naucit strihat. 😁

S akej stránky je dobre objednať kyticu kvetov okrem kvety.sk

avatar
lucindamax
Správa bola zmenená    Dnes o 17:43    

Aj napriek teplu a teda topiacemu krému, som to opäť dala 🤗 torta a 50 cupcakes, zajtra ráno už len odovzdať a tešiť sa na odozvu malej princeznej po jej mega party.
Cupcaky sú plnené tak isto ako torta, jedny karamelovo čokoládové, druhé vanilkovo malinové, všade chrumkavá zložka (tu v poslednej dobe milujem robiť aj jest). 😊

avatar
kik119 založila diskusiu
Dnes o 17:13    

Červené vyrážky na krku a hrudníku: čo pomohlo?

Ahojte, chcel by som sa opýtať, či mal niekto podobný problém. Teraz som všimol Na krku a hrudníku sa mi objavili červené pupienky/vyrážky, niektoré majú akoby bielu hlavičku. Nesvrbia ma, nepália a

avatar
viktor_1 založila diskusiu
Dnes o 17:11    

Prečo pes prestal jesť granule?

Dobry den , chcem sa opytat . Moj pes doteraz jedol lrasne granule eminent kazdy den rano a vecer . No v poslednom obdobi ich nechce jest a caka kym mu kupim nejaku konzervu z masom . Ako to riesit ?

avatar
kikihruska založila diskusiu
Dnes o 17:09    

Ako riešiť nespavosť u 6-týždňového dieťaťa?

Ahojte, mám 6 týždňového syna, ktorý doteraz krásne spinkal počas dňa aj v noci, ale ako nastal 6 týždeň, zrazu sa zmenil na nepoznanie. Nechce spať v noci a cez deň už vôbec. Je strašne preunavený, j

avatar
letkmi založila diskusiu
Dnes o 16:55    

Máte skúsenosti s nemeckým gymnáziom v Novom Meste nad Váhom?

Rada by som sa spýtala či má niekto skúsenosti alebo dieťa na nemeckom gymnáziu v Novom Meste nad Váhom, či je to náročné ako to tam prebieha, akí sú pedagógovia?

Akú appku na sledovanie tehotenstva odporúčate ?

zeny, odporucte nejaky dobry film na vecer. Oddychovy, na zamyslenie alebo komediu na uvolnenie. Kludne aj starsi, hocijaky

avatar
kikina_98 založila diskusiu
Dnes o 15:59    

Odporúčania na plastiku nosa: Kto je najlepší?

Dobrý deň, ak niekto z Vás bol, tak koho by ste odporučili a aké máte celkové skúsenosti? Vďaka za info ;)

avatar
desa12 založila diskusiu
Dnes o 15:52    

Pretrvávajúca hnačka: Je to syndróm dráždivého čreva?

ahojte, mam 30 rokov, mam celozivotny problem s hnackou, vyvolava mi ju jedlo, stres, neprijemne situacie... ma cely zivot citlive travenie a nie je to u mna nic nezvycajne mat hnacku pocas stresovejs

Letná sezóna zahájená ☀️🏖️

Ahojte. Prosim vas chodite niekto na obezitologiu? Respektive riesite obezitu s diabetologom alebo obezitologom? Pomohli vam? Dakujem

avatar
kikina_98 založila diskusiu
Dnes o 14:57    

Je možné platiť 500 eurovou bankovkou?

Dá sa ešte v dnešnej dobe platiť 500 eurovkou?

Strana