Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nutriton

Nutriton je instantné zahusťovadlo materského alebo umelého mlieka5 na báze karubínu (inak tiež karobu, svätojánskeho chleba, rohovníka). Vyrába ho spoločnosť Nutricia, ktorá je súčasťou skupiny Danone.

Kedy Nutriton používať?

Nutriton je vhodné používať len vtedy, ak dieťa neprospieva, bola vylúčená alergia na bielkovinu kravského mlieka a iné potravinové alergie a ostatné bežné antirefluxné opatrenia nie sú úspešné.

NutritonJe možné ho používať už od narodenia pre deti, ktoré trpia opakovaným grckaním, gastroezofageálnym refluxom. Pred jeho užitím je ale potrebné zvážiť a vylúčiť aj možné príčiny gastroezofegeálneho refluxu3 (napr. viac ako 40% detí trpiacich GER, ktoré nereagujú na obvyklé antirefluxné opatrenia majú alergiu na bielkovinu kravského mlieka alebo sóju) a vyskúšať šetrnejšie metódy. Napr. častejšie kŕmenie menšími porciami (dojčenie dlhšiu dobu z jedného prsníka a veľmi často, aby tok materského mlieka bol pomalý) - žalúdok bábätka sa rýchlo vyprázdňuje, dbanie na odgrgávanie, šetrné zaobchádzanie s dieťaťom po jedle, podávanie sirupu Gastrotuss baby.

Mlieko zahustené Nutritonom sa oveľa ťažšie trávi než nekoncentrované mlieko a viac zaťažuje tráviaci trakt bábätka. Do úvahy treba brať tiež častý súbeh s alergiou na bielkovinu kravského mlieka a na karob. Zhruba tretina alergikov na BKM reaguje aj na karob a teda aj Nutriton. Navyše je dokázané, že zahusťovanie mlieka síce znižuje grckanie, ale miera expozície pažeráka žalúdočnými kyselinami zostáva rovnaká.

Zloženie Nutriton

  • maltodextrín,
  • zahusťovadlo karubín (vláknina zo svätojánskeho chleba),
  • laktát vápenatý.

Ako Nutriton používať?

Nutriton možno pridať priamo do pripraveného umelého mlieka5 alebo do odstriekaného materského mlieka (pozor, použitie dojčenských fliaš kazí techniku ​​dojčenia a umožňuje dieťaťu stravu získavať ľahšie než saním z prsníka. Zvyšuje sa teda riziko bojkotu dojčenia a predčasného odstavenia dieťaťa6, alebo ho podávať lyžičkou samostatne ako gél pred a v priebehu dojčenia11 (tento spôsob nekazí techniku ​​dojčenia) .

Podávanie Nutritonu súčasne s mliekom z dojčenskej fľaše

Na každých 60 až 90 ml mlieka ohriateho na telesnú teplotu pridajte 2 až 3 odmerky Nutritonu. Obsah fľaše dobre premiešajte a nechajte 3 až 4 minúty stáť, aby Nutriton mlieko zahustil. Potom znova premiešajte a okamžite podávajte dieťaťu. Pravdepodobne bude potrebný cumlík s väčším otvorom, než akú by ste použili na nekoncentrované mlieko.

Podávanie Nutritonu samostatne lyžičkou

V 25 ml na teplotu tela vychladnutej prevarenej vody vhodnej pre dojčatá rozpustite 2 odmerky Nutritonu. Dobre premiešajte a nechajte 3 až 4 minúty stáť, aby Nutriton zhustol. Potom znovu zamiešajte a okamžite podávajte dieťaťu lyžičkou pred a počas dojčenia.

Viac o Nutritone na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/06/12.pdf
  2. https://web.archive.org/web/20140410003035/http://www.nutriklub.cz/mlecnekase
  3. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/reflux-grckanie/
  4. https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-ked-ma-dieta-hnacku-alebo-vracia/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s Nutritonom

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s Nutritonom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť