Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Podprsenka na kojenie

1 skúsenosť

Podprsenka na kojenie je podprsenka s košíčkami, ktoré sa dajú v hornej časti odopnúť a odklopiť, čo umožňuje pohodlné a diskrétne dojčenie11. Mamičky s menšími prsiami preferujú obyčajné pružné, tzv športové podprsenky. Pri tých sa pri dojčení len stiahne materiál košíčka na stranu. Zvyčajne sa do dojčiacej podprsenky používajú jednorazové alebo prateľné vložky, ktoré absorbujú unikajúce mlieko.

Oblečená podprsenka na kojenie so zapnutými košíčkami a pri kojení

Ako vybrať správnu veľkosť podprsenky na kojenie?

Počas tehotenstva a po pôrode32 sa žene zväčšia prsia, väčšinou o jeden až tri veľkosti košíčkov, ale nemožno to dopredu presne odhadnúť. Po pôrode sa zmenší obvod hrudníka a tiež sa prakticky každá podprsenka časom vytiahne.

Pri skúšaní by mala byť žena schopná zapnúť podprsenku na kojenie na najväčší obvod, na posledný háčik. Pri správnej technike dojčenia sa prsia zvyčajne nalejú nanajvýš niekoľko prvých dní po pôrode. Ak mamička kupuje podprsenku na kojenie v tejto dobe, je nutné s tým počítať, aby jej neskôr neboli košíčky veľké. Ideálne je teda kupovať dojčiacu podprsenku až týždeň po pôrode, alebo kompromisne aspoň v posledných dvoch mesiacoch tehotenstva.

Samozrejme je nutné ju skúšať vrátane absorpčných vložiek. Podprsenka by nikde nemala prsia stláčať. Nosenie tesnej dojčiace podprsenky môže viesť k retencii mlieka, až k zápalu prsníka. Do košíčkov podprsenky by mal ísť voľne vsunúť prst, ale zároveň je potrebné nenechávať v nich príliš veľa priestoru pre rast pŕs.

Rôzne druhy  podprseniek na kojenie

Pohodlnejšie bývajú podprsenky na kojenie so širokými ramienkami. Tie lepšie podržia ťažšie prsia, nezarezávajú sa do ramien. Materiál podprsenky by mal dostatočne podopierať prsia, ale zároveň byť priedušný. Všeobecne sa neodporúča v období dojčenia nosiť podprsenky s kosticami. Podprsenka bez kostíc by mala prsiam poskytovať dostatočnú oporu. Ak sa ale rozhodnete pre podprsenku s kosticami, tie by mali priliehať na vaše rebrá, nie na prsia. Vhodnou voľbou je podprsenka na kojenie, ktorej košíček mamička zvládne odopnúť jednou rukou, môže tak dieťa rýchlejšie a ľahšie priložiť k prsníku.

Rôzne druhy podprseniek na kojenie

Súvisiace články

Viac o dojčiacej podprsenke na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20120328234958/http://www.mammae.cz/vyber-spravne-kojici-podprsenky
  2. https://web.archive.org/web/20130928002747/http://www.spravnapodprsenka.cz/clanky/maminky-tehulky...
  3. http://www.mojebetynka.cz/tehotenstvi-a-porod/tipy-a-rady-v-tehotenstvi/kojici-podprsenku-noste-u...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s podprsenkou na kojenie

Máš skúsenosť s podprsenkou na kojenie?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
anitajk
1. nov 2018

Dojčiaca podprsenka

Dojčiace košieľka a dojčiace podprsenka pre mňa boli veľmi dôležité po celú dobu dojčenia. Veľmi to uľahčí dojčenie, hlavne v noci, keď je človek rozospatý.
0 poďakovaní