Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

tanuska28
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miriam439
27. okt 2020

@ereska Protokol o prevzatí dieťaťa z DeD, neodkladné opatrenie, asi aj rodný list (ten som nosila stále so sebou originál a kópiu, keď som niečo vybavovala). Soc. poisťovňa mi dala žiadosť o materské a tú mi potvrdzoval aj zamestnávateľ a potom som ju zaniesla na SP

tecko28
28. okt 2020

Dievcata neviete niekto ako je to teraz so sudmi? 16.11. mame naplanovane pojednavanie, ale neprisiel este papier zo sudu. Pojednava sa? Dakujem

berginkan
28. okt 2020

@tecko28 vraj ano. No a este maju cas. V systeme nic nemate?

tecko28
28. okt 2020

@berginkan Ano, uz vyse mesiac mame vytycene pojednavanie, povodne mohlo byt aj skor, ale museli sme to prisposobit manzelovi, ktory robi v zahranici, tak tomu prisposobila sudkyna termin. A zajtra ide zasa na 2 tyzdne prec, takze ak to pride, nemoze si to prevziat a mne to nedaju

katkuz
28. okt 2020

@tecko28 trosku sa votriem 🙂 viem ze bola moznost vybavit si na poste "zltu karticku" a potom mohol aj napr. manzel manzelke prevziat postu - nie som si ista, ale myslim, ze sa dala prevziat aj ked bola "do vlastnych ruk"

ereska
28. okt 2020

@miriam439 ďakujem krasne

miriam439
28. okt 2020

@katkuz
@tecko28
Áno, pošta má tlačivo na splnomocnenie na preberanie zásielok a tam si vyznačiš, čo všetko môže ta druha osoba preberať - my máme všetko, aj do vlastných rúk a aj peniaze... takže stačí toto vybaviť, hlavne, keď manžel chodí na dlhší čas do zahraničia...
My máme modrú kartičku, ale neviem či je farba podstatná, možno sa líši podľa stupňa splnomocnenia (či len niečo a či všetko preberá)

miro100
29. okt 2020

@juliagas ahoj, no už teraz ju zastavili aj nám 😔 už nemáme veľa sedení a ale takto sa to dosť predlžuje

tecko28
29. okt 2020

@katkuz
@miriam439 dievcata velmi dakujem za radu 🙂 Vybavili sme "modru karticku" a mozem preberat zasielky do vlastnych ruk .

vikadur
29. okt 2020

Ahoj. My máme 6- ročne dvojičky a začali sme zvažovať, že by sme mozno prijali ešte jedno babo. Teda mne to začalo vŕtať v poslednej dobe v hlave. Tak som práve dnes napísala na upsvar pani, ktorá nás mala na starosti, že aký by bol postup teraz, tak budem čakať. Sociálka bola u nás doma, videla aj psíka, ze mame. Pani bola veľmi mila. My sme na naše bambuľky čakali 2 roky a nejaké 2 mesiace, už sme si aj obnovovali prípravu a potom sa odrazu ozvali z uradu. Videli sme ich prvýkrát, keď mali tri dni a ako dvojtýždňové e.si ich brali domov na základe predbežného opatrenia. A potom prebehol súd po 9 mesiacoch a boli nase. Netreba sa toho báť, držím palce 🙂

sincerity
30. okt 2020

Ideme sa pochváliť. Eliáš mal cez týždeň 3 roky. Už je to veľký chalanisko 🙂. Pozdravujeme všetkých a držíme palce k rozhodnutiu a k úžasným detičkám!

tecko28
30. okt 2020

@sincerity krasne meno a krasny chlapcek. Vsetko len to najlepsie! 🙂

indiankaindi
30. okt 2020

@tecko28 pýtala si sa na súdy, tak držím palce, aby ste mali ten súd, my sme mali mať začiatkom novembra a zrušili nám ho, vraj kvôli pretrvávajúcej epidemiologickej situácii. Tak nech Vám to prebehne normálne 🙂 Vy to máte až v polovici novembra a to už bude po oboch testovaniach, tak by to mohlo byť ok. My sme sa hlavne kvôli tomu chystali na testovanie, aby sme to nejako nezmarili, ale tak nevadí. Pojednávanie nám ale preložili až na rok 2021 :(

aliziana
31. okt 2020

@indiankaindi my máme tiež mať budúci týždeň, a zatiaľ nám nikto nedal nič vedieť, po testovaní si tam radšej zavolám...

tecko28
31. okt 2020

@indiankaindi ktory sud? My Nove Zamky

indiankaindi
31. okt 2020

@aliziana určite pre istotu volajte, aj my sme plánovali volať deň pred ale predbehli nás.
@tecko28 my Levice.

nikoleta177
2. nov 2020

ahojte 🙂 idem sa pochvalit 🙂 od 27.10.2020 sme zaradeni do zoznamu cakatelov! velmi sa tesime, ze sme to konecne dokoncili, kedze sa to natahovalo kvoli korone ☹ sme z Bratislavskeho kraja a nase poziadavky su: jednotlivec alebo dvojicky do 2 rokov, bez preferencie pohlavia a etnika, bez zavaznych zdravotnych tazkosti. Dufam, ze nebudeme dlho cakat. Pani na urade nam nepovedala, na ktorom mieste sme v poradi, lebo ze oni to neberu podla poradia ale hladaju vhodnych rodicov pre konkretne dietatko.

juliagas
2. nov 2020

@miro100 no mi už iba 2x a mohli sme to mát... Takto budeme čakať neviem dokedy... 😔

joannita
2. nov 2020

@nikoleta177 tak urcite sa ide podla poradia, hlavne ked ste cerstvi zaradeni 🙂
Mozno tak v prvej 10 tke az 20tke sa potom jemne "preskakuje" sa snazia hladat tych vhodnych rodicov....
Blahozelam kazdopadne 👌😊

joannita
2. nov 2020

Dievcata, mozno to niektorej pomoze, kedze viac x sme tu otvorili tuto temu..... ze kedy povedat dietatu, ze je osvojene (ze je sice z ineho bruska ale z mojho srdiecka.... Atd) Dnes som sa bavila na tuto temu s detskou psychologickou, ktora sa venuje adopciam a detskym domovom. Povedala, ze odporucanie je medzi skolkou a skolou, t.z. Medzi 3 - 6 rokmi. Zalezi od viacerych faktorov samozrejme. Do 3 rokov to vraj dietatko nema sancu pochopit....
Snad to niekomu pomoze, aj ked samozrejme, kazdy nech urobi podla svojich pocitov....

apadapa
2. nov 2020

@nikoleta177 tak s tym cakanim je to take no... my mame podobne poziadavky ako vy, tiez Ba kraj a cakame uz 2 roky😔, ale hadam sa vsetky dockame...

berginkan
2. nov 2020

@joannita pochopit to nepochopi, ale vsetko si uklada. Takze ano je to na kazdom z nas ako mu odporucila psycho.

gelinka75
2. nov 2020

@joannita tiez obcas malemu hovorim o srdiecku, o dome kde na nas cakal, urcite to nechape, mozno to ani nevnimal, ale myslim, ze potom mu to uz bude viac zname a bude to viac povazovat za prirodzene, proste s tym dozrieva az kym to pochopi...ja sa len velmi bojim toho aby sa mu nevysmievali pre nieco, aby ho niekto nezranil, uz aj deti vedia byt zle v dnesnej dobe, podla toho aky maju priklad

joannita
2. nov 2020

@berginkan
@gelinka75
Dievcata, ale ved to je iplne v poriadku. Ja len pisem co hovori psycholog. Napisala som, ze mozno to niekomu pomoze v rozhodovani, ako napriklad mne. To nebol navod, ale odporucanie, moznost..... 😉😘

jazlyn
2. nov 2020

Ahojte kocky som velmi rada ze som nasla tuto diskusiu s manzelom rozmyslame o adopcii dlhsi cas sa nam nedari mat vlastne babo a v podstate aj ak by sa nam podarilo tak by sme napriek tomu si chceli aj adoptovat v buducnosti zatial je to len myslienka .. najprv som si povedala ze si o tom pozistujem nieco viacej nasla som par diskusii na nete no konverzacie uz boli par rokov stare takze to moc do uvahy neberiem mna skor zaujima ten cely proces kym by nas zaradili na cakaciu listinu... ake su podmienky co vsetko musime splnat mat nemat atd .. atd .. ak by sa tu nasla nejaka Mila baba ktora by mi to aspon s casti opisala ten aktualny proces budem velmi vdacna vopred dakujem
krasne ❤️❤️

djura
3. nov 2020

@jazlyn ahoj, pojdete na urad prace socialnych veci a rodiny do vasho okresneho mesta a podate ziadost o adopciu. Paninka vam da zoznam dokladov ktore si mate zhromazdit (potvrdenie o prijme, o zamestnani, byvanie, zdravotnu dokumentaciu) a pojdete do krajskeho mesta na UPSVR a odovzdate to tam.
Nasledne vas navstivi niekto z upsvr aby preveril podmienky byvania ( len ci je prostredie v lepsom stave ako to z ktoreho dieta odňali) a zadate poziadavky na dieta/deti. Posudok z obce/mesta od starostky kde byvate. Zacnete psychologicku pripravu v pocte 24 stretnuti ( mozu to scucnut na 9x... mate moznost zadarmo cez upsvr v pracovne dni alebo cez org.usmev alebo navrat aj vikendy robia) po odchodeni tejto pripravy navas vystavi psychologicka posudok na zaklade ktoreho vas zaradia do zoznamu cakatelov. Dlzka cakania je podla poziadaviek a kraja kde ste ziadatelmi.
* ak je nieco nejasne kludne piste 😉 pripadne baby ma doplnia ak som vynechala

andrea_82
3. nov 2020

@djura ja len opravím, že príprava je v trvaní 26 hodín. Môže to byť rôzny počet stretnutí, podľa toho, aké dlhé budú. Musíte ju ukončiť do 1 roka od podania žiadosti. A v niektorých mestách chodia na kontrolu domácnosti aj z mestského úradu, kým napíšu posudok, hlavne v tých väčších mestách, kde vás nepoznajú priamo.

tecko28
3. nov 2020

@djura
@jazlyn Dlzka pripravy je 26h 🙂 a zalezi od subjektu, alebo psychologicky na kolko stretnuti sa to uskutocni

djura
3. nov 2020

@tecko28
@andrea_82 moooze byť, každopádne je to individuálne koľko ich bude reálne.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre