Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

misula4660
24. mar 2012

@matax rozsudok o osvojiteľnosti sa doručuje aj bio rodičom, pretože nám sa to tak dlho ťahalo kvôli bio matke, ktorá vôbec nepreberá poštu...

matax
24. mar 2012

@misula4660 ano, sa mi to zdalo,len som si nebola ista, dik,u nás sa vlastne tiez cakalo na dorucenie matke a ked ju nenasli, tak na dake lehoty...som to az tak nevnimala, lebo deti u z boli u nás 🙂
Jeej, to som nevedela, ze doba pobytu dieta v novej rodine sa rata uz od predbezka, to je dobre 🙂 . Pri pestu je to tiez tak, ze stacii, aby dieta bolo 9 mesiacov v pestunskej rodine a ked je uz osvojitelne, moze sa po 9 mes odkedy je v rodine, rovno osvojit 🙂

misula4660
24. mar 2012

@matax áno ráta sa tá doba,len nám tetuška na úrade povedala, že nie je to povinnosť, že to záleží len od sudcu...takže my sme asi mali fakt na to všetko šťastie na dobrú sudkyňu...i keď teda tá osvojiteľnosť nám trvala viac ako 4 mesiace....

misula4660
24. mar 2012

prípájam aj nejaké foto nášho drobčeka....teda veď on už je velikánsky chlapisko....onedlho už budeme mať prvý rôčik....nejdú mi tu tie foto otočiť, takže len takto...

suezana
25. mar 2012

@misula4660 prekrááááásny je - chlapčiatko malinkééé 😵 😵 😵 😵 😵 😵

misula4660
25. mar 2012

@suezana ďakujeme Zuzka.... 😉

karkana
25. mar 2012

@misula4660 joj,je zlatučkýýýý 🙂 🙂

lusterka
25. mar 2012

@misula4660 naozaj je krasny a tie ociskaaaaaa..

misula4660
25. mar 2012

@karkana
@lusterka ďakujem baby.... 🙂

marti35
25. mar 2012

@misula4660 Je zlatučký vysmiaty ...tak narástol 🙂 🙂 🙂 🙂

natia
25. mar 2012

@misula4660 preboha, to je nááádherné dieťa...na zjedenie...drobááátko 🙂

misula4660
25. mar 2012

@marti35 veru rastie ako z vody, človek si to možno niekedy ani neuvedomuje, ale ten čas strašne rýchlo letí....
@natia ďakujem, robí nám velikáááánsku radosť.... 🙂

kanhwa
25. mar 2012

@misula4660 nadherne a stastne dietatko 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a ake zubate 😀 😀 😀 my mame len dva dolne zatial.....

misula4660
25. mar 2012

@kanhwa no my už máme 7 a zdá sa mi, že idú ďalšie dva.... 😉

lubka1709
26. mar 2012

Babenky chcem sa opýtať.Keď pri osvojeni dieťaťa tak sud zasiela papiere bio rodičom o tom že bude adoptovane a keď oni nepreberaju poštu tak sa to naťahuje alebo ako to je?

mexx
26. mar 2012

@lubka1709 Pri osvojeni im to nezasielaju. 😉 Robi sa to iba pri pestunstve. A ano, tam sa to moze natahovat prave tym, ze si to nepreberaju.

lubka1709
26. mar 2012

@mexx dik za odpoveď 🙂

lubka1709
26. mar 2012

Ktorá z vás ma skusenosťi s adopciou miminka ktoré je miešane alebo dieťa ktoré malo matku alkoholičku?je to až fakt take nezvladnuteľne ako mi tu niektore píšu?budem rada za každu jednu Vašu skusenosť.Ja sa riadim podĺa toho ako si ho vychovane tak ho aj mame.

cairka
26. mar 2012

@mexx , ale osvojiteľnosť posielajú bio rodičom, či nie? 😕 takže vlastne ak sa niekto nakontaktuje na bábo, ktoré ešte nie je osvojiteľné a potom sa čaká kým rodičia preberú poštu o osvojiteľnosti sa to môže natiahnúť 😕 teda ja som to tak pochopila. samotné osvojenie už samozrejme neposielajú.
@lubka1709 , to máš ťažké...o tom alkohole sa tu teraz dosť písalo, väčšina z týchto rodičiek sa s alkoholom stretáva pravidelne, aj ked to nemá v správe.

jaron
26. mar 2012

@lubka1709 ja skúsenosť nemám, ale tiež ma to zaujíma. Len by som rozlíšil dve veci:
- poškodenie mozgu, nervovej sústavy a pod. (v dôsledku alkoholu, drog...) - v tom už zrejme výchovou veľa nezmôžeme
- vplyv dedičnosti, zážitky dieťaťa, rasa a pod. - tu zrejme prichádza na rad to, čo hovoríš o možnostiach výchovy

magimary
26. mar 2012

@lubka1709 ja mám priame skúsenosti s alkoholom u detičiek (teda s FAS), ale ja som zrejme nesprávna "vzorka", lebo naše "alkoholové" deti boli a aj teraz naďalej sú (!) úžasné, múdre, šikovné, majú super pamäť a ostatné intelektové schopnosti... a nevyzerá to, že by to v budúcnosti malo byť nejako extra inak... (ale zase-do budúcna nikto nevidíme, všakže 😉)
a to najstarší z týchto detí bude mať už 6 rokov 😉
samozrejme, na začiatku to bolo možno ťažšie, ale potom keď dieťatko dobehlo rovesníkov, v ničom sa nelíšilo od ostatných detí...

je ale samozrejmé, že tieto veci sú vysoko individuálne a veľmi to celé závisí od mnohých okolností...
(na margo @jaron poznámky, ohľadom poškodenia mozgu... aj to je veľmi nejednoznačné...lebo aj mozog môže byť poškodený a "poškodený"... a najmä-ten detský má úžasnú schopnosť rýchleho vývinu a regenerácie...resp. kompenzácie 😉)

cairka
26. mar 2012

@jaron , ale ono to moc rozlišovať ani nemôžeš. Ja mám 2 cigánočky. Staršia má problém s koncentráciou , sociálne správanie na bode mrazu, iné ťažšie problémy nemá. Ale či je toto následkom alkoholu a poškodenia mozgu v tehotenstve, alebo 8mesiacmi v domove a poruchou pripútania, či jednoducho zdedený temperament ti neviem ani ja povedať, nie to niekto, kto ju nepozná že by to vyčítal z knihy...mladšia už teraz je vidno, že aj keď je živá, ale dokáže sa sústrediť na jednu vec a celkovo nie je až taký šaleňák. A to má dokázateľnú poruchy nervovej sústavy (je epileptik) . Aby som teda len nekydala na staršiu, tak doplním, že je to dieťa s minimálne priemerným intelektom, perfektnou pamäťou a strašne cieľavedomé (cieľ je byť najlepšia 😅 ) , takže tie svoje "nedostatky" vyvažuje týmto 🙂
Takže tie deti sú kinder surprise či sa nám to páči alebo nie. jedno dieťa alkoholičky môže byť úplne v poriadku a druhé s ťažkým mentálnym zaostávaním a samozrejme aj všetky ostatné možnosti medzi tým. Jedno čo strávilo v domove 3 mesiace môže byť úplne v poriadku a druhé môže mať za tú istú dobu už ťažkú poruchu pripútania... tož tak...

jaron
26. mar 2012

@magimary @cairka
samozrejme súhlasím a rozumiem, čo píšete, ale predsa len existuje aj tzv. nezvratné poškodenie, kde výchovou sa samozrejme môže dosiahnuť maximum, ale maximum v rámci možností, hraníc, za ktoré sa už jednoducho (keď neberiem do úvahy zázraky, ktoré sa tiež môžu stať) ísť výchovou nedá - to som mal na mysli, že aj také čosi sa deje, že aj s tým treba rátať.

A chápem, že niekedy nie je isté, čo je vlastne čo, ale tým som sa ani nechcel zapodievať.

mexx
26. mar 2012

@cairka Aha, no vidis, v podstate toto je pravda, ze rozsudok o osvojitelnosti sa im posiela. Toto mi nedoplo, som to pochopila tak v prvom momente, ze ked uz niekto dieta adoptuje, tak sa to nevesia biorodicom na nos. 😅
Hej, s pravoplatnostou osvojitelnosti sa to moze tahat. Nam sa tak pri Bambuline od januara az do leta... 🙄 😝

cairka
26. mar 2012

@jaron , lenže to nezvratné poškodenie väčšinou nezistíš v útlom veku, pokiaľ tam nie je naozaj výrazné poškodenie mozgu, prípadne jasné známky FASu - tie deti majú typické črty tváre napríklad. Ale poruchu pripútania, ťažké ADHD, poruchy správania, to sa zistí až ako dieťa rastie...a to sú veci, ktoré výchovou neovplyvníš

jaron
26. mar 2012

@cairka áno, súhlasím, veď ja som ani nechcel povedať, že to je možné hneď zistiť, ale len to, že sa to môže stať a výchovou to nie je možné riešiť
ako keď dieťatku chýba ručička, už to nezmeníme, podobne sa niekedy stane aj niečo vo vnútre a už to nie je po fyziologickej stránek možné zmeniť, ale samozrejme rodič to dieťa miluje a s láskou pre neho urobí všetko čo je možné a tým aspoň v rámci daných možností dieťa porastie

lubka1709
26. mar 2012

Je to pekne ako pišete o tom že ake môžu byť nasledky keď matka v tehotenstve používa alkohol.poznám pár matiek ktore počas tehotenstva nepouživali alkohol a dieťa je nezvladnutelne nepozorne a podobne tak človek nevie čo z vlastného dieťaťa vyrastie.

cairka
26. mar 2012

@jaron , áno, tak to je. Proste treba byť pripravený, že sa niečo také môže vyskytnúť a potom nehľadať chyby v génoch ani v rase, ale prijať, že to dieťa je "choré". a nenechať sa presvedčiť okolím, že za to môže dieťa, lebo má zlé gény, prípadne rodičia, lebo ho nevedia vychovať 😝

cairka
26. mar 2012

@lubka1709 , no ono je to hlavne o tom, že chcené deti s primeraným vnútromaternicovým vývinom a milujúcim prijatím bezprostredne po pôrode je takéto (nemám štatistiku, ale dajme tomu) 1 z 20. zatiaľ čo tieto naše často s nesledovaným tehotenstvom matiek, s rôznymi vplyvmi omamných látok a ODMIETNUTÍM matky sú také 10 z 20. takže tá možnosť je o dosť vyššia. ale áno, nikde nie je napísané, že by sme porodili len zdravé deti.

maznacik007
26. mar 2012

@lubka1709 neviem co chces pocut vlastne....

my ti mozeme maximalne napisat z nasich skusenosti a zo skusenosti nasich priatelov... nic viac nic menej...

ano suhlasim aj pri biologickom dietatku sa moze vyskytnut vselico... ale je to predsa len v niecom ine... tam vies anamnezu pocas tehotenstva vplyvy co sa vyskytli, to dieta je povacsinou pocas tehotenstva prijmane a ocakavane vies genenticke predispozicie aj napr. na rozne ine ochorenie napr. aj na psychicke...v sirsej rodine...

u deti z domceka su v tomto casto velke otazniky a preto ani niekedy nevieme ci tie jeho reakcie su podmienene napr. tym ze sa mu nedostavalo dostatok zivin pocas vnutromaternicoveho vyvinu... /velka cast tychto deticiek sa rodi malickych vahovo aj vyskovo... vstupuje tam potom vela vela okolnosti a musim povedat ze u nas aj psychologovia nevedia casto ako s tymito detmi pracovat ... s poruchami priputania, spravania atd... citovymi traumami... je tam vela otazok okolo genentickych predispozicii na psychiatricke poruchy ktore sa mozu dedit... po rodicoch...
vacsinou sa to vsetko ukazuje v obodbi od 3 do 6 rokov... tam mozu vyplavat na povrch rozne veci...

samozrejme to neznamena koniec sveta... so vsetkym sa da pracovat aj s ADHD aj s poruchami spravania atd... je len potrebne brat vsetko do uvahy a niektore veci prisposobovat prave specifickym potrebam tychto deti... casto sa stava ze sa z tychto diagnoz vykluje porucha priputania...

ako pokial niekto tuzi po dokonalom dietati ktore bude presne take ako to jeho vysnivane ake by mal keby mohol mat vlastne a bude mu neskonalo vdacne za to ze dostalo sancu zit v jeho rodine ... tak radsej nech do osvojenia/adopcie nejde.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre