Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

dm1
29. dec 2012

dnes bol pribeh toho mojho kolegu a jeho 3 rocneho chlapceka aj v spravach na markize.... som sa ho pytala a ze za cele tie 3 roky sa maly s bio matkou vobec nestretaval. o to bude veru horsi navrat k bio ak odvolanie neprejde 😔

magimary
29. dec 2012

@dm1 áno, videla som to... 😔
ale keď to raz súdy pokašľali, nech teraz súdy riešia v prospech malého a nie biologických, či akýchkoľvek rodičov (!) 😠 😖 😔

matax
29. dec 2012

@dm1 mne to cele nesedi.. ☹
ak sa biologicka rodina odvolala v tej zakonom danej lehote 6 týzdnov, tak mal sud vratit HNED dieta biorodine, nemohlo byt dieta osvojitelne a teda osvojene/adoptovane..teraz uz veru to bude hrozne najma pre malickeho..

ak uz bolo osvojitelne pravoplatne a bolo v predosvojitelskej zverene sudom, tak uz zas nemaju narok biorodicia

drzim palce drobcekovi ☹ ☹ ☹ nech je u svojich,kdeje zvyknutyajked pravo maju bio, ale ide o dieta

sudy su hrozne, pomale, nezaujem desny, aj nam trvali sudy dlho, ale preboha 3 roky rozhodovat?!!!! mal by mat postih sudca..aj ked malemu ani rodinam to nepomoze

dm1
29. dec 2012

baby ono najhorsie je ze bio ho este aj vola inym menom a odmieta sa toho vzdat a normalne maju oni zakazane v skolke dat na skrinku jeho meno ktorym ho 3 roky volaju.... vsade na uradoch je zrazu pod menom ktore chce bio a chlapec ma z toho neskutocny zmatok v hlavicke ☹

maznacik007
29. dec 2012

nuz ja som to pozerala a je to jednoznacne chyba sudov ... ze tak dlho konali a zasa je to aj take varovanie ze pokial dieta nema osvojitelnost tak treba brat vsetko s rezervou a opatrne... lebo biomatka ma zo zakona si to v danej lehote pravo rozmysliet si to.... je uz druha vec ze socialka nema take dieta ponukat na osvojenia, resp. ak uz ponukaju a davaju do rodiny tak s varovanim ze este nic nie je iste.... 😔 😔 😔
v kazdom pripade by mali v zaujme dietata urobit plan na stretavanie a budovanie kontaktov.... a ktovie preco tam ten kontakt nebol kedze bezali sudy takze bio zaujem asi mala....
ono toto by sa stavat nemalo... v kazdom pripade pokial je sanca na bezpecny zivot v biorodine mala by mat prednost a najma ak rodicia maju zaujem.. sa starat o dieta....

najjulinka
29. dec 2012

@maznacik007 tak nejak to vidim aj ja.. pochybili urady a sudy.....

ja som take dieťa mala v profi.. a je ine ak som an to pripravena ja a aj dieťa vie, že pojde.. a prechod bol plynulejší... a aj tak ma štvalo koli dieťaťu samotnemu, že to tak dlho trvalo........... hlavne ked viem, že sud si mohol zo špecialneho archivu vypýtať papiere a nemuselo ani DNA a pod. prebiehať... ale to bolo doslova na žmýkanie biorodiča asi vymyslene.. však ked decko kce, tak nech platí aj dna testy (aj keby sa nemuslei voobec robiť)

maznacik007
29. dec 2012

@matax nebol osvojitelny aspon podla toho co tam hovoria si to matka v zakonom stanovenej lehote ... tam hovorili o par tyzdnoch od porodu rozmyslela.....
proste to je to ked ide do rodiny dieta bez osvojitelnosti....
a si zober ze aj juli mali taky pripad ze roky bojovali o dieta co chceli a bolo ich bio a tahalo sa to...
a toto je nielen u nas ale predsa aj v tom UK pripade matka bojovala o deti a kolko sa to tahalo....

najjulinka
29. dec 2012

@dm1 no toto už je dosť divne..... lebo ak biorodičia dieťa chcu a ho lubia, tak akceptuju aj to čo dieťa prežilo (mohli k jho doterajšiemu pridať nove, ked už velmi chceli , krasne elegantne riešenie s akceptaciou samotneho maleho )..........

ja som odovzdavala dieťa do biorodiny s menom ktoré určil sud a biorodina povedala už na sude, že samozrejme krstne meno nechaju, však už musi byť zvyknuté... a čo je sranda, že dieťa malo u nas prezývku a ešte aj tú biorodina používa 😀

dm1
29. dec 2012

@najjulinka ved prave s tym suhlasim ved ked ho lubim urobim vsetko preto aby prechod naspat bol pre neho co najmenej traumatizujuci a nie este ho inak volat....

matax
29. dec 2012

@maznacik007 ale ak nebol osvojitelny, nemali pravo bojovat, ved nemali na neho ziadne prava- teda ani nemaju ☹ ..pravo mala bio matka a tej nahradnej rodine to mali povedat,mozno to aj vedeli, teda,neviem si predstavit,ze nevedeli ☹ ... .. ja tomu nechapem, ze obisli prava tej biomatky ☹ a tak poznacia zivot maleho a dvoch rodin 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔

maznacik007
29. dec 2012

@najjulinka cele je to zvlastne ze vlastne biorodicom neboli umoznene navstevy dietata... za tychto okolnosti by som to povazovala za samozrejme.... ale hadam sa to doriesi a nebude sa to zbytocne cele natahovat

@matax mozno mysleli ze to biomatka vzda myslim urady a tak... ktovie..

najjulinka
29. dec 2012

nestretaval sa s nou, lebo ju nemal v rodnom liste????? lebo ak neboal anpisana v rodnom liste tak bohužial ine možnosti nemala...
v našom pripade tiež až trojročne dieťa malo rodný list so svojim priezviskom....... resp. presne týžden pred 3.narodeninami dieťa dostalo tento nový rodný list... a dovtedy si biorodina mohla tak piskať... bojovať na sudoch,a le o decku info dostať nemohli (len to čo na sude počuli, tak to oficialne mohli vedieť)

matax
29. dec 2012

@dm1 a s tym menom je to strasne, ze neberu ohlad na malickeho ☹

iveta70
29. dec 2012

@dm1 a matka teda dieta nenavstevuje? ani s adoptivnymi rodicmi sa nestretla? vedia co je to za zenu, preco to spravila? a ma to dieta aj bio otca v rodnom liste ci je neurceny?

matax
29. dec 2012

@maznacik007 hej,to je jedine vysvetlenie,ze mysleli, ze to vzda 😒 ..ale preco by sa mala vzdat svojich práv?
len ta doba tri roky 😠 😠 😠 dieta naviazane na nahradných rodicov a okolie.... 😔 😔

dm1
29. dec 2012

@iveta70 nestretavala sa vobec az od oktobra ma urcene navstevy v ich pritomnosti ale zatial sa neuskutocnili lebo maly bol na lieceni a chory...

praveze maly ma uz rodny list na bio a prave tam je to meno preto sa musi pouzivat. Cele je to zle podla mna co sa uradov tyka aj toho rodneho listu terajsi rodicia ani nevedeli ze uz je novy rodny list... a neviem preco sa ho matka vzdala im povedali ze sa o neho nemohla starat a chcela urobit stastnym niekoho ineho.... ale mala 19 rokov ked porodila takze nie nejaka mlada. Ono je to cele s tym odtajnenim divne a nejasne aj v zakone lebo oni sa az neskor dozvedeli ze si to rozmyslela ona skor vedela ich mena a adresu ako oni o nej. Tiez nechapem ako sa takto dlho moze nieco take riesit.

najjulinka
29. dec 2012

@maznacik007 no u nas to spravil sudca tak šalamunsky, že ked vedel z dna, že bio je bio, tak rozdelil navrh na dva a odklepol rodičovstvo,a le neodklepol zverenie... a zverenie odročil a potom odklepol aj to,ked už sa vlastne stretavali.... ale toto všetko mal spraviť skor.... tie DNA nemusel žiadať, alebo to mali robiť rýchlo... a to či je biorodič schopný sa starať o dieťa mal prešetriť a hotovo...

a inak ked prišli za dieťaťom , tak sa chceli popýtať ako sa maju predstaviť aby z toho nemalo gulaš .. ale dieťa to vyriešilo same, pred decakom sme sa stretli (prišli sm enaraz k doovu) a sa rozbehlo k otcovi a kričalo mu, že "idem pozrieť ocka" 😀 😀 😀 😀 takže videli aj z našej strany už pripravu 😀 😀 😀 😀 😀

dm1
29. dec 2012

@najjulinka juuj to je smutny nezmyselny pribeh 😔 . Sudy ozaj rozhoduju akoby o lentilky slo a nie o krehke detske duse ☹

najjulinka
29. dec 2012

@dm1 velmi divne.... aj ked zas urad nemusi nahr. rodičom hlasiť, že čo stvara bio...... nema povinnosť.. takže nahr. rodičia maju pravo nahliadnuť do spisu dieťaťa a aj biorodičia.... a tak nejak biorodič už vedel info o nahradných rodičoch asi...

najjulinka
29. dec 2012

@dm1 smutný aj veselý. dieťa prechod prežilo relativne dobre, vzhladom na svoju povahu, vzhladom na to, že vedelo, že pojde pá a nikdy sa mu neklamalo, lebo vedelo sa ako to bude (aj keby sa nevratilo do bio, tak by šlo do nahradky, takže to že raz pojde pá vedelo - samozrejme adekvatne k veku - čo v tomto veku si to moc enuvedomuju,a le onoked to prišlo, tak asi pochopilo, že o tom sa rozpravalo)..... a kontakty ostali.... takže sice už dieťa býva inde, ale uplne neprišlo o svojich ludi z totho babatkovskeho veku..... a posledne 2 navštevy už ani neplakalo pri lučeni... 😉 nebolo to lahke.. .navstevy tu tam, plakalo za dočasnou rodinou, ked sa zas vratilo z navstevy, tak plakalo za biorodinou,a le obe strany vedeli kedykolvek zdvihnuť telefon a aspon zavolať tej druhej rodine a dieťa si pokecalo s tým s ktorým zrovna potrebovalo 😉 takže teraz ma okolo ešte viac ludi, ktorým na nom zaleži a to nikdy nie je na škodu... nikomu neubližilo ak ho lubili viacerí... 😉 nemožme a to ako to sudy riešili-neriešili.. .a najmenej za to može to dieťa..... ale už ta situácia nastala, tak sa k tomu postavilo tak, aby to dieťa to malo najlahšie ako sa dalo....... proste ako sa dalo..... ččas ukaže či to zasihlo velmi, alebo sa s tým vysporiadalo,a le zatial to vyzerá na dobre zvladnuty prechod....

karkana
30. dec 2012

@dm1 no to je teda sila, však by tento prípad mohol konečne niečo spraviť s tými súdmi, také sú pomalé a potom len detičky trpia a aj ado.rodičia ☹ dúfam,že sa to zlepší i ked ...

moischaaa
30. dec 2012

kočky ake ste si dali poziadavky na dietatko ? a do akej doby ste ich mali domka ?

5katarina7
30. dec 2012

@moischaaa my sme mali najprv požiadavky do jedného roka,na pohlaví nezáleží,menšie zdravotné ťažkosti môžu byť a biele.Neskôr sme zmenili že môže byť aj polorómske.Nakoniec sme si zobrali dievčatko z hniezda záchrany,kde sú rodičia neznámi 🙂 a keď nás kontaktovali mala jeden a pol mesiaca,a hneď nás očarila a bolo nám jedno akej je farby pleti 🙂 .V októbri boli 2 roky čo sme čakali a v novembri sme ju dostali 🙂

misula4660
31. dec 2012

Baby, všetkým Vám prajem, veselého Silvestra a šťastný Nový rok a všetkým Vám prajem veľa, veľa zdravých detičiek....

moischaaa
1. jan 2013

kočky prajem všetkým nech všetko ide hladko a čim skor máme svoje detičky u seba , PF 2013 🙂

mysiak001
2. jan 2013

Všetko dobré v novom roku a nech sa Vám splní to čo najviac chcete.

123sabrina
2. jan 2013

nijaka s tt kraja ????????nejakeho info ?

mata71
2. jan 2013

Všetko dobré v novom roku a nech sa nás v 2013 viac stane rodičmi 😉

fontana
2. jan 2013

Ahojte,prajem vam všetkým krásny nový rok,nech je to rok dobrých správ a ešte krajších zážitkov s ratolestami,dufam,že že čoskoro.....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre