Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

mana85
26. okt 2013

@karkana pre upresnenie smajlíkov som dala chlapčekom dúfam že sa dostanú do rodiny v ktorej ich budú ľúbiť 😔

fontana
26. okt 2013

Ahojte baby,dlhšie som tu nebola.Dakujem všetkým za blehoželania.Tak prvé týždne máme uspešne za sebou.Malý je proste to naše vytužené zlatíčko.Už si ani neviem predstavit,že by sme ho nemali.Absolvovali sme už aj nemocnicu,dostal pruh.Ale chvalabohu nebola nutná operácia,aspon zatial.Dufam,že ani nebude.Inak je zdravý a je velký šibal.

kacena4
26. okt 2013

@zwalsh uff fakt som ostala sklamana z tvojho vyrazu ze nedostanete ine dieta ako...... mojko asi si podstupila zlu pripravu na adopciu, alebo si nedostala kompletne informacie ci nepocuvala dobre. neviem, kde sa stala chyba, ale co si myslis, ake deti sa nachadzaju v domovoch??? v kazdom pripade zdrave niesu tusim ziadne. ak je biele tak je od narkomanky, alkoholicky, ci bezdomovkyne ktora sa nestarala o babatko v brusku alebo su to romske deti. a poviem ti tie romky sa staraju o svoje babatko v brusku 1000x svedomitejsie ako biele... a co sa tyka mentalneho postihu, kludne takto mohol mat 140 IQ a tak sa to vykompenzovalo 😅 😅 😀 😉 kdesto u prostitutok tam to IQ vysoke nebude urcite, pretoze k nym vacsinou chodia (myslim tie popriceste co stoja a tie mavaju deti) soferi kamionisti a podobny.
nic v zlom proti ludom co som tu spominala, ja len chcem poukazat ze biele dieta nerovna sa zdrave dieta a romske sa rovna retardovane 😝

mana85
26. okt 2013

@kacena4 😉

matax
26. okt 2013

@kacena4 a presne takto sa vyjadrila bouckova (autorka knih napr. rok kohouta o nevydarenej adopcii) v relacii 13.komnata, ze j"ine deti by jej nedali,lebo je dcera disidenta".. to znie,ako ze mam nieco, co ani nechcem, ale musim byt rada, ze nieco vobec mám... des 😔
no zaujima ma , ze co v dnesnej dobe moze byt pricin, ze si to daky ziadetel mysli 😕 @zwalsh?
a k bouckovej len tolko,ze nepochopila priciny spravania jej deti, aj ked spomina deprivaciu..nepochopila... media uz vobec nie, hodili to len na to,ze romske deti...ano,kto si vezme romske dieta mal by budovat jeho identitu a pomahat mu vyrovnat sa s nevrazivostou ludi na cele jeho etnikum..tazke to maju tie deti,nielen,ze su ine tym,ze su adoptovane/pestu a este su aj ine etnikom + este ziju v neromskej komunite..no ja som rada, ze poznam vela takych, co sa nezlakli a svoje romske deti miluju 🙂

kacena4
26. okt 2013

@matax krasne si to napisala presne takto to citim a ja osobne by som si nevzala (asi) biele dieta ja si cakam na romcatko 😀 moje krasne

matax
26. okt 2013

@kacena4 🙂 no ja som cakala romske a dockala som neromske 🙂 🙂 nám bolo jedno,ake bude 🙂 ked ti ukazu dieta ,co potrebuje rodinu, povedz nie🙂 to sa neda 😉

kacena4
26. okt 2013

@matax no sak to u nas to tak nejak podobne asi bude vyzerat, proste dietatko s ktorym si padneme do oka ci srdiecka u nas aj ostane 😵 😵

mana85
26. okt 2013

@matax na predošlej stránke je písane že sa to dá 😒

matax
26. okt 2013

@mana85 ja viem 😔
ale uz to beriem tak,ze kto sa neciti na dake specifikum dietata, nech ho radsej neprijima k sebe do rodiny,lebo tie deti to urcite citia:( A aj takych je vela, co maju napr. romske deti a romstvo popieraju:(((((( alebo celkovo adopciu popieraju:(

matax
26. okt 2013

@mana85 ale na druhej strane, je smutne,ze takych, co sa neboja boja s predsudkami a sami su bez predsudkov je malo 😔 😔 cize to, ze dieta odmietne rodina, co by ho neprijala take ake je, to mu este nezaruci, ze sa najdu taki, co ho prijmu 🙄 smutna realita 😢

yukki
27. okt 2013

@matax ale Maťa, my zabojujeme....a je nás čoraz viac a je nás aj viac vidieť, pomaličky sa ľudia budú učiť rozoznávať aj podľa iných znakov, ako je farba pokožky...

mexx
27. okt 2013

Radsej nevziat romske, ked sa na to clovek neciti, a potom to ma nejakym sposobom dietatu do konca zivota vycitat (aj ked mozno nie otvorene) alebo nejak popierat jeho identitu. Poznam aj takych, co si vzali Cigana a teraz sa tvaria, ze je snad Talian. 😝

karkana
27. okt 2013

@mana85 ano dá sa odmietnuť, ako sme to my urobili,ja neviem, ako to mám vyjadriť, že chceme biele,ale nemám nič proti romskym detičkám, a len dúfam, že si ich niekto vezme a budu sa mať dobre,matka mala doma veľa detí a ....nechám tak radšej,,,,,,a aj keby sa nám nestalo, čo sa nám s Martinkom, aj tak by sme ich odmietli, to teraz máme ihned vziať dieťatko, len nech máme? pri Martinkovi sme hned vedeli, že ho chceme, tu nie, nič sme nepocítili, ako sa hovorí nijaká iskra nepreskočila,aj ked su romske vyláskala som ich aj tak, nerobím rozdiel, ale necítime sa s mm nato,tak je to niečo, prečo som horšia ako Vy?,s tým sme išli aj do adopcie,,nedokážeme to, ved nás je tu veľa, čo chcú len biele,každý si musí také, na aké sa cíti

peja
27. okt 2013

Ale....baby... Pisete, ako keby clovek, ktory nechce romske dieta bol horsi, ako ti, ktori si to romcatko zoberu. Ja viem, su to vase nazory a o tom je diskusia, ale neda sa sudit niekto, o kom ako o cloveku a jeho konani / dovodoch / pohnutkach vela neviete, aj ked sa nam mozno zdaju tie dovody odmietnutia divne. Dovody, pre ktore sa rodicia pre adopciu rozhodnu, su rozne a nam prave na priprave hovorili, ze sa nemusime hanbit za svoje "podmienky" ktore si stanovime, lebo aj tak ideme spravit uzasnu vec. Vsetkym detickam aj tak pomoct nedokazeme.... Ja verim, ze kazdu z nas vedie srdiecko, cit a materinsky instinkt a kazda z nas dostane dietatko, ktore nam je sudene 😉 Pekny dnik este vsetkym.

zwalsh
27. okt 2013

No dievčatá už som písať nechcela ale sú tu reakcie tak predsa ešte niečo. to źe je rómske a že je od mentálne retardovanej matky na hranici debility mi naozaj nevadí. Pracujem totiž na čisto rómskej škole v jednej z najhorších kolóníi v okolí, nemám na sebe ružové okuliare. Som každý deň jednou nohou v base. Ale mám svoje deti rada aj keď som už musela kvôli šikana volať políciu, každý týždeň si donesiem domov blchy a minulý týždeň bola moja malá taká poštípaná že som sa ju hanbila dať do škôlky a aby toho rómskeho nebolo málo môj dospelý syn má priateľku rómku,'žije v kolónii v hroznej rodine ale je dôkazom toho že aj zo zlej rodíny može vyrásť nádherný človek, študovať gymnázium. Neprajem si nič viac len aby mohla z tej špiny ísť von. A to že iné dieťa nemôžeme dostat je jasné z nášho veku mám skoro 46 a manžel 50. Tak na plnú pusu nám to síce nik nepovie ale aj na príprave nám to bolo naznačené. Chceli sme dať domov jednému rómčiatku a zároveň našej malej sestričku. Keď sme začínali podnikať kroky v adopcii mala iba pár mesiacov ešte v ČR, prvý bol chlapček z Ukrajiny ale než sme mohli ísť na interakciu zmenila Ukrajina zákon a už sa deti do 5 rokov nemôžu adoptovať. Potom sme sa kvôli mojej mame presťahovali na Sk a prešli všetkým znovu. Malá nechce o bračekovi ani počuť tak sme čakali na dievčatko, v lete keď som mala nastúpiť k maličkej do porodnice si moja mama 83 zlomila chrbticu a musela som voliť ju. Prognózy boli zlé ale mama je statočná dnes už opať mobilná síce s obmedzením ale zvládame. A teraz toto. No a keď sa nám to vždy tak komplikuje tak proste nejdeme cez valy, v živote je niekomu niečo súdené a niečo nie. Tak asi toto nám súdené nie je. Tú malú.v lete sme oplakali strašne to som týždeň ani nejedlA ale toto roznodnutie aj keď ťažké mi dalo pokoj v duši. Tak Vám teraz už držím iba palčeky a tichučko aj závidím.

magimary
27. okt 2013

@zwalsh som rada, že si toto napísala,
pretože práve u teba som si bola istá, že problém s rómstvom a ani inými komplikáciami nebude...
je mi ľúto, že to dopadlo tak, ako dopadlo, ale ak ti toto rozhodnutie prinieslo pokoj, tak rozhodne bolo správne,
ty /teda vy/ si musíte najlepšie zvážiť, čo ešte áno a čo už nie a podľa toho sa rozhodnúť...
nikto odtiaľto nevidí, čo všetko vášmu rozhodnutiu predchádzalo...

na druhej strane-dovolím si nesúhlasiť, že váš vek by bol dôvodom pre neumiestnenie iného dieťatka (napr. od zdravej matky), od nás odchádzali deti k viacerým starším manželským párom (rovnakým vekom, ako máte vy, dokonca aj starším 😉) a boli to deti biele a zdravé (+/-)
a ak teraz bola problémom vzdialenosť na interakcie, tak možno by bolo dobré dať tomu ešte jednu (povestnú tretiu) šancu, ale skúsiť a počkať si na dievčatko vo vašom kraji a okolí 😉
ale to je len taký nápad...
samozrejme všetko závisí od vás 😉

mana85
27. okt 2013

@karkana Ja úplne súhlasím že každý má isť len do takého dieťatka na aké si trúfne tlačiť na pílu by mohlo pre dieťa aj rodičov skončiť veľmi zle ... Ja Ťa neviním s toho že si už 2 krát odmietla dieťa / deti verím na tu prvotnú iskru tak viem že sa to nedá siliť ...

Čo mi však vadí je že všade sa obhajuješ tak že vlastne všetko super deti milé , zdravé no rómske úplne by stačilo napísať deti sme videli nepreskočila iskra atď čakáme na ďalšie prečo sa obhajovať tým že jediné čo nám vadilo je to že sú rómske ako by to mal každý pochopiť že je to normálne nebrať tmavé lebo tmavé je to zle tak pozor .

Každý máme právo vybrať si dieťa podla svojich "želaní" veď na to sú tie dotazníky a já nemám žiadne právo niekomu do toho kecať každý túži po tom svojom ...

No poukazovať stále len na to že byť rómom je zlé dokonca aj v babätkovskom veku mi už pripadá ako navádzanie k rasizmu ...

natia
27. okt 2013

@zwalsh tak musím aj ja napísať ... keď nás zavolali pozrieť si dievčatká, tak môj muž povedal, že max. do 100 km, že ďalej chodiť ako blázni nebudeme ... malá mala v spise čiernobielu okopírovanú fotku, ale ja som ju chcela ... muž ani pozrieť, keď som povedala, že je z druhého konca republiky ... lenže pustila dvd a on pri prvej fotky spozornel a pri druhej povedal, že je mu jedno odkiaľ je, že to ani nemusí ďalej púšťať, že ideme do toho ... cesta tam trvá 4,5 hodiny a máme 4 ročné dieťa ... spali sme tam 2 noci (ubytovanie sme si museli zohnať aj zaplatiť na svoje náklady)... psychologička bola s nami na všetkých 3 interakciách neustále ... A mohlo sa stať čokoľvek, nič by nezmenilo fakt, že to dieťa chceme ... lebo ak raz vieš, že to dieťa je tvoje, tak ti je úplne jedno aké polená ti kto pod nohy hádže a ani ťa nenapadne povedať, že do tohoto ja nejdem ...
A to, koľko bude celý proces trvať, nemôžu v DD vedieť, lebo to akosi od nich nezáleží ... nikto ti dieťa na hosťovský pobyt nútiť nebude a po 3 IA je psychologička povinná vypracovať správu a zaslať ju na súd ... prepáč, ja to vidím tak, že ste o to dieťa nemali jednoducho záujem a príde mi to také zvláštne tu strašiť ostatné čakateľky hroznými peripetijami, ktorých pravdivosť vôbec nie je potvrdená ...

suezana
27. okt 2013

@kacena4 vážne si myslíš, že dieťa kamionistu nemôže mať vysoké IQ????

už som počula od nejednej profimamy - dieťa odobraté matke pre absolútnu neschopnosť sa postarať - a nejde o materiálne podmienky - ale o tú neschopnosť mentálnu - a dieťa je absolútne bystré a rozumné ..... teda upresním - dieťa odobraté neschopným rodičom 😒 😒

jazdiť na kamióne niekoľko desiatok hodín, poznať značky, zákazy, tovar, vypisovať stazky, doložky, vedieť základy reči, sústrediť sa, obsluhovať navigáciu, karty, absolvovať psychotesty ..... no neviem, nezdá sa mi, že väčšina vodičov by malo to IQ beznádejne nízke 😖 😖
prostitutky neviem, nepoznám žiadnu .... a myslím, že ide aj o venovanie sa dieťaťu..... viem, že aj moja malá nemá zo strany matky nadpriemerné predpoklady - preto sa neskutočne teším, že je bystrá, stále všeličo opakujeme a verím, že práve toto jej pomôže a bude múdra, šikovná ....

suezana
27. okt 2013

@zwalsh držím palce - už ste sa teda definitívne rozhodli? koniec? či stále ste v zozname?

kacena4
27. okt 2013

@suezana moja hned som pisala ze nenarazam na konkretne profesie ci typy ludi len som pisala prirovnanie a toto ma narychlo napadlo ospravedlnujem sa ak som sa teba ci niekoho dotkla nemala som to v umysle chcela som tym len naznacit ze su rozny ludia a je jedno co robia ci ake maju deti kazde dieta je individualita a je len na rodicoch co z nich "vypiplaju" poznam osadove deti ktore su nesmierne inteligentne a pritom rodicom nevies ani len vysvetlit ako si vybavit papiere na urade proste su rozny ludia a na deti to nema 100% vplyv

suezana
27. okt 2013

@kacena4 no mm je kamionista 😉 😉 tak chápeš ..... viem, čo musel a musí, aby to zvládal - tak som ostala prekvapená, že by mohol mať aj také biedne IQ 😉 😉 a pritom k tým prostitútkam asi viac chodia na osobákoch, nie? 😅

matax
27. okt 2013

@zwalsh Dakujem za odpoved, lebo som nechapala, cim moze byt dane dake obmedzenie..schvalne som nepisala romske /neromske deti,lebo ani ty to nepises,len ze postihnute, od mr matky adt.... min.rok som bola na priprave a v skupine boli aj starsi ziadatelia, práve tam sme sa bavili, ze je to dost neskoro, kedze napr. stuzkovu bude dieta mat vtedy,ked jeho rodicia pomaly 70.. ale u nas v zakone nie je obmedzenie vekom,len v CR..u nas je pisane primerany vekovy rozdiel medzi dietatom a rodicom.. ja myslim,ze strasich deti je v ded dost, ak by ste si trufli prijat dietatko okolo 2-3 rokov,urcite by sta mali sancu .. skoda, ze vas odradila vzdialenost a podmienky (psycholog pri IA, cakanie , nutnost navstev pre postupne spoznanie sa) ale to je presne to nutne,co treba pre prijatie dietatka, ktore uz vnima zname/nezname osoby, urobit, postupne mu dat sancu,nech nas spozna.

maznacik007
27. okt 2013

my sme pri malom jazdili denne cez 160 km a mali sme tyzden vkuse interakcie... obetovali sme tomu aj dovolenku v IT uz sme mali vyplatene zalohy ... a potom sme ho mali pol roka na hostovskom a jazdili predlzovat povolenie na pobyt tak raz za desat dni ... ako bolo to na maslu ale clovek ked chce zvladne vsetko ... ja som v tom case bola tesne po spontannom potrate (kyretaz a nemocku som odmietla)

ako ono tieto stresy a naroky procesu su aj na nieco dobre ... ved potom to tiez nebude vzdy prechadzka ruzovou zahradou .. treba sa vediet aj obetovat ved aj pri klasickom tehotenstve to tiez nie vzdy ide uplne hladko ... a tak .... clovek riesi vselico niekedy...

k veku neviem ja poznam co si brali aj starsi dokonca uz aj dedko bol a brali si do ado malinke ... teda s druhou manzelkou ...

add co z neho bude .. tak to sa neda niekedy povedat ... ja fakt poznam deti ze rodicia do pat nevedeli naratat ... a decka inteligentne .... uzasne ...

yukki
27. okt 2013

Baby, ja som od prvej interakcie dokým som dostala do rúk dcérku čakala 9 mesiacov...nie so založenými rukami, písala som aj na ústredie do Blavy, na súdy, kade tade.......bolo to zúfalé, staršie koníkarky si aj pamätajú.....no, vydržali sme......je to moja malá odmena...

matax
27. okt 2013

@natia toto, co pises: " lebo ak raz vieš, že to dieťa je tvoje, tak ti je úplne jedno aké polená ti kto pod nohy hádže a ani ťa nenapadne povedať, že do tohoto ja nejdem ..." tak to aj ja tak citim,ze ked uz sa raz rozhodnes o prijati konkretneho dietatka,tak pretrpis vsetko.. u nas tobolo tak, ze som opakovane volala na sudy,aj plakala pri telefonovani..aj tak ich neobmakcilo to, co im hovorim, ze malicka bude mat uz dva roky a ze potrebuje byt cim skor v stabilnej rodine..presuvali si spis, vsade mali lehoty/času kopec 😠 a nakoniec sa po mesiacoch spis vratil na sud,odkial ho poslali prec a presiel aj krajskym sudom.. 😖 🙄 .my sme zataial chodili vlakom na navstevy aj so synom 3,5rocným...no na vsetko clovek pocitovo zabudne, ked sa to podari 🙂
Zas pri synovi sme to mali rýchle a to prajem aj vsetkym, ktorí cakaju na dietatko

vikad
28. okt 2013

@zwalsh Ahoj, čítam tu príspevky, ktoré si písala a aj príspevky, ako reakcie na to. Myslím si, že každý sám vie, na čo vnútorne má a na čo nie. Ak človek cíti, že to nedokáže, jednoducho je rozumnejšie štafeu posunúť ďalej. Veľmi Ti držím palčeky, prosím, občas tu naozaj nejaký príspevok hoď. Myslím, že ľudí netreba odsudzovať za to, ak niečo prenechajú iným. Vy už dieťatko máte, tak venuj všetku svoju lásku jemu 🙂 CMUKY, držkaj sa ...

jafnka
28. okt 2013

ahojte. mám na vás jednu otázočku. ako prebieha súd o predosvojiteľskú starostlivosť? zajtra nás konečne čaká tak nech viem na čo sa asi tak pripraviť. vďaka

lubinka13
28. okt 2013

Ahojte dlho som tu nebola.tak my už sme traja máme krásne dievčatko. ktoré bude mať zajtra 4mesiace.je nádherná.prešli sme si kolikou,soplíkmi a asi nám už idú zubky. práve čakáme na prvé súdne pojednávanie, no paráda.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre