Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

janakjk
28. okt 2013

Niekedy sú to tu stále tie isté naťahovačky dokola - prečo rómske nie, prečo rómske áno...

ak sa @karkana rozhodla, že si ich neberú, lebo sú rómske a ten pravý dôvod aj uviedla, tak si myslím, že je vždy lepšie byť úprimný k sebe aj k ostatným, ako si hľadať iné výhovorky.

Mnoho krát mamičky, ktoré si adoptujú rómske dieťatko , sú potom urazené, keď má niekto iný názor a iné požiadavky a vyslovia ich nahlas. Tak ako môže niekto nahlas vyjadriť svoj názor, že rómske dieťa chce prijať, tak si myslím, že by rovnako nahlas mohli vyjadriť aj názor, že rómske dieťatko prijať nechcú...

karkana
28. okt 2013

@janakjk dík, tak som to aj ja myslela, napísala som že boli zlaté ,ale dôvod,a aj prečo ich nevezmeme je, že sú romske,,,jediný dôvod,poznám sa a viem, čo chcem,počom túžim,a nebola by som šťastná ak by som si ich zobrala, ide tu hlavne o dieťatko, ale asi tak trochu aj o nás, bezdetných, ktorí si chcú splniť sen, mať bábo a rodinu, niekomu dať domov a lásku, ja som biela muž biely,,,rovná sa ,,,čiže biele chceme,,čo je natom?,rasizmus je o inom,,ja som nikdy žiadnemu romovi neublížila ani nič pod.,ani nehadžem všetkých do jedného koša, malinké detičky nemôžu zanič ešte, mám aj kolegynu dobru, romku, aj jej som povedala, že sme odmietli, že boli romske, a ona sa vôbec nečudovala, tak aký rasizmus,mana , ja nechápem, prečo sa tak čuduješ???ved ja Vás všetky obdivujem, čo máte, ale Vy čo máte polo alebo romske ste nejakí citliví , ak niekto ináč cíti a robí

ofinka
28. okt 2013

my sme bieli a prijali by sme aj romske dietatko, ale aj tak mi neda nenapisat, ze poznam romku, vzdelanu, so zazemim, ktora si adoptovala dietatko a tiez chcela len romske. proste chcela to "svoje" etnikum.

123sabrina
28. okt 2013

ahojte je vas tu tolko novych chcem sa opytat ci by sa tu nenasla nejaka s tt kraja trnavaaaaaa neviem nic o poradi neviem ako sa to hybe keby tu je niekto ,popisala by som rada dakuejm 🙂

hencidlo
28. okt 2013

ahojte dievčatá, som tu nová a chcem sa Vás popýtať: mali by sme teraz skončiť prípravu na osvojenie a mali dostať ten posudok. Sme z trenčianskeho kraja a neviem ako dlho sa čaká, je tu niektorá, čo je v poradovníku a ako to ide, či sa to hýbe alebo nie. Vopred ďakujem 😉

matax
28. okt 2013

@jafnka na sude sa opyaju na bytove podmienky a na to ,ako ste na dietatko pripraveni..kto sa bude celodenne starat.. vynesu rozsudok..mozete sa vzat odvolania a podpisat to tam po vyneseni rozsudku.drzim palce

zwalsh
29. okt 2013

Všetkým 🙂 som rada že sú tu statočnejšie než som ja 🙂 aspoň viem že tá malá bude mať čoskoro dobrých rodičov. Rozhodnutie padlo a ideme ďalej 🙂 pa

jajula6
29. okt 2013

Ahojte chcem sa opytat este sa v tom nevyznam, dietatu mozte dat aj svoje meno alebo to mu urcia na porodnici?

beba1902
29. okt 2013

@jajula6 mozes zmenit ak chces 🙂

mana85
29. okt 2013

@karkana Veď ja sa nečudujem ja som to pochopila a ako ? to už som napísala , nemá cenu sa o tom dohadovať viacej a aj keď sme tu všetci dá sa povedať na jednej lodi nemusíme aj zdielať ten istý názor ja patrím k tým ktorý sa ho neboja povedať zrejme ako Ty a bodka 😎

ofinka
29. okt 2013

ahoj, chodi sem zopar rozumnych osob, ako magimari a dalsie osobky, preto prosim o nazor. preco ziadatelov o osvojenie kontaktuju s detmi, ktore nemaju osvojitelnost? ked termin sudu o osvojitelnosti je napr. mesiac po kontaktovani uchadzacov a potom sa caka na pravoplatnost a pripadne odvolanie bio? co to ma komu priniest? a co detom, s ktorymi uz zacnu prebiehaju intenzivne interakcie? na jednej strane uchadzacov preveruju, ci budu naozaj milujuci rodicia, ale ked nakoniec osvojitelnost nie je vyslovena, tak sa od nich caka tvrdost ako skala a ziadne emocie, proste maju to brat ako fakt? dakujem za odpovede, pripadne nazory.

yukki
29. okt 2013

@ofinka aj u nás tak bolo, IA už prebiehali a súd o osvojiteľnosti až potom.....takto: v DD už videli veľmi vysokú pravdepodobnosť, že dieťaťu bude vyslovená právna voľnosť a rodičom odňaté rod.práva na základe ich predchádzajúcej (ne)starostlivosti a (ne)záujmu......
ak teda smiem. Sama seba si sa neodvážim nazvať rozumnou....a žeby ich tu bolo len zopár....čo ja viem, našťastie ich tu je dosť

ofinka
29. okt 2013

@yukki dakujem za reakciu. ale ked sa rodicia, resp. matka odvola proti vysloveniu osvojitelnosti? skratka nie ze by sa chcela o dieta starat, ale jednoducho z justu nechce, aby bolo osvojitelne, hoci on nejavi zaujem?

yukki
29. okt 2013

@ofinka kým matka javí záujem-za záujem sa pokladá aj jeden telefonát do DD mesačne že ako sa to dieťa má.......tak je malá pravdepodobnosť, že bude vyslovená osvojiteľnosť...ak platí výživné....ak ho predtým hrubo nezanedbávala (ale aj k takým mamkám idú teraz deti nazad často, teraz je tlak na sanáciu pôvodnej rodiny takže často aj deti, ktoré boli hrubo zanedbávané sa občas vracajú do pôvodných rodín-nepíšem žiaden názor na to, len fakty, ktoré vidím...)..ak s tým matka nesúhlasí a dá nejaké argumenty......tak je malá pravdepodobnosť, že dieťaťu bude vyslovená osvojiteľnosť a matke odňaté rodičovské práva...

yukki
29. okt 2013

@ofinka a údajne na súde to často vyzerá dramatickejšie ako to napokon je....napokon to odvolanie v lehote často v skutočnosti nepodá, aj keď na súde vyzerá odhodlaná-ale to je len také......no, čo mne bolo povedané keď som sa takto pýtala. Naša nepodala.

ofinka
29. okt 2013

@yukki dakujem. ked sa 5 mesiacov neozvala a neukazala, tak uz len z toho titulu, tusim ked este mesiac prejde tak aj bez jej suhlasu mozno vyslovit osvojitelnost, ak som dobre citala na nete.

magimary
29. okt 2013

@ofinka ďakujem 🙂
už ma tu nazvali niektoré osoby všelijako 😅 , tak ten tvoj prívlastok poteší,
ale fakt je -ako píše @yukki- že rozumných ľudí je tu veľa, vlastne dúfam, že všetci 🙂 😉 (no možno 99% 😉 ),
ale k veci:

áno, robí sa to tak ako píšeš...
ale ono to nie je len také čierno-biele ako to vyzerá 😒
z tej pozitívnej strany vidím dve polohy:
-na jednej strane stojí fakt, že žiadatelia najčastejšie chcú ČO NAJMLADŠIE decuľko
(takže deti sú ponúkané čím skôr, keďže čakanie na osvojiteľnosť môže dieťaťu predĺžiť život v decáku /resp. v PR/ niekedy aj o polroka 😖 )
-na druhej strane stojí ďalší fakt-že tým deťom ozaj rýchlo plynie čas (rýchlejšie ako dospelým) a zabetónovať dieťa v systéme len kvôli odročovaniu a podobnej "liknavosti" súdov ( 🤐 ) je pre to decuľko veľkou stratou (príležitostí, možností, nádejí, očakávaní... 😔 )
no a samozrejme -ako všetko- má to aj negatívnu stránku mince-
presne tú, o ktorej píšeš aj ty... je to zahrávanie sa s citmi rodičov-čakateľov, skúška ich nervov a svojim spôsobom permantný stres až do vyriešenia situácie...
je už len na zvážení čakateľov, či túto výzvu a riziko prijmu,
keď ich kompetentní s takouto ponukou oslovia....

ofinka
29. okt 2013

@magimary dakujem. 😔 ved ja v podstate chapem, ze sa to takto asi musi robit. len cloveku to obcas brnkne na nervy, ked nie je prave najlepsi den a spoji sa viac veri, co cloveka dorazi.

p.s. zopar rozumnych som myslela vlastne tak, ze celkovo je sa tu koho opytat. tiez myslim, ze v podstate vacsina je ok. ale to nebolo z tej mojej otazky najpodstatnejsie. 😉

magimary
29. okt 2013

@ofinka chápem...
máš úplne právo na tieto pocity.

lenkove
29. okt 2013

@ofinka no deje sa to, nie ste jedini, tu v teme je takych vela pripadov... 😔 Verim, ze to urady nerobia schvalne z nejakeho zvrateneho potesenia v trapeni nas, ale v usili umiestnit dieta do rodiny, niekedy za kazdu cenu... Mozno citia podvedomy tlak zo strany ziadatelov a ich poziadaviek na prevazne male deculka, mozno ich tlaci celkom realne nariadenie zhora na plnenie nejakych planov a percent... Ja som uz teraz otrla adoptivna mamina, ale veru som o tomto case pred styrmi rokmi nebola, ked nam volali s "krasnym zdravym dievcatkom a co je najlepsie, je pravne volna" a ja som sa ako prvoziadatelka viackrat v telefone ujistovala, ci je pravne volna a pani zakazdym "ano, je pravne volna". Tak sme ju isli pozriet a po spise a fotkach, ked uz bola nasa, tak sa pani pyta "a ste si vedomi toho, ze nie je osvojitelna?" Padla mi sanka {aj ked som tomu vlastne vobec nerozumela} pani vravela, ze sanca nulova pre bio, nech ale podpiseme informovany suhlas... Az nasledne som pochopila, ze jedna vec je pravne volne dietatko a druha osvojitelne... Ale ak by mi povedala do telefonu, ze nie je osvojitelna, tak by som (mozno) cuvla - vtedy, ked som vobec nerozumela tymto pojmom... No.. Ale po predosvojitelskom sude uz vlastne je dieta osvojitelne (vidis, zase moj mix v pravnych otazkach) a ten sme nastastie mali rychlo...
A to vase poziadanie o osvojitelnost, hej, takto to chapem aj ja, po 6 mesiacoch nezaujmu sa da poziadat, je to v zaujme dietata...
Verim, ze je to na nervy a ze si obcas zufala... Rovnako verim a zelam ti,nech stresujes uplne zbytocne a vsetko pre vasu rodinku dopadne dobre 😵

ofinka
29. okt 2013

@lenkove dakujem velmi pekne. 😔 dam vediet, ako sme dopadli.

5katarina7
29. okt 2013

moja láska 🙂

mata155
30. okt 2013

@sofinkalv Ahoj, my sme z ba kraja a mame babo doma od 1 mesiaca, ale stale chodime do Ded predlzovat navstevne pobyty. Zatial nemame ani osvojitelnost, iba schvalene predbezko kto este nie je pravoplatne

dia6
30. okt 2013

@5katarina7 Ale ona má tie vlásky ako malý černoško... ja by som jej také účesy robila. Úžasné vlasy... 🙂 🙂 🙂

dia6
30. okt 2013

@fontana Jééj, koľko má malý. Je podarený 🙂

matax
30. okt 2013

@ofinka my sme to tak mali 2x 😖 ,nakoniec sme oba razy skoncili, nie s predosvojitelskou, ale s pestunstvom, pri prvom dietati sme po 9 mes. podali navrh na osvojenie , /pestu nam ratali akoby predosvojitelsku dobu 9 mes/
Lebo ked sme sa po mesiaci interakcii dozvedeli, ze osvojitelnost sud neodobril, dali nam tri moznosti: pestunstvo, pockat pol roka na osvojitelnost, alebo pockat na ine dieta.. pre nas bola prijatelna len prva moznost- aj ked sme pestunstvo nikdy nechceli...
pri druhom sme si napisali, ze chceme len osvojitelne dieta, aby sme mali istotu,ze biol.rodicia sa neozvu a neohrozia to cele.. ale, ked nám malu ukazali tiez nam povedali, ze osvojitelnost je vysoko pravdepodobna a ze ked ma takmer 2 roky, aby sa nezdrzovalo, mozeme ist na interakcie..nakoniec sme podali navrh na pestunstvo..
Asi by som to aj tretikrát urobila, stoji to za ten stres- to, ze dieta je skor v rodine
drzim palce

5katarina7
30. okt 2013

@dia6 ďakujeme 🙂

ofinka
30. okt 2013

@matax dakujem, dnes uz som viac v pohode, tiez budeme hladat najlepsie a najrychlejsie riesenie.

matax
30. okt 2013

@ofinka to je dobre, ze sa citis lepsie 🙂 este doplnim, ze niekto musi podat navrh na sud o osvojitelnost dietata (UPSVaR , DeD) a sud posiela pozvanku k pojednavaniu aj biol. rodicom- aj vtedy, ak sa o dieta nezaujimaju 😒 , ak sa zasielka nepodari dorucit, alebo ak ju neprevezmu, su rozne lehoty dorucenia, na ktore sud caka😒 asi som ta nepotesila, ale aspon budes pripravena Drzim vam palce, nech vsetko ide hladko a máte dietatko uz doma 🙂

matax
30. okt 2013

@ofinka citam dozadu a vidim, ze si to asi vedela..tak len: drzim palce 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre