Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

marcelarefat
2. mar 2016

@tlucka neboj, napíšeš, aj ja som písala 🙂

continental
2. mar 2016

Ahojte,všetky které sme zo Za kraja,zas sa posuvame o 1 miesto dopredu.Našli v Žiline v hniezde záchrany malé dievčatko 🙂 jupiiiii 😵

tarrra
2. mar 2016

@continental no ešte by som sa netešila, lebo tá matka si to môže rozmyslieť...
Ale tiež som to videla, bambuľka bola nádherná.

viaven
2. mar 2016

ahojte dievcata, necakali ste prosim niektora na rozhodnutie sudu Bratislava 2 - predbezne zverenie do starostlivosti?

niky1975
2. mar 2016

@viaven my sme boli na tomto sude

viaven
2. mar 2016

@niky1975 poslala som ti spravu 🙂

jaris84
2. mar 2016

Ahojte mamicky, buduce mamicky....som tu uplne nova. Bola by som rada, keby ste sa so mnou podelili o vase skusenosti ohladom adopcie. Ja som este len uplne na zaciatku a pohravam sa s tou myslienkou, ze by som si adoptovala dietatko. Po piatich potratoch ( posledny som mala v pondelok) mi nejak zhasina nadej. Nieco som uz citala na internete, ale mam pocit, ze je tam malo info ohladom adopcie. O nejakych pripravach, co tu pisete som nemala ani potuchy. O co vlastne ide? Aky je postup? Ako dlho prebieha cely proces od podania ziadosti az po dietatko. Dakujem za kazdu info...

kikuska_wedge
2. mar 2016

@jaris84 v skratke:
1. podáš žiadosť na krajskom úrade práce (vrátane potvrdenia od lekára a potvrdenia o príjme). Oni si preveria register trestov a pošlú ku vám sociálku. Tá preverí sociálne a bytové pomery. Ak je všetko ok, pošlú papier, že môžete začať prípravu (trvá to cca 1-2 mes.)
2. príprava je povinná zo zákona, dá sa robiť na úrade práce alebo v neziskovkách ako je návrat alebo úsmev ako dar. (trvá to cca 3-9 mes. max. 12)
3. zaradia vás do zoznamu žiadateľov. V závislosti od "predstavy" na vek, pohlavie, etnikum a najmä v závislosti od kraja sa čaká na telefonát. (xy rokov)
4. predstavenie dieťatka, nahliadnutie do dokumentov, interakcia, rozhodnutie súdu (trvá to v závislosti od veku. Najrýchlejšie je to pri novonarodeniatkach tam je to do pár týždňov, ináč aj mesiace)
5. trvalé zverenie súdu (min. 9 mes. až xy mes. v závislosti od "rýchlosti" súdu).

Proces nekonečný, ale výsledok stojí za to. V prípade konkrétnych otázok som k dispozícií.

jajuskajana
2. mar 2016

Ahoj @jaris84, je mi ľúto že si si musela prejsť toľkými potratmi ☹ . My s manželom práve dokončujeme prípravu. Naše rozhodnutie adoptovať si babo podlo v deň nášho posledného potratu. O 2dni nato sme išli na UPSVaR kde nám veľmi milé tety soc. pracovnicky presne povedali čo všetko budeme potrebovať aby sme mohli začať s pripravovanou (odpis z registra trestov, doklady o príjme, správu o zdravotnom stave) a dali nám dotazník ktorý sme si doma vypísali. Bola tam aj otázka kde chceme absolvovať prípravu. My sme si vybrali Návrat. Po odovzdaní všetkého potrebného mali tety mesiac na to aby si nás pretukli. Volali na obecný úrad a do zamestnania. Potom sme začali chodiť na prípravu. Príprava sa skladá s 28 hodín trvá 3/4 mesiace. Vysvetľovali nám čo je to osvojenie, pestunska starostlivosť... čím si adoptivne dieťa musí prejsť, ako to čo najlepšie zvládnuť, ako sa zachovať v určitých situáciách. Bolo to celkom zaujímavé. Ešte sú pred nami psychologické testy a vyhodnotenie. A ak budeme úspešný zapíšu nás do zoznamu. My chceme neromske dieťatko do 1 roku. Na také sa čaká okolo 5 rokov 😒

jaris84
2. mar 2016

kikuska_wedge, jajuskajana dakujem za informacie. Snazim sa co to najst na nete, ale nevien, ci zle hladam alebo je tam okolo toho fakt minimum informacii

jaris84
2. mar 2016

@jajuskajana dakujem za info. Ked sa ta mozem spytat, ty si kolko krat potratila? Zistili ti nejaku pricinu? Lebo u nas vsetky vysetrenia v poriadku a predsa...

jajuskajana
2. mar 2016

@jaris84 3x zakaždým som potratila na začiatku tehotenstva. Ani jeden krát sa neobjavila akcia srdiečka. Ale ja som ani raz otehotnela prirodzene, zakaždým som bola na ivf.

jaris84
2. mar 2016

@jajuskajana no ja to iste, akurat, ze prirodzene

kikuska_wedge
2. mar 2016

@jaris84 @jajuskajana je to strašne nefér. Všetky by sme chceli vedieť príčinu našej neplodnosti. Bohužiaľ medicína v tomto obore ešte zlyháva. Je to preto, že príčiny bývajú často na úrovni DNA. Po rokoch snaženia vyriešiť tento problém, som dospela k jedinému. A to, že príroda je mocnejšia a múdrejšia ako ľudia. Vie, čo robí. A obchádzať ju, môže mať fatálne následky. Preto je niekedy lepšie prijať veci také, aké sú. Zmieriť sa sa stým nedá, ale prijať to, znamená posunúť sa o krok vpred. Čím skôr, tým lepšie. Mne to trvalo príliš dlho. 15 rokov snaženia zanechalo stopy na srdci, na duši aj na zdraví. Mala som počúvať moju maminu, keď mi pred rokmi povedala, aby sme si bábo adoptovali a nie byť na ňu nahnevaná, že ma nechápe. Chápala a veľmi dobre. Veď medzi mnou a bratom je 12 ročný rozdiel. Len vtedy som proste nebola pripravená prijať to. Teraz som a som tomu nesmierne rada.

jajuskajana
2. mar 2016

@kikuska_wedge Pekne napísané 🙂 aj my s manželom sme si povedali že to už necháme tak. A našli sme nový zmysel v adopcii. Keď sme boli prví krát na úrade informovať sa ohľadom adopcie tak nás teta soc. pracovníčka tak pekne povzbudila, že sa ani nenazdame a budeme si také babatinko viesť domov v autosedačke 🙂 . Od vtedy mám v hlave stále tú krásnu predstavu a ženie ma to dopredu. Na adopciii je určite najtasie to dlllllhe čakanie ale to najlepšie a najkrajšie je že naozaj budeme mami!

kikuska_wedge
2. mar 2016

@jajuskajana nás zajtra čaká ukončenie prípravy. A ďalší milník bude za nami. Len dúfam, že pani zo sociálky bude mať zajtra lepší deň, ako keď bola u nás naposledy. Ináč keď sa dočítate, že niekto v Senci "priškrtil" úradníčku, tak si na mňa spomeňte, budem to ja 😀

jajuskajana
2. mar 2016

@kikuska_wedge no tak to tí budem zajtra držať päste aby všetko hladko prebehlo. Daj zajtra vedieť ako ste dopadli

nikadomi
2. mar 2016

@kikuska_wedge juuj tak hadam zajtra vsetko dobre dopadne 🙂 myslim na vas a zajtra cakam update 😉

jaris84
3. mar 2016

@kikuska_wedge tak ako pises, prijat to, ale to je asi to najtazsie. Aspon ja to teraz takto citim...Je to pre mna prilis cerstve, aj ked si sama uvedomujem, ze cim skor to hodim za hlavu, tym skor sa s tym vysporiadam...Chce to cas...A na tu pani zo socialky pomaly, aby voci vam nestratila sympatie 🙂

little_bubu
3. mar 2016

@nikadomi dakujem za info. tiez sme sa boli opytat, no vraveli o viac ako pol roka dlhsie cakanie nez pred vianocami. tak sa mi to nezdalo 😉

nikadomi
3. mar 2016

@little_bubu áno, to čakanie sa akosi predlžuje z mesiaca na mesiac.. My sme prvý kontakt s UPSVAR mali v novembri 2014 a vtedy nám vraveli že od ukončenia prípravy cca rok a trištvrte sa čaká- teda ak hovoríme a malom bielom zdravom.. A teraz to už sú dva a pol roka až tri cca čakačka.. Nás na rómčiatko oslovili po deviatich mesiacoch, čiže ani tam to nie je extra krátka doba. 😖

bosorkabb
3. mar 2016

@kikuska_wedge tiež som zo Senca, tak viem o čom hovoríš. Nás ešte len čaká príprava. Papiere sme boli odovzdať v BA a čakáme.

kikuska_wedge
3. mar 2016

Dievčatá máme to za sebou. Všetko prebehlo ok (teda až na tie schody). Teraz si počkáme na záverečnú správu a potom na list, že nás zaradili. 😀

nikadomi
3. mar 2016

@kikuska_wedge u nás to trvalo mesiac, tak u vás hádam to pojde rýchlejšie ✊✊✊

jajuskajana
3. mar 2016

@kikuska_wedge som rada že vám to dobre dopadlo a nikto neutrpel ujmu na zdraví 😀 vieš aj koľko im bude trvať vypracovanie záverečnej správy? A za aký čas budete zaradený do poradovníku?

kikuska_wedge
3. mar 2016

@jajuskajana počítam tak 3-6 týždňov

mana85
5. mar 2016

Včera ma potešilo keď domovácka sociálna povedala že ani nepamätajú kedy mali toľko záujemcov v jednom období o ich deti stále jeden kontakt za druhým a úplne super že aj deti staršie a tiež tmavé deti idú do rodín ! 😵 dúfam že tento trend bude pokračovať ♥ 😉

mata2
5. mar 2016

@mana85 to sa super cita? S ktorého ded je malinka?

mata2
5. mar 2016

@mana85 za prvou vetou nema byt otaznik 😁

mana85
5. mar 2016

@mata2 neviem či môžem tak IP 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre