Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

joannita
28. feb 2018

@maninka1974 aha dobry napad s tymi nasetrenymi peniazmi, diky

ckatka
28. feb 2018

baby mame vytycene pojednavanie na sude (este nemam papier len v telefone povedali datum), na co sa mame pripravit? kto tam bude? ako to prebieha?

kikuska_wedge
28. feb 2018

@ckatka u nás bola sudkyňa, zapisovateľka, pani z upsvar a sociálna kurátorka + my dvaja. Konanie otvorila sudkyňa. My sme na začiatku povedali, že trváme na písomnom návrhu a že nad rámec skutočností uvedených v návrhu sa chceme stručne vyjadriť k tomu ako sa vyvíjal náš vzťah s deťmi od kedy sú u nás. Potom sudkyňa kládla otázky, odpovedali sme. Potom sa pýtala kurátorky a pani z upsvaru či súhlasia. Pýtala sa či máme ďalšie návrhy na doplnenie dokazovania, my že nie. Poslala nás von. Potom vyhlásila rozhodnutie, poučila nás o odvolaní. Vzdali sme sa odvolania a išli sme spokojní domov.

mana85
28. feb 2018

@ckatka presne ako píše @kikuska_wedge len doplnim ak náhodou budete meniť aj neno tak si to doplňte na pojednávaní ako chcete zmeniť a potom na matriku už nemusíte utekať obaja rodičia že suhlasite zo zmenou mena spoločne a nebudete platiť poplatok za zmenu krstného mena .lebo to už bude v súdnom rozhodnutí. Ak už ide o posledný súd osvohenie samozrejme .

tulipan43
28. feb 2018

@avogiles vsak si ho aj zamilovali.

kikuska_wedge
28. feb 2018

@mana85 ďakujem za info, to som nevedela. My máme osvojenie podané, čakáme na pojednávanie. Doplníme teda priamo na mieste.

natalia11111
1. mar 2018

Ahojte, chcela by som sa spýtať ako je to zo Žilinským krajom čo sa čakania týka, pri zdravých bielych deťoch? a treba aby sme boli zosobášený alebo netreba keď by sme išli vypísať žiadosť? prirodzene sa nám nedarí a umelé neviem či chcem absolvovať je to strašná záťaž na psychiku... viem že tu riešite komplikovanejšie veci ale musím niekde začať s otázkami 🙂

erio
1. mar 2018

@natalia11111 ak chces zdravé biele dieťa v ZA kraji tak to ti odporúčam sa radšej presťahovať. Vybavuje sa aktualne rok 2011. Na zdravé biele dieťa počítaj tak 8 rokov. Nemusíš byť zosobášena, poziadas o dieťa ako slobodná matka. Ale ak chcete obaja, bude sobáš pre vás výhodou, či v priprave, interakciach, súdoch a samozrejme aj pre samotné dieťa.😉

sisi123123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
natalia11111
2. mar 2018

@erio 8 rokov.. to snad ani pravda nieje a kde je to cakanie najkratsie? :(

berginkan
2. mar 2018

@sisi123123 si v zlom fore.

bosorkabb
2. mar 2018

@natalia11111 už asi nikde

ckatka
2. mar 2018

@mana85 maly meno v rodnom liste este nema vobec ziadne,...tazke za to by sa asi aj tak neplatilo, ak sa nemylim... ale vdaka za pripomenutie, Rovno to tam dame 🙂

karkana
2. mar 2018

@natalia11111 najkratšie sa čaká v BB

natalia11111
2. mar 2018

@karkana a to je prosim ako dlho aby som orientacne vedela 🙂

gunhild
3. mar 2018

V B.B odhadujem sa čaká približne 3 roky momentálne na biele novorodeniatko, ta doba sa bude urcite predlzovat z mesiaca na mesiac. Rodí sa čoraz menej bielych detičiek ktorých sa rodiny vzdajú a stanu sa právne voľnými.

natalia11111
3. mar 2018

@gunhild tak 3 a 8 a velky rozdiel..

rebekarebekova
4. mar 2018

@natalia11111 to je veru obrovsky. V BA uz bolo biele babo od leta?

bosorkabb
4. mar 2018

@rebekarebekova nie len poloromsky chlapček.

rebekarebekova
4. mar 2018

@bosorkabb akoze ja nechcem byt uz podozrievava a paranoidna ale ideme sa tvarit ze je toto koser a nic sa nedeje a nikto nas nevodi za nos?

zanetaqwe
5. mar 2018

@natalia11111 ahoj,pravdu?pozri,pred nedávnom šlo v tomto kraji v priemere 25 deti na adopciu za rok.Bývalo stále okolo 140 žiadosti.A teraz v tomto kraji ide 1 dieťa na adopciu za rok.Je to kruté,ale ak si dal niekto teraz žiadosť, alebo pred rokom,či dvomi si dal,tak kedy dostane dieťa? O 8 rokov určite nie,ale môžme hovoriť o desiatkach rokov.Tym pádom stúpa aj żiadatelov a pokiaľ si realista,tak na to prídeš,že je to nemožné dostať dieťa.Len nechápem,že je to len na Slovensku.Keď som si zisťovala koľko sa čaká v iných štátov,tak som začala ľutovať,že som slovenka.

bosorkabb
5. mar 2018

@rebekarebekova vieš čo v každom kraji je to každým dňom horšie a horšie. Pred vyše rokom som brala moju malú domov a vtedy som v poradovniku čakala mesiac. Teraz som v poradovniku zase a s tými istimi požiadavkami mi povedali že 1,5 roka. Niesu právne voľné deti. Keby som chcela do pestunstva a následne adopcia tak si môžem vybrať hneď. A vieš čo aj tomu verím lebo mám skúsenosti so súdmi ako dlho im trvá bio rodičov zbaviť rodičovských práv. U nás to je 18 mesiacov a to bio matka malú videla pri pôrode odvtedy nič. Žiaden záujem ale sudcovia doteraz čakali. Načo? Nechápem ani ja.
Takže začínam veriť tomu že deti sú len bohužiaľ nie právne voľné a tým pádom nie sú vhodné na adopciu. Trčia v profi rodine a keď už konečne môžu byť vhodné na adopciu majú vyšší vek. A vadsina z nás chce deti malé. Nakoniec tie deti končia na medzinárodnej adopcii. A to sa mi nepáči. Kedysi toto nebolo.

bosorkabb
5. mar 2018

@zanetaqwe manželov kolega v Rakúsku čaká na dieťatko ale nemôže si vybrať nič okrem zdravotného stavu. Takže áno čaká sa trochu menej ale vybrať si moc nemôže. Vieš koľko detí ide ročne od nás na medzinárodnú adopciu? Veľa. Áno poväčšine sú to rómske deti ale oni sú tí žiadatelia šťastný. Aj manželov kolega je ochotný zobrať akékoľvek dieťa ktoré bude zdravé. Keď sme sa o tom bavili tak sám povedal že u nich je celý proces so súdmi rýchly.
Takže ak by sme to zobrali ako u nich a žiaden žiadateľ u nás by v požiadavkách nemal nič len zdravé dieťa tak aj u nás by sa proces zrýchlil. Hypoteticky.

zanetaqwe
5. mar 2018

@bosorkabb ,ja mám zas švagrinu v českej republike, no a na ročné dieťatko čakali 13 mesiacov, zdravé,biele ....ale už som to tu spominala.V Poľsku čakala známa 2 roky na dieťa.Ale to sa tu už riešilo.Ale isté je,že u nás niečo nie je v poriadku.....😞

natalia11111
5. mar 2018

takze ked si dam teraz ziadost v 24 tak do tej 40tky by som ho mat mohla ze?:D :D to je fakt sila toto... alebo sa prestahovat.. a tie medzinárodné adopcie čo vidím v telke že si beru z indie a číny tak to u nás nefunguje že? ešte som čítala že z ukrajiny..

bosorkabb
5. mar 2018

@zanetaqwe ja skôr poznám páry na západe, ale to je preto že manžel sa tam pracovne realizuje.
Nam bolo povedané to čo píšem vyššie, že deti sú len nie právne voľné. Pochybujem že niekto vydrží čakať 10 rokov na dieťa.
@natalia11111 medzinárodné adopcie na západe vybavuje agentúra. Aspoň čo som čítala tak naše deti idú smerom von a k nám dokopy nič. Aspoň ja som nenašla článok ktorý by hovoril o medzinárodnej adopcii smerom k nám. Možno taký prípad existuje.

rebekarebekova
5. mar 2018

@bosorkabb akoze je mi desne.. naschval sme zacali s muzom riesit adopciu v skorsom veku aby sme sa potom nezbadali v 40tke.. onedlho nam uz zacina priprava, vsetky administrativne veci a navstevy absolvovane..
Vobec sa mi na tu pripravu nechce, ked su prognozy taketo. 😯
Su aspon starsie deti do cca 2-4 roky pravne volne? Resp. kolko sa na ne caka v BA kraji.
Biele jedine, lebo rodicia a svokrovci su vyrazne proti inym..

rebekarebekova
5. mar 2018

A k tomu pestunstvu.. dieta mas ovela skor, ale do akej doby vam ho mozu zobrat? Moze to byt teda realne aj dlhsie ako 9 mesiacov?
Ako sa tak da zit? Ako ho predstavit rodine?

bosorkabb
5. mar 2018

@rebekarebekova to ti neviem povedať ako sú na tom staršie deti. Mňa skôr malé zaujímali a nato som sa pýtala. Skus si zavolať na určený úrad oni sú tam milé baby a radi poradia. Alebo sa tam rovno zastavte, všetko vysvetlia.

bosorkabb
5. mar 2018

@rebekarebekova no ja mam dieťa v pestunstve. Právna voľnosť je na súde. Teraz ma skoro 18 mesiacov. Nám ju nik zobrať nechce. Budeme riešiť adopciu. A do pestunstva som išla tak trochu s donútenia, lebo keď nám malú ukázali zabudli spomenúť že nieje právne voľná. Zistili sme to až po interakciach keď bola u nás na hostovskom pobyte. Ale vedeli sme minulosť bio matky aj to že všetky deti opustila v pôrodnici a viac nejavila záujem. Tak sme šli do toho. Súdy sú katastrofa.
Ta lehota 9 mesiacov je predosvojitelska ale nieje to dané presne. Napríklad kamarátka má malého od apríla minulého roka doma (utajený pôrod) a súd na predosvojitelsku starostlivosť mala až teraz. Teraz musí čakať ešte 9 mesiacov a až tak osvojenie. A to dieťa bolo vlastne už dávno právne voľné. Súdy, súdy to je jedna katastrofa.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre