Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

joannita
24. júl 2018

@bosorkabb no sak toto. Duuufam ze bude v pohode. A dakujem, ty si tu taky nas poradca :D

bosorkabb
24. júl 2018

@japanka ktorý si kraj? Opýtaj sa ci nemôžte podať návrh 3v1. Zrýchli sa vám proces. Čiže osvojitelnost, zbavenie rodičovských práv a porucnictvo.

ckatka
24. júl 2018

baby, co ste sli na matersku s adoptovanym dietatom.... dostali ste 34 tyzdnov ako matka alebo 28 tyzdnov ako "iny poistenec"?
mame za sebou behacky po uradoch zasa, lebo po roku manzel ide do prace a na matersku idem ja (babo ma rok a pol) a zasa nas prehanali hore dole ... ale vyzera, ze to uz mame konecne vsetko z krku. Teraz sa budem "vyvalovat" pol roka ja :D :D :D
(cize - znamena to, ze robit presne vsetko ako aj do teraz, akurat nemusiet chodit do prace :D :D :D )

bosorkabb
24. júl 2018

@ckatka ako iný poistenec 28 týždňov.

japanka
24. júl 2018

@bosorkabb Košický, ale deti sú z Michaloviec. To musíme zistiť, nakoľko každý súd má nejaké svoje vlastné postupy. Ale tetušky z úradov sú fakt super. Aj návrhy nám píšu. My už len podpíšeme. Zlatunké.

bosorkabb
24. júl 2018

@japanka to si zistite, lebo stále lepšie 1 ako 3 pojednávania.

berginkan
24. júl 2018

@ckatka jasne, ze 28 😉 este aby nam priznali aj obdobie s bruskom nie? cosii 🙂

darinka38
24. júl 2018

@bosorkabb chcem sa ešte spýtať ze ešte neprebehol pozbavenie práv rodičov a chceli by sme malého domov ako to prebieha jed matka vie o všetkom kde je ci to tu dakto tak mal ako to napokon dopadlo???

1jarkacu
24. júl 2018

@darinka38 to aj ja som zvedavá

bosorkabb
24. júl 2018

@darinka38 ja som to tak mala. Všetko závisí od okolností. Ak nieje zbavená rodičovských práv tak ak podate návrh na súd neodkladne a pestunstvo (iné možné nieje kým bio matka nieje zbavená rodičovských práv) tak je účastník konania a dostane aj neodkladne aj rozsudok.
Jedine ako tomu predísť je dieťa zobrať na hostovsky pobyt (nie všade sa dá) a počkať kým neprebehne zbavenie rodičovských práv. Ale vtedy žiaden nárok nemáte či na dieťa, materská, rodičovský, príspevok.
Naša bio matka neodkladne ani rozsudok neprebrala. Ale už ďalší rozsudok (osvojitelnost) prebrala, takže vie u koho je malá. Ale s tým sme počítali. Neozvala sa už skoro 2 roky a teraz sa ide zbavovať rodičovských práv. Niekedy to proste trvá dlho. Vy viete o histórii dieťaťa a jeho bio rodiny najviac. Rozhodnutie je na vás.

joannita
25. júl 2018

Kocky, viem ze to tu bolo rozoberane 1000x ale nechce sa mi dohladavat.... pri zvereni dietata na zaklade neodkladneho mam okrem materskej narok na co este? A kde sa to vybavuje a co k tomu potrebujem pls?
Dakujem vam 😘

tulipan43
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tulipan43
25. júl 2018

@joannita ahoj. Mas narok na danovu ulavu a rodinne pridavky + ak mas dietq v pestunskej aj na opakovany prispevok z uradu prace. Potrebujes k tomu rozsudok a rodny liat dietata + tlacivo na rod.pridavky z uradu prace.

miriam439
25. júl 2018

@joannita A ak manžel pracuje, nech si hneď požiada u zamestnávateľa o daňový bonus. My sme z DeD prevzali dieťa vlani na konci júla a už za júl dostal daň. bonus. To sa zapíše zmena v práci na mzdovom do Vyhlásenia o zdanení príjmov a uplatneni nezdaniteľnej položky. Tiež tam treba rozsudok o neodkladnom opatrení a rodný list - kópie.

blackcat
26. júl 2018

Ahojte, mam este par otazok. Momentalne pracujem na TPP a plny uvazok v AT. Behom nasledujucich 2 mesiacov by sme sa chceli stahovat a ja by som chcela zmenit zamestnanie (jednak kvoli dochadzaniu, ale aj kvoli tomu, ze momentalne nemam na nic cas a som len v praci, ktora je aj fyzicky velmi narocna; plus aj dom treba dat do obytneho stavu). Ak by som sa dohodla so zamestnavatelom a ostanem doma, mala by som dostat mesacne cca. 1000€ podporu, co je prijatelne. ALE - chcem si potom hladat pracu na polovicny uvazok. To uz az take super nebude, ale za to budem mat cas, vobec nejaku pripravu absolvovat. Teraz by to neslo, kedze v praci skoro spavam :/. Tak moje otazky su:
1. Moze dobrovolna nezamestnanost (vola sa to vobec tak?, este som nikdy nezamestnana nebola) negativne ovplyvnit posudok?
2. Modem pocas pripravy byt vobec nezamestnana, alebo uz v druhej praci?
3. Ak v novej praci, ako dlho tam uz musim byt zamestnana?
4. Ako je to s financnymi prostriedkami, existuje nejake minimum po odpocitani vsetkych nakladov, aby sme prichadzali vobec do uvahy ako potencialni nahradni rodicia?
Vela otazok, viem 😔. Ja si to predstavujem tak idealne, ze vlastne vsetko robim pre to, aby sme vytvorili co najlepsie prostredie. Chcem mat dostatok casu na pripravu, nestresovat sa atd. Ale velmi pochybujem, ze aj urady to tak budu vidiet.

bosorkabb
26. júl 2018

@blackcat zamestnanie sa nevyžaduje. Príjem sa až tak neskuma, jasné že nemôžte mať úplnú nulu.
Rátaj že začiatok prípravy nebude hneď. Najprv treba zaniesť všetky papiere na úrad a počkať kým vás preveria až potom sa môžte zapísať na prípravu a počkať na jej začiatok.

blackcat
26. júl 2018

Dakujem krasne, to ma ukludnuje. Mame hypoteku /ako skoro kazdy na Slovensku/, preto som si nebola ista, ci treba vsetko dokladovat atd. Velmi ma to tesi! Ja pracujem cely cas v AT, preto som to uviedla. Zatial som skoro vsade /posledne prave hypoteka/ bola kvoli tomu znevyhodnovana. To ma trosku strasilo, ci im to tiez nebude vadit a nezapocitaju len nejake % 🙈. Pripravu by sme chceli na UPSVaR. Myslim, ze to bude lepsie kvoli chlapovi. Citala som prave Vezu z kociek a rozpravala som mu o to, co je tam pisane. Tak hned vyhlasil, ze jemu nikto nebude rozpravat a ponizovat ho atd. Uz sa zacinam bat. Radsej nechcem skupinove sedenia 😔. A. co som tu niektore baby pocula, ze mali tiez s tymto problem... Aj na urade to trva dlho, kym sa dostaneme na pripravu?

bosorkabb
26. júl 2018

@blackcat áno aj na úrade. Najlepšie je zistiť si na svojom úrade priamo od psychologicky.
Na príprave nikoho neponizuju. Ale rozprávať to áno.

miriam439
26. júl 2018

@blackcat Mňa napadla jedna vec, keďže píšeš, že sa chcete čochvíľa sťahovať z AT do SR - ja ťa chcem len upozorniť na skutočnosť, že k žiadosti o NRS sa dokladaju povinne určité prilohy a jednou z nich je aj potvrdenie o príjme za posledných 12 mesiacov k dátumu podania žiadosti. Ak si zamestnanec, musí ti to potvrdiť zamestnávateľ alebo treba daňové priznanie, ak si ho podávala. Poinformuj sa nejak dopredu, či váš UPSVAR má na to nejaké svoje tlačivo... Píšem to len preto, aby si potom nemala ťažkosti s potvrdením od zamestnávateľa z AT.
My sme to riešili tento rok a nášmu UPSVAR stačilo, keď to zamestnávateľ vytlačil zo svojho mzdového programu a bol tam rozpis čistých miezd po mesiacoch.
Ale mne sa zdá, že niekto tu predtým písal, že prefotili vyplatne pásky. Ale každý UPSVAR to môže chcieť inak... tak prezisti u vás

blackcat
27. júl 2018

@miriam439 Dakujem ti za informaciu. Toto som nejak prehliadla. Ano, vyplatne pasky mam, ale s babami od nas som v pohode, tak snad by mi to nejaka poslala na personalne na vyplnenie. Ja byvam v pohranicnom pasme, ale pracujem v AT od 2011. Takze na nasej socialke o mne nebudu mat vela informacii. (Danove podavam v AT.) Jedine, ze poberam rodinne pridavky.

cervus
27. júl 2018

Nas pribeh pre povzbudenie:
http://zastolom.sk/cesta-za-tuzbou-

anettta
27. júl 2018

@cervus krasny pribeh ❤ drzim vam moc palce, aby ste prezili stastny spolocny zivot ako velka rodina ❤

mmag
27. júl 2018

Perfektný životný príbeh 👍- Boh sa nám mnohokrát v našom život zdá ako Ten, ktorý nechce vypočuť naše volanie a pri tom má pre nás pripravené niečo lepšie a väčšie, než o čo Ho prosíme...😉

katkuz
27. júl 2018

@cervus tak ten pribeh ma dostal. nadherne opisane etapy, kt. manzelia prechadzali, pocity, postoje... kraasa ❤

lenrietta
27. júl 2018

@cervus krásny, pravdivý a do detailov popísaný životný príbeh..Ďakujeme za zdieľanie 🙂

joannita
28. júl 2018

Baby neviete dokedy musi bio matka platit vyzivne? Ked nam bolo dieta zverene neodkladnym (pri osvojeni) tak by jej asi mala zaniknut tato povinnost? Tak mi to logicky vychadza kedze dieta uz nieje v ustavnej starostlivosti tak komu by to vyzivne platila?

pepopestun
28. júl 2018

Dobrý deň chcel by som sa spýtať. Stal som sa už pestúnom a mám súdom pridelené dieťa. Viem že jej možno ešte čas ale premýšľal som že by som si zobral ešte jedno dieťa do pestúnskej starostlivosti a moja otázka znie či si musím prejsť všetkým ako aj pri prvom? Čiže žiadosť psychológ poradňa a tak ďalej. Ďakujem za vaše odpovede

bosorkabb
28. júl 2018

@joannita ak nemá rodičovské práva tak ani povinnosť platiť výživné.

bosorkabb
28. júl 2018

@pepopestun záleží kedy si robil prípravu. Ale standartne stačí aktualizácia u psychológa kde si robil prípravu. Žiadosť však musíš podávať nanovo plus prílohy.

macka2017
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre