Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

kikuska_wedge
6. nov 2018

@amienne z odstupom času a skúseností ten sociálny systém nepovažujem až tak za zlý (keď som bola vo fáze ako ty, zdal sa mi príšerný). Čo je ale naozaj nedoriešené, je súdnictvo. Nie je pre mňa prijateľné, aby sme sa tu museli baviť o tom, či ti súd schváli neodkladné a akou formou ho máš podať. Mala by byť zo strany štátu poskytovaná žiadateľom o náhradnú rodinnú starostlivosť oveľa väčšia právna podpora a poradenstvo. Za ďalšie, súdy by mali mať v prípadoch detí ultra krátke lehoty na rozhodovanie a pojednávania. Nie je predsa možné, aby sme kvôli 15 min. pojednávaniu, čakali niekoľko mesiacov na rozhodnutia. (Situácia z praxe: dieťa máš doma, ale nemôžeš zmeniť doktorku, lebo nemáš papier, takže ak ochorie máš na výber pohotovosť, alebo sa trepať stovky kilometrov s chorým dieťaťom k doktorke). A v neposlednom rade, nárok na materskú/rodičovskú by mal byť od prvej interakcie a nie až rozhodnutia súdu. No a keby som už mala tú čarovnú paličku, tak by som zmenila polená pod nohy v podobe úradníkoch na polícii, matrike, sociálke a pod. na milých a školených ľudí, ktorí ti vedia pomôcť a poradiť. Lebo v praxi to funguje tak, že ak ideš niečo vybavovať, tak si musíš naštudovať 100 zákonov, aby ti vôbec vydali pasy, alebo aby ti dali rodičovský. Lebo pani policajtka pýta rozsudok a nie je v tvojej moci ju presvedčiť, že sa menil súdny poriadok a súd už nevydáva rozsudky ale rozhodnutia, keď ona bola celý život bola zvyknutá na papier, kde bolo napísané rozsudok. Alebo že aj keď má dieťa nad 3 roky a je zdravé, že máš nárok na rodičovský. Ale vieš čo? Stojí to za to. Byť mamou je super. Dáva ti to odvahu a silu postaviť do pozoru aj ministerstvo vnútra, lebo ty ten pas chceš, lebo tvoje dieťa doteraz žilo v jaskyni a nebolo na dovolenke a nikdy sa nekúpalo ani v bazéne, ani v mori. No a potom ten pohľad na to dieťa ti vynahradí všetko a celú ťa naplní. No proste budeš levica. Tak hor sa do toho. Všetko toto celé za to stojí.

amienne
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
amienne
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miriam439
6. nov 2018

Ahojte žienky. Tak ma teraz napadlo, že na stránke 902 tejto diskusie bol link na ten dotazník o adopciach, čo robí verejná ochrankyna práv a tam za tým dotazníkom je mail, na ktorý by sme možno viaceré mohli napísať tie svoje skúsenosti s postupmi úradov, DeD a podobne... a možno by sa tam na druhej strane niekto za hlavu chytal pri čítaní tých problémov s prevzatím detí do NRS. Teda za predpokladu, že to naozaj bude čítať niekto nielen s otvorenými očami, ale aj s otvoreným srdcom. Ale skúsiť to predsa môže každá z nás. Keď sme už obetovali toľko času v boji za to "naše" dieťa, možno chvíľu na napísanie mailu si nájdeme a možno tak pomôžeme iným deťom aj manželom na tejto strasti plnej ceste za dieťatkom. Veď nádej vraj zomiera posledná.

berginkan
6. nov 2018

@amienne a ako inak by si si to predstavovala?

bosorkabb
7. nov 2018

Na konci toho procesu je šťastie. Vaše aj dieťatka. A preto stojí za to bojovať, lebo za šťastie a lásku sa to oplatí.
A áno treba systém zmeniť. Každá z nás môže niečo pre to urobiť, na začiatok by stačilo vyplniť dotazník.

@kikuska_wedge súhlasím do bodky.

erio
7. nov 2018

@miriam439 myslíš to dobre ale treba sa prebrať do reality. Keby si vedela, koľko denne dostane žiadosťi napr. Ombudsmanka ohľadom postupov DD, úradov, súdov. Len moja kolizna jej ich posiela desiatky. A myslis, že jej niekto odpovedal. Nikto. Sama mnohokrát, ide na súdy a dožaduje sa nájdenia stratených spisov ako sa stalo aj nám. Sami profi mamy, tlačia na DD aby boli deti, čím najskôr v nových rodinách, pričom im úrady ale aj riaditelia hádžu len polená pod nohy. Ombudsmanka prieskum nepotrebuje, ona má veľmi dobré informácie z viacerých relevantných zdrojov. Toto, je len mlátenie prázdnej slamy. Nech zasiahne v konkrétnych prípadoch a dodržiava hlavne záujem dieťaťa - prvorady, potom budem veriť, že to myslí vážne.

berginkan
7. nov 2018

@erio tiez som to pozerala a teda nejako som sa nedocitala kam to ide. Ale zase za pokus nic nedaju ked to vypisu

bosorkabb
7. nov 2018

@erio aj malá iniciatíva je lepšia ako žiadna.
Alebo môžme byt ticho a čakať že sa to vyrieši samo. Ale samo ešte nikdy nič nevyriesil.

adalmba
8. nov 2018

@bosorkabb ahoj schváli nám predbežne v sobotu ideme po chlapov našich veľmi pekne ďakujem za vsetko❤️

bosorkabb
8. nov 2018

@adalmba super, veľmi sa teším. Nezabudni si vypýtať papier od detského domova o prevzatý detí do tvojej starostlivosti. Budeš ho potrebovať pre potreby materskej dávky. Aj originály rodných listov.

miriam439
8. nov 2018

@adalmba Teším sa spolu s vami, presne si spomínam na tento krásny pocit, keď sme sa dozvedeli, že si bábo môžme už vziať domov "navždy".
Nezabudni si pýtať aj ich preukazy zdr. poistenia. My sme pre malého od DeD obdržali 3 ks (VšZP), asi pre prípad straty.
@bosorkabb Vy ste už mali tento týždeň to pojednávanie o pozb. RP matky? Verím, že vám to dobre dopadlo. Ak máte až zajtra, tak držím palce.

bosorkabb
8. nov 2018

@miriam439 máme ho dnes o chvíľu vlastne. Som riadne nervózna.

nikadomi
8. nov 2018

@bosorkabb myslím na vás. Nech to dobre dopadne. Zaslúžite si. Vy aj malinká 😉

miriam439
8. nov 2018

@bosorkabb Joj, tak silno držím palce, myslím na vás, aby vám to dobre dopadlo a mohli ste robiť ďalšie kroky k osvojeniu maličkej. ❤️

miriam439
8. nov 2018

@kikuska_wedge Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie, som fakt netušila, čo to znamená 2v1. Ešte raz diky.

bosorkabb
8. nov 2018

@miriam439
@nikadomi je po. Už len čakať na právoplatnosť.

buba08
8. nov 2018

@bosorkabb gratulujem,riesili ste to dnes s právnikom,či sami

bosorkabb
8. nov 2018

@buba08 návrh písal právnik, na súde sme už boli sami.

adalmba
8. nov 2018

@bosorkabb este sa chcem opytat mam si dat aj ziadost o jednorazovy priplatok a priplatok na dieta ked mam len to neodkladne_??dakujem

bosorkabb
8. nov 2018

@adalmba daňový bonus a prídavok áno. Ale vyznac si právoplatnosť (na materskú netreba právoplatnosť) Zvyšné až keď budeš mať rozsudok o pestunstve právoplatný.

adalmba
8. nov 2018

@bosorkabb takze myslis rodinne pridavky ci tie na deti cca140 e ?? som stratena.... ci ten 1 razovy..

bosorkabb
8. nov 2018

@adalmba rodinné prídavky.
Tých cca 138 (opakovaný príspevok) a tých cca 500 (jednorazový) až právoplatný rozsudok.

adalmba
8. nov 2018

@bosorkabb ale to asi nedoplatia ak bude pojednavanie v auguste ci?? chcem im to odkladat kazdemu spravit svoj ucet..nech maj to na co maju pravo

bosorkabb
8. nov 2018

@adalmba nám jednorazový dali až od pojednávania aj to chceli aby tam bolo že matka je povinná výživné posielať na účet úradu prace v našom meste.

bosorkabb
8. nov 2018

@adalmba skús sa ísť opýtať na úrad. Je na to špeciálne tlačivo.

tulipan43
8. nov 2018

@bosorkabb
@adalmba Ja som dostavala opakovany prispevok 139 eur na maleho uz na zaklade neodkladneho opatrenia len musel byt aj pravoplatny nie len vykonatelny

bosorkabb
9. nov 2018

@tulipan43 mala si šťastie. Mne nechceli dať, dokonca mali podmienku aby v rozsudku boli uvedený. Ale je pravda že som riešila iné veci.
Ono treba si ísť zobrať tlačivo a podať.

tulipan43
9. nov 2018

@bosorkabb Asi mas pravdu. Zalezi od konkretneho uradu.

srdiecko35
9. nov 2018

Ahojte, chcem sa spytať, ma prist návšteva zo sociálky, chodíme na prípravu...ako dlho bude trvať ich návšteva, na čo sa mám asi pripraviť...😉, čo všetko ich bude zaujímať...a či ste im pripravovali niečo na jedenie ako chlebíčky...atd.....ako pre hostí....dakujem za info....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre