Adoptované dieťa a škola

lukrecia78
23. jan 2015

chcela by som sa s vami podelit o skusenosti s adoptovanym dietatkom v skole. Zacali sme chodit do skoly a velmi uvazujeme, ci v skole povedat pani ucitelke ze je maly adoptovany alebo do toho radsej nezasahovat. Doma sa rozpravame o fakte ako to bolo.. ze sa narodil v brusku inej tety a tak... ale stale mam obavy ci ho neodsudia nejako zle v skole ked to povieme pani ucitelke.. Problem je aj v tom, ze sa nam nejako velmi v tej prvej triede nedari.. hlavne sustredenie a respektovanie ucitelov.. zaujimali by ma nazory ci ste to povedali v skole alebo nie.. vopred dakujem🙂

anonym18373
19. aug 2016

Ahojte, asi to sem nepatrí ale nedá mi to. V jednej nemenovanej dedine a v okolitých dedinách je veľmi veľa adoptovanych deti. Tie dediny sú rómske a tie adoptovane deti tiež. Problém je v tom že hneď po adoptovaní každá rodina dala to dieťa na psychiatriu, vybavili im papiere od hlavy a tým pádom sú kryty. Tie deti žijú v katastrofalnych podmienkach. Sami si peru v rukách (napr aj dvaja chlapci 9 a 7 rokov), nesmú jesť s ostatnimi, jedia len zbytky jedla spolu so psami, majú izbu (len preto lebo musia a je to podmienka pri adopcii, možno ani tu by nemali) a manuálne pracujú okolo domu, pílenie dreva (áno aj tí 9 a 7 rokov), stavebnicke práce atď....A tu je moja otázka: ako sa im dá pomôcť?! Alebo resp ako sa im dá pomôcť tak aby dotyčný nevedeli že v tom mám prsty ja? Nechcem mať problémy no zároveň nedokážem pozerať ako tie deti tyraju :/ nemám s niečím takým vôbec skúsenosti a potrebujem poradiť :/ ďakujem..

zuzana76
19. aug 2016

@yukki preco si myslis, ze by to musela byt osvietena pedagogicka? ja ucitelka som a tie pojmy poznam a viem co znamenaju 🙂 a nemyslim, si, ze som nejako specialna, urcite to chapu aj dalsie moje kolegyne

zuzana76
19. aug 2016

@cairka suhlasim az na poslednu vetu, viem co je FAS a aj dalsie pojmy

ja si myslim, ze je lepsie to ucitelke povedat

cicimotinka
19. aug 2016

jednoznačne povedať učiteľke ako súkromnú informáciu... stať sa môže čokoľvek a toto je pre identitu dieťaťa závažná informácia, ktorá musí byť prezentovaná rovnako... tj. v rodine aj v škole... my sme povedali hneď 2.9. (v škôlke o tom vedeli tiež)... nie je to hanba, je to dôležitý fakt o dieťati... a tiež sme 1. ročník nezačali najlepšie, tiež sa to pripísalo "cigánovi z decáku" atď... lenže tieto predsudky okolia vždy boli a budú...

cicimotinka
19. aug 2016

@anonym18373 sociálku môžeš kontaktovať aj anonymne... záleží potom na ochote "tetušiek", nakoľko budú ochotné ísť niečo riešiť osobne, alebo si len zavolajú do školy a rodičom...

anonym18373
19. aug 2016

@cicimotinka praveze oni to neriešia vôbec. Chodia na kontroly vidia tie podmienky a nič. Sú radi že sa tých deti zbavili.

cicimotinka
19. aug 2016

@anonym18373 to som si aj myslela... ☹ pokiaľ sú tie deti adoptované, sú pre adoptívnych rodičov, aj pred zákonom ako biologické... tam už kontroly nechodia... čiže ak tam na kontrolu boli, niekto musel dať podnet... pokiaľ budeš mať nejaký dôkaz, možno by sa dalo niečo poriešiť... len netuším, kto sa bude zaoberať anonymom, retože nestíhajú riešiť ani podpísané...

anonym18373
19. aug 2016

@cicimotinka neviem s istotou či sú adoptovane. Pravdu od nich neočakávam. Rada by som im pomohla normálne ale žijem len niekoľko kilometrov od tých dedín. Kebyze sa všetci ( všetky dediny Rómov z okolia a je ich naozaj dosť) postavia proti mne, nebudem mať pokoj ani ja ani moja rodina. Len prednedávnom tam znásilnili 13 ročné dievča (biele) a nikto to nerieši a prečo? Lebo podplatili s tými peniazmi čo berú, lekára aj policajtov. To dievča je teraz na psychiatrii a nevie sa z toho spamatať. Neviem čo dokážu urobiť ďalej...

cicimotinka
19. aug 2016

@anonym18373 žiaľ, takto to v našom štáte funguje... či skôr nefunguje... aj kompetentní sa boja, lebo ľudia sa poznajú hlavne na dedinách... ☹

mana85
26. aug 2016

@anonym18373 Pokiaľ chodí socialka na šetrenie tak sú skôr v pestúnskej st. A tiež je ešte náhradná rodinná starostlivosť ak sú tie deti v nejakom príbuzenskom vzťahu tak si ich môžu vziať do rodiny a pri tejto forme sa ani psychotesty nerobia ako pri pestúnstve či adopcii . No je možné že sú deti v adopcii a socialka tam chodí robiť šetrenie kvôli podmienkam v akých žijú . Viem o rodine ktorá žije v osade bez elektriny , vody v chatrči bez okien v jednej izbe sa tam tlačilo 6 deti + rodičia , vtedy boli deti zanedbané a odobraté , teraz len po par rokoch keď dali deti do poriadku po citovej , zdravotnej stránke tak riešia sanáciu rodiny :( pričom podmienky sa vôbec nezmenili .
Ja sa teda už nečudujem ničomu čo sa v tomto štáte deje . Jediná moja rada je anonymne kontaktovať média opísať im celú situáciu že kompetentní neriešia atď ... áno média radi nafukujú , hľadajú senzácie , ale rozhýbu úrady aby riešili ...

petkavka
26. aug 2016

Ahoj@lukrecia78,
no bohuzial ja mam uplne opacny postoj. Skor mam pocit ze nie dieta, ale ty ako matka nie si stotoznena s tym, ze dietatko si si adoptovala .....totizto adopcia je len jeden zo sposobov ako dietatko pride do domacnosti - môže sa narodiť prirodzene, cisárskym, náhradnej mame, alebo adopciou ....takže u teba je ten moment kedy si sa stala matkou deň adopcie a punkt. Už si ty matkou...a vykladať dieťatu (a ešte neustále ako píšeš), že ale pozor, my nie sme tvoji pravý rodičia, ty si predsa adoptovaný....to ako keby som ja dcérke hovorila.....ale pozor ty nie si normálne porodená, si mala cisársky pôrod (akože a čo).....a potom keď prídu problémy v škole, tak chceš fakt ísť do školy s tým, že ale to nie ty za to môžeš, ty predsa nie si pravá matka - to on je predsa adoptovaný...no tak to hovorí úplne za všetko. Takže skôr silno odporúčam si ujasniť svoj postoj k dieťatku a hlavne si to ujasniť že či ho naozaj berieš ako vlastné dieťa. Ak ho tak berieš, tak sa prestať ohánať tým, že ako prišiel na svet alebo ako prišiel do domácnosti - irelevantné. A začni sa správať ako jeho mama a ak má nejaké problémy, tak choď za pani učiteľkou že TVOJ SYN má problém a TY AKO MATKA to chceš riešiť. ....áno, nebude to ľahké...lebo to bude znamenať prijatie tvojho syna nie len s pozitívami ale aj s negatívami a prijatie aj zodpovednosti za výchovu. Takže prajem veľa síl v budovaní vzájomného vzťahu, lebo ver či nie, vzťah sa buduje neustále a je úplne jedno ako k nám tie detičky prišli.

cicimotinka
26. aug 2016

@petkavka dovolím si oponovať, to, že je dieťa adoptované, je pre jeho identitu najdôležitejšia informácia a moje deti to tiež často počúvajú, aby sa s tým stotožnili... a pre učiteľku v prípade problémov tiež maximálne dôležitá informácia... tu predsa nejde o nejaké schovávanie sa za to, že dieťa je "problémové", lebo je adoptované... ja mám 2 adoptovaných a hovorím to všade... v škôlke, škole, u lekára, proste všade, kde je tá informácia dôležitá... a nie preto, že by som sa chcela chváliť, a ani nie preto, že by som tým chcela ospravedlňovať správanie detí... tieto deti proste aj v štandardných situáciách dokážu zareagovať neštandardne... napríklad náš Šani porovnáva mamy... keď je v pohode, som najlepšia, keď nie je v pohode, tak vyjadrenie učiteľky "keby som mala brať vážne všetko, čo povie, mali by ste vážne problémy" ... a navyše vzťah adoptívna matka a adoptované dieťa má jednu obrovskú nevýhodu, ktorá sa v mnohých prípadoch už nedá nijako "opraviť" a tou je chýbajúcich 9 mes. tehotenstva... takže aj budovanie vzťahu je poznamenané niečim, čo sa nedá len tak dobehnúť... a je veľmi dôležité, ako adoptované dieťa prišlo na svet... náš Šani sa vyvíjal ako nechcený, po narodení skoro zomrel (sám a opustený), dodnes má psychické následky... ono sú to veľakrát naozaj ťažké osudy detí (a teda aj celých adoptívnych rodín), kedy aj deti aj rodičia potrebujú odbornú pomoc a okolie by malo vedieť, s čím sa potýkajú...

mana85
26. aug 2016

@cicimotinka "moje deti to tiež často počúvajú " ??? To je k čomu dobre ? identita ? Keď mu otrepávate o hlavu že je osvojený tak je jasné že ma psychické problémy a takto sa ich ani nezbaví 😒 Niet divu že porovnáva mamy keď mu doma hovoríte že nieje Váš 😢 A prečo mu to nedáte vytetovať na čelo , keď to už tak všade hovoríte , ako sa ma to dieťa cítiť dobre v rodine kde sa pretriasa do kola také ťažké obdobie ktoré si musel vytrpieť 😠 Niet divu že sa sťažuje učiteľke. Do kelu moji rodičia mali len základne vzdelanie oproti Tebe a nikdy mi nedali pocítiť že by som nepatrila do rodiny a už vôbec aby to vyťahovali predo mnou a nikto okrem lekárov to vedieť ani nemusel a vôbec to nieje inou dobou . . Aj náš syn tiež vie len to že sa nenarodil nám , ale pre nás ! lebo mám choré bruško a tetu ktorá ho mala v brušku nepoznáme a hotovo čo k tomu dodávať , viac sa ešte zatiaľ nepýtal ak sa opýta zopakujem ja nemám dôvod mu niečo viac vysvetľovať nieje ani čo ... To isté aj malá bude vedieť , pre ňu je jediná bývala " rodina " profimamina keď si malá na niečo spomenie tak ich pospomíname ... A že v " štandardných situáciach naše deti vedia zareagovať neštandardne " ? Veď každý človek reaguje inak a nie ešte malé dieťa 🤐 Spomínam si na Tvoj postoj keď som spomenula už dávnejšie že malý dostane po zadku keď neposlúcha a už chápem prečo si mi nerozumela , ja svoje materstvo a výchovu beriem automaticky nehľadám v každom konaní mojich deti niečo zdedené ani nevysvetľujem cudzím prečo ma náš syn inú farbu pleti keď si nás obzerajú keď sa ma na to niekto spýta tak poviem ale inak prečo ? aby si nemysleli ľudia že som podviedla muža 😝 alebo aby mu niekto ospravedlnil tmavú pleť ? áno u cudzieho lekára ktorý nás nepozná poviem že malý je osvojený kvôli vylúčeniu dedičného ochorenia tak jedná s nami lepšie to áno ale čo v škole ? škôlke ? na čo im je to môj syn nepotrebuje iné zaobchádzanie u nás na dedine vie riaditeľka , lebo nás pozná ale hovoriť to aj učiteľke ? A ako zle môže zareagovať ak to syn povie pred deťmi ? no ak je blbá tak môže zle zareagovať aj keď to vedieť bude , ale normálne to buď zahovorí alebo deťom vysvetlí čo je to osvojenie ... Asi ma po tomto príspevku ukameňujete a viem že nieje vhodné protirečiť niekomu kto danú tému študoval , ale prepáč ja konám intuitívne a používam sedliacky rozum málokedy si dávam servítku pred ústa a je možné že aj niekoho urazím ak sa tak stalo aj teraz tak sa ospravedlňujem ...

cicimotinka
26. aug 2016

@mana85 prekrúcaš fakty... áno, Šani sa na to pýta kolom dookola a tiež by som bola radšej, keby som to nemusela hovoriť, ale tak je to zrejme preňho momentálne dôležité, tak to riešime 5x denne... a porovnáva mamy kvôli niečomu inému a nie kvôli tomu, že sa o tom doma bavíme... a ani učiteľke sa nesťažoval, mali prvouku a bavili sa o rodine, chcel byť cool, tak kecal... ale Ty si tam zrejme bola a vieš, ako to bolo, keď hneď súdiš... Tvoji rodičia mali základnú školu, ja mám vysokú... prečo to sem ťaháš? Ty si bola iné dieťa, ako je Šani a porovnávaš neporovnateľné... Ty máš na to iný pohľad, ja už som Ti to písala, ale žiaľ, nedokážeš prijať fakt, že žijeme odlišné životy a v odlišných prostrediach... Tvoje bitie varechou je neprípustné pre mňa, že "automatické rodičovstvo", práve toto tieto deti naozaj potrebujú... plés a trésk... ja si dokážem deti vychovať aj inak ako telesným trestom... život ich ešte "omláti" dosť... a ja som nemyslela, že učiteľka bude reagovať na info o osvojení, ale na Šaniho "skraty" v určitých situáciách, ktoré vyplývajú práve zo zvýšenej obavy, že sa mi niečo stane, pretože už raz o "mamu" prišiel... inak myslím, že Tvoj príspevok je dosť dlhý a dala si si námahu, aby si mi to "natrela"... tak nechápem, načo tie reči o sedliackom rozume, servítke a urážaní...

mana85
26. aug 2016

@cicimotinka Ja nič neprekrúcam len som citovala čo si napísala , nikde si nespomenula že Tvoj syn sa stále pýta ale že to doma stále počúva . No ja mám okolo všetkého veľa reči aj teraz by som isto napísala dlhý príspevok , no po vete že už raz o mamu prišiel nemá zmysel niečo vysvetľovať . 🤐

cicimotinka
26. aug 2016

@mana85 aj Tvoje deti prišli o matku a je to niekde v nich "zapísané"... identitu nepodporíš vetou, že sa narodili inej tete pre vás... ak nájdeš túto knižku v knižnici, určite si ju prečítaj, potom možno pochopíš, čo sa Ti snažím povedať... http://www.gorila.sk/product/370804 lebo vaše deti sa nenarodili pre vás, oni vývojovo nepatria vám, vy ste sa iba rozhodli ľúbiť ich... vaše deti niečo zdedili, či sa Ti to páči alebo nie... dokonca existujú štúdie, že sa dedí až do 7. generácie, čo je pre naše chápanie nepredstaviteľné... ja nehľadám zdedené veci a hlavne nimi neospravedlňujem neposlušnosť... ak sa Šani rozhodne ujsť zo školy krátko po tom, ako niekto povie, že má mamu v nemocnici, tak ho nepotrestám za záškoláctvo, lebo viem, že chcel ísť iba skontrolovať, či som doma, či náhodou nie som v nemocnici aj ja... je to jeho myslenie a má právo si to myslieť po tom, čo prežil, aj keď mnohí pindajú, že to nemal urobiť a u nich by dostal výprask...

mana85
27. aug 2016

@cicimotinka ☹ Vieš čo mala som napísaný zase dlhý príspevok no keď som si chcela prečítať ešte raz Tvoj komentár aby som zistila či som oponovala naozaj všetkému 🙄 tak som pri vete že " vývojovo nepatria nám " zosmutnela a uvedomila si že je zbytočné niečo ešte písať nerozumieš mi ani nikdy nebudeš aspoň do vtedy nie kým budeš používať slova ako " tieto deti " či nazývať "mamou" aj niekoho iného . ešte poznámka nie moje deti neprišli o matku , moje deti matku dostali . Nie je to o tom že žijeme v odlišných prostrediach ale o tom že namiesto toho aby si ľudskosť a porozumenie či skúsenosti odovzdávala vo svojom povolaní ktorému si obetovala niekoľko rokov štúdia tak všetko to načítané , umelé , podporené rôznymi štúdiami vnášaš do Svojej výchovy a nevidíš že Šani ušiel zo školy lebo Ťa ľúbi a potrebuje no áno ma o Teba strach každé dieťa ktoré je milované rodičmi ma o nich strach niektoré viac niektoré menej . ďakujem za link na knižku no keď že táto knižka podla obsahu prináša antropologický pohľad na problematiku adopcie tak to nieje pre mňa zajedno nevyhľadávam problematiku tam kde nie je problém si ma nájde aj sám a za druhé už podla obsahu by som nerozumela polovice knižky . Myslím že táto naša debata je " u konce " nechápeme sa 😔

hmm a to som chcela napísať jednu vetu ...

cicimotinka
27. aug 2016

Napriek všetkým debatám, ktoré som nielen s Tebou viedla, som sa snažila nehodnotiť a neútočiť... tak ma naučila rodina (a aj škola), pretože nikdy nepoznáme, čo je skryté v tom druhom... napriek tomu, že sa nepoznáme, máš ma "prečítanú" dostatočne na to, aby si vedela, čo prežívam, cítim atď... ako si môžeš dovoliť napísať, že "neodovzdávam ľudskosť a porozumenie, či skúsenosť"? áno, naša debata je u konca, lebo pre Teba je jednoduchšie tváriť sa, že ak niečo neexistuje u Teba, tak to automaticky neexistuje vôbec...

mata71
29. aug 2016

@mana85 súhlas,
@cicimotinka
prečitala som si tieto riadky a poviem Vám je mi do plaču, poviem to svojimi slovami,
Stala som sa matkou oficialne v roku 2014 osvojenie malého babatka, ale ja som mu bola už dávno matkou,ešte ked bol iba málá hviezdička čo sa pozerala každý večer na mna a ja na ňu,,, až potom sa narodil naozaj v mojom srdci bol už dávno 🙂 vždy som bola mu mamou ja,aj som aj zostanem a budem pri všetkych jeho starostiach nápomocná tak ako mamička vie,teraz ideme do školky,už teraz mu rozprávam rozprávočku o hviezdičke ako sa narodila do domu kde su deti a mamina s tatinom ho šli pozriet a priniesli domov 🙂 🙂 takže ked podrastie bude vediet že ho milujeme najviac na svete ,že bol chcení,očakavaný a preto mu mesiačik povedal aby sa z hviezdičky stal krásny chlapček ,že ho niekto na svete velmi čaká a miluje,,, ked pojdeme do školy možno sa najde niekto kto mu to bude vykrikovat a tak ,ale moje dietatko bude vyzbrojené odpovedou že má maminu a tatina čo ho lubia a on lubi ich..... predpokladám že nepojdem za učitelkou a nepoukažem že toto dieta ,,je iné adoptované......... pre mna je iné jedinečné,mudré,šikovná tak ako milion mamičiek si to myslí o svojom dietati... deti potrebujú lásku,pohladenie,ruku čo im zotrie slzičku ,podá ked spadne na kolienko, podá dzusik,chlebi,čo ho v noci prikrije,,, LEN to som chcela povedať 🙂

cicimotinka
29. aug 2016

@mata71 To, že poviem učiteľke, že je dieťa adoptované, neznamená, že ho neľúbim... aj ja mojim deťom fúkam boľačky, čítam a rozprávam rozprávky, objímam ich, hladkám ich a ľúbim ich... aj ja k nim v noci vstávam a prikrývam ich, varím im a periem a robím všetko, čo mamy robia... aj moje deti sú pre mňa múdre a šikovné... to, že mám trochu iný názor na budovanie identity a zverejnenie informácií predsa zo mňa nerobí neľudskú a necitlivú zrúdu... "adoptované" predsa neznamená INÉ... adoptované je taký istý fakt, ako by som učiteľke povedala, že moje dieťa je autista, DMO, asperger atď... je to informácia, nie je to odlišnosť...

mana85
30. aug 2016

@cicimotinka si zabila 😀 🤐 neviem či sa mi chce smiať alebo plakať asi skôr hnevať , presne toto je to načo stále poukazujem a nie len ! pri Tvojom prístupe ku Svojím deťom ( lebo aj keď sa na hlavu postavíš sú Tvoje ) autista , asperger a aj mozgová obrna sú choroby , choroby , ak by som použila viac výkričníkov asi by mi zmazali príspevok no mne sa kričať 😠 Do kelu - joj by som použila iný výraz , čo ma spoločné osvojené dieťa a zdravotné postihnuté dieťa ? NIČ , NIČ , NIČ chápeš NIČ .

Ako si dovoľujem tvrdiť že neodovzdávaš vo svojom povolaní , ľudskosť , porozumenie ? prečítaj si po sebe vlastne príspevky prosím , možno pochopíš . Nie Ty nie si nemôžeš byť ta istá osoba čo písala články nad ktorými som smoklila od dojatia ver či nie mám nektoré ešte v živej pamäti vlievala si do nich toľko citu že to človeka mňa aspoň určite hrialo pri srdci . Teraz mi práve chladne káva pri monitore a pri Tvojich príspevkoch oveľa rýchlejšie ako bežne 😔 Spomínam si na článok kde si spomínala rómsku upratovačku alebo chyžnú v hotelovej izbe aká bola pracovitá , milá a že už máš dosť rečí o génoch viem že tam táto veta bola možno nie takto ako som napísala ale bola a zrazu tu teraz napíšeš o tom čo moje deti podedili koľko generácii dozadu a že vývojovo ... Žena prosím ťa už nekričím v duchu - už ťa len prosím vykašli na vedecké štúdie skús aspoň na chvíľu uveriť a kľudne aj na mesiačik a hviezdičky ...

yukki
30. aug 2016

Ono je to trochu tak tak, že adoptované detičky, ježovia, keď sa dostanú do školy, môžu mať- a z pobytov viem, že dosť často aj majú- veľké problémy v správaní. Napríklad tí, ktorí zažili veľa zlého ešte pred adopciou, niektoré ešte v prenatálnom vývoji. To všetko sa odráža na ich reakciách najmä keď sú pod tlakom. Tie reakcie sa niekomu môžu zdať že dieťa je zlé a nezvládateľné, ale vychádzajú z prežitého.....pre bábo smrteľného nebezpečia, organického poškodenia mozgu pri vnútromat.vývoji atď. Čiže nevyplývajú z nevychovanosti, ani z génov, ani z toho, že by boli zlí. Keď matka učiteľa informuje o tomto, môže sa pohľad a prístup učiteľa sformovať trochu priaznivejšie pre prežitie dieťatka v škole. To správanie naozaj nesúvisí len s výchovou, lebo či sú tie deti vychovávané v úplnej rodine s kľudnou matkou či nervóznou, či v úplnej či v neúplnej, či na západe či na východe Slovenska, či je tam prístup demokratický či autokratický, či sem-tam fasnu po riti alebo im zakaždým len vysvetľuje rodič, či vyrastajú so zvieratami či v bytovke v strede veľkomesta, vyzerá to tak, že tie problémy v škole sú s nimi vo vyššej miere ako je bežné...

loginexistuje
30. aug 2016

U nas tuto informaciu dostali uz v skolke uz tam sa totiz prebera podla planov tema rodiny a prichodu babetka ja som sa porozpravala s ucitelkami dala som synovi knizku preco mam dvoje narodeniny a oni to rozoberali s detmi spolu samozrejme doma sme mu vzdy odpovedali ked sa pytal preco je tmavsi ako my a pod v skolke ti bolo tak ze sa citil vynimocnym lebo kym ostatne deti sa svojim rodicom narodili my sme si HO vybrali . Vsetko je aj o veku dietata a aj o tom ze niektore deti aj v puberte kedy je normalne ze riesia otazky kto som a pod ppdvedome citia ze by zaujmom o to odkial pochadzam zranili svojich rodicov.

loginexistuje
30. aug 2016

@yukki hej presne tak ja si spominam ked som este kedysi davno ucila matiku pubertakov tak prisla jedna mamina a dala mi tuto info o svojom synovi a kedze som mala skusenost s prijatou sestrou s podpbnym osudom pomohlo mi to lepsie pochopit chlapcove reakcie na niektore situacie

cicimotinka
30. aug 2016

@loginexistuje @yukki celé to tým začalo, že som si dovolila povedať, že túto info treba zverejniť... žiaľ, niekto má iný názor... ja si za svojím názorom stojím... aj keď som neľudská, nechápem, mám to Šanimu vytetovať na čelo a podobne...
@mana85 prosím Ťa, nekomentuj moje príspevky, keď nie sú určené Tebe, ja naozaj nemôžem za to, že nerozumieš tomu, čo chcem povedať... píšem o faktoch - adoptovaný, autista, DMO, asperger, pocikáva sa, neje špenát, bojí sa mravcov... všetko je to informácia pre učiteľa... to Ty sa v tom zase rýpeš a robíš toho tragédiu... všetci sme podedili niečo, nikde som nepísala, že Tvoje deti podedili len to zlé... stále to otáčaš na niečo negatívne, pritom ja to tak vôbec nemyslím... to Ty si nič nepochopila... takže si trošku voči mne offni negatívne emócie a aspoň porozmýšľaj, či to naozaj píšem tak, ako si to pochopila... alebo ešte lepšie, nereaguj vôbec a nájdi si iný objekt na zosmiešňovanie, veľké písmenká a výkričníky... ďakujem

petkavka
30. aug 2016

Ahoj @cicimotinka,
dovolím si podporiť dievčatá @mana85 a @mata71. Obe sú pre mňa matkami s veľkým srdcom, pretože to že dieťatká majú osvojené vysvetlili svojím detičkám ako spôsob ktorým dieťatko prišlo do rodiny.
S tvojich príspevkov je však cítiť, že ty nie len že všetkým dávaš najavo ,že tvoje deti vlastne nie sú tvoje, ale ešte to dávaš neustále najavo aj tým deťom. Akože budovanie identity dieťaťa typu...no ty nie si náš a ty nemáš naše gény a preto ty si taký zlý a máš také reakcie lebo nie si náš a problém v škole vyriešime ,že učiteľke povieme že nie si náš a teda sa k tebe má správať inak ako ku deťom ktoré majú svojich vlastných rodičov...ako chudák dieťa.

A najviac ma pobavilo ako si tú knihu na prečítanie odporučila...ešte že mám 2 sestry psychologičky, takže tie ma vždy veľmi rýchlo dajú do reality, že tie psycho knihy absolútne nestačia kým človek nerobí psychológiu v praxi a nemá spravených X stáži. A akože podľa jednej knihy ísť a na jednu knihu sa odvolávať vo výchove vlastného dieťaťa ...akože vážne? ..ach prepáč, zabudla som, že vlastne ty nevychovávaš vlastné dieťa...takže to hovorí za všetko a to je to čo si chudák to cudzie dieťa bude niesť celý život so sebou - a nediv sa, ak v 16 odíde od teba...lebo však on tvoj ani nie je, tak prečo by mal ostať u cudzích ...a nebude to genofondom...ale som si istá, že ty si ten genofond ako odôvodnenie nájdeš....isto to nebude mať nič spoločné s výchovou

cicimotinka
30. aug 2016

@petkavka vôbec nechápem, čo myslíš tým " tvoje deti vlastne nie sú tvoje, ale ešte to dávaš neustále najavo aj tým deťom. Akože budovanie identity dieťaťa typu...no ty nie si náš a ty nemáš naše gény a preto ty si taký zlý a máš také reakcie lebo nie si náš a problém v škole vyriešime ,že učiteľke povieme že nie si náš a teda sa k tebe má správať inak ako ku deťom ktoré majú svojich vlastných rodičov" moje deti vedia, ako do našej rodiny prišli a chápu to, len ja nechápem, ako to mám tu povedať, že ja s deťmi o tom hovorím len vtedy, keď ony chcú a primerane ich chápaniu... to, že to tu napíšem dospelácky predsa neznamená, že tak hovorím s deťmi... ako keď sa na to Šani spýta 5x denne, tak mu poviem čo? Kašli na to, nestaraj sa, nebaví ma to opakovať miliónty raz... ja nedávam do súvisu ani v škole, že má mať úľavy, lebo je adoptovaný a má iné gény... nikdy som o to učiteľku nežiadala, len som jej povedala info, že je adoptovaný... má právo to vedieť, to je môj názor... a nikdy som nedávala Šaniho zlé správanie do súvisu s adopciou a génmi... a nejdem podľa jednej knihy, prečítala som ich desiatky, takže zase si niečo vytrhla z kontextu, ako som to napísala... pozdravujem pani psychologičky... nech Ťa naučia, aké dôležité je tolerovať (podotýkam nie chápať, ale tolerovať) odlišnosť názorov bez znevažovania a výsmechu...

yukki
30. aug 2016

Baby, tu je hádka zbytočná. Každá z nás, či
@cicimotinka či
@loginexistuje či
@mana85 či ja..... vychovávame prijaté deti a som si istá, že každá z nás si už za tie roky našla taký ten mod, výchovný, taký najlepší spôsob ako na toho svojho ježka ísť, každá najlepšie vie, čo ten jej potrebuje a počas zaškolenia zistí, koľko je toho potrebné učiteľke "ne/prezradiť" a hlavne....hlavne každá chce pre to svoje dieťa to najlepšie a robí tak v prospech toho všetko, koľko je v jej silách (povahe, nervovej sústave atď.)... Ja som to ani nijako tajiť nemohla veď...dedina či malé mesto, a šak to napokon vidno u nás, to sa nedá zmýliť....čiže ani nebolo treba to učke oznamovať. Zasa z najbližšej rodiny viem, že nie vždy je to nutné oznamovať ak sa dieťa nijako nevymyká norme správaním...

cicimotinka
30. aug 2016

@yukki práve my - ježure - by sme sa mali odlišnými názormi a skúsenosťami obohatiť, ale... radšej ďalej rozvádzať nebudem...

yukki
30. aug 2016

Ale, napríklad v CPPP sa na to pýtali a aj to uviedli do individuáloneho vých.-vzdelávacieho programu pre Kiku-čiže keby som to aj ja priamo učke nevravela, tak si to ona, aj riaditeľ, aj špecka prečítajú v pláne.....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre