Pestúnska starostlivosť - ničia nám doma nervy

sany7772
10. máj 2019

Zdravím moji rodičia si raz vymysleli že sa stanu profi rodičmi tahalo sa to 2 roky kym nám zverili 2cky dievca chlapca..zatajil nam decky domov že su poloviciary a ze mater im fetovala..takze maju poruchy....davali sme im vsetko uz su u nas 6 rokov a nicia rodinu...mozno sa vam to zda sebecke ale doma su hadky deti kradnu vsetko..vsetkym soc.praovnicky odporucili vsetko zamkynat..super ..a ist k psychologovi ..tam ako keby ich 9btazujeme proste uzas ....nehovorim kolko nervov nam deti zozrali.. snažili sme sa im davat lásku vsetko ale aj tak kradnu ..okradaju spoluziakov vsrtkych a uz zacinaju robit vacsie problrmy a to naju 11....mama sa boji ich vrátiť ale uz nemam chut ani chodit domov..subto bordelari.. ...dokazu sa v bordeli kupat...

malarebeka
7. jan 2020

Dakujem pekne..a kolko je tomu uz rokov?dari sa vam s babami?🙂

jaron
7. jan 2020

@malarebeka síce nie sme kraj Žilina, ale možno bude tiež užitočné, keď napíšem.
Nečakali sme príliš dlho, ale museli sme sa sami ozvať, čiže nie čakať, že nás pani z úradu zavolá, že nejaké dieťa podľa našich údajov majú. Čiže môžeš skúsiť sa dohodnúť, či môžeš prísť pozrieť "katalóg" (ja viem, znie to hrozne, ale nejako tie deti musia evidovať a záujemcovia sa nejako musia o nich dozvedieť.)

Samozrejme čo sa týka čakania, záleží aj na požiadavkách, my sme mali, že môže byť aj rómske a fyzický nejaký hendikep, napr. niečo so srdcom a pod. (nie psychický problém, netrúfli sme si). Vek tuším do 3 rokov. Takže to boli relatívne požiadavky, kde sa zmestí viac detí. Od toho potom záleží aj to čakanie.

Ale hlavne možno je dobré sa spýtať sama, nečakať, že ťa zavolajú, že už dieťa podľa tvojich údajov majú.

malarebeka
8. jan 2020

Ok a este otazocka,ked vam uz dieta najdu alebo ponuknu?...ako dlho priblizne trvaju tie ceremonie ako sud,kontakty,atd...ci je to individulane,alebo su nejak okliesteni aj oni zakonom,ze do urcitej doby to musi prebehnut...?

adalmba
8. jan 2020

@malarebeka okolo 20 septembra sme ich videli 1x. 15 novembera som nastúpila na materskú dovolenku.

jaron
8. jan 2020

@malarebeka je to asi individuálne, u nás to bolo:
- zhruba okolo augusta (možno už v júli) sme začali spoznávanie (chodili sme pravidelne na stretnutia do DD)
- začiatkom októbra bola prvý krát na víkend na priepustku u nás doma
- koncom októbra bolo predbežné opatrenie a išla k nám už "navždy"
- v januári bolo riadne súdne pojednanie o zverení do pestúnstva

cairka
8. jan 2020

@malarebeka , je to už ozaj dosť rokov . No a darí sa nám v medziach náhradkárskeho života. Väčšina týchto detí si sebou nesie batôžtek problémov. Staršie dieťa do puberty úplne OK, pubertu si užívame plnými dúškami 😅 , menšia je ZŤP, ale zasa je to také zlatíčko maznavé, zatiaľ. Uvidíme v puberte .

malarebeka
27. apr 2020

Este otazocka,ked ide o babatko do pestunskej,ta"spoznavacka"len tak nahlas rozmyslam,ze neposobi traumatizujuco,kedze babatko ma inak vybavenu pamat,ako napriklad chapem 5rocne dieta,tuto fazu zoznamovania,postupneho navykania potrebuje.Ale take babatko asi moc nechape,co a s nim deje,preco je raz u cudzich,raz u "profi"....len sa pytam?ci je iny postup rovnaky alebo ako to je?ci mate s tym skusenosti?

tecko28
27. apr 2020

@malarebeka malokedy je to tak, ze dieta je chvilu tam a chvilu inde. Prebehnu interakcie a dieta moze ist do rodiny- niektore DeD davaju na hostovky pobyt, alebo na zaklade neodklaneho opatrenia. Ked raz ide do novej rodiny hoci na hostovsky tak uz tam velmi pravdepodobne ostane a nikto nema zaujem robit dietatu traumy zo stahovania. Mozno hlupa otazka, ale ty cvhces dieta "len" do pestunskej ci chces to priviest az k adopcii?

malarebeka
27. apr 2020

Mozno som sa nespravne opytala,ale v podstate ma zaujima ako tie inetrakcie prebiehaju v pripade babatka? A k vasej otazke-zatial pestunska,co sa tyka adopcie sme zatial este neuvazovali,nemame o tom vela informoacii,mozno priebezne....

tecko28
27. apr 2020

@malarebeka interakcia v pripade babatka-prides, prinesu ti ho popestujes, pokochas sa, pri vacsom uz aj trochu pohras a ides domov. Nam ponukli 5M dietatko, takze uz reagovala na nas, na hracky.. A osadenstvo DeD priebezne sledovalo ako na seba vzajomne reagujeme-ci ju dokazem utisit ked place, ako sa k nej spravame. My sme uz mali bio dieta, tak na 1 interakcii bol s nami- sledovali ako prijima buducu sestru, ako sa k nej sprava. Na 1. interakcii nas najprv podrobnejsie (viac ako bolo v spise) oboznamili so zdravotnym stavom, socialnou spravou bio rodiny, postupom co bude dalej ak sa rozhodneme. Potom sa opytali ci chceme dieta vidiet

malarebeka
27. apr 2020

Dakujem za info.To bolo davnejsie alebo v sucasnej dobe?A ty mas v pestunskej?Ako dlho ste cakali,kym vas pozvali na 1.interakciu?

tecko28
27. apr 2020

@malarebeka na konci oktobra nam malu ponukli, zaciatkom novembra 1. interakcia 20.12. som si ju viezla domov

tecko28
27. apr 2020

@malarebeka my ideme adoptovat, od marca je v predosvojitelsiej, vrelo dufame, ze tento rok na Vianoce bude mat uz nase meno a bude nasa nastalo

malarebeka
27. apr 2020

Super,a ten cas od ukoncenia pripravy po prvu ponuku trval kolko?ako dlho ste cakali?

tecko28
27. apr 2020

@malarebeka 11 mesiacov

pepopestun
11. júl 2020

Ahojte , neviem či píšem do správnej časti fóra , ale skúsim sa spýtať. Niektorý si ma možno pamätáte spred 2-3rokov keď som ako nádejný žiadateľ o pestúnsku starostlivosť hľadal rady a pomoc v tejto oblasti. Chcel by som sa preto ešte raz informovať ,ale už v inej oblasti aby som nemusel čakať na infolinke UPSVaR a všetko vysvetľovať. Tak som už 2,5 roka pestúnom bez partnerky , manželky, a rozhodol som sa že by som opäť dal možnosť dieťaťu , alebo súrodencom z Detského domova. Môj malý má 6,5 roka a je zlatý , prešli sme si všeličím , ale už je z neho celkom dobrý chlapec a máme sa radi ako normálna biologická rodina aj keď nie sme .Aj na sociálnej kuratele mám veľmi dobré ohlasy a hodnotenia od sociálnych pracovníčok. Preto by som sa rád poradil s kolegyňami / kolegami z podobnej starostlivosti. Je možnosť aby mi dali ešte jedno , alebo 2 deti do starostlivosti? Aj keď som sám ? Z jedným to nebol problém , a aj ako profirodič môže mať jeden človek tri deti. A ešte je jedna otázka , nechcem aby to vyznelo ako že to robím pre peniaze lebo to tak nieje , ale aby som vedel presne ako to do budúcna bude , čo sa týka príspevkov dostáva sa tak isto ako na jedno dieťa , alebo je to dačo menej keď sú dve , alebo súrodenci , lebo na UPSVaR je písané že sa zvyšuje o 1,39x na viac detí , tak neviem ako to mám chápať. Ďakujem za každé info čo sa týka mojich otázok. Želám pekný deň. 🙂

najjulinka
11. júl 2020

@pepopestun ak je surodenecka trojica, tak je navyšeny prispevok asi o 100ku. neviem presne... problem s viacerými detmi nie je, ak su podmienky, tk v pohode...su aj slobodne mamy s viacerymi detmi.. tak tak isto je to aj so slobodnými otcami ... 😉 k peniazom: každe dieťa ma svoj prispevok podla veku a pestun ma jeden prispevok - či matersku, rodičovsku, alebo opakovany prispevok nahr. rodičovi - bez ohladu na počet deti v nahradke. Ak ma surodenecku trojicu a viac (štvoricu, päticu), tak dostane priplatok nejak okolo 100€..ale ak ma 3deti, ktore si nie su surodencami, tak tento priplatok nema.... aj keby mal päť surodeneckych dvojic, tak pestun dostane prispevok pre seba ako za jedno dieťa

malarebeka
30. júl 2020

@tecko28 este taka otazocka,spatne si to citam...po tych 11.mesiacoch Vam ponukli biele alebo romske babatko?

janeninka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tecko28
31. júl 2020

@malarebeka poloromske, pokozku ma rovnaku ako ja oci, ako manzel so synom.Krasne zdrave dievcatko, sikovne a velmi ucenlive. Zatial je u nas 7 mesiacov, ale rozhodne nebanujeme 🙂

malarebeka
31. júl 2020

aj my sme si zmenili z bieleho na romske/poloromske,ale priznam sa,ze som si myslela,ze bude skor ako za 11 mes.Som mala info,ze mozno aj hned...asi je to otazka nahody....vy ste aky kraj?

tecko28
31. júl 2020

@malarebeka nam volali 2 tyzdne potom ako sme zmenili poziadavky, sme Nitriansky kraj

malarebeka
31. júl 2020

@tecko28 ahaa,ta🙂k to je super ...a prve noci aj plackala?

tecko28
31. júl 2020

@malarebeka ano, bola uz naviazana na profimamu. Ale najhorsia bola prva noc, potom to bolo kazdym dnom lepsie, cca tyzden bol tazky. Potom sme si zacali na seba zvykat

malarebeka
31. júl 2020

a babatko bolo z vychodu?.....uz ked sa to blizi,tak Vas to"bombardujem"otazkami🙂)

tecko28
31. júl 2020

@malarebeka ak je to otazka na mna tak nie, nebolo je z nasho kraja

malarebeka
31. júl 2020

@tecko28 ano,ano,dakujem,za trpezlive odpovede 🙂....co som citala na forach,tak vacsinou su vraj romske deticky z vychodu,pripadne z juhu,preto sa pytam....coz by bolo vyhodou potencilaneho nezaujmu matky-ta dialka,ale to je tiez asi o stasti...

pepopestun
16. aug 2020

@najjulinka Ďakujem pekne za rady 🙂

yukki
6. sep 2020

@sany7772 ako sa situácia vyvíja ďalej?

pepopestun
3. feb 2021

Ahojte, chcel by som vás pekne poprosiť ak si nájdete čas. Som študentom Vš. a píšem prácu na tému pestúnska starostlivosť. V súčasnej situácií je veľký problém vyhľadávať ľudí, alebo robiť prieskumy nakoľko je lockdown. Rovnako aj ja som pestún a preto hľadám niekoho kto má tiež dieťa, alebo deti v pestúnskej starostlivosti. Ide však o dieťa, ktoré nie je úplne zdravé čiže má nejaké zdravotné problémy ( mentálne postihnutie, zrakové, sluchové, telesné, poruchy učenia, ADHD - hyperaktivita spojená s poruchou pozornosti, narušená komunikačná schopnosť, atď.. .) Ak by sa tu našla taká osoba bol by som veľmi rád ak by mi s mojou prácou pomohla. Ide len o vaše pocity, problémy ktoré vás postretli, prípadné riešenia problémov, váš názor atď... . Ak by bol niekto ochotný mi pomôcť a napísať svoj príbeh s dieťaťom veľmi by ma to potešilo. Samozrejme to nechcem zadarmo, ak máte takéto dieťa určite by ho potešili hračky či iné veci. Predávam hračky a za ochotu by som poslal nejaké, samozrejme zadarmo. Ak by ste mali záujem mi pomôcť budem rád ak ma kontaktujete do správy. ĎAKUJEM 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre