Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

natia
29. aug 2010

Voľný čas
"Majú nedostatok záujmov, oslabenú schopnosť samostatne sa rozhodovať. Majú radi stereotyp v činnostiach a toto platí aj pri využití voľného času." (inak z celého článku mám dojem, že je vlastne úplne jedno, či je dieťa celý život v DD alebo v pestúnstve, lebo v dospelosti to aj tak vyjde nastejno...rovnako nemohúce v živote podľa tohto článku...)

"Často sa nudia a nevedia si nájsť zmysluplnú činnosť. S kamarátmi sa najčastejšie bezcieľne prechádzajú po meste, či sedia niekde v parku a rozprávajú sa." (prosím vás, ked uvidíte deti v parku sedieť, tak je jasné, že sú pestúnske...)

mexx
29. aug 2010

Natia, osobne si myslim, ze je to namierene na deti, ktore prisli do pestunskej rodiny vo vyssom veku. Ked mas dieta doma odmalicka, tak predsa len to bude vyzerat trochu inak. Hoci ani to nemusi byt idealne.
Ale je pravda, ze to mohli trochu tak inac asi napisat, toto je take...sup vsetky decka do jedneho vreca, nie moc pozitivneho...

natia
29. aug 2010

Vzťahy
"Dospelí mladí ľudia po ukončení pestúnskej starostlivosti majú najviac problémov v oblasti vzťahov. Všeobecne sú ich vzťahy plytké a povrchné. Striedajú kamarátov. Hľadajú si priateľov, ktorí sú od nich ´podstatne mladší, podriaďujú a im, nechajú sa nimi manipulovať, vydierať. Nie sú schopní udržať si funkčné vzťahy. Málo z mladých dospelých, ktorí vyrástli v pestúnskej rodine, si nájde prijateľného partnera."

Takže prosím vás, summa summárum, deti, ktoré sú v pestúnstve, sú tak či tak v živote odpísané...
A ešte ma fascinuje jedna vec, že v tomto článku sa automaticky ráta s tým, že akonáhle nám štát prestane na deti platiť, tak im ukážeme dvere... veď samozrejme, keď to robíme len pre prachy...
Ja som z normálnej, funkčnej rodiny a keby ma v 18-tich poslali do sveta, tak mám úplne rovnaké problémy ako sú tu opísané... ale podľa autorky sa tieto probémy týkajú len detí z pestúnskych rodín... takže pri najbližšej príležitosti si jakuba adoptujeme, aby sme sa týmto problémom vyhli!!!!???? 😒 😠

Nechápem... inak je to úryvok z diplomovej práce...

natia
29. aug 2010

@mexx no veď presne... vôbec nešpecifikovali skupinu, o ktorej píšu... je to paušálne na pestúnstvo ako také... a celý článok priam kričí - neberte si deti do pestúnstva!!!

cairka
29. aug 2010

natia, myslím, že si všetko vysvetlila vetou "je to úryvok z diplomovej práce" 😉

lenkove
29. aug 2010

natia nevyhnes sa, v buducom cisle moze byt rovnaky clanok o adoptivnych detoch 🙂 tam su zase tie nestastne geny akosi viac cinne ako pri inych detoch 😀

natia
29. aug 2010

@cairka ale tú diplomovú prácu písala pani, ktorá je v redakčnej rade ...

natia
29. aug 2010

@lenkove ja neviem, mne to na časopis tohto formátu príde naozaj celkom odveci...

lenkove
29. aug 2010

vsetko by vysvetlil udaj o respondetoch, ktory ale predpokladam ze chyba...

cairka
29. aug 2010

to ešte neznamená, že vie, čo píše 😉 asi sa chcela pochváliť, že už je pani magorka a nevedela ako ináč na to upozorniť 🙂
pozri, kto vie - vie a kto nevie - nečíta "Nebyť sám"

dioliana1
29. aug 2010

@kanhwa skus sa opýtať kolko približne je ludí pred vami s takými požiadavkami ako vy, lebo sa može stať ak máte malo požiadaviek že sa rýchlo dostanete hore do poradia, oni idu zaradom s každým dieťaom až kým ho neumiestnia...nie s každým žiadatelom, nikde nie je zakazane aby ste si pozreli spisy detí ktoré dlho nevedia umiestniť....zaleží od ochty uradníčok UP

natia
29. aug 2010

@lenkove samozrejme, že chýba... @cairka no veru aj ľutujem, že som to predplatné zaplatila...

cairka
29. aug 2010

@borinka1 , tak super, že už máte koniec papierom a môžete si sa užívať 😉 koľko má maličká?

kanhwa
29. aug 2010

@dioliana1 praveze my mame vela tych poziadaviek. sme sa rozhodli, ze pockame este par mesiacov a potom tam zavolam, snad mi uz nieco povedia.
@natia k tomu clanku - ved je to jasne nekompetentne, nedostatok udajov a kontextu...to si vobec netreba vsimat nieco take....ale verim, ze to riadne nastve ☹

maznacik007
29. aug 2010

@natia no teda ten clanok je dobre mimo... ako to ze to takto dal niekto do diplomky bez nejakeho vyskumu stanovenych kriterii tak to uz aspon nemusela zverejnovat...

ono podla mna a mojich skusenosti tak je tam viacero kriterii ktore sa budu podielat na spravani dietata v nahradke.. napr. vek kolko bolo v ustavnej starostlivosti, ci si zazilo rodinu alebo len ustavku, ci bolo tyrane, ci tam je predpoklad na psychicke ochorenie /dedicne/, ci bolo vystavene drogam alkoholu v perinatalnom obdobi... a vela inych

nevravim ze vsetky tieto veci znamenaju ze to musi skoncit zle.. koniec koncov.. mam pozitivny priklad v mojej sestre ktora niektore z nich splna.. ale treba na to prihliadat... a s ohladom na to aj sa stavat k niektorym veciam.

lenkove
30. aug 2010

@brulka aj od nas! vsetko najlepsie! 😵 😵

lenkove
30. aug 2010

@brulka aj od nas! vsetko najlepsie! 😵 😵

atrami
31. aug 2010

Ahojte, dúfam, že sa budem čoskoro k vám pridať.
Chceme sa s manželom stať profesionálnymi rodičmi. Informácie mám z časti od kamarátky, ktorá ňou je a nejaké aj od pani s nadácie.
Veľmi by ste mi pomohli s informáciami ako začať. Budem veľmi rada ak mi zodpoviete na pár otázočiek-aj formou IP.
Ako sa posudzuje bývanie. Je potrebné, aby dieťa-deti mali vlastnú izbu? Je možné, aby som aspoň na pár hodín chodila do práce?/máme predajňu s bezlepkovými potravinami/ Ako a koľko sa prispieva na stravu, oblečenie.
Približný postup ako a kam sa obrátiť a koľko trvá vybavovanie žiadosti. Musia byť obaja rodičia profesionálni rodičia alebo stačí jeden.Chceli by sme detičky približne v predškolskom veku. Veľmi pekne ďakujem za odpovede.

najjulinka
autor
31. aug 2010

@atrami žiadosti o zamestnanie rozposlať do decákov, pripadne aj na UPSVaR poslať, lebo oni vedia kde je volne miesto a prepošlu to tam ..........
Príspevok na deti je podla veku a podla životneho minima sa mení... Na najmladšie je najmenej a na najstaršie najviac... Najmladšie maju čosi nad 5000 Sk (cca168€).... Stravnu jednotku na deň ma dieťa taku ako maju v decáku na daný vek.... okolo 2€ (pre staršie aj viac)...
Bývanie: nemusia mať vlastnú izbu.. .dokonca ked ja som začínala s profi, tak sme prerábali a dočasne sme boli koli profi bábu u našich... Spala som tam v jednej izbe s profi bábom 😉

dioliana1
31. aug 2010

@atrami možeš pracovať ak nemáš menšie deti ako predškolákov a dd ti dovolí, izba nie je doležitá, iba vlastná postel a kut na hranie-alebo na učenie

atrami
31. aug 2010

@dioliana1 , presne preto chcem už preškolákov 😉 Máme 3-izbový dom, ktorý plánujeme nadstaviť. Ísť do práce si nemožem momentálne dovoliť z rodinných dovodov.

dioliana1
31. aug 2010

@atrami IP

natia
31. aug 2010

@atrami 3-izbovy dom a 3 deti, 2 dospeli + profi deti... no neviem, ci to nebude privela 😉

dioliana1
31. aug 2010

kamoška má 4 biodeti, plus 2 profideti a berie dalšie do pestunstva...má tiež dom a postupne dorába izby 😀 , ja mám tri izby a mám 2+2 deti 😀 a chcem ešte jedno abo dve bud jedno pestu a jedno profi alebo len jedno pestu a časom dalšie až niektoré z mojich biodetí "vyletia z hniezda", dobrých ludí sa veľa zmestí...

natia
31. aug 2010

@dioliana1 to ja viem, že zmesti... ja to len riesim, ci to socialka dovoli... lebo viem isto, ze niektore DD vyzaduju zvlastne podmienky 😝

maznacik007
31. aug 2010

mne sa to tiez zda privela na tie priestory teda privela ludi.. ono je rozdiel babetko a rozdiel predskolacik / skolacik/ kde uz je lepsie ked ma miesto na ucenie a pod. ale to je uz vec riaditela domova ktory moze povedat ze su to z jeho pohladu nevyhovujuce priestory.

osobne by som si najprv overila blizke DD ci vobec maju resp. planuju robit novy uvazok pre profi rodica a ci zvazuju umiestnit aj dieti v tom veku ako chcete/ lebo zakon im to zatial neuklada ako povinnost/ ty ako profi rodic nemas az taku moznost si vyberat dieta do profi...
to riaditel DD sa rozhodne ze dajme tomu tieto a tieto deti by potrebovali ist do profi... a ma volny uvazok /pripadane ho vytvoria ak su financie/ a potom im hlada profi rodinu.

maznacik007
31. aug 2010

@dioliana1 a ako potom spinkaju vsetci spolu aj velkaci aj malaci? nerusia sa navzajom?

natia
31. aug 2010

@maznacik007 a kedy bude ten zakon, ze deti do 6 rokov profi? vies o tom nieco? 🙂

dioliana1
31. aug 2010

@maznacik007 velkači su v jednej izbe a malči su s nami v spalni, až moje odrastu tak malači pojdu do ich izby...
občas je Ivka s lenkou v jednej izbe, Paťo v spalni, a Števko v obyvačke
spalnu mame rozdelenu skrinami, lebo je to najvačšia izba
takže mi tam vojde okrem manželskej postele ešte dalšie tri postele 😀

dioliana1
31. aug 2010

@natia a nie je už ten zákon? Bo ja myslela že už maju schvaliť že do 8 rokov v profi...

natia
31. aug 2010

@dioliana1 ja neviem, ja som z toho magor... 😀

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre