Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

najjulinka
autor
16. okt 2010

ahoj @lulucertik . tak sme sa videli 😀 nejak nbol čas pokecať, ale však neva.... moje najstaršie dieťa si dnes zmyslelo, že je malé a bude pri nás... 😅 😀

lulucertik
16. okt 2010

@najjulinka ahooj akurát sme došli domkov , áno videli sme sa , ale som bola zažratá do rozhovoru a keď som skončila ta teba už nebolo nikde 😀 😀 , nabudúce sa nám to určite podarí
musím povedať že detičky náádherné 😵 😵 😵

eli77
16. okt 2010

Ahooooooojte...tak ja som tu uz nebola hoooodne dlho...vidim nove tvricky🙂
Ako sa mate? My o dva tyzdne oslavujeme srdieckove narodeninky...a na buduci tyzden by sme mali mat rozsudok pravoplatny...dost skoro...vsak? Po roku....hruuuuza...
...ale hlavne je ze Chanelka nam robi obrovsku radost...je to nase krasne vysmiate slniecko...

juliap
16. okt 2010

@magimary @najjulinka dovolenka musi byt podla zakona, takze sa podla mna neda urobit vynimka pre nas, teda vycerpat si musis dovolenku najneskor do konca nasledujuceho raka, resp. ak nemas moznost cerpania, mozes poziadat o jej preplatenie ...

najjulinka
autor
16. okt 2010

preplatiť sa dá myslim, ked v praci končiš.. inak ee... musi sa vyčerpať.. a rozne kolektivne či ake zmluvy to ešte upravuju a nie je možne väčšinou celu dovču preniesť do dalsieho roka, ale len časť.. a aj to čerpať napr. v prvom polroku, alebo v prvom štvrťroku a pod......
preto kcem v zakonniku prace alebo kdesi vynimku, aby bola.... tak či tak profi rodič nesplna zakonne ecipodla zakonnika prace, tak radšej nech daju vynimky kde sa da.. napr. nesplname v počte odpracovaných hodín týždenne.. sme mimo zákon.... aj to by bodlo upraviť, aby sme mali vynimku, nech sa to len netoleruje, že nedomyslený zákon..... nech to tam je čierne na bielom, že sa nevzťahuje na profi

mexx
17. okt 2010

U nas nam preniesli do dalsieho roka polovicu starej dovolenky, a tu sme museli vycerpat do konca maja. Nehrozilo preplatit (a prepadnut tiez moc nechceli nechat, aby z toho nemali zle). 🙄
Mile by bolo, keby prihliadali na to, ze robime sedem dni v tyzdni 24 hodin denne a zohladnili to nejako financne. Vyplatu a stravne mame na osemhodinovy pracovny cas 5 dni v tyzdni. 🙄 A stazovat sa tazko, lebo "ved ste si sami vybrali, co chcete robit, tak sa nestazujte, alebo chodte, na vase miesto mame plny suflik zaujemcov"... 😝

lenkove
17. okt 2010

@eli77
Vy ste nakoniec Chanelku adoptovali? Ci to je pestunsky sud?

lenuska74
17. okt 2010

Ahojte @eli77 supééér eli, tak sa držkajte a nech vám naďalej robí radosť 😵 😵

kacena4
18. okt 2010

@cairka pisala si pred nedavnom, ze "ked zdvihnu rodicak" - nedalo mi nezareagovt, 😢 😢 ☹ ☹ ja patrim pedzi tych, ktorym ho nezdvihnu,ale ZNIZIA. strasne

yukki
18. okt 2010

Ja patrím medzi tých ktorí 8 rokov pracovali a "odvádzali" štátu, na MD som nastúpila rovno z práce, a napriek tomu sa ma nikdy zvýšený rodičovský netýkal-lebo dieťa bolo osvojené? a nie narodené z môjho brucha...takisto ako sa ma tým pádom netýkal ani príspevok pri narodení hoci výbavu som kúpiť musela rovnako, 2,5roka som ťahala domácnosť aj dieťa z necelých 200euro, takže ja by som sa tešila, keby dvihli, potešilo by ma aj tých 25 eur. Takisto sa ma netýkala 6 mesačná materská, a že vtedy by boli tie koruny bodli.....

cairka
18. okt 2010

@kacena4 , a ja sa teším zvýšeniu. tiež som mala smolu, že som šla v blbom čase na rodičák, ináč by som mala teraz na rok vystaráno 😝 nič to ale nemení na tom, že za posledné 3 týždne som len v lekárni nechala : 13€ pre V. na lieky na astmu cca na 2 mesiace (nie všetky, len čo aktuálne treba doplniť), 9€ za atb+probiotika pre K., 6€ za sirup od teploty, 8€ za sirupy od kašľa a aj tak nakoniec dnes 9€ za atb+probiotika pre V. Veľmi sa teším, že mi zvýšia rodičák o 25€ , huráááá , bude na lieky 😝

kacena4
18. okt 2010

@yukki @cairka - to by stvalo aj mna nedostat ho, a teraz sa tesite na zvyseny... ja som tahala tiez 2 deti z jedneho rodicaku a popri tom musela robit brigadne, lebo nas plat bol tesne nad urovnou zivotneho minima, a tak som sa tesila, ze teraz ked mame znova male babato, tak sa zmestime do vyssieho rodicaku a bude nam "lepsie" ako predtym, a bac zacnem ho poberat od januara 2011 a t.j. idem s rodicakom dole a neviem co bude, 3 deti, ja zdravotne ... ale prezijeme, prezili sme aj predtym... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
PS. drzim vam palceky, nech mate deticky co najviac zdrave, usetrite aspon na liekoch

yukki
18. okt 2010

Popprvé ešte sa nič neuzákonilo, a po druhé máš veľkú pravdu-prežijeme. Všetky. A prežili by aj tie, ktoré už berú vyšší a keby im ho aj rovno od novembra znížili tak prežijú, tak ako sme my prežili a ešte nám žiaden muž nenosil domov mzdu, z toho RP sme aj splátky či hypotéky uplatili, hlavne preto, že sme si vzali len také aké unesieme a to aj na úkor životného komfortu....... 😉
A ešte máš ďalšiu pravdu. Tie zdravé detičky! Si všetky želáme ako to najdôležitejšie 🙂

bosorka257
19. okt 2010

ahojte, chcem sa spytat ak mi viete poradit, ked si adoptujete babatko mate narok aj na matersku alebo daky prispevok od statu, neviete vopred dakujem

yukki
19. okt 2010

Neviem ako to je ak si osvojíš dieťa mladšie ako 6 mesiacov, či vznikne nejaký nárok na materskú ale pri straších deťoch nárok na materskú nevzniká, začneš poberať hneď RP a to ten nižší....možno sa teraz pri zmene zákonov niečo zmení aj v tomto. Máš nárok poberať RP tri roky od kedy k Vám dieťa príde-resp. odkedy Vám ho súd vydá do predosvojiteľskej starostlivosti, maximálne však do 6 rokov veku dieťaťa.
Pri pestúnskej starostlivosti vzniká nárok na jednorazový príspevok od štátu pri začatí pestúnskej a opakované mesačné príspevky do veku 18 rokov dieťaťa.
Opravte ma dakto keď táram.

kanhwa
20. okt 2010

@bosorka257 ja si myslim, ze je to tak, ze ak mas splnene podmienky naroku na matersku (teda si bola nemocensky poistena min. 270 dni za posl. dva roky) tak mas narok na materske, ale len do 6 mesiacov veku dietata. Teda ak k vam pride babatko napr. 4 mesacne, tak len tie zvysne 2 mesiace. aspon ja tomu teda takto rozumiem, dufam, ze tu nepisem nejake bludy.

@yukki a preco nevznika narok na vyssi mesacny rodicovsky prispevok, teda myslim podla zakona, ktory este teraz plati? ved to zavisi od toho, ci si clovek platil poistenie...tam sa robi rozdiel podla toho, ci si dieta porodila alebo nie? to sa mi nechce verit, ze az takato diskriminacia nahr. rodicovstva 😒

marketka1
20. okt 2010

Ahojte 🙂
@kanhwa yukki asi myslela nižší RP pri adopcii staršieho dieťatka 😉 vyšší RP sa dáva deťom len do 2 rokov.
@bosorka257 pri Adopcii bábätka máš nárok na MD alebo RP+rodinné prídavky a po súde aj daň.bonus.

yukki
20. okt 2010

No ak niektorá poberala na adoptované dieťa ten vyšší, tak nech napíše, mne ho nepriznali. Je možné, že to ide, ako vieme, iný kraj iný mrav.

cairka
20. okt 2010

@yukki , tebe ho nepriznali, lebo pred kikou ešte nebol resp. kým mala kika 2 roky a teraz si šla z rodičovskej na rodičovskú a nárok ti nevznikol... ako mne... počas rodičovskej nie si nemocensky poistená...

yukki
20. okt 2010

Možno je to tak, mne pani povedala že nezávisle od toho či som pred tým robila alebo nie tak nemám nárok na zvýšený, ale tak veď to je jedno. Ale teda ani na ten jednorazový a ani na poberanie materskej nemáš nárok pri dieťatku staršom ako 6 mesiacov, nie? A teda ten zvýšený snáď áno, do dvoch rokov veku dieťaťa, nie dva roky od osvojenia.

yukki
20. okt 2010

čo je skvelé je to, že vzniká ten nárok ostať na materskej dovolenke tie tri roky, vďaka im aj za to.

lenkove
20. okt 2010

Baby, co tu pisete ja nic nerozumiem.. Ja som si dala ziadost o RP ale neviem co z toho bude, chcu nejake papiere, ktore im nemam ako dodat 😅 😅 teda zatial nie... Neviete mi povedat, oni maju nejaky limit, do ktoreho musia rozhodnut ci ano, ci nie? 😅

marketka1
20. okt 2010

@lenkove 30 dní potom prerušia konanie dajú Ti čas na dodanie potreb.dokladov 😉

lenkove
20. okt 2010

tych 30 dni je cas? ci prerusia konanie kym nedodam podklady? 😕
😀 a dakujem za odpoved 🙂

marketka1
20. okt 2010

@lenkove 30 dní majú na schválenie alebo neschválenie a ak im niečo chýba a Ty im to do tých 30 dni nedonesieš tak prerušia, vyzvú Ťa zdokladovať to čo treba a tak obnovia konanie. 🙂

monikka22
20. okt 2010

Ahojte prosim vas ak boli deti odobrane matke koli nedostatocnym podmienkam v byvani a oni si najdu novy bat a podmienky budu dobre deti matke hned vratia??? alebo je nejaka doba nebol ani sud ani nic len ich vzali do DD a matka za detmi pravidelne chodi??

dioliana1
20. okt 2010

@monikka22 no to by mala chodiť na UP urgovať nech sa prídu pozrieť a pýtať si deti naspäť

monikka22
20. okt 2010

@dioliana1 staci ked budu vidiet ze uz byvaju dobre??? a deti im hned vratia????

5katarina7
20. okt 2010

ahojte,dnes sme dostali list o zaradení do zoznamu žiadateľov 🙂 ,tak sa teším 🙂

lenkove
20. okt 2010

@5katarina7
blahozelam!!!! a co teraz? cakate, alebo si idete babo pozriet do spisov na urad? Vy ale chcete male babo, ze? 🙂 uzivaj si ten cas, je krasny, cakaciii 😎 😎

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre