Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo
Tak a sme tu. S uderom polnoci...
Stručné zhrnutie
- Osvojenie, pestúnstvo a profirodičovstvo sú v diskusii definované odlišne: osvojenie dáva plné rodičovské práva a záznam v rodnom liste, pestúnstvo je súdom zverenie dieťaťa s obmedzenými rodičovskými právami a možnosťou kontaktov s bio‑rodinou, a profirodičovstvo je zamestnanie v detskom domove, kde sa o deti starajú v domácom prostredí.
- V diskusii sa uvádza, že zo zákona by mali byť deti do 3 rokov umiestňované v profesionálnych náhradných rodinách (profi), a výber detí do profi aj do NR sa v praxi riadi potrebami detského domova a sú dostupné prípravné kurzy cez ÚP alebo organizácie ako Návrat a Úsmev.
- Podľa príspevkov v diskusii je očkovanie proti pneumokokom spomínané ako povinné od 1.1.2009 pre deti narodené v roku 2009, pričom v diskusii sa uvádza právna nejasnosť pre deti narodené okt‑dec 2008 a individuálna prax lekárov/poisťovní pri predpisovaní vakcíny.
Najčastejšie otázky
Q: Aký je právny rozdiel medzi osvojením a pestúnstvom?
A: Osvojenie (adopcia) dáva žiadateľovi plné rodičovské práva a dieťa sa zapisuje v rodnom liste pod novými rodičmi; pestúnstvo znamená, že dieťa súdom zveria do starostlivosti pestúnovi s čiastočnými rodičovskými právami, biorodina môže mať právo na kontakty a pestún má nárok na odmenu.
Q: Čo je profirodičovstvo a ako sa ním stať?
A: Profirodičovstvo je zamestnanie v detskom domove (DeD), kde sú profesionálni náhradní rodičia na pracovný úväzok; v diskusii sa uvádza, že sa k tomu zvyčajne potrebuje príprava a zápis do systému domova, prax konkrétne závisí od podmienok daného DeD.
Q: Kde získať prípravu pre náhradné rodičovstvo na Slovensku?
A: V diskusii boli spomenuté inštitúcie a programy: Úrad práce (ÚP) a neziskové programy/organizácie s názvami Návrat a Úsmev ako miesta, kde sa robí príprava pre žiadateľov o náhradné rodičovstvo.
Q: Je očkovanie proti pneumokokom zadarmo a koho sa týka?
A: Podľa príspevku v diskusii je očkovanie proti pneumokokom od 1.1.2009 uvedené ako povinné pre deti narodené v roku 2009 a zadarmo pre túto skupinu; diskusia zároveň uvádza nejasnosti pri deťoch narodených okt‑dec 2008, ktoré sa riešia individuálne.
Q: Ako postupovať pri žiadosti o pas pre dieťa v pestúnstve alebo predbežnom rozhodnutí?
A: V diskusii sa uvádza, že pri vybavovaní pasu boli spomenuté doklady: predbežné rozhodnutie, rodný list dieťaťa a občiansky preukaz žiadateľa, a že kolok môže byť 8 EUR; zároveň účastníčky upozorňovali, že vydanie môže závisieť od konkrétnej úradníčky.
Q: Kde hľadať školu pre deti s poruchami reči v Bratislave?
A: V diskusii boli uvedené lokality: materská škola údajne na Jelačičovej pri trhovisku Miletičova a základná škola na námestí 1. mája; jeden príspevok tiež odkazoval na záznam v katalógu škôl (oskole.sk).
Q: Ako domovy priraďujú deti do profi rodín a do NR (nahradnej rodinnej starostlivosti)?
A: Diskusia uvádza, že deti do profi priraďuje DeD podľa potrieb a často ide o najmladšie deti alebo o páry súrodencov; výber nie je vždy na žiadateľovi a závisí od domova a jeho priorít.
Závery z diskusie
Zhoda
- Osvojenie (adopcia) dáva plné rodičovské práva a záznam v rodnom liste, pestúnstvo je súdom zverenie s obmedzenými právami a profi je zamestnanecká forma náhradnej starostlivosti v DeD.
- Profirodičovstvo vyžaduje vysokú mieru empatie a stabilitu, a v diskusii ho účastníčky označovali za náročné, no dôležité pre deti s vedeckými alebo emocionálnymi potrebami.
Sporné názory
- Niektorí v diskusii tvrdili, že žiadatelia o adopciu sú „zúfalí a sebeckí“, zatiaľ čo iné účastníčky obhajovali žiadateľov a profesionalitu profirodičiek; obe pozície sú v diskusii prezentované ako možné pohľady.
Otvorené otázky
- Ako presne sa rieši právna a poisťovacia úprava očkovania proti pneumokokom pre deti narodené okt‑dec 2008, keď legislatíva podľa diskusie nie je jednotná.
- Kedy a za akých podmienok úrad vydá pas dieťaťu v pestúnstve bez adopčného rozhodnutia, keď prax závisí od konkrétnych úradníčok.
Spomenuté značky a firmy
DeD, ÚP, Návrat, Úsmev, OZ Domov v rodine, Markíza, Reflex, allegro.pl, Oskole.sk, Tesco, Jednota, Terno, Rema 1000, DM, MŠ Švantnerova, Svetielko (súkromná škôlka), DC Krtko
Spomenuté produkty a metódy
pneumokokové očkovanie, Nutrilon antireflux, sójové mlieko, EMLA (emlu) anestetický krém, potný test (sweat test) na CF, genetické testy, karyotyp, pas pre dieťa, príprava na adopciu (kurzy cez ÚP/Návrat/Úsmev), profirodičovstvo, pestúnstvo, osvojenie (adopcia), Renolux Saxo/Jupiter (spacerovka uvedená v linku)
Miesta a osoby
Bratislava, Jelačičova, Miletičova, nám. 1. mája, Kramáre, Pod. Biskup., Zvolen, Sabinov, Modra, Adonisz Szabó
Mary, som sa bala, ze to presne tak pochopis, ze si ako Truhlik. 😅 Ale ja som v dobrom myslela, ze zavidim, aky mas prehlad, ked raz budem ako ty, uz bude machrovat. 😎 😀 😉
Tie dvojicky su uplne uzasne, rano som citala ten clanok a hned som si vravela, ze ktovie do akeho domova sa dostanu, a ze by som hned brala... 😅 Ja sa na tom stale smejem aj s MM, ze mi uz dlho hovorime, ze chceme tri deti - najprv syna a potom dievcence/dvojcence, a pri zmysle pre humor dobreho nasho Panbozka by som sa ani nedivila, keby sme si take zadovazili. Syna uz mame, zato furt tvrdim, ze musi u nas ostat, kam by chodil, uz len tie dvojky nam chybaju... 😅 Ale fakt, keby sa k nam do profi niekedy dostali baby-dvojky, isto by som to brala ako "znamenie" a chcela by som si ich nechat. 😉
Niekto sa ma, aj ja chcem nove auto... 😎 😉
Ja mam pocit, ze tu stale nieco vybuchuje-zavaluje-havaruje...nejaky "poruchany" stat asi mame alebo co... 😕
mexx ani nie.. ked si vsimnes, tak ked u as je nestastie, tak tesne po nas nas dakto trompfne.. .vacsinou Poliaci, ale občas ukrajinci a rusi...... vsimni si to.... ked u nas padlo lietadlo s vojakmi, tak poliakom po par dnoch padla tá hale, kd bola výstava holubov či čo... viac mrtvych, viac zranených mali.... ked u nas tresne nejaká bana, tak o chvilu tresne aj dakde inde... nám Slovákom necháva každý len 5 minut slávy aj v tomto.. hned nas tromfnu.... takže som zvedava čo teraz kde komu buchne....
mexx my sme až tak nechceli ako museli.... plno penež, nechcelo sa nam do toho moc.. .hlavne mne... ale čo možem, ked musime....
Juli, ved to je jasne, ze take velke auto sa uz skor z nutnosti kupuje. My tiez riesime, ze by sme radsej vacsie auto, akurat ze taketo velke kupovat urcite nebudeme, a pri klasickom osobnom si musime zrejme vybrat, bud budeme mat velky kufor, aby sa vosli vsetky veci s pripadnym kocikom, a ziadne miesto vzadu (resp. velmi malo), alebo dost miesta v aute a maly kufor. Naprd. 😨 🤐
A to som si tiez vsimla, ze vzdy po nas sa este dakde inde nieco stane. Ale aj tak sa toho u nas deje dost, hlavne mam pocit, ze uz kazdy den v spravach hovoria o nejakych havarovanych autobusoch alebo lietadlach.. 😖
juli, tak to by ešte chcelo nejakú spoločnú rodinnú foto pri novom aute-sem na koníka 😅 😉
aby sme mali inšpiráciu... 😀
môj tatik to auto vzal akosi vážne, každý večer študuje na IT Dacie Loganky (a včera mi už oznámil, koľko by nás stalo prerobenie benzínovej na plyn-už sa na to pýtal toho technika, čo nám robil feldu 😲 😅 a kedy by sa nám to splatilo a že sa nepoplatí dovoz z POľska, lebo rozdiel je len cca 10-20tis. a že-hoci chcel pôvodne nafťáka, teraz sa mu lepšie pozdáva ten benzínak-práve kvôli tomu prerobeniu (lebo nafťáky sa nedajú)...
takže, ešte jedna fotečka a auto by nám mohlo čoskoro postáť pred domom...teda dúfam, že to stihneme, kým nás bude o jedného viac (alebo dvoch? 😀 , mám vážny zálusk na tie dvojky 😉 )...
no uvidíme...
mexx, nevyžehľuj si to 😀 , truhlíkm truhlíkom ostane...veď aj chrobák trihlík mal prehľad... 😅 aspoň si to myslel... 😀
Mary, ides agitovat u riaditelky, aby ich vzala do Studne, a potom idu k tebe do profi? 😅 😀 😉
Nam sa tiez ta Dacia pacila, ale na novu urcite teraz nemame (budeme radi, ak sa podari ten byt), takze zatial o avetku len snivam... 😒
mexx, ako by som mohla? veď som ju (zatiaľ) videla dvakrát v živote a hneď mám na ňu vyrukovať s takouto požiadavkou... 😨 😅
a bojím sa, že by mi potom stiahli malého na skupinu... 😔
ale, ja to vidím takto: ak prídu dvoječky (s+v) do Stud., tak tam pobudnú minimálne tie tri mesiace, to je (ak dobre rátam) cca do novembra, decembra a to už bude mať Zajik rok a potom by ich sem možno dali-bez akejkoľvek agitácie...teda, ak by to tak malo byť...
a tak by to bolo aj super, lebo dovtedy by sme im stihli akurát dokončiť izbičku tu dole... 😀
to sú ale plány!... 😅
ale páčia sa mi...
a
o autíčku tiež ešte len snívame (žiaľ 🙄 )..., alesnívať sa môže, nie?! 😉
Inak z leasingu taká ženská nemožná, akože na kolene sme si tam sami počítali... Nebola ochotná spočítať nič.. .my s deckami... no krava.... takže tak... 😖 snad sme sa neodžubali...
magi,
sa veeľmi teším, že silvinke sa polepšuje, často na ňu myslím a strááášne držím palce....
cairka,
ak sa to volá presne ako si napísala, že rozprávka pre neposlušné deti, tak na tom sme už aj my kedysi boli ( kubko veľmi rád do bábkového divadla chodí...), ale naším najobľúbenejším je pezinské PIKI ( ale väščinou ich poznáme ako Ela a Hop...), jáj, už sa teším, kedy zas začne divadelná sezóna... 🙂
julinka,
gratulujem k novému autíčku, nech vám dobré slúži a veeľa šťastných kilometrov.... 😉
jani, dík!
a odkiaľ si, že poznáte našich PIKI?
juli, prosím, nemôžeš mi hodiť nejaké lilnky na dobré a u nás dostupné trojčatovské kočíky (okrem PPtriplett)?
ja kukám, kukám a nič nevidím... 🙄
práve mi volali z dd, že sa ozval Zajkov biofather a staršne ho chce vidieť ( 🙄 😲 ), nepočka to ani do schôdze, ktorú máme o 2 týždne ( 😠 ), tak by som možno v dd prehodila pár slov aj o dvojkách... 😉 🙂 😅
ale musím byť pripravená fyzicky to vzládnuť (teda potrebujem najmä prepravný nemotorový prostriedok 😀 )...
PP triplet su naj 😉 Má aj Inglesina trojčatový... a potom také všelijaké širokánsky sa možno daju u nas kupiť - to neviem - to som nikdy nekcela....
V ČR Ti Liberta vyrobí na zakazku, v Polsku polsky vyrbca (vyrobcovia) tiež... ale t také polské fujčioviny hebedové asi nekceš 😀 😀 😀
http://www.showeryourbaby.com/bonabybado.html 😀 😀 😀 no čo som ja teraz našla... 😀 😀 😀 Srandička... Ešte keby to vedelo dať odgrgnúť 😀 😀 😀
No ale trojčatový jednoznačne PP mary.. po tom ja už tak poškulujem... a reku detom pol roka nič nekupim a mam ho aj s autosedačkou jednou 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
je mi jasné, juli, že triplette je asi naj, ale prečo nema strechu??? 😲 😠
či to len na fotkách nemá strechy? a tá cena!!! skoro 30tisíc... 😲
či ako to je?
a inglesina má len také, ako ty s tou konzolou nie?
a tí výrobcovia, ako sa dá k nim dostať?
Nova inglesina je za radom... ak PP
PP má strechu... 30000 mas PP aj s autosedačkou jednou .. hned ti spočitam
ale ja by som rada asspoň nejaké foptkytrojkočíkov, veď nikde nič nevidím (okrem triplette)! aj keby boli hebedá,chcela by som ich aspoň vidieť... 🙄 😉
a kde si našla takú sumu, ja som ich teraz pozerala a všade sú okolo 27-28tisíc...
hoď mi linky...
báza ak kceš je 115,85€, tj skoro 3500Sk
Ale autosedačky možeš postupne dokupovať 😉 ja som tiež dumala.. s tým, žeby som kupila 1-2 autosedačky len.. lebo vačšinou tretie už je väčšie a hlavne sedačky aj dajaké mám... keby bolo treba viac vajičok...
www.prenasedeti.sk .. .to mas aj s kurierom domov ten kočík 😉 Na fakturu Ti napišu hoci aj detský domov odberatela 😉
juli, to som už malaotvorené stokrát a nenašla som ho tam...
a vysvteli mi, prečo nemá strechy? ako môžem v zime fungovať bez striech?
vajca PP mám, teda jedno a druhé by som si požičala a tretie nepotrebujem...
http://www.prenasedeti.sk/product/kocik-pre-sur... - vsak jediny trojičkový kočík čo maju tam. ked kliknes na trojčata, tka ti vyhodi len ten. .tak ja si nenasla?
no, nenašla...ani len záložku trojčatá som tam nenašla (ale viem, že tam bola)... prečo nemá nidke na fotkách tie strechy? podľa mňa ich nemá... kde si ho videla so strieškami? 😕
ta ked v popise ma,ž e take a hentake strechy ... a nanožniky a bla bl a... tak ekd aj na foto nema, tak má..... veriš tomu, že ak je v popise nanožnik tak tam je??? tak ked je v popise strecha, tak veriš tomu, že je??? ja som mala v popise pri Marcu plaštenku a bola 😉 😀 😀 😀

Ahojte. Silvinke držím palce, nech je domka čim dlhšie a nech je už len lepšie a lepšie...
My máme auto pred domom... Zabili sme kooopec času s tým... ale máme... zajtra porada v domove... a prihlasenie auta zajtra...