IVF mi zničilo život

nestastna2018
17. okt 2018

Ahojte zeny,

chcem Vas poprosit o povzbudenie, skusenosti a tiez sa jednoducho vyrozpravat z mojej situacie.
Aktualne som v stadiu 1. IVF, kedze sa nam s manzelom nedarilo tri roky sa dopracovat k potomkovi.
Cela stimulacia sa vyvijala az prilis dobre, nemala som ziadne negativne priznaky, aj psychicky som sa citila lepsie nez kedykolvek predtym, lekari si na kontrolach pochvalovali, ze to ide vyborne a mozem byt spokojna.
Minuly tyzden som absolvovala odber kde mi odobrali 29 vajicok, to bol prvy sok, kedze takyto pocet som necakala. Hned v den odberu mi doktor oznamil, ze transfer sa odklada (cerstvy transfer nebude), kedze u mna vidi predpoklad na rozvoj hyperstimulacneho syndromu - pokial by mi urobili cesrtvy transfer, vraj by som zomrela ja aj embryo. Moje vajecniky prilis zareagovali na stimulaciu. Predpisal mi injekcie kortikoidov a fraxiparin na odoznenie syndromu. Zaroven vsak chvalil, ze take kvalitne vypestovane vyjicka za tie roky vo svojej praxi davno nevidel.
Kedze sme obaja katolici, ale aj kvoli tomu, ze sme chceli prirodzenejsi sposob, na oplodnenie sme si zvolili metodu prirodzeneho oplodnenia, ICSI aj PISCI sme nedavali. A to aj napriek tomu, ze lekar nam tvrdil, ze prirodzeny sposob nebyva az tak uspesny. Oplodnilo sa 20 vajicok. Z tohto poctu sa spravne vyvinulo 11 embryi, vsetky su jednotkovej kvality, dve z nich sa uz dokonca aj sami vyhatchovali. Takze vysledok je, ze dnes sme mali rozhodnut o pocte zamrazenych embryi, samozrejme, ze sme dali zamrazit vsetkych 11. Momentalne cakam, kedy mi povolia prvy transfer.
Nasim problemom je, ze sa to cele akosi vymklo z ruk a presiahlo to nase ocakavania, aj predpovede lekara. Ako som spominala, obidvaja sme katolici, upozornili sme na to aj lekara, uz samotne ivf bol pre nas problem, ale ako kazda zena ktorej sa nedari, tuzba po dietati bola silnejsia. Najhorsie vsak na celej veci je, ze nam vznikol az takyto vysoky pocet embryi a nasim problemom je, ze sme nikdy nechceli a nechceme zlikvidovat ziadne z nasich embryi. V mojich ociach je to vrazda. Teraz sa citim previnilo, mam vycitky svedomia a depresie, nemozem spavat. 11 je zrejme prilis vela, aby sa ich stihlo za zivot povkladat do maternice (mam 34 rokov), zlikvidovat ich nemozme a darovanie je pre mna tiez nepripustne - jednak z dovodu, ze by som sa utrapila keby moje dieta vyrastalo niekde v neznamom a zaroven preto, ze si darcovsky system neidealizujem a predpokladam, ze aj tak sa v praxi realne nenajde tolko zaujemcov o embrya, kolko ich je poskytnutych na darovanie. Takze prdpokladam, ze darovanim by sme tie embrya odsudili na desiatky rokov mrazenia bez sance bud na zivot alebo aspon na dostojnu smrt. Vela som citala clankov o tom kolko stotisicov embryi je mrazenych po celej europe. Ale aj logika mi hovori, ze nemoze byt tolko zaujemcov kolko je "prebytocnych" embryi, ked si vacsina parov vyrobi embrya z vlastnych buniek.
Takze chcem poprosit aj zeny, ktore mali takyto vysoky pocet embryi o Vasu skusenost, ci ste ich stihali vsetky "minut" a ci si ich davat vkladat po dvoch alebo ako - mojim jedinym riesenim zostava, ze chcem dat sancu vsetkym embryam, aby sme ziadne nezabili.
Prosim, nepiste mi, ze je to nasa vina, ze sme tam vobec sli. Uz sa stalo, nechcem sa vyvinovat, ale konali sme pod vplyvom okolnosti, zufalstva a striktne sme sa drzali tvrdeni lekarov, ktorych sme povazovali za autoritu ako odbornikov. Podla lekara, v priemere maju zeny na zamrazenie len 3 embrya. Taktiez, pri vybere oplodnenia prirodzenou metodou nam nedavali vysoke sance. A nasledne tiez, pocas kultivacie sa nepredpokladalo, ze sa spravne rozdeli do tohto stadia az tolkoto embryi a ze vsetky budu jednotkove. Vascinou nas "strasili" a tvrdili, ze to nie je take jednoduche. Aj na nete mnohe pisu o opakovanych cykloch ivf. Chyba zrejme bola, ze mi mohli stanovit nizsie davky stimulacnych hormonov (vraj som mala velmi dobru ovarialnu rezervu) a nasou chybou bolo, ze sme dali oplodnit vsetkych odobratych 29 vajicok - tam sme tiez naivne verili tvrdeniam, ze oplodnovaňie prirodzenou metodou nebyva take idealne. Jednoducho sa stalo a keby som mala sancu vratit cas, teraz uz konam inaksie. Boli sme naivni, hlupi, zaslepeni tuzbou po vlastnom dietati. Teraz vidim, ze ani to nestoji za likvidaciu tolkych ludskch bytosti v podobe embryi a za ten pocit viny a obav ako ma za to bude sudit Pan Boh, pokial nakoniec niektore z embryi budeme musiet zlikvidovat.

Ospravedlnujem sa za prehnane dlhy prispevok, ale tato moja "spoved" mi zaroven poskytla trochu ulavy pri bremene previnenia, ktore nesiem.

nestastna2018
autor
20. jún 2021

@cecilia29 Dobre ste to pochopili. Samozrejme, že by som do toho nešla, keby som predvídala taký obrovský počet embryií. Ide o to upozorniť na to ženy, ktoré ivf plánujú, lebo ja som nemala nikoho kto by predvídal takéto následky, a to som sa samozrejme radila s lekármi a tak asi ako aj každá žena, hľadala som skúsenosti žien čo tým už prešli. Všetko bolo rovnaké, všetci mi tvrdili presný opak toho čo sa napokon stalo. Lekári tvrdili, že mozme byť radi, ak z toho vyjdú vôbec tri embryá a taktiež ženy čo tým prešli (a potvrdzuje sa to aj v tejto diskusii) mali aj z obrovského počtu odobratých vajíčok len zanedbateľné množstvo reálnych embryií z ktorých sa im ani tie napokon po transfere neujimajú. Dokonca aj v reprodukčnom centre napokon sami priznali, že takýto prípad tu ešte nemali, že ženy tam majú úplne opačné problémy a takýto obrovský počet ešte nemali.

marilora
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bykaterina
20. jún 2021

@cecilia29 no tak že ja som iba poukázala na to a to je rozdiel že dabatu baba ide súdiť baby a hrdí sa tým aká je ukážkové kresťanka. No tak sorry ale pokiaľ viem si silikónmi a tetovaním tiež nie je viera ok.. ja som a tým ok. Takze ju určite za to nesudim 😉
A čo sa týka autorky statusu je mi jasné ale keď idem na niečo také čo nie je život ohrozujúce a nemyaliu nie je to zo dňa na deň rozhodnutie trvá to u niekoho niekoľko mesiacov a rokov kým sa dostane do stavu že ide do car a áni tam sa to nedeje zo dnayna deň a ideš tam Sama nikto ťa tam nenúti

bykaterina
20. jún 2021

@nestastna2018 ak máš pco tak s tým museli počítať a druhá vec je soft kde máš Max 4 vajíčka ale to už nezmenis

nestastna2018
autor
20. jún 2021

@bykaterina pco nemám, u nás bol problém so spermiogramom. A soft nikto v centre ako možnosť nepripúšťal, celkovo bolo vystupovanie lekárov veľmi sebavedomé a všetci opakovali dookola to isté čo majú naučené. Môj problém bol, že som dôverovala lekárom ako odborníkom. Akosi je to v našej kultúre zakorenené dôverovať odborníkom. A je pravda, že teraz to už dodatočne nezmením, ale môže sa na tom poučiť niekto iný kto je rovnako dôverčivý ako ja

bykaterina
21. jún 2021

@nestastna2018 tak ked idem do niecoho treba si zhanat info .. veru uz to nezmenis tak sa nebicuj a postav sa k tomu celom

lienka.7
21. jún 2021

@nestastna2018 pozri, tak ako sa ti podarilo odbrat niekolko desiatok vajicok, nemuselo sa podaril ani jedno... to by si ich potom obvinovala ze co? Su neschopni? Asi nie. ziadny doktor ti vopred NIC nezaruci. Zial, s tym musis pocitat.
Nie nadarmo sa vravi, ze operacia sa podarila, pacient umrel...
Nakolko si nenapisala uz co sa stalo dalej, nevieme preco tak reagujes ako reagujes.
Ja som napisala, ze ked som videla, ze co ivf spravilo s kamoskami, vsetkym to pokazilo vztahy a pod., povedala som si, ze nikdy...
S ex som neotehotnela 7 rokov, s terajsim na prvy sup!!! Cize treba rozmyslat ze ci ste s partnerom aj v tomto smere spolu kompatibilny... a nie sa zbytocne trapit, lebo momentalne je vo vacsej miere za neschopnost splodit dieta zodpovedny prave chlap. Aj ked oni to teda neradi pocuju. To bol aj pripad mojho ex. Ja som bola na vysetreni, bola som OK. On odmietol s tym ze vsak jeho spermie su v poriadku!
Myslim, ze v tvojom je na case sa zmierit s osudom nech uz si dopadla akokolvek a neupadat do zbytocnej letargie... lebo ti to len skodi a ty sama sa nicis a uzieras.
Mas uzialenu a ubolenu dusu. Ale nema to naozaj zmysel sa utiekat k roznym nelogickym rieseniam.
Fakt ti drzim palce nech najdes ten potrebny pokoj a ulavi sa ti.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
derdia
17. júl 2022

@bilberryday to by aj mna zaujimalo

sonicka19983
17. júl 2022

Ja nerozumiem tejto kresťanskej logike.... haló ženy embryo bez tela ženy sa nevyvinie (preberali sme aj na biológii) ...to ešte nie je život v tom pravom slova zmysle...aby sa ním stal musí byť vpravený do ženského tela...treba si prosím vás sadnúť s nejakým normálnym kňazom a prejsť si to ešte skôr ako rozprúdite takúto zbytočne sebaobviňujúcu tému... však len sebe zle robíte... je prirodzené že chcete dieťa... sústreďte sa prosím na to....

tinkerbell
20. júl 2022

@nestastna2018 a bábätko sa podarilo?

lenkamagdalena
19. aug 2022

@sonicka19983 a preco by nemohol byt? Pre Vas pravdepodobne nie. Embryo zive je.
A ja by som embrya darovala. Na SK je aj problem, ze ludia vnimaju negativne adopciu. Vztah medzi matkou a dietatom sa vytvara. Tak ako aj medzi otcom a dietatom. Takze ako sa vravi nie je rodic co splodil, ale.kto vychovava

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sonicka19983
19. aug 2022

@lenkamagdalena trošku poprosím čítať s porozumením...ak ku vytvoreniu embrya (zárodku) dôjde v tele ženy ok.... ale ak v petriho miske tak čo ďalej s tým?? Embryo sa preto mrazí aby sa následne rozhodlo čo s ním ale ak to neurobíte dosť rýchlo odumrie....mimo maternice nie je schopné prežiť... každý kto sa dá na IVF s tým musí rátať a potom platiť dlhodobé skladovanie emryí...resp.sa rozhodnúť čo s nimi...ale plakať nad nimi akoby to boli už pomaly deti je dosť sebazničujuce.... veľa z nich je navyše neživotaschopných... zbytočne sa tým trápiť...

lenkamagdalena
20. aug 2022

@sonicka19983 ja vas rozumiem a rozumiem i nazoru autorky. Ja len apelujem na to, ze pokial ich berie ako deti mala by sa rozhodnut pre darovanie. Inak jej aktualne uvazovanie znici psychicke zdravie. Ja som tiez katolicka. A pokial sa spoja dve zive bunky a vznikne zarodok. Je tam zivot. Ja som mala problem otehotniet. Ked som si kupila macku a upokojila mysel do roka som bola tehu.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adara777
23. nov 2022

Čiže autorka mala 11 embryí, založila túto tému a nikto nevie, či má aspoň jedno dieťa. Očividne nemá, lebo keby mala, napísala by to tu alebo do profilu a vec uzavretá. Ale takto sa z toho spravila iná téma o morálke, Bohu atď čo môže znamenať, že celý príspevok bol vymyslený so zámerom urobiť zlé meno IVF.
Chcela som hlavne napísať, aby ženy ktoré podstúpuju IVF a budú mať viac embryí vedeli, že určite sa nechytí každé a dopredu plánovať čo s nimi je zbytočné. V najhoršom prípade sa ani z kvantá kvalitných embryí nemusí narodiť ani jedno bábätko.

lenkakravcova
23. nov 2022

@stevvvka
Len tak pomimo:
Píšeš
"Prispôsobovať si vieru podľa vlastných pravidiel. To nie je o tom, čo cirkev ci kňazi hovoria, ale keď raz verím v Boha, tak dodržiavam aj Božie prikázanie. Tie, ktoré dal sám Boh, že mám svatit nedeľu."

Cituj prosím to Božie prikázanie, kde sa spomína NEDEĽA. Lebo ja poznám len také, kde sa spomína 7.deň. Nie priamo deň s názvom nedeľa. Čiže každý 7 deň v týždni - niekto slávi piatok, iný sobotu, iný nedeľu = vo všetkých tých prípadoch je to OK a podmienka spomienky 7.dňa je splnená. Alebo si myslíš, že Prorok Ježiš bol neveriaci, lebo chodil do synagógy v sobotu? 😀😀😀😀

stevvvka
23. nov 2022

@lenkakravcova prosim ta, nechytaj ma za slovicka.

Pointa vychadza z kontextu. Ze si nemame vyberat iba to, co sa nam z viery paci. Keby aj nebol v biblii ziadny siedmy den, v dnesnych časoch je nedela tym dnom, kedy sa vsade na svete konaju omse, je to den Pana, kedy sa nam dava v eucharistii...

Uz len to, ze si napisala "prorok Ježiš"... Svedci o nasom rozdielnom vnimani, pretoze pre mna je Ježiš Boží syn, Spasiteľ, Vykupiteľ..
A ano, uznavam, mas lepsie nastudovanu bibliu, krestanstvo, ako ja. Nedokazem ti dostatocne argumentovať.

Ale v kazdej teme o Bohu sa navazas do kresťanstva, vysmievas sa z neho, aspon ja to tak vnimam, tak ti tuto pisem, ze by si mohla mat trocha pocgopenia pre ludi s inou vierou.
Tiez by sa ti nepacilo vysmievanie sa islamu.
Pekny den.

lenkakravcova
23. nov 2022

@stevvvka nechytám ťa za slovíčka. Je dosť rozdiel medzi tým, čo je Boží zákon a medzi tým, čo je cirkevný zákon. Aj kresťanské cirkvi svätia rozdielne dni - napr. adventistov považuješ pre svätenie soboty za pohanov?

Nenavážam sa do kresťanstva, píšem ti len to, že je rozdiel medzi tým, čo je zákon od Boha a čo je zákon od ľudí (dohodou - cirkvou). Je xy kresťanských cirkví ktoré i dnes slávia iné dni než nedeľu, a nerobí ich to menšími kresťanmi než si ty. To, že vnímaš väčšinovú nedeľu ako 7.deň je len preto, že žiješ v oblasti, kde tento deň ľudia ako 7.my slávia. Niekde v Michigane, kde prevažujú tzv "sobotkári" by si bola s tou nedeľou mimo bežného kresťanského diania ty.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenkakravcova
24. nov 2022

@bilberryday
IFV je v islame povolené ako medicínska pomoc - za podmienky, že sú použité spermie a vajíčka manželov, ktorí si prajú mať spoločné potomka a nedarí sa im to.
Rovnako ako judaizmus (a tiež kresťanstvo až do polovice 20.stor.) zástava islam názor, že Boh zosiela dušu dieťaťa do plodu okolo 100-110.dňa života plodu (najskôr v 30.dni života plodu v špeciálnych prípadoch) takže zvyšné embrya sa nejako veľmi neriešia a ich zničenie nie je považované za hriech, keďže sú považované iba za biologicky materiál bez duše (tak ako samotné spermie alebo vajíčka).
Poznám par Sloveniek a Češiek, muslimiek, ktoré absolvovali IFV (diskutovali o cenách atď v islamskej skupine). V zásade sa častokrát pri tom hovorí, že ak by Boh nechcel zoslat dušu dieťaťa do plodu, tak by sa IFV nepodarilo, takže sa to berie ako pozitívna medicínska pomoc pre manželov, ktorí majú problém s plodnosťou.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miriam11
24. nov 2022

@nestastna2018 prepáč, nechcem sa dotknut Tvojich citov,ale nadpis by som zmenila -- viera mi zničila zivot. Prepáčte

bykaterina
24. nov 2022

@lenkakravcova pozerám 90dni do svadby na tlc. A tam akurát moslimský pár rieši IVF ♥️. Ja dúfam že ten chlap sa konečne rozhodne že chce mať dieťa 🤦 Lebo ona už nie je najmladšia. Takže je to teraz napínavé 😂 to len taká vsuvka.

derdia
24. nov 2022

Autorka ako to dopadlo???

adara777
24. nov 2022

@miriam11 tak to si vystihla, super 👍

lenkakravcova
25. nov 2022

@nestastna2018 Dnes som narazila na tento článok.
Podarilo sa im z 30 rokov zmrazených embryí úspešne vyrásť dieťa:
https://najmama.aktuality.sk/clanok/B6GL7qf/zaz...
Možno v takých dilemách je toto vhodná alternatíva (nechať ich zatiaľ zamrazené dobudúcna).

sbear
23. dec 2023

Tak treba jedine pracovat na ociste svojej karmy. Dnesna veda a medicina nam stazuje v istom zmysle prirodzeny tok zivota. Jednoducho sa treba znazit byt lepsi, aj ked sme urobili hriechy. Kazdy hriech sa vrati ako bolest.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre