Je možné zrušiť doživotné užívanie?

Zodpovedané
18. mar 2023

Dobrý deň,

zdedila som dom po mužovi. Dom nie je obývateľný. Chcem ho predať, resp. pozemok, lebo dom sa musí zbúrať. Jeho matka tam má doživotné užívanie. V dome nežije, má tam len trvalý pobyt. Celý dom vlastním ja.

Je možné zrušiť doživotné užívanie?

Alebo poskytnúť svokre inú nehnuteľnosť na dožitie?

Ona žije pri svojej dcére.

Ďakujem

Dobrý deň,

právo doživotného užívania sa zruší, ak s tým oprávnená osoba súhlasí. Podpis oprávnenej osoby na súhlase so zrušením musí byť osvedčený buď notárom alebo na matrike.

To, či bude svokra požadovať poskytnutie inej nehnuteľnosti na dožitie, to závisí od nej (v každom prípade - trvalý pobyt si niekam prehlásiť musí).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk