Druhé dieťa. Áno alebo nie?

d_anica
27. jún 2013

Ahojte! Mám taký ,,problém", neviem sa rozhodnúť či chcem druhé dieťa. Vždy sme si s manželom priali aspoň 2 deti, ale teraz keď som už mama, nie som si vôbec istá. Syn bude mať 21 mesiacov a vždy sme sa trápili so spaním. Niekedy som od únavy plakala, a to mi manžel pomáhal ako sa dalo. Konečne sa to začalo zlepšovať a ja zas cítim chuť venovať sa aj niečomu inému ako dieťaťu. Na druhú stranu keď vidím bábätká v okolí a tehotné kamošky túžim po druhom dieťatku. Ale mám veľký strach z ďalšieho nekonečného kolotoča prebdených nocí a pretrpených dní. Mali ste podobné pocity? Ako ste sa rozhodli, jedno alebo viac detí?

mirkat73
12. júl 2013

nestranny nazor-surodenci su ok ale nic sa nestane ked nie su..stretavam sa s nazorom ze jedinacik je rozmaznany,nesuhlasim, v okoli je kopec mamiciek, ktore nezvladaju svoje 2-3deti,nasa je sama, okolnosti ma donutili, ale je slusna,muz je na nu prisny, ziadne maniere,

horana
12. júl 2013

Mas ale uplne typicke pocity mamy ktora chce druhe dieta ale je este pre nu skoro. Pockaj este nejaky cas (rok dva aj viac) a uvidis ze sa pytat (na fore) prestanes. 😀
Presne - dozic si teraz nejaky cas sebe, to ze ti uz maly vyrasta a uz sa mozes viac trhnut, oddychni si z unavy prvych rokov prveho dietata, stereotyp vymizne coskoro ako rastie uz sa s nim bude dat viac...
A uvidis ze sa to poriesi samo... 😎

denisalm
13. nov 2013

@d_anica Ahoj, neviem, či je ešte aktuálna téma,ale hovoríš mi zo srdca. Mať či nemať druhé dieťa? Presne tie pociti mám v sebe. Môj syn má vyše 2 a pol roka,od začiatku ako batoľat sme mali problémy so spaním až do dvoch rokov. Keby by to nestačilo, skoro do roka nechcel prijímať jedlo ☹ . Teraz už je papkáčom som rada, už vyše pol roka prespíme celú noc. Keď sa narodili babätká v susede a som na nich pozerala, täžila som po druhé. Alebo keď sme boli v ochode a som uvidela dupačky, alebo kočíky........ale sa priznám, keď sme sa vrátili domov už som na to všetko zabudla a objavili tie pocity zas vtedy, keď som uvidela susedov kočíkovať 😒 Tak neviem, kto ako to bere, ale môj názor je to, že keby by si stávala s tým ráno ,že prvá myšlienka druhé bábo, a s tým aj zaspíš, tak vtedy jednoznačne túžiš o druhé dieťa. Ale z druhej strany koľkých by sa vedeli o tom porozprávať, o neplánované dieťa, a nevedia to vynahváliť, že sa neplánovano otehotnili.

levandula247
9. okt 2015

@d_anica ahoj, čítam, je to už 2 roky staré....máte druhé dieťatko, či ste sa rozhodli mať jedináčika?

levandula247
9. okt 2015

@niquska presne , ani ja si to neviem predstaviť ,ked sa venujem len 1....ako sa to u vas vyvrbilo časom?

levandula247
9. okt 2015

@cerez ahoj, môžeš mi prosím, napísať, či bol 6 ročný vekový rozdiel výhodný 🙂 ?

lulula1990
9. okt 2015

@d_anica..ja som za 2 deti. V dnesnej dobe je uz hrozne vela jedinacikov, ludia velmi zpohodlneli. ja by som sa citila asi dost nevyuzita, keby mam len jedno dieta. Deti ti vyrastu ani nevies ako, ide to naozaj velmi rychlo. Ja by som chcela tak 4 az 5 rocny rozdiel medzi detmi, pre mna je to taky ideal, nie som velmi za male vekove rozdiely medzi surodencami. Tvoj syn je este maly, neviem kolko mas sice rokov, ale s druhym by som este pockala 😉 Kludne to mozete riesit potom a o chvilu sa budes venovat zase inym veciam, ked syn bude samostatnejsi, to je praca a take bezne veci 😉

niquska
10. okt 2015

@levandula247 ahoj no my sme z ten cas teda ao som ten koment pridala pred 2 rokmi stihli snazilkovat takmer rok vobe sa nam nedarilo a na yaciatku tohto roka som necakane otehotnela ked sme to uz vzdali ze pockame 🙂 pred mesiacom sa nam narodil chlapcek a poviem to mat 2 male deti je hroza ale laska je vecsia a vecsia kazdym dnom 😀

cerez
10. okt 2015

@levandula247 Myslím, že áno. Dcérka veľmi pomáhala, mala záujem či už pomôcť mne alebo sa venovať bratovi. A čo vidím ako veľké plus, syn sa veľmi snaží a ťahá popri sestre. Toľko vecí sa naučil bez našej námahy. Sestra sa učila angličtinu, tak aj on. Sestra čítala, tak aj on písmenká. Sestra počítala matematiku, tak aj on. Teraz sa nám to vracia v škôlke ako pozitívna odozva v čom je syn šikovný. Dcérka má na neho rozhodne dobrý vplyv.

blackcat8885
5. jan 2017

Ahojte. Aj ja som vo faze ked rozmyslam ci mat druhe dieta alebo pockat. Prveho syna mam s ex a s terajsim priatelom sme spolu 8mesiacov. Rozmyslam ci nechat veci volne plynut nech sa stane co sa ma stat alebo cakat este aspon polroka rok? Priatel velmi chce babo ma uz 13r dceru z byv.manzelkou,ma vlastny byt aj pracu takze tam problem nie je. Verim mu,lubim ho no vzdy je tam take CO AK nam to nevyjde kedzs som sa velmi sklamala v mojom ex. Zatial pocuvam rozum no casom chcem dat synovi surodenca

efka666
28. aug 2018

Ahoj mam ten isty pocit 🙂 plus mam strach aj z cisaku nakolko nikdy inac nebudem moct rodit...bolo to hororove da sa to nazvat ze ma rezali za "ziva" pretoze som vsetko citila zle mi pychli inekciu ale som tu a maly je ok to je hlavne ale tiez tuzim po druhom... Moj bude mat 2 roky.. A vidim na nom ze by sa mu zisiel surodenec lebo sa sam "nudi" ale necham zatial tuto myslienku na druhe dieta tak... Osud zariadi vsetko tak ako ma... takze sa nemusis nikde ponahlat , mas cas na druhe dieta...🙂

danula.ch
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nika898
28. aug 2018

@d_anica ahoj tiez som vzdy tuzila minimalne po 2 detoch. Prvy syncek nespinkaval ukazkovo ale nebola to ani tragedia. Chcela som mensi vekovy rozdiel. Ked som otehotnela prepadla ma panika baneboze naco som sa to znovu dala. Cele tehu som mala zmiesane pocity. Teraz ma starsi skoro 2.5 roka a mladsi 8 mesiacov a nelutujem. Srdiecko mi pisti este po 3 babatku ale tam si ozaj necham odstup. Je to na kazdej maminke ako sa citi. Nebudem ti klamat mat dve deti je natocne ale neskutocne nadherne 😊

d_anica
autor
29. aug 2018

@nika898 Ďakujem za názor. Môj syn už bude mať 7 rokov a ostali sme pri jednom. Sme spokojní 😀 asi nie som tip úplne odovzdanej matky

nika898
29. aug 2018

@d_anica boze prepac. Som si nevsimla datum kedy si zalozila diskusiu 😀. Som rada ze ste stasny 😊 a ze ty si spokojna 😉

d_anica
autor
31. aug 2018

@nika898 to je v pohode 😀 som si istá, že mať dve detičky je krásne. Máme v okolí rodiny, ktoré majú aj 3 či 4 deti a sú spokojní a mne to pripadá ako dokonalý blázninec. A naopak oni zase nechápu, že nám stačí jeden 😀

nika898
31. aug 2018

@d_anica uplne chapem. Ja tiez tuzim este po 3 babatku ale az ked mi chlapci podrastu 🙂 mam kamaratku ktora caka 3 a vekovy rozdiel medzi 2 a 3 bude rok a mesiac a medzi 1 a 2 ma vekovy rozdiel 16 mesiacov. Vidim na nej aka je z toho znicena ale mam pocit ze na blazinec si uz zvykla 😀

biela_sova
1. sep 2018

Ahojte dievcata, rada by som sa s vami poradila ohladom netaktnych otazok okolia, kedy bude druhe/tretie dieta. Zo zdravotnych dovodov mi nie je odporucene mat dalsie tehotentvo . Napriek tomuto poznatku sa nas kazdy v okoli vypytuje (podotykam "laicka verejnost"), kedy bude dalsie, a nastoja na tom, ze dalsie tehotentvo bude isto bezproblemove. Ze sa patri mat viac deti atd atd... Mate radu ako ich "odpalit jednou vetou" a zamedzit polhodinovym monologom preco mat viac deti? Dakujeme spolu s manzelom 😉

annamarcon
1. sep 2018

@d_anica ahoj, ja mam 5 detí. Nikdy som neľutovala. Tie s menším vekovym rozdielom sa spolu hodiny zahrajú a tí väčší sa postarajú. Ak sa bojíš, že dve malé deti nebudes zvládať tak pockaj kým bude syn starší. Každé dieťa je iné. Moji 4 starší prespali celú noc a najmenší sa budil kazde dve hodiny. Ale ja si myslim ze mať súrodenca je fajn. Možno bude syn velkým bratom a ochrancom malej sestričky ako to je aj u nás😊. Mať veľkú rodinu je podľa mna krásne, deti sa raz podržia ked tu už mi s drahým nebudeme a samozrejme sa teším na veľa vnúčatiek

d_anica
autor
3. sep 2018

@biela_sova Ja na otázku kedy bude druhé odpovedám ,,Preboha, len to nie, mne stačí jeden!!!" to väčšinou ľudí odradí vypytovať sa ďalej 😀

d_anica
autor
3. sep 2018

@annamarcon Ani ja neľutujem, že mám len syna 😀 nehovorím, že už ďalšie dieťa mať nebudem, ale momentálne som spokojná. V každom prípade, keby aj, tak ten vekový rozdiel už bude taký veľký(syn bude mať o mesiac 7), že si nerobím ilúzie, že by sa spolu hrali...

zuzka2288
3. sep 2018

Naco cakat. So stupajucim vekom bude dalsie dieta tazsie. Mas najvyssi cas darovat sebe aj svojmu prvemu dietatu to najvzacnejsie co clovek moze dat - surodenca. Okrem toho dieta nespac /kriciak je tak jedno z 5 takze mas dost veklu sancu, ze dalsie bude spachtosko. ;)

larosabigi
3. sep 2018

@biela_sova toto zaujima aj mna som 6 tyzdnov po porode a kazdy ze kedy bude tretie. wtf ? lezu mi riadne na nervy....obe tehotentstva neboli lahke...aj napriek tomu som isla do 2. tehotentstva lebo nechcela som aby tu raz zostal sam... ale ked poviem ze nie ziadne tretie ...tak prevracaju vsetci ocami ze som len rozmaznana a tehotentstvo neni choroba a som len ja ubolena...co je koho do toho... penieze v tom nie su...ja som z 3 surodencov a bolo nam super...ale ja sama viem ze moje telo dalsie tehotenstvo by nezvladlo a ani sam primar mi ho neodporucil.

larosabigi
3. sep 2018

@zuzka2288 no je to 50 na 50 a moj prvy je nespac a druhy sa ukazuje ze je tiez. ma 6 tyzdnov a spim v noci tak max 3 hodiny prerusovane...je to strasne....

biela_sova
3. sep 2018

@larosabigi Presbe moja rec, my sme spokojni, ze vobec moje "vetche slabe telo" vynosilo tpto jedno babo bez toho, aby som dakde omdlela od nizkeho tlaku alebo od bolesti chrbta. Mam zacviknute nervy od 2. mesiaca, neviem si predstavit, ako by som v tonto stave dvihala prve dieta. Ani kto by sa mi staralno prve, keby mne tristvrte tehotenstva bolo zle/infuzky atd. Ale vidis, ako radia baby, treba radikalne: "kdepaaak, nestraste, stacia mi tieto dve / toto jedno." Skusil to uz aj moj manzel, fungovalo. Ale potom sa vzdialil a zenske zacali hned mne sprisahanecky, ze ved ano, chlapi k tomu nemaju vztah atd atd. A nikto nevie, ze on to hovori preto, ze ma velmi v tomto zubozenom stave lutuje... Dolezite je asi drzat spolu a obrnit sa takto nejako voci vonkajsiemu svetu. Ale je to fakt drzost, par tyzdnov po porode, no, napisem o mesiac moju skusenost, ci mi bude polozena tatobotazka uz v porodnici :D

domcikiss
19. dec 2019

Ja mam zas taký problém že mám dvojtyzdnove dieťa a chcem hneď druhé aby nebol medzi nimi veľký rozdiel lebo mám ešte 5 ročnú dcérku a syna toho dvojtyzdnove a dosť veľký rozdiel medzi nimi a ak ďalšie by som mala náhodou O 2 roky ešte vecsi rozdiel by bol medzi nimi potrebujem radu

julianavalachova
2. okt 2022

@laska1982 ja si myslím to isté. Aká je teraz ťažká doba. Žijeme v tretej svetovej vojne. Čo tým deťom dáte za chvíľu jesť?

tatianamaria
2. okt 2022

Ja som vždy chcela veľkú rodinu, ale po prvom pôrode som sa bála. Teraz mám 5 detí a je to to najlepšie rozhodnutie.

basska_b
2. okt 2022

Ja co mam asi 20 kamosiek na materskej, tak druhe dieta je vacsinou (s)pokojnejsie. Neviem, preco to tak je. Asi citi z mamy vacsiu istotu, lepsie spava, vie, ze neni pupkom sveta 😄 ale dopredu ti to nikto nezarucime, ak chcete druhe, chodte do toho a nejako bude... my sme si dali cielovy pocet 3 a dari sa nam ho naplnat. Ako budem(e) zvladat 3, to sa uvidi po porode. Ale verim tomu, ze zvladnem(e)

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre