Druhé dieťa. Áno alebo nie?

d_anica
27. jún 2013

Ahojte! Mám taký ,,problém", neviem sa rozhodnúť či chcem druhé dieťa. Vždy sme si s manželom priali aspoň 2 deti, ale teraz keď som už mama, nie som si vôbec istá. Syn bude mať 21 mesiacov a vždy sme sa trápili so spaním. Niekedy som od únavy plakala, a to mi manžel pomáhal ako sa dalo. Konečne sa to začalo zlepšovať a ja zas cítim chuť venovať sa aj niečomu inému ako dieťaťu. Na druhú stranu keď vidím bábätká v okolí a tehotné kamošky túžim po druhom dieťatku. Ale mám veľký strach z ďalšieho nekonečného kolotoča prebdených nocí a pretrpených dní. Mali ste podobné pocity? Ako ste sa rozhodli, jedno alebo viac detí?

hradnapani
27. jún 2013

@d_anica som na tom presne tak isto 😉 Ale povedala som si, ze si pockam na ten vnutorny pocit, kedy si poviem, ze je spravny cas. Nic netreba silit, z akehokolvek dovodu, ktory by nevychadzal z vnutra. Tak ma to zivot naucil a konecne sa to ucim aj respektovat 🙂

xlucia
27. jún 2013

@d_anica podla toho co pises druhe dieta nechces. tak ho nemaj. venuj sa synovi a ked pride ten spravny cas, pocitis to naplno a nebudes mat takeho pochybnosti

niquska
27. jún 2013

Taketo pocity skryvam presne aj ja v sebe...akurat s tym rozdielom ze sa bojim mat druhe dieta lebo si neviem predstavit delit tu lasku a neviem ci to druhe budem tak milovat ako Nellušu.a potom este mam strasny strach z porodu kedze prvy nebol uplne ukazkovy 😖 dzfam ze sa to casom zmeni a ja dospejem hehe kedze druhe planujeme ovela ale ovela neskor 😀

mima4
27. jún 2013

@d_anica ak ti mozem napisat svoj nazor, nemaj druhe dieta kvoli babatkam a tehulkam v okoli, ale az ked to budes sama citit, ze ano, som pripravena a chcem ho mat bez ohladu, ci som do urcitej miery manipulovana okolim alebo nie.

paparkam
27. jún 2013

@d_anica ja mam 13r. dceru a dlho sme chceli a a boli presvedceni , ze staci jeno dieta, no vidime na dcere, ze surodenec jej chyba a mala som aj rizikove teh. tak som sa bala, no nakoniec sme sa predsa rozhodli po 13tich rokoch,aj ked mi trvalo cca pol roka kym som otehtnela za mesiac budem mat 35r, teraz som v 17tt velmi sa tesime, ale.... vysli mi zle triplle testy, takze ma caka asi amniocenteza- takze jedine co lutujem ,ze sme nemali druhe babatko hned, mozno by bolo menej rizík, ked je clovek mladší ...

eliska07
27. jún 2013

Druhé dieťatko je asi naozaj dobré mať až v čase, keď sa na to maminka cíti 🙂. Ja som stále hovorila, že budeme mať druhé dieťa až potom, keď sa konečne vyspím, keďže náš malý nespával súvisle v noci do teraz - a to mal 4 roky!!! Takže nám to nakoniec tak naozaj aj vyšlo. Len teraz začína ťahať celú noc, resp. do tej štvrtej - piatej 🙂 Tak pevne verím a dúfam, že kým sa ďalší drobec narodí, tak starší prespí celú nôcku a ja si aspoň pár týždňov "oddýchnem" 😉

sonagolisova
27. jún 2013

@niquska v kazdej matke je prilis vela lasky a dokaze ju rozdelit obidvom detom , ziadne obavy ..aj keby si ich mala 5 tak ich budes vediet lubit vsetky...a casom sa na porod zabudne, ostane len neprijemna spomienka....ja som mala 1 porod tazky, druhy este horsi ...a dala by som si povedat napriek tomu aj do tretice 🙂

sonagolisova
27. jún 2013

@d_anica dalsie babo je dobre mat vtedy ked sa na to naozaj psychicky aj fyzicky citis byt pripravena a tesis sa a budes si to vediet vychutnat ...my sme isli do druheho ked mal syn 2 roky ale ja som druhe chcela vnutorne a tehotenstvo som si vychutnavala...

nika264
27. jún 2013

ahojik maminka, tak ako tu uz niekolko krat padlo, druhe miminko je dobree mat az sa na to budes citit po vsetkych strankach a na 100percent, zo svojej skusenosti ti len mozem povedat ze kazde babetko je ine, my sme mali druhe po styroch rokoch tiez som mala dilemu ci mat nemat a potom casom som to citila ze ano chcem, a mozem ti povedat ze to bolo a je nieco uplne ine ako pri malom. Spinka mi od malicka celu noc do rana, niekedy ked ma hlad tak raz vstane v noci aj to sa napapa a spinka dalej. Co u maleho bolo to iste ako to prezivas ty v noci aj 3-4krat hore no horor, az cim bol starsi tak sa to zlepsovalo. Tak to je moja skusenost planuj babetko az to budes sama citit ze to naozaj chces a nezabudaj ze kazde babetko je uplne ine 🙂.

dandulina
27. jún 2013

@d_anica presne tento pocit som mala aj ja a dost dlho..nevedela som sa rozhodnut, ci mat druhe alebo nie..uz som bola v takom stadiu, ze uz asi nie..nechcela som ist znovu do toho kolotoca..ale zas na druhej strane, som chcela, aby moj syn mal surodenca a tak som si povedala, ze ked trosku odrastie, pojdeme na to..a zrazu to prislo, ze uz by bolo aj nacase.. a podarilo sa nam to na prvy sup! ;)..to aby som si nahodou na poslednu chvilu nerozmyslela ;)..ale som stastna, maly sa velmi tesi na sestricku a ja som tiez rada, lebo sme s manzelom chceli chlapceka a dievcatko ;)..

sashabb
27. jún 2013

@d_anica
@niquska

Ja vam poviem takto. Druhe dieťa ano, ale kludne si ešte počkajte, aj 4roky 😉

01fialka01
27. jún 2013

Podla mna je jedno dieta na strach ☹ .... Sestre ked sa narodila dcera, mala vsetko naopak 🙂 v noci bola hore, cez den spala, no segra nemohla, pretoze sa musela venovat dom.pracam atd. Pomahali sme vsetci a bol to zabijak ti poviem 🙂 potom otehotnela zas a veeeelmi sa bala, ze ....zas to iste.... Narodil sa jej syn a clovek by neveril 🙂 dokonale dieta. Hned od prveho dna prespal maly celu noc, bol kludny a nadherny.... VSETKY DETI SU INE 😉

loxa
27. jún 2013

podla mna jedno dieta je len pre strach 🙂 a ked sa narodi druhe uvidis aka si sikovna a vynaliezava🙂 ja som si pri druhom povedala ze keby viem toto vsetko pri prvom,,,mozem studovat dve vysoke skoly naraz 😀 Podla mna mat dve deti kratko za sebou je velmi vyhodne aj pre deti aj pre matku..ale musi to ta zena citit🙂

ivett1
27. jún 2013

@d_anica ahoj, je to zvláštne, že sa pýtaš na to, či mať druhé dieťa ... to znamená, že nie si o tom 100% presvedčená...😉 ... to, že je okolo teba bábätkovský boom, ešte nie je dôvod, aby si sa aj ty zapojila ... ak pochybuješ, počkaj ...a čo na to manžel?... predsa len by ste sa mali o tom rozhodovať spolu😉 ... my sme vždy chceli mať dve deti a medzi našimi drobcami je rozdiel 2 roky a 2 mesiace 🙂 a podľa mňa je to super 😵 ... ale, z vlastnej skúsenosti viem, že keď budeš chcieť naozaj druhé dieťatko, tak sa určite nebudeš pýtať na názory iných mamičiek😉 skrátka, tvoj VNÚTORNÝ POCIT ťa "prevalcuje"😵😉 a nebudeš myslieť na nič iné ... 😉

laska1982
27. jún 2013

Jedno dieta je na strach? A to akoze dve uz niesu? :-P Cim viac deti, tym sa viacej bojis, uz nie o jedno ale o dve, o tri 🙂 ...Na tuto vetu som alergicka, mozno preto, ze mi to stale svokra omiela...A este zvykne hovorit, ze "ak budes mat len jedno, a nieco sa mu stane, tak nebudes mat nikoho...ale ked budes mat dve....." Boze baby...chapete to? A ked budem mat dve a obom sa nieco stane....och...Ale, to som uz odbocila... Moj nazor...druhe ano, ale ako baby pisu, ked sa nanho budes citit a budes po nom tuzit... Ja druhe chcem, ale tiez mam obavy, ze ci ich budem vediet lubit obe rovnako.. Tak vela stastia 🙂

cerez
27. jún 2013

@d_anica Tak ja som mala prvé dieťa ak med. Ale druhé dieťa sme chceli až vtedy, keď sme začali mať pocit, že je tá správna chvíľa.

klincek
27. jún 2013

@d_anica uplne ta chapem. keby som bola mala len jedno dieta, tak pri nom zostanem..na druhe by som nemala odvahu. nastastie osud to vyriesil za mna, nadelil mi dvojicky🙂.
ak si nie si ista, tak pockaj. vyzeras mlada, aj syncek je este maly, casu je dost. ja so prvy rok zivota mojich deti takmer napamatam, taka som bola unavena a zblbnuta..ak sa da, zariad si to inak, krajsie 😉

zuzka38
27. jún 2013

@d_anica ak to sama necitis, tak nie..

basburianka
27. jún 2013

Ahoj. Nie si jediná, ktorá prežíva všelijaké vnútorné rozpoltenia a boje, neboj, si normálna ;) Ja by som v tomto prípade nehľadala žiadne racionálne zdôvodnenia, jednoducho choď za tým, po čom túžiš. Ak máš chuť sa teraz venovať viac sebe a povedzme práci, tak to urob. Jasné, že je fajn, ak má dieťa súrodenca (aspoň podľa mňa), ale predovšetkým potrebuje spokojnú a vyrovnanú mamu, na to častokrát zabúdame, robíme všetko možné pre všetkých naokolo, len nič pre seba...Ja som prežívala niečo podobné, keď mal synček cca 1 a pol roka, už to začínala byť vážna pohoda, chcela som si trošku vydýchnuť a užiť si voľnejší režim, druhé dieťatko sme chceli určite, ale trošku si dať pauzu. Nuž ale, ako to už býva, človek mieni...a zrazu som bola tehotná. Akože v tých prvých momentoch, keď som to zistila, to bol riadny šok. Chvíľku mi trvalo, kým som sa s týmto faktom stotožnila, ale ja sa snažím brať život tak, ako plynie, takže sme sa čoskoro začali veľmi tešiť. Svoju dcérku milujem neskonale, neskutočne, občas mi napadne, ža aká by to bola škoda, keby sme sa vtedy neboli "pošmykli" ;) Proste je to tak, ako to má byť, všetko má svoje pre aj proti. Tebe môžem odporučiť - Len nechoď dobrovoľne proti sebe, veď život ti prináša dostatok nečakaných situácií, ktoré by si si predstavovala inak a s ktorými sa musíš vyrovnávať. Držím palce!

d_anica
autor
27. jún 2013

Vďaka žienky za vaše rady a názory, ste úžasné 🙂 s týmito pocitmi bojujem už dlhšie, keď tak nad tým rozmýšľam, asi od doby keď mal malý 8-9 mesiacov. Vtedy som si hovorila, že keď ja som mala toľko mama už bola tehotná s bratom 😕 a zvládla všetko. Napriek tomu, že sme boli obaja nespavci. Ale zase mama je asi jediná osoba v okolí čo mi hovorí, že jedno dieťa mi stačí až až 😀 Inak samé ,, a kedy už budete mať druhé?" Asi to bude ako hovoríte, keď o tom prestanem rozmýšľať bude to tá pravá chvíľa 😉

@paparkam gratulujem k bábätku. Tripple testy sú často falošne pozitívne, hlavne byť v kľude. Ja viem že sa to ľahko povie... V každom prípade prajem nech všetko dobre dopadne a máte zdravé bábo!!!

@eliska07 tak teraz si to trafila! To isté som povedala aj ja manželovi, že druhé bude, keď prespím celú noc aspoň 3 mesiace po sebe. Ale u nášho krpca je to zatiaľ utópia. A najviac neznášam reči typu ,,a to ti ešte nespí celú noc?" no nie, nespí. Vraj že je to preto, že ho stále kojím. Ale ja s bratom sme nespali do 3 rokov a boli sme na UM...

@niquska súhlasím s @sonagolisova, láska sa nedelí ale násobí. Tohto sa ja nebojím, skôr tých bežných vecí, ako to budem stíhať a tak.
Možno som aj trochu sebec, teraz sa nám sem tam podarí utrhnúť niekam na kávičku, obed, za kultúrou, ale s dvoma už by to bol problém. Je to sebecké nechcieť byť mamou na 100%? Alebo inak, keď už som mama, mám právo brať si svoj čas na úkor dieťaťa? S manželom sme sa dohodli, že budem doma tie 3 roky, lebo si myslíme, že je to pre zdravý vývin dieťaťa dôležité, ale ja už sa po necelých dvoch rokoch doma strašne nudím (myslím psychicky).

@nika264 tak to si ani neviem, predstaviť, bábo čo spí celú noc. Môj býval celé noci na prsníku a cez deň furt v pohybe, ako vrtuľa. Je úžasný, šikovný a ja ho nesmierne milujem, ale občas to pre mňa bolo o držku. A to mám svokra, ktorý mi malého vždy rád postrážil (takmer od narodenia).

@dandulina tak to máš presne ako ja, tiež by som chcela ešte dievčatko. Problém je, že v rodine môjho muža sú samí chalani. Bratia, strýkovia, bratanci, synovci, fakt žiadne baby 😕 asi budem mať futbalové mužstvo 😀

@loxa no jo, človek si to odkrúti naraz a máš pokoj. Mám v okolí mamičky, ktoré majú medzi detičkami ani nie rok. Jedna, čo už má deti väčšie (6,7) si pochvaľuje, ale druhá má zrovná ročnú čerticu a malinké bábo a to je teda zaberák!!!

d_anica
autor
27. jún 2013

@ivett1 určite máš pravdu s tým, že musí byť žena vyrovnaná a stotožnená zo svojím rozhodnutím. S manželom sme vždy chceli viac detí (myslím tak 2 až 3) a viem, že on by na druhé už pristal. Nemáme problém sa o tom rozprávať. Manžel je však odo mňa o 20 rokov starší, tak si ma vždy doberá, že aspoň maturity svojich detí by sa chcel dožiť 😎 takže to máme asi tak, že ja mám času dosť, ale manžel už je v tej fáze teraz alebo nikdy 😀 (nie doslova)

@laska1982 tak to je brutálne, myslím tie reči tvojej svokry 😕 takéto zmýšľanie nie je moc zdravé...

@basburianka možno sa vo vštkom len priveľa vŕtam. Pred pár mesiacmi sa mi stalo, že som si myslela, že som tehotná, už som bola aj k dr. objednaná, ale nakoniec z toho nič nebolo. Ale ja som sa tešila, od začiatku ako ma napadlo, že by som mohla byť. Hneď som vyberala mená, kočíky. Nakoniec som bola aj sklamaná. Ale potom som zas prešla do toho svojho, ešte máme čas, bla bla, nič by som nestíhala... Asi by bolo najlepšie keby to za mňa rozhodla vyššia mocnosť (keďže sama sa neviem prinútiť odhodiť antikoncepciu) a mala by som po starostiach... 🙂

vitacalcin
27. jún 2013

@d_anica ja som mala ten isty problem, moj maly velmi malo spal, a to aj cez den, nie to este v noci🙂 ale ja zase nechcem, aby boli medzi nimi vekovy rozdiel, takze buduci rok sa posnazime o druhe, ked maly bude mat aspon dva roky a zopar mesiacov, aby som ho vedela dat do skolky a venovat sa druhemu dietatu

lienkafoj
27. jún 2013

druhé dieťa do rodiny treba. jedno je len pre strach ☹ a keď su dve (a mozno aj tri) nie je nic lepsie. Vekovy rozdiel by mal byt co najmensi aby si spolu drobci rozumeli ked sa budu hrat... neboj zaciatky su vzdy tazke ale pride obdobie ked sa budu hrat spolu a ani o nich nebudes vediet..... ked je jedinacik, stale sa mu musis venovat ty ale ked su dvaja, uz to je veselsie. starsi syn bol strasne na mna upnuty a ked sme planovali druhe, som mala strach ci to nebude to iste, lebo som toho mala fakt plne zuby.... ked sa narodil mladsi, starsi sa otocil v spravani o 180° - tesil sa na mladsieho surodenca, pomahal, podaval... mam rozdiel presne 3 roky. mladsi bol uplne iny, samostatny, viac naviazany na brata, s ktorym sa hrava....
takze druhe dieta ano a cim skor. este taka vec: mysli dopredu - ked uz vas ako rodicov nebude mat, zostane mu aspon surodenec......

bubinko83
27. jún 2013

@d_anica počkaj pokial ti maly narastie a uvidiš ako to budeš citit.Ja som tiež dlho nechcela a teraz mam druhe ,proste to prišlo a ja som citila že je ten spravny čas na druhe babo.A na druhej strane by som nechcela nechat syna jedinačka ,chcela som aby mal surodenca.Ale nebolo mi všetko jedno kedže som mala prve tehu rizikove ,velmi som sa bala druheho ale prekonala som sa.A obavy su tu vždy či o jedno ,či o dve deti,či o financie vždy sa niečo najde 😉

laska1982
27. jún 2013

@d_anica no to teda je...podla mna uplne choreee, nechapem, kde ta zena chodi na tieto nazory 😠 ...Ja chcem druhe preto, ze po nom tuzim, a nie preto, ze keby sa jednemu nieco stalo, aby som mala druhe..vsak to je strasna predstava... ☹

janinah
27. jún 2013

mala som dve deti s rozdielom 21mes. nebolo to ľahké,ale nemenila by som 😉 podľa mňa je po prvom dieťati najlepšie mať druhé čím skôr,kým si v jednom kolotoči,potom keď po prvom nastúpiš do práce,tak sa ti nebude chcieť znova absolvovať všetko-odchod na MD atď. aspoň ja to pozorujem v svojom okolí..ale ja osobne by som pri jednom dieťati neostávala,je to málo a aj dieťaťu treba súrodenca,mám deti tri a je to tak akurát

katrinka8
27. jún 2013

Ja sa tiez priklanam k nazoru, ze druhe dietatko by malo prist vtedy, ked je nan zena (ale vlastne aj muz - otec) pripravena/y, ked citi, ze naozaj po nom tuzi. Kazde dietatko by malo byt na tomto svete preto, lebo sme ho chceli pren samotne, nie pre "okolie", lebo "uz je najvyssi cas", lebo "teraz je to vyhodne financne, pracovne a pod."...

eliska07
27. jún 2013

@d_anica ja drobca nekojím od jedného roka, odvtedy bol na umelom mlieku, ale to s tým podla mňa nemá nič spoločné. je to individuálne a záleží na povahe dieťaťa.

Prajem Ti, aby tvoj drobček prespal celú noc čím skôr 🙂 Viem o čom hovorím 🙂

nina_ba
12. júl 2013

@d_anica ak by som Ti mohla poradiť z vlastnej skúsenosti, ak si nie si istá, nerieš to, príroda to vyrieši za Teba, ani nebudeš vedieť ako prídeš k druhému dieťatku. S manželom sme plánovali druhé dieťa, avšak mala som nezhody s vlastnou mamou, ktorá nás doslova vyhodila a tak sme riešili hypotéku. Schvaľovanie bolo zložité a zdĺhavé, nie a nie konca. Bola som zúfalá. V tom čase riešenie druhého dieťaťa bolo na vedľajšej koľaji. S manželom sme nemali v tom čase sex, bolo chuti k tomu. Avšak príroda vedela, čo má robiť. Nadelila mi takú ovuláciu, že som myslela, že vyskočím z kože. Strašná chuť sa milovať sa pretavila do tehotenstva, ani som nevedela, ako som k nemu prišla. Tak sme prišli k dcérke. Napokon nám schválili hypotéku, bývame sami, hoci v maličkom bytíku, ale sme štyria a šťastní. Ak by sme však neriešili hypotéku, určite by sme riešili druhé dieťa. Synovi vždy hovorím, prečo má sestričku: raz keď tu my teda tato a ja nebudeme, tak ty nebudeš na svete sám... 🙂 tak veľa šťastia... 😀

lupape
12. júl 2013

@d_anica ahoj. nás syn mal dva roky keď sa nám narodilo druhé. neplánovali sme ho ale stalo sa a neľutujem. tiež sme mali vždy problém so spánkom. starší zaspaval výlučne na prsníku,x krat za noc bol hore čo si chcel iba cucnut. ale keď som bola v piatom mesiaci mu zrazu mliečko prestalo chutiť. už ho nechcel a spaval lepšie. teraz už prespi celú noc.
a malý spunt? zo začiatku to bol des,furt plakal,už som nevedela čo s ním.ale teraz je to zlaté bábätko. ani neviem že ho máme. má tri mesiace. večer o 8 sa nakoji a spí celú noc. vstáva o siedmej, ôsmej ako kedy

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre