Funguje v SR alebo v ČR niečo ako náhradná matka?

tafipa
26. júl 2019

Ahojte. Je možné v SR byť náhradnou matkou? Nie za účelom finančne si pomôcť, ale pomôcť sestre. Chodí po vyšetreniach, umelé oplodnenie podstúpiť nemôže. Prípadne, funguje to v ČR?

lenteraz111
30. júl 2019

@ktochytavzite vôbec nie ženy, veruže prevládajú muži. Ak keď v centre robia testy, tak ide prvý chlap na vyšetrenia. A vacsina percent párov, čo sa poznáme z centier, tak je problém u muzov. Ú muža ľahšie zistia prici u, no ťažšie sa to rieši. To je moja vyše 10 ročná skúsenosť.

lenteraz111
30. júl 2019

@ktochytavzite hanbiť sa za to určite nie, možno len ten, kto má predsudky..... Skor ide o to, ako sa na to pozrie rodina, známi..... Tam býva problém často. A co je na tom také proti srsti? Úplne normálna vec v dnešnej dobe bohuzial

ktochytavzite
30. júl 2019

@lenteraz111 ale preco su muzi neplodni?To je z HAK na 50% ta sa dostane do vody a tie hormony prm ovplyvnuju plodnost.Ja radsej detim dam vodu z flasky ako z vodovodu.Ja napr nepoznam neplodneho muza,teda len jedneho a insk dkor sa stretavam so zenami v mojom onoli co maju problem otehotniet.

lenteraz111
30. júl 2019

@ktochytavzite mam kamošku v USA, tam sa tomu venovala v jednom výskume, je lekárka. To je všetkým... Voda, vzduch, pôda... TO, že niekto prezentuje bio výrobok... Haha... Bio už dávno neexistuje, to by sme museli dýchať čistý vzduch, pestovať v čistej pôde, čistý dážď, kozmetika.... TO už neexistuje, atď.... Plodnosť ovplyvňuje všetko... A áno, problém s plodnosť ou ma čoraz viac ľudí..... Na niekoho to pôsobí viac, na niekoho menej

lenteraz111
30. júl 2019

@ktochytavzite a navyše ja som hák nikdy nebrala, žijem veeeeelmi zdravo aj s mužom, bola som vegan, aj vegetariánska, teda obaja, pestujeme si všetko sami, mame chalupu v horách.... Bohužiaľ, životný štýl neovplyvní a nevyrieši vsetko

naloxon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
abbey1
30. júl 2019

@naloxon 😵Ty si neskutočná.

erikavesela
30. júl 2019

Zasnem nad vami zeny...nechapem ako moze niekto uvazovat smerom, ze by sa hanbil za to, ze nepocal dieta prirodzenou cestou, ze ludi, co si myslia, ze eutanazia je casto vykupenim nazyva potencialnym vrahom, ze nechape, ze zena aj v tomto state ma pravo sa rozhodnut, ci podstupi UPT apod...kurnik...ved je to kazdeho vlastne svedomie a nik na svete nema pravo inych ludi sudit za ich rozhodnutia...a uz vobec im v takychto veciach rozkazovat, co maju a co nemaju...

erikavesela
30. júl 2019

@ktochytavzite morula je 16 buniek..ano, ide len o zhluk buniek..takze, ked sa pri 16 bunkach bavime o "vrazde", tak preco sx nebavime o "vrazde" pri jednej bunke?...teda vsetci chlapi na svete su "vrahovia" a vsetky zeny " vrahyne"...

ukulela
30. júl 2019

radsej budem oznacena za duhovu slnieckarsku liberalku, ako zdielat vyssie uvedene nazory . ziapete tu ne celeko kona - nech sa paci, co ste neboli pochodovat za zivot, aby sme videli, kolko vas je?
a k teme - ja by som to pre sestru neurobila / mam 2/ . ale ani by som to neziadala. keby mi umele nevyslo, sla by som do adopcie mozno, ale toto uz nie.

tafipa
autor
31. júl 2019

@naloxon áno chcem, preto som sa pýtala či je to niekde legálne.... Inú krajinu kde sa to dá podstúpiť bez porušenia zákona... Keď to bude možné a budú s tým súhlasiť všetky strany, tak to spravím a ty sa mozes aj na hlavu postaviť.... Na tvojom etickom a morálnom názore mi vôbec nezáleží...

erikavesela
31. júl 2019

@tafipa presne tak, rob ako uznas za vhodne..tliekam👏🏾...drz sa a vela, vela stastia...pretoze presne v tomto je sila slobody a neobmedzenosti...tym, ze chce niekto inym prikazovat a ukazovat, co je spravne, je vlastne obmedzenec, ktory nechape, ze existuju ludia aj s inym ako jeho nazorom...pretoze vo svojom obmedzenom svete nechape, ze nie vsetci rozmyslame rovnako, zdielame ine nazory...obmedzenec sa vzdy snazi inym vnutit jeho nazor, pretoze sila volneho rozhodovania sa je mu neznama...
Drz sa👍

extempore
31. júl 2019

@erikavesela vnímaš rozdiel, že len samotná spermia a len samotné vajíčko sú naozaj len bunky a že až ich spojením vzniká život? A keď sú to "len" moruly a "len" zhluky buniek tak potom prečo tu viaceré nariekate, že ich nemáte, resp. neviete stvoriť? V prírode nevznikne, resp. neprežije organizmus, ktorý nie je životaschopný. Mať dieťa nie je právo, je to výsada, ktorá je dopriata len niekomu. A čím ďalej, tým je mi jasnejšie prečo niektorí ľudia nemôžu mať deti. A obrátiť naruby niekoľko životov a pomaly sa presťahovať do iného štátu kvôli tomu, že príroda sa rozhodla neumožniť reprodukciu je podľa mňa už riadne cez čiaru. Myslí tu niekto aj na tie deti? Ako sa asi budú cítiť? Manipulácia už od okamihu počatia. A nie som ani volič Harabina, ani Kotlebu a ani bigotný kresťan. Len trochu premýšľam aj nad dôsledkami svojich činov a pozerám do budúcnosti.

extempore
31. júl 2019

@erikavesela vieš čo? To práve nie je obmedzenosť - obmedzení sú tí, ktorých nejaká chiméra tlačí do nelogických, nesprávnych a nemorálnych rozhodnutí.

erikavesela
31. júl 2019

@extempore je jedno, ci ide o jednu bunku alebo dve, tri...ci 16..ani v jednom pripade to nie je schopne samostatne prezit ...takze ano, ide len o zhluk buniek a nic ine...nie kazdy takyto zhluk buniek, ci prirodzenou cestou vzniknuty alebo nie, je schopny uchytit sa a vyvinut v zivy a zdravy organizmus...dnes je ale medicina na takej urovni, ze v mnohych pripadoch vie pomoct, tak preco ju nevyuzit?...vyuzivame mnoho technologii, a nielen v medicine, preco nie zrovna tu, ktora pomoze zenam a muzom mat deti?...ked dokazeme lietat, preplavat obrovske vzdialenosti....hoci je nam to neprirodzene, hoci pri tom neskutocne nicime zivotne prostredie, ktore nas a nase zivoty a samozrejme zdravie neskutocne ovplyvnuje, tak je to ok?...aj nicenie zp je neprirodzene a nelogicke, nespravne a nemoralne...preco?..lebo si tym nicime prostredie, v ktorom zijeme a prave preto je to uplne nelogicke a nespravne...vnimas, ze ty sa tu obracias na politiku?..je politika to, co nas ma ovplyvnovat, co ma mat vplyv na nase nazory a rozhodnutia...preboha nie!!!.. kazdy z nas ma vlastny nazor a politika nema byt to, co nam ich meni, sme samostatne rozmyslajuce bytosti a kazdy kona podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia...co sa tyka obmedzenosti, ano...pre mna je to obmedzenost, ked sa snazim inym vnutit svoj nazor a prikazujem im zit podla mojich predstav...pretoze velkost slobodneho nazoru v tom pripade nevnimam...a to je presne obmedzenost...neviem skade beries tu istotu, ze prave tvoje rozhodnutie je to spravne, logicke a moralne...co ak prave rozhodnutia inych naplnaju tieto slova?...pre kazdeho z nas ma logika, moralka a spravnost ine hranice...teda pokial to nie napr.matematika, ktora ma silu vypoctu a dokazu...no a takych vied teda vela nie je...

willino1
31. júl 2019

@extempore chápem... ty patríš k vyvoleným s výsadou, čo majú deti prirodzene... my ostatní sme podľudia, ktorým táto výsada dopriata nebolo a to znamená že si ani deti nezaslúžime napriek tomu, že medicína má možnosť a prostriedky ako sa aj podľudia k deťom môžu dopracovať... poprosím túto teóriu aplikovať aj na iné medicínske pokroky... napr. keď tvoje dieťa bude potrebovať ATB... noooo... skús, či má tvoje dieťa tú výsadu prežiť bez ATB... a ak ju nemá, tak si potom aj tak ATB nezaslúži... veď by umelo prežilo a to je proti prírode a tým, že by mu ATB zabrali a prežije alebo bude bez následkov, zmení život svoj a aj životy ľudí, s ktorými prichádza do styku... tvoja logika... tlieskam... keď zájdeš kedykoľvek ty alebo tvoji blízki k lekárovi predpokladám, že citujem: premýšľaš nad dôsledkami svojich činov a pozeráš do budúcnosti... každá liečba totižto je výsada, ktorá zmení budúcnosť... a bez nej by budúcnosť bola iná pretože príroda by to zariadila inak... len si pozri úmrtnosť detí bez prístupu k lekárskemu ošetreniu... ako to zariaďuje príroda... keď máš takéto presvedčenie, tak ho prosím aplikuj na všetko a nie len na to, čo ti vyhovuje, pretože si sa s tým problémom osobne nestretla... to máš tak ako keby rodičia zdravých detí odsudzovali rodičov, ktorí nemajú to šťastie a ich deti nie sú zdravé ako repy, že ich liečia a nenechajú umrieť na nejaký bacil, alebo virózu... veď ako píšeš prežije len životaschopný organizmus... smola... výborne... a to si hovoríš, že sa rozhoduješ logicky, správne a morálne... no každý máme inú logiku, iné posudzovanie čo je a nie je správne a aj iné veci považujeme za morálne alebo nemorálne... obmedzenosť je to, keď len svoj názor považujem za správny a nijaký iný nie... veď teba nikto nenúti, aby si išla na IVF, alebo aby si darovala vajíčka, alebo aby si niekomu vynosila dieťa... keď nechceš tak nechceš... nikto tu by ťa za tvoje rozhodnutie neodsudzoval a ani ti nekázal o morálke, logike, správnosti... tak prečo to isté právo na rozhodnutie neponecháš aj iným?

ktochytavzite
31. júl 2019

@erikavesela pises uplne od veci tie morily ako tobty nazyvad predsa vzniknu v ludskom tele,cize podmienky na pretitie maju.Len nue u kazdeho.Ale skratka tie embrya v petriho miske uz du zacinajuci zivot,nie len zhluk buniek.Cize ok umele ale preco nie nativ?A nechat to na stadti?prirode?Preco chcu zeny co najvuac vajec,embryy,ok,tak bech si otm daju aj vsetkt vlozit,nie mrazit a nicit.A o tomto egoizme je rec.

erikavesela
31. júl 2019

@ktochytavzite ja pisem o morulach a nie morilach

ktochytavzite
31. júl 2019

@willino1 ok, ved ked sa da ak obist prirodu cez umele ok .Ale preco ptm malokto si voli nativ?Povatsine zien sa da nspichat aby bolo co najviac embryy ,daju vlozit 1max 2 a tie istatne deti co??Zmrazia sa,vyhodia,pouziju na vyskum.Tu jevten egoizmus .Zo svojho nestastia nemyslim na nikoho ,len na seba.

ktochytavzite
31. júl 2019

@ktochytavzite a raz som citala diskusiu ale nie na mk,tiez o umelom a otras jedna zena,ze vsak ak sa ti ujme viacej embryy mozes ist na redukciu,tak najskor ide na umele lebo sa inak neda a ptm ked uz je viacej deti-4 tak nevadi par z nich zabijeme.

lenteraz111
31. júl 2019

@ktochytavzite máš úplne mylne predstavy. Zjavne, že nevieš o com to cele je. Pri ivf je potrebné získať čo najviac vajíčok, pretože veľa z nich je aj tak nepoužiteľných, neoplodnitelnch, potom sa nejaké oplodnia, ďalší deň sa z tých oplodnenych nejaké prestanú deliť a prežije len to nejsilnejsie. Takže preto. A si predstav, ďalšia vec- berie sa aj ohľad na ženu..... Aby nemusela pchať do seba hormóny stále.

lenteraz111
31. júl 2019

@ktochytavzite aký výskum prosím ta.... TO máš odkiaľ....? Véd v cár musíš podpísať papiere, či s tým súhlasíš alebo nie.... Moje nervy

topasitta
31. júl 2019

preco nie nativ? No preto napriklad, lebo mudra zem, ktora sa chrani pred preludnenim, si niekoho vyberie a posle mu napr onkologicke ochorenie napr na semenniky. Tu mas ty podclovek, odteraz nechcem aby si sa rozmnozil, to je jedno, ze si dobry clovek prospesny pre spolocnost.
Ako iste vies, chemoterapia zabije spermie a je koniec. Alebo zabije vajicka a je koniec. Niekedy sa tvorba obnovi, ale niekedy uz nikdy. Takito jedinci sa uz maju len radovat , zeto vobec prezili asi ze.
A neprajem ti to prezit na vlastnej kozi.
Nie kazdy chodi na ivf z rozkose, ze teraz deti nechce az o 20 rokov, tak si da vyrobit embrya a ked bude mat 45 rokov a uz sa bude citit na materstvo, tak si ich da vlozit. Alebo si ich dat niekomu vynosit, aby im postavu nepokazilo. Pri ivf casto Zeny na medrole po urcitej dobe stracaju vyzor zeny vdaka kortikoidom a hormony im na krase tiez nepridaju.
Doba je taka, ze tito ludia z ivf ta mozno budu osetrovat ako lekari, zachranovat ako hasic napr. Dufam ze uz mas niekde na sebe nalepku, ze ak je niekto z ivf, nech sa ti neopovazi pomoct, nietak este zachranit zivot.

lenteraz111
31. júl 2019

@ktochytavzite ale pekne od Teba, že sa zaujíma o to, aj keď nemusíš 🙂 napríklad ja z PR eho ivf som mala 15 vajíčok, 8 bolo zlých, 7 oplpdnili, na druhý deň sa 4 prestali deliť, na ďalší deň sa 3 prestali deliť, ostalo jedine. Z toho mam syna. Pri druhom ivf som mala 5 vajíčok, tiež do 5 dňa, čo je deň vkladu väčšinou, prežilo len jedno....

dilino
31. júl 2019

ahoj tu ti pisala prispievateľka že ideš do rizika nevieš čo sa môže stať je to hazard tvoja sestra ide zo všetkými rizikami do toho tak nech ti podpiše dohodu medzi vami dvomi že ked sa narodi choré vezme si aj take a hned si to rozmysli jasne nemusiš byť na nič chorá všetko prebehne TIP-TOP cele tehotenstvo stáči mala chybička na pôrodnej sále a narodi sa choré tam ked urobia chybú tam už navrátu niet bude postihnute mysliš že by sestra vzala aj take vieš čo obnaša choré dieťa žila by ako pes na reťazi nikam isť, prispôsobiť všetko dietatu čo ked jej manžel by povedal že postihnute nechce a čo ho dáš do ústavu dieťa z vlastnej krvi to si treba uvažiť áno je to sestra ale treba zvažiť aj rizika teraz sestra hovori že by si vzala aj choré tak čo si neide vziať do ústavu to je iba taký klam všetci túžime mať zdrave deti never toto by si nevzala choré jasné je rozdiel porodiť priklad v 25,27 ked máš rokov a je rozdiel porodiť už vo vyššom veku neni to sranda aj u mňa bolo všetko OK a na sále sa to skomplikovalo mám postihnutu dcérku never jednemu hoc je to sestra že aj keby mu/ jej niečo bolo by si vzala zapomeň nikto by si nevzal dobrovoľne choré dieťa a ešte cudzie a povedala by ti ved je tvoje tak si ho nechaj a urobiš čo je to veľmi riziko ja by som to neurobila pre sestru nikdy aby ja som mala svoje deti zo sestrou sa stretla na oslave a prišla by tam z dietatom ktoré sa narodilo mne tak des ked to robia v CR alebo na Ukrajine tam je to obrovský biznis to si pýtajú zaplatiť aj 50-100 tisic eur ked nie viac ináč sa im to neoplati ale to je o inom ale takto že by som podstupila riziko pre sestru nie určite nie je to na zvaženie.

extempore
31. júl 2019

@willino1 ty mi vkladáš do úst slová, ktoré som nikdy nepovedala. Každý sme nejakým spôsobom biologicky determinovaný - niekto nemôže mať deti, niekto je nízky, niekto má zlé zuby, niekto je fyzicky zdatný, niekto je gay... atď. Ja nijako nezhadzujem ľudí, ktorí sú neplodní a ani ich nepovažujem za podľudí. Nebuď vzťahovačná.. a tiež sa nedá porovnávať bežná liečba ATB s IVF a náhradným materstvom. Ty a aj viaceré v tejto téme zrejme vôbec nechápete princíp, akým funguje príroda... Nám sa to zdá neusporiadané, chaotické, dokonca nespravodlivé - avšak príroda vie, prečo to tak je. Máme preľudnenú planétu, míňajú sa prírodné zdroje nuž sa príroda snaží prirodzeným spôsobom obmedzovať populáciu. Je to rovnaký princíp ako to, že napr. v časoch vojen sa rodí ( a je to štatistický podložené) oveľa viac žien ako mužov. A tak je to aj s ľudskou reprodukciou - tebe sa to možno zdá ako nespravodlivé a hrozné, že nemozes mať dieťa, ale z pohľadu prírody to má zmysel. A možno to má hneď niekoľko pádnych dôvodov a ktorých moderná veda nemusí ani tušiť. Už jasnejšie to vysvetliť neviem. Ale keď sa na to pozrieš z pohľadu ľudstva a nie z pozície jednotlivca tak to dáva zmysel.

willino1
31. júl 2019

@extempore ja ťa citujem: "Mať dieťa nie je právo, je to výsada" ... akokoľvek sa na to pozrieš je to presne to, čo som napísala... to že nenapíšeš "podľudia" alebo "vyvolení" konkrétne je úplne jedno... lebo "výsady" majú len "vyvolení" a ostatní k výsadám nemajú prístup... "práva" majú mať všetci rovnaké a je len na rozhodnutí jednotlivca, či svoje právo využije alebo nie a s akou úspešnosťou... a presne chápeme ako funguje príroda... príroda je síce krásna ale krutá a drsná... a preto ľudia využívajú a vymýšľajú lieky, atb, očkovania, antivirotiká, chemoterapie, transplantácie a preto vymysleli aj reprodukčnú medicínu... aby pre seba "zmiernili" krutosť prírody...

ktochytavzite
31. júl 2019

@willino1 vysadou je aj IQ 140 a ma ho kazdy.Vysadou je byt aj bohaty,kolko je bohatych v porovnani s chudobnymi...A teda mat dieta je tiez jedno z tych vysad a neznamena to ze ked si neplodna si podlud.Ale nie kazdy moze mat vsetko,jeden je superplodny ale zato zije v biede a kopec pod prikladov je podobnych.

ktochytavzite
31. júl 2019

@lenteraz111 ale mozno aj toho nativu by si mala to dieta,len by to dlhsievtrvalo a tu je pes zakopany asi,malokto je trpezlivy.Ale aspon si nemusela dat zmrazivat,zvysne plody sa same vyriesili.

extempore
31. júl 2019

@willino1 no tak vieš čo? Toto choď ale reklamovať niekomu inému... Ty si tu len dupkáš, ako decko pred zmrzlinárňou v januári... A aj keď je IVF, to ešte naozaj nezaručuje, že to právo rozmnožovať sa aj naozaj budeš mať... Príroda je múdra a my to našim rozumom ani nevieme pochopiť. Človek ako jednotlivec je bezvýznamný...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre