Funguje v SR alebo v ČR niečo ako náhradná matka?

tafipa
26. júl 2019

Ahojte. Je možné v SR byť náhradnou matkou? Nie za účelom finančne si pomôcť, ale pomôcť sestre. Chodí po vyšetreniach, umelé oplodnenie podstúpiť nemôže. Prípadne, funguje to v ČR?

lenteraz111
31. júl 2019

@ktochytavzite 10 rokov sa ti zdá málo trpezlivosti?

lenteraz111
31. júl 2019

@ktochytavzite máš iste vedomosti, no chyba ti podstata z realu. Bud rada ale ze to nepoznáš 🙂

lenteraz111
31. júl 2019

@ktochytavzite keby prežilo viac, dám si vložiť rovno dve a aj zrazila by som veru. Nemusela by som potom stimulovať, keby som chcela ďalšie. A mrazi sa až na piaty- 6 deň delenia. Skôr nie

lenteraz111
31. júl 2019

@ktochytavzite to s tou trpezlivosťou dokážu povedať len ženy, ktoré prišli k deťom ani nevedia ako..... TO moja skúsenosť.

willino1
31. júl 2019

@ktochytavzite ked žena skončí pri IVF tak to pre nič za nič nebude... natív je prakticky jeden cyklus a možno jedno vajce - lenže na IVF je práve v tom problém... žena v pohode môže vyzerať, že je všetko ok, vytvorí jeden folikul (len ten vidieť na sone) a okrem toho, že ten folikul na IVF "vysajú", tak ani netuší, či sa jej v tom folikule vôbec tvorí vajíčko... preto sa stimuluje hormónmi... žena má vaječníky po stimulke plné folikulov, vysajú jej ich a vajíčok má možno len polovicu z folikulov, keďže je väčšinou nejaký problém na strane ženy alebo na strane muža k oplodneniu musí dôjsť vpichom spermie do vajíčka, a aj keď vajíčka a aj spermie vyzerajú prekrásne, ešte stále sa nezačnú po oplodnení všetky deliť, potom sa niektoré nedožijú ani tretieho dňa delenia, tobôž piatich dní kultivácie... čo si myslíš, že ženy chodia na opakované IVF len preto, že majú z predchádzajúceho 10 embryí zmrazených tak podstupujú ďalšiu stimulku, narkózu atď...? ako príklad: žena po stimulke má 15 folikulov... po "vysatí" vajíčok z vaječníkov pod mikroskop zistia že tam bolo 10 vajíčok, z toho zistia, že napr. dve sú nepoužiteľné, takže vpichnú po tom čo vyberú "najkrajšie" spermie do osmich spermiu... na druhý deň zistia, že len päť sa ich vôbec začalo deliť, na tretí deň zistia, že stále sa delí len 3... na piaty deň už sú v poriadku len 2, jedno sa vloží a jedno sa zmrazí na ďalší cyklu ak nevyjde prvý vklad a embryo sa neuhniezdi... takže v praxi má žena po stimulke povedzme reálnu šancu že otehotnie (pri pravdepodobnosti 20% na cyklus) asi 40% na jedno IVF a dva cykly... keby sa zadarilo na prvý krát, nie je problém si ísť po druhé o dva roky bez podstúpenia celej tortúry... a teraz keby to isté bolo v natíve... tak v natíve je to 15 cyklov (rok a 3 mesiace) aby žena mala 40% šancu, že otehotnie... preto by som najprv odporúčala si naozaj dobre ale že dobre naštudovať ako k tehotenstvu dochádza prirodzenou cestou, potom dobre naštudovať ako k tehotenstvu dochádza pomocou rôznych reprodukčných metód a až potom sa ozývať o tom čo je výsada a čo je právo... a upierať niekomu možnosť aby sa k dieťaťu dopracoval aj inou ako "prirodzenou" cestou...

willino1
31. júl 2019

@ktochytavzite o trpezlivosti nemáš ani šajnu, keďže si nezažila roky pozerajúc každý mesiac na negatívny test...

ktochytavzite
31. júl 2019

@lenteraz111 to mas pravdu,ale zasa ste skusali 10r prirodzene a nic?To ptm chyb v diagnostike,pretoze ste mohli skusat rovno 10r nativ a tak isto by sa mozno zadarilo.A ano nam co sme rychlo otehotnwli sa hovori lahsie ,ktovie co by sme robili my,tazko povedat.Urcite by som aj nad umelym rozmyslala.

jania023
31. júl 2019

@ktochytavzite sa mylis my name za sebou 11 rokov snazenia a mudra priroda u nas poriesila zdravie tak ze sme zdravy ako repa len deti nemame.
Mam za sebou 11ivf cyklov kde som si sama musela pichat. Nemas ani potuchy co to je sam si pichnut.
Mala som vela velmi vela vajok a vela embryi ale ani jedno dieta a to nehovorim o peniazoch co to stalo. Jeden cyklus ako samoplatca stoji okolo 5000 € v ratane liekov, cestovneho, ubytovania ci stravy a teraz to vyrataj X 11
Teda ja osobne by som radsej bola « chora » napr nemat vajecnik ci maternicu a vedela vy som ano nemozem mat deti lebo to a to ale jed ti lekar povie ze som pripad jeden z miliona a naozaj nedicina nieje az tak daleko aby mi vedel odpovedat preco zdravy clovek nemoze pocat je na zaplakanie. Potom prides ty a robis si srandu z ludi a nemas ani potuchy cim vsetkym si musia ine baby prejst aby mali to co ty ked tebe s prepacenim stacilo nohy roztiahnut.
Toto je verejne diskusne forum ale maka by si sana zhodnotit kedy sa zapojit a kedy nie.
Ja osobne by som darovane vajicka nechcela pretoze moj sen je mat vlastne dieta nie len dieta ake keby sa nadomnou priroda nebola zlutovala a neotehotnela som 1 jedinky krat s coho mam dceru tak by som mozno aj darovane vajka pristupila ale to je vo hviezdach

lenteraz111
31. júl 2019

@ktochytavzite žiadna chyba v diagnostike, od začiatku ivf bolo všetko jasné, pomohli nám až v brne

willino1
31. júl 2019

@ktochytavzite dakedy bolo výsadou že len chlapci môžu ísť do školy a naučiť sa písať a čítať... teraz je to už právo pre všetkých... a všimni si, kým to bola výsada, tak sa ženy považovali za menejcenné (podľudia) a keď sa to stalo právom tak sme sa hneď vyšvihli v rebríčku hodnoty ... to isté platí o volebnom práve pre ženy (predtým mali výsadu len muži, a pred tým len "slobodní" muži a nemyslím tým ženatí, a predtým len aristokracia)atď... a keď postavíš čokoľvek čo sa dá medicínsky riešiť a pomôcť ako výsadu tak ostatných diskriminuješ, pretože im k tomu odopieraš prístup... to nie je o tom, že sa niekto narodil "prudko inteligentný" alebo len jednoducho "prostý", sú veci s ktorými si nevie človek pomôcť a nevie ich ovplyvniť... ale predstav si, že by bol "liek" na zvýšenie IQ a tvoje dieťa by malo smolu a narodilo by sa s IQ 90-100... ty by si mu neposkytla tento liek aby sa dostal s IQ na vyššiu úroveň? lebo sa s touto "výsadou" nenarodilo a tak nemá právo si IQ zvýšiť? akože len sa snažím pochopiť tvoj štýl myslenia a pochopiť, prečo nie si ochotná a schopná pochopiť iných, prečo nemajú iné východisko ako reprodukčnú medicínu...ale zavrhuješ ich konanie...

lenteraz111
31. júl 2019

@willino1 niekomu to proste nevysvetlis, niekto stále dokola to iste. Pekne si to zhrnula, Opúšťam túto diskusiu, idem si zaplávať radšej. Nech mame všetky pekný deň, aj napriek neprajníkov zienky

lenteraz111
31. júl 2019

Pretože ak sa nejaká matka vysmieva inej ako prišla k dieťaťu, tak asi nie je niečo v poriadku u nej. Pritom možno my,,, cudne,, matky, čo idú cez,, mŕtvoly,, si deti vážime viac...

ktochytavzite
31. júl 2019

@jania023 11cyklov a naco ti to bolo dobre?Akurat to mohlo ti posramotit psychyku,mas jedno dieta a ty aj napriek tomu zecsa nedarilovsi skusala prirodu 11x!!Niekedy staci si ken urcit hranice a tesitcsa z toho ,co mas doma.A ak si tak tuzila po dietati,preco si si neadoptovala?Ale radaej budes chodit na umele ako na klavir ,nvm ja by som si asi po 3 pokuse povedala dost a nie 11,to uz je skor na diagnozu takto tuzit.Clocek v niektorych pripadoch by si mal asi uvedimit kedy dost.A ukaz kde si robin srandu??A ajvtak si myslim,ze ste si mali dat poriadne vysrteut imunitu,nie vsade to ribia a mozno by Vam to vyslo hned.

ktochytavzite
31. júl 2019

@willino1 pretoze sa to zneuziva ,kedysi ok umele ake teraz uz sa daryju vajcia,nahradne matky vynosia deti teplym,,uz v japonsku pocali dieta z umeleho kt nejakym sposom pozmenili,ze bude mat napr modre oci alebo mebude chore na z veci a pod,pretoze sa heanice stale posivaju.Sklenarikova sa dala ako 46r babicka oplodnit,v indii sa z umeleho narodilo 13 deti,dalsej indke doprialy vez umele dieta v 72 r,a ptm stale je tu nevytiesena otazka co s tymi embryaˇi sa robi,ved jasne mna sa to netyka ale vy co mate zmrazene a uz ixh nechcete,Vas to netrapi? Ja vas neodsudzujem ze ste sa rozhodli mat cez umele deti ale tiez naor vyssie ta pani co sla 11x,zobuz je zroska chore,za kazdu cenu.Obcas sa treba zmierit s osudom.A mie liek na IQ by som nedala,lebo zasa by ma zaujimali aj neziaduce ucinky.A pri takomto potencionalnim lieku nemicis embrya,to je ten rozdiel kt ty stale nechapes alebo si nechces pripustit.A uz ma to nebavi stale dookola omielat.Lebo ty stale budes pisat ken o bunkach a ja o zivote.

naloxon
31. júl 2019

@tafipa Je veľmi mala šanca, že bude takéto oplodnenie úspešne...nehovoriac o tom koľko embryi pritom zabiješ ...z petriho misky Ti vložia embryo do maternice, ak by sa to nahodou podarilo tak si naozaj myslíš, že po takom zasahu bude dieťa zdravé?...Božie mlyny melú pomaly ale iste...

lenteraz111
31. júl 2019

@jania023 to rypanie si nevšímaj, to sú také frustrovane, neprajne ženy niektoré. To jej rypanie je na diagnózu, nie tvoja psychika, ktorá je iste v poriadku, keď si to toľkokrát nevzdala.

maminuska
31. júl 2019

Ja osobne si myslím že problém tejto diskusie nie je ani tak samotné umelé oplodnenie ale tá hranica kedy to už ide cez čiaru určitých etických noriem . Aj etická norma má určitú hranicu , to kedy by sa mal človek zastaviť a povedať si moja norma je široká ale tu už dosť. Náhradná matka je u mňa dosť cez čiaru , a to aj na jednej aj na druhej strane. Nikdy by som náhradnou matkou nebola a to ani pre sestru , ale ani by som nechcela aby mi dieťa vynosila iná osoba. Ja osobne verím že dieťa je doživotne spojené s matkou ktorá ho vynosila, krmila cez svoju placentu , počúvalo jej hlas a zrazu je tu niekto iný .
Samotné umelé oplodnenie je u mňa akceptovateľné do momentu , kedy sa prestáva narábať s vlastným genetickým materiálom a genetickým materiálom manžela. Potiaľ to by som bola ochotná ísť. Potom by som zvážila adopciu .

ukulela
31. júl 2019

@tafipa este podotknem, ak by si podstupila umele v zahranici, rodit budes zejme doma, a tu to skratka bude tak, ze matka budes ty. zrejme by ste museli absolvovat sud, kde by si sa vzdala rodicovskych prav a dieta by si az potom mohla tvoja sestra nasledne osvojit. (nech ma niekto opravi, ak sa mylim, ale podla mna ziadna zmluva ani papier z kliniky by v tomto pripade nepomohol) ...

lenteraz111
31. júl 2019

@maminuska presne tak, si to vystihla

naloxon
31. júl 2019

@jania023 . Hormonálnou stimuláciou sa získa väčší počet vajíčok, Ty sa tym dokonca chváliš kolko si ich mala...z odobratých vajíčok sa vyberú tie “kvalitné” a viaceré z nich sa oplodnia. Vznikajú tak embryá „do zásoby“, ktoré môžu byť zmrazené, zničené či použité na výskum.
Rozhodnutie, čo s nadbytočnými zárodkami je na rodičoch, čo je veľmi stresujúce, nakoľko každá možnosť evidentne prináša problémy. Rodičia následne s týmto rozhodnutím, musia žiť a trpieť cely život. Ale Ty s tým očividne problem nemáš...

naloxon
31. júl 2019

@naloxon Ale mám jedno riešenie, so sestriným manželom maj dieťa a problém vyriešený. Ostane to v rodine a ani nemusíš nikam chodiť, ušetríš a hlavne žiadne emryo nepride o život.

jania023
31. júl 2019

@ktochytavzite vo vidus prd o tom vies a zase len to svoje. Vies o tom ze nie v jazdej krajine sa da adoptovat dieta? Kedze som si ho neafoptovala ale pristupila ku ivf tak to malo svoju pricinu

jania023
31. júl 2019

@ktochytavzite a garantujem ti ze moje IQ je dist vysoke nato aby som len tak sla do umelych bez vyetreni. Mala som vysetrene aj to o com sa tebe ani nesniva a ani len netusis te existuje a vsetko je OK
Ja si viem priznat ked uz prechadzam hranice cudnosti a proste si poviem dost skusila som nejde to a necham to tak. Samozrejme mohla by som ist na umele s darovanymi vajickami ci spermiami alebo na urajinu kde mi to proste vynosia a bodka ale kedze pre mna je materstvo viac mi len strcit hotove dieta do tak viem kde mam limit

jania023
31. júl 2019

@lenteraz111 akoze ja ich mam v pazi obe tie 2 gracie. To su vecsinou zeny ktore maju deti ken nato aby ich mali. Hlavne ze taketo zeny zabijaju svoje deti bez mihnutia oka. Mne idu hovorit o rovnovahe na zemi a preludneni. Ked sa nato pozriem z hladiska inteligencie tak ludia menej inteligentny nemaju problem sa mnozit a inteligentny ano cize cim tupsi si tym mas viac deti😂
Priroda chce vyhubit ludstvo a to tak ze tupi maju deti ktore su tiez take mudre ako aj ich geneticky material. Ludia vymru ken preto ze tu nebude ziaden lekar ci architekt. Zato robosov bude ako nasrano😬

jania023
31. júl 2019

@naloxon inak Ty musis byt velmi mudra ked tu stale vypisujes sama sebe a stale si nepochopila ze ked ides niekomu odpisat tak musis klidnut na odpisat😬Ty by si sa mala namnozit aspon na 100 takych ako ty je v sranda na koniku hkavne ze ta he vsade vela😘

jania023
31. júl 2019

@naloxon haha ze vyskum😂 ta na mne barz velmi nemali co skumat ked mne ostalo tak na vlozenie a na mrazenie neostalo nic, ci ty si myslis ze ked som mala 11ivf tak som sla stale dookola na stimulku z radosti ano? Haha pobavila si ma. Fakt vtip dna. Aspon vidno ze o tom prd vies.

naloxon
31. júl 2019

@jania023 A Ty sa nauč písať...ja som sa pomýlila to bude asi tým, že po prečítaní tvojich príspevkov mi klesá IQ.

jania023
31. júl 2019

@naloxon takze ta poucim aby si sa nemusela znovu strapnovat. AK ti niekto povie ze mam X pokusov tak to je preto ze NEMA nic mrazene. Cize ked chce vlozit embryo tak si ho najprv musi vyprodukovat a nasledne vlozit ale potom zase nema nic namrazene a tak dookola.
Nemyl si IVF a samotny vklad kde si ides iba po to co uz mas « vyprodukovane »

ktochytavzite
31. júl 2019

@jania023 a aj na tie protilatky a imunitu?

jania023
31. júl 2019

@naloxon ja pisat viem len skovencina mi uz velmi nejde. Tym ale zase len ukazujes svoju inteligenciu lebo najlepsia obrana je utok😊
Kedze to robis pravidelne a nie iba raz tak to nemozem povazovat ze si sa pomylila ale ze proste si blba😬
Alen nevadi bud rada lebo statisticky mas vyssiu sancu na potomstvo🤪 ken sa mnoz nech umrieme cim skor a my studovany budeme ticho.
Inak s prepacenim do riti ta viem poslat viacerimi jazykmi a kolko ich ovladas ty ?
Zial slovencina mi ide z nich najhorsie ake ved pochopime sa neeee😊😂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre