Mám 28 rokov. Mám mať dieťa teraz či neskôr?

zebra007
2. jún 2014

Ahojte, pisem sem anonymne, lebo je tu dost ludi z mojho okolia a ja chcem predsa len objektivne vyjadrenie.. 🙂 Mam 28 rokov, som stastne vydata uz vyse roka, s manzelom vsetko klape ako hodinky. Temu "mat dieta" sme velmi neriesili, doteraz sme si uzivali hlavne jeden druheho.. Este donedavna som si myslela, ze sa na tehotenstvo ani dieta este necitim. Az raz, asi pred dvoma mesiacmi, sme si nedali pozor a prepukla jemna panika :D Testy nakoniec samozrejme ukazali ze niesom, ja som na jednej strane pocitila ulavu, ale na druhej strane som bola asi viac sklamana.. Odvtedy stale castejsie myslim na to, ze ja vlastne uz asi aj chcem dieta.. Podmienky na rodinu mame skoro idealne - byvame vo vlastnom, mame celkom slusny stabilny prijem, nas vztah je naozaj skoro idealny (az na par obcasnych vymen nazorov ohladom kazdodennych prkotin, ale aj to naozaj len obcas, a aj tak je to myslim uplne normalne :D- ) Ibaze - este studujem - zacala som s tym dost neskoro a buduci rok ma caka iba bakalar. To je aj hlavny argument mojho manzela - "najprv si dokonci skolu, potom mozme riesit deti" :D A ja ho plne chapem, ma pravdu.. Ibaze na druhej strane by mi naozaj nevadilo mat dieta aj hned teraz s tym, ze ved skola nejako dopadne.. Ved aj teraz pracujem na plny uvazok, studujem dennou formou a som zastancom toho, ze ked clovek chce tak sa da zvladnut vsetko, ak si to vie dobre zmenezovat... Dalsia dolezita vec - mam endometriozu, laparku som podstupila v septembri 2013, a lekar mi povedal, ze fakt sa co najskor snazit o dieta, lebo to emusi ist celkom hladko a podla predstav.. To je dalsia vec preco by som s pracovanim na dietatku zacala uz teraz .. Fakt sa bojim toho, ze po skole, ktoru skoncim bohvie kedy, zistime ze budeme chiet mat dieta a zrazu bum, 2-3 roky to proste nepojde a to uz budem mat daleko po 30.. Co by ste robili vy? uvitam akekolvek nazory a skusenosti.. 🙂

balada6
2. jún 2014

@zebra007 ahoj, skolu absolutne neries, ja tiez koncim 2.rocnik, a na male mimino sa neskutocne tesime, a neveime sa dockat kedy bude s nami, v skole som si poziadala o distancne studium, a 3 rocnik zbehne ani nevies ako,,,,,,,ty budes mat ukoncenu skolu + nadherne babetko pri sebe,,,,,,podmienky mas pre neho idealne,,,tak necakaj,,,potom budes chciet a nebude sa darit---- drzim prstyyyy

siska53
2. jún 2014

@zebra007 ked sa na to citis,smelo do toho..koniec-koncov studujes ty,nie manzel,takze ty to budes musiet zvladnut a zabezpecit si niekoho k drobcovi,ked bude treba ist na skusky ci prednasky..

siska53
2. jún 2014

@zebra007 este jedna vec,spoluziackina mama studovala vysoku skolu pri 3detoch a spravila ju 🙂

mima4
2. jún 2014

@zebra007
po skole uz budes robit karieru 😉 ak pravdaze budes mat na nu predpoklady....
Ja na tvojom mieste by som nevahala... budes zo 2 roky doma s babom, popritom si dokoncis skolu 🙂 a potom sa stane z teba riaditelka zemegule 😉

sissy27
2. jún 2014

@zebra007 vysoká škola sa dá prerušiť, zmeniť forma štúdia na diaľkové, a dá sa dokončiť aj popri dieťati 🙂 alebo titul ani nemusí byť 🙂 takže z tohto hľadiska by som to vôbec neriešila 🙂

gagik
2. jún 2014

Ak budes mat stastie tak aj ked sa rozhodnes pre babo v 40,tak sa ti podari na prvy sup, ak nie tak ta nezachrani ani to ked sa zacnes snazit v 18-nastke

zuzimino
2. jún 2014

@zebra007 Ja som minulý týždeň štátnicovala a úspešne a malá má 9 mesiačikov. Mamina mi pomáhala a dalo sa to zvládnuť.

uhnakova
2. jún 2014

Mne sa zda, ze ty si sa uz rozhodla 🙂. Takze smelo do toho, ono sa to otehotnenie totiz moze aj natahovat a nakoniec mozno este bakalara v pohode stihnes dokoncit. Ja mam tiez endometriozu a o prve babo sme sa snazili 9 mesiacov, nez to vyslo.

saska.t
2. jún 2014

@zebra007 no v tvojom veku by som zu moc necakala (tym nechcem povedat,ze si stara) ale je pravda,ze to moze dlho trvat,kym ssa to podari a potom uz mozes byt stara... 😉

ajana1
2. jún 2014

Skola sa da vzdy odlozit alebo dokoncit neskor ak ku tomu pride. Skor by som sa porozpravala s manzelom ci on by chcel byt teraz otcom. Ver mi ze je lepsie ked su na vychovu dvaja a hlavne sa angazuju rovnako. Dieta moze vas vztah uplne zmenit a na to je lepsie byt aspon trosku pripraveny. Na jednej strane je uzasne byt mamickou ale na druhej uzivaj si pokial mozes ved si este relativne mlada 🙂

zahradka76
2. jún 2014

@zebra007 ahoj, ja mam z Teba pocit, ze uz si rozhodnuta, takze prajem, nech to klapne 😉

25daniela
2. jún 2014

No pri tvojej chorobe by som sa na to robenie vrhla uz davno...

elenita
2. jún 2014

Ahoj @zebra007 , Ja som chcela dieťatko hneď po svadbe - vydávala som sa po 3. ročníku VŠ, s tým, že som pokračovala ďalej magisterským štúdiom, a plánovane som otehotnela vo svadobnú noc 😉 Akurát, že sa podarili hneď dve 😀 4. ročník som mala individuálny študijný plán, keďže som bola na rizikovom, 5. som v podstate akurát tak písala diplomovku (čo bol inak dosť záhul s dvojičkami 😀 ), no ale zvládla som to bez prerušenia, a keď mali dvojičky rok, už som si kráčala po červený diplom 😉
Takže ak sa chce, všetko sa dá!

elenita
2. jún 2014

Jaj a inak, ja mám 28 teraz a v septembri už budem mať dvoch prváčikov 😉

lienka2407
2. jún 2014

Ja mam tiez 28 a mame 3- tyzdnove babo,myslim ze je to idealny vek 🙂 Teda aspon pre mna 🙂

86alenka
2. jún 2014

Ak sa na to cítiš, tak kľudne aj teraz. Ak budeš dieťa odkladať kvôli škole, tak to môže byť nekonečný príbeh....po skončení školy zas budeš mať nejaký dôvod, prečo práve vtedy nieje vhodný čas, a tak ďalej...Aj ja mám 28 a snažíme sa o bábo...tiež sme to odkladali dlhšie....a keďže to snaženie môže trvať dlhšie, hlavne keď máš zdravotné problémy, tak nieje načo čakať....školu si dorobíš kým pôjde bábo do školy 🙂

sipka87
2. jún 2014

ahoj, ja odporucam riesit to teraz. Mas nejaky problem, tak to nie je sranda. Ja mam 27 a sla som teraz na 1 IVF a to som uplne zdrava!! neposluchla som lekarku ked som mala 23-24 ze mam najplodnejsie obdobie-kvoli skole a pozri sa riesim uz IVF. skola sa da pri najhorsom dokoncit aj neskor a ty pracujes tak nemas co stratit. Na tvojom mieste to riešim hned. Manzel tiez do mna hucal ze skola a hla ako sme dopadli...

lulu369
2. jún 2014

@zebra007 Ahoj, ja budem mať 28 v decembri a to bude so mňa už 3-násobná šťastná mamina. A musím Ti povedať, že som to nikdy neoľutovala stať sa mamou mladá...Poznám jednu babu v tvojou veku, tiež si robí školu a má 2 krásne dcérky, ktoré porodila do roka.Má to určite ťažké, ale pomáhajú jej svokrovci, takže to zvláda a to ešte chcú 3-bábo.
To kedy sa rozhodneš mať dieťatko je na tebe, ale ja byť na tvojom mieste tak to neodkladám, pretože vek už na dieťa rozhodne máš a časom sa môže stať, že budeš mať problém otehotnieť (ako jedny naši známi, detičky nechceli hneď, užívali si a teraz majú 33 rokov a problém otehotnieť...)

labajka
2. jún 2014

ahoj, tak určite to rieš teraz. školu si dokončíš aj po prerušení, tá sa v živote dá dobehnúť, ale rodina a dieťatko sa dobehnúť ani nejak nahradiť nedá. My sme najskôr prerábali byt tri roky. na dieťa ani pomyslenie. byt sme dokončili, rok a pol sa nedarilo s mimčom. teraz som našťastie v 30 tt . Mám 30 rokov. všetky kamošky, čo v mojom veku majú malé babätká hovoria, že banujú, že nemali skôr, lebo teraz vraj na to nemajú nervy. cítia sa na to staré. porozmýšľaj, ale aj po fyzickej stránke čím skôr, tým lepšie, držím palce, potom sa ozvi čo nové 🙂

mircalla
2. jún 2014

@zebra007 Ja by som to neokladala, zacat sa snazit mozete, otazka, kedy sa podari....Ja som to odkladala, a potom som s hrozou zistila, ze mam nepriechodne vajcovody. Ak mas endiometriozu, cim skor. Nechcem strasit, ale kamoska ma 32 rokov a vdaka tomu je uz v predcasnej menopauze, ale ma to fakt zle

sheila72
2. jún 2014

@zebra007 z fyzického hľadiska odporúčam hneď. Síce chápem, že isto si dosť vyťažená, keď študuješ denne a chodíš do práce (čo naozaj veľmi obdivujem, ako to stíhaš), ale môžeš si dať externé, prípadne na chvíľku prerušiť, veď keď už máš prácu, tak myslím že sa netreba so školou až tak ponáhľať. Nehovorím o tom, že maminy do 30 r sú aj aktívnejšie, ľahšie zvládajú fyzické aj psychické vypätie, nevadí im tak veľmi nedostatok spánku- samozrejme, neplatí to pre každú jednu ženu, ale vo všeobecnosti platí toto pravidlo. Hlavne keď máš/si mala aj zdravotné problémy, určite by som to neodkladala, je to lepšie aj pre dieťa. Ja som za mať skôr, držím palce 🙂

lili_mia
2. jún 2014

@zebra007 Školu nerieš, pretože sa reálne môže stať, že skončíš druhý stupeň a kvôli endometrióze sa budete snažiť aj 4-5 rokov. A potom budeš mať depky, že neskoro, či nebude postihnuté a podobne. Muža treba spracovať inakším spôsobom, napr. kočíkovaním, ak máš v okolí niekoho, kto by sa rád potešil, že mu postrážite drobca. Možno sa v ňom niečo pohne, ak nie, nooo bude to na dlhšie a určite ho neukecáš spôsobom, šak školu si dokončím potom.

maria1989
2. jún 2014

skús si prečítať niečo z tejto diskusie: https://www.modrykonik.sk/forum/zdravotne-problemy/endometrioza-2-2/

katusap
2. jún 2014

Ak ti ma kto pomoct s babatkom, aby si sa mohla v klude ucit, tak nevahaj. Ak budes na babo sama, tak radsej dokonci skolu a potom. Ja napr. som rada, ze som tych 5 rokov vydrzala, lebo pri malej by som sa nemala kedy ucit, kedze som s nou cele dni sama.

dobromila1111
2. jún 2014

Si si aj odpovedala🙂 Ak chces mat babo,tak supe sup na to🙂 skola dako bude,ked budes chciet,dolezitejsie je,aby bolo babo🙂Ja som mala 28,ked sa nam maly narodil..

ankaja
2. jún 2014

Už včera bolo neskorooo🙂

digysa
2. jún 2014

@zebra007 Ja by som sa skor sustredila na vek a zdravie. Skola stoji a bude stat, tvoje telo nemladne, ale starne...a to nezmenis.
Povedala by som, ze je najvyssi cas.

tomiholjubavi
2. jún 2014

@ankaja nemyslim si...ja mam 27 a nemam este ziadne...a asi ani tak skoro mat nebudem 😖
@zebra007 na tvojom mieste by som sa zacala snazit, lebo sa nemusi darit aj niekolko rokov, tak ako mne... ☹

janaia
2. jún 2014

@zebra007 aj ja som za dieta 🙂

basenka7677
2. jún 2014

Ja mam tiez 28 minuly rok sa nam narodila dcerka a tento rok sa nam narodi uz druhe 🙂 na materskej si to moc uzivam... velmi sme po babatku tuzili.otehotniet a potom porod boli pre nas makacka 🙂 nastastie mame zdravu dcerku. Deti su pozehnanim a zmenia tvoje hodnoty a pohlad na zivot. Aj nas vztah s manzelom je pevnejsi a krajsi ako kedykolvek predtym. Ja ti materstvo odporucam.... 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre