Mám 28 rokov. Mám mať dieťa teraz či neskôr?

zebra007
2. jún 2014

Ahojte, pisem sem anonymne, lebo je tu dost ludi z mojho okolia a ja chcem predsa len objektivne vyjadrenie.. 🙂 Mam 28 rokov, som stastne vydata uz vyse roka, s manzelom vsetko klape ako hodinky. Temu "mat dieta" sme velmi neriesili, doteraz sme si uzivali hlavne jeden druheho.. Este donedavna som si myslela, ze sa na tehotenstvo ani dieta este necitim. Az raz, asi pred dvoma mesiacmi, sme si nedali pozor a prepukla jemna panika :D Testy nakoniec samozrejme ukazali ze niesom, ja som na jednej strane pocitila ulavu, ale na druhej strane som bola asi viac sklamana.. Odvtedy stale castejsie myslim na to, ze ja vlastne uz asi aj chcem dieta.. Podmienky na rodinu mame skoro idealne - byvame vo vlastnom, mame celkom slusny stabilny prijem, nas vztah je naozaj skoro idealny (az na par obcasnych vymen nazorov ohladom kazdodennych prkotin, ale aj to naozaj len obcas, a aj tak je to myslim uplne normalne :D- ) Ibaze - este studujem - zacala som s tym dost neskoro a buduci rok ma caka iba bakalar. To je aj hlavny argument mojho manzela - "najprv si dokonci skolu, potom mozme riesit deti" :D A ja ho plne chapem, ma pravdu.. Ibaze na druhej strane by mi naozaj nevadilo mat dieta aj hned teraz s tym, ze ved skola nejako dopadne.. Ved aj teraz pracujem na plny uvazok, studujem dennou formou a som zastancom toho, ze ked clovek chce tak sa da zvladnut vsetko, ak si to vie dobre zmenezovat... Dalsia dolezita vec - mam endometriozu, laparku som podstupila v septembri 2013, a lekar mi povedal, ze fakt sa co najskor snazit o dieta, lebo to emusi ist celkom hladko a podla predstav.. To je dalsia vec preco by som s pracovanim na dietatku zacala uz teraz .. Fakt sa bojim toho, ze po skole, ktoru skoncim bohvie kedy, zistime ze budeme chiet mat dieta a zrazu bum, 2-3 roky to proste nepojde a to uz budem mat daleko po 30.. Co by ste robili vy? uvitam akekolvek nazory a skusenosti.. 🙂

sviecka
2. jún 2014

@zebra007 ahoj, ja mam sice 22... ale robim bakalara a doma mame takmer 7 mes synceka 🙂 zasnubili sme sa v 1.roc na VS, vydala som sa v 2. a porodila v 3. popri strednej a kym som nezistila, ze cakame babo som brigadovala. manzel je starsi a pracuje. byvame sami vo vlastnom, splacame uver a vsetko ide... 🙂 mas pravdu, vsetko sa da 🙂

ankaja
2. jún 2014

@tomiholjubavi no veď to som sa snažila povedať čo aj ty....Myslíš,že prečo mám ja už 6 ročnú dcéru a až po šiestich rokoch som otehotnela.....tiež sa nedarilo tak ľahko a to chvála bohu nemám žiadne ženské problémy a nechcela som až taký veľký vekový rozdiel medzi deťmi 😒

tomiholjubavi
2. jún 2014

@ankaja my sme sa zacali snazit uz davno..ratala som, ze do 30tky porodim aspon tri deti...teraz budem rada ak do styridsiatky dam jedno ☹

ankaja
2. jún 2014

@tomiholjubavi to dáš,len hlavne netreba stresovať a netreba až tak príliš chcieť,lebo psychika zohráva v tomto 80%úlohu-ver mi,viem o čom hovorím.... 😉

bejbinka
2. jún 2014

@zebra007 Ja som mala v plane mat dieta v 27, potom som to posunula na 28 a tak dalej, az som sa dopracovala k cislu 31. Teraz ked tak nad tym rozmyslam, asi som mala mat deti skor, tak ako som planovala. Budem mat 34, druhe dietatko sa nedari a tak si vravim, ze uz teraz som mohla mat odrastene deti a pokoj 😉 Mam znamu, ktora mala dieta v 18tke, co tiez nebolo idealne, ale teraz uz ma doma 15-rocnu ratolest a o tri roky dospelaka, ktory sa uz viac-menej postara o seba sam a ja prdelku uteriam mojej dcerke a ktovie kedy bude druhe. A to som chcela maly vekovy rozdiel medzi detmi.

zuzinka1989
2. jún 2014

neboj, skolu dokoncis aj popri dietati...a keby to neslo, vzdy je moznost o rok-dva....ale s dietatom by som uz necakala...pokial mate byvanie, mate z coho dietatko vychovat, nevidim ziadny problem... 🙂

ynett
2. jún 2014

@zebra007 záleží od toho ako sa na to cítiš, ak cítiš že bábatko by si už chcela tak chodte do toho a hlavne ked v budúcnosti hrozí, že už sa nemusí zadariť🙂 mala som kopec spolužiačok na výške, ktoré boli počas štúdia tehotné a všetky úspešne výšku dokončili🙂 zvládnuť sa to určite dá🙂
tu nejde o vek ale ako sa na to cítiš. ja mám 34, som čerstvá mamina a necítila som sa na to byť matkou, stále som si pripadala na to mladá🙂 a teraz by som toho môjho krpca najradšej zjedla s tej veľkej lásky, ktorú vo mne vyvolal🙂

zuzece
2. jún 2014

Sama si si odpovedala. Chod do toho

linda20111
2. jún 2014

@zebra007 ja nerozumiem ako mozes studovat dennou formou a popritom pracovat na plny uvazok. casovo si to neviem predstavit.. ale co sa tyka dietata, myslim ze kludne by ste mohli na tom zacat pracovat, skolu mozes prerusit ked sa na to nebudes citit.

veriiii
2. jún 2014

no,podla vsetkeho si velmi huzevnata🙂 ja osobne by som si netrufla aj dieta aj studovat, pokial by som nemala istotu,ze bude niekto pri mne kto mi pomoze s dietatkom, ak by som to predsa nezvladala..alebo nejaky zalozny plan, napr odklad v skole ..cize ja osobne by som skusila si na toto odpovedat..
ak ti lekar odporuca co najskor,mozno myslel tym,ze moze to trvat nejaky cas,kym sa to ozaj podari(ale samozrejme to je len moje vysvetlenie)..najlepsie sa popytat zien co mali rovnaku diagnozu-predsa su tam urcite rizika..
drzim place

niky21
2. jún 2014

@zebra007 mám skoro 22 a už rok sa snažíme a to som zdravá ... Čím skôr, tým lepšie. Nikdy nevieme , ako dlho nám to bude trvať. Tak smelo do toho a veľa šťastia 😉

hviezdicka111
2. jún 2014

@niky21 inak to iste mi napadlo... 😀 ja som si vzdy myslela, ako velmi sa clovek musi chranit, aby k tehu nedoslo.... 😀 a potom, ked som vysadila HAK a zacali sme sa snazit, som sa len velmi cudovala, ze clovek trafi aj ovu a kde nic, tu nic 😀 tiez by som to snazenie neodkladala... 🙂

nini1010
2. jún 2014

No studovat a starat sa zaroven o dieta nie je najjednoduchsie,na druhej strane mam teraz vo svojom okoli viaceri kociek ktore takto funguju.nemas na co cakat,v hre je aj vek,bytivu aj todinnu situaciu mas poriesenu tak by som nevahala.

niky21
2. jún 2014

@hviezdicka111 že? Aj ja som sa tak bála, keď som mala tak 19-20 že čo ak otehotniem aj cez prezervatív 😀 a ono to tak nefunguje... Ak to má prist, tak sa to stane aj cez Hak ako mojej kamoške 😀 som zvedavá že kedy konečne otehotniem 😀 😀

hviezdicka111
3. jún 2014

@niky21 no drzim palce, nech je to co najskor...poznam ten pocit, ked sa nedari...

ada062
3. jún 2014

moja rada, chodte do toho.tiez som neskoro zacala studovat a temu dieta sme kvoli tomu odkladali.skolu som dokoncila ked som mala29 a o dieta sme sa snazili potom dalsie 4 roky.liecila som sa na endometriozu (operacia +polrocna hormonalna terapia a dalsia operacia) a stale sa nedarilo.az umele oplodnenie pomohlo aj to na tretí pokus.

niky21
3. jún 2014

@hviezdicka111 dakujem 😉 no už sa začínam trošku obávať, či je všetko ok, ale verím, že ten hore vie, kedy je ten správny čas 😀

juranka
3. jún 2014

@zebra007 kamoska otehotnela s prvym syncekom ked koncila gympel, potom nasledovali postupne za sebou 3 dalsie deticky 😅 nooo to nieje podstatne ale teraz pred par dnami oznamila, ze je mgr. cize aj popri 4 detoch na materskej sa da vystudovat vyska ak je snaha a chut. A netreba odkladat tehotenstvo lebo je mozne, ze to len tak lahko nepojde a potom budes nestastna, ze ste tak dlho cakali 😉

yollanda
3. jún 2014

tieto otazky su jak u debilu.... kedy mam mat dieta? kurnik, ved kedy sa na to citim a nie sa pytat na fore, kde vsetky zenske o tebe hovno vedia.... halooo

jankaroy
3. jún 2014

Urcite je cas na dieta, skola nie je dovod nemat dieta a ked mas take problemy ake si uviedla, tak je ten spravny cas otehotniet, lebo ako si sama napisala, co ked sa neskor nezadari.
Ja som od puberty vedela ze skor ako v 30tke mat dieta nechcem, lebo som sa na to necitila. Nemala som ziadne problemy s otehotnenim, skolu som skoncila ked som mala 26 a prve dieta sa mi narodilo ked som mala 31 rokov. Ak by sa dalo nieco z toho zmenit, prve dieta by som mala skor, hned po skole.
Drzim palce pri snazilkovani 🙂

laila22
3. jún 2014

@zebra007 az o 10 rokov..

nair
3. jún 2014

@zebra007 Ahoj, nečítala som to tu, takže sa možno opakujem. Školu nerieš, viem o babách čo skončili popri dieťatku aj fakt ťažké a časovo náročné školy. Ak ozaj pracuješ na plný úväzok a máš popri tom denné štúdium, tak bude materstvo pre Teba časovým vykúpením 😉
Najdôležitejšie je, aby ste sa na tom dohodli s manželom, ak chce iba jeden, tak to nie je ideálne.. Máte všetko, čo potrebujete.. Aj keď to budete mať aj o tri - štyri roky keď doštuduješ, možno už na to nebudeš mať vek.. Hovorím z vlastnej skúsenosti, mám 29, snažíme sa od jesene, pravdepodobne sme obaja zdraví, ale nejak to nejde.. U každého to chce rôzne dlhý čas.. V živote si naplánuješ všetko, ale toto proste v niektorých situáciách neovplyvníš..
Úplne Ťa chápem, že ak ste to neplánovali, zavládla panika 🙂 Nám sa to stalo, keď sme boli spolu možno pol roka, a tiež som sa zľakla.. ale musím povedať, že keď napokon prišla MS, bola som taktiež sklamaná.. Materstvo je proste v nás ženách 😉 Ja som teraz na tom tak, že aj keď sa snažíme a veľmi chceme, vždy, keď sa blíži MS a mám nádej, tak sa trochu zľaknem, že čo ak to vyšlo a ozaj budeme mať bábo.. A váham, či to ozaj chceme.. Ale potom príde vždy sklamanie, že to nevyšlo a opäť do toho dávame všetko, lebo chceme..
Mám jedného kamaráta (je farár), a pýtali sme sa ho, ako sa rozhodol pre svoje povolanie, či bol na 100% presvedčený, že to chce.. A povedal, že keby čakal, že v tom bude mať úplnú istotu, tak by do toho, a ani ničoho v živote nikdy nešiel.. že to bol proste pocit, že je to správna vec, a tak sa na to dal.. Má pravdu, každé naše rozhodnutie nesie oobrovské riziko.. 🙂

janedoe
3. jún 2014

@zebra007 ja som to odkladala. Najskor som chcela skolu, potom aspon 5 rokov robit, nech sa mam kam vratit ... snazit sme sa zacali ked som mala 29, teraz mam 31 a stale nic a budem velmi rada ak budem mat prve babo v 32. Moje kamaratky otehotneli skor, dali si 2 rocny odklad a dokoncili, kolko mojich studentiek bolo na statniciach s bruskom, alebo malym prckom a zvladli to. A ine kamaratky mali krpca v 19, co som vtedy nechapala a teraz maju pohodu. Deti odrastene, skola sa robi, pracu maju.... a vobec o nic neprisli... 🙂

Takze ak sa na to citis a hlavne ak Vam to radi aj lekar, necakala by som. Nic nie je horsie ako chciet dieta a nemoct ho mat, resp. ked cesta k nemu nie je az taka lahka ako si clovek mysli 😉

dobromila
3. jún 2014

@zebra007 ale veď v tom máš jasno 😉 Treba veriť svojmu inštinktu a byť optimistom. Problémy prídu či už s dieťaťom, alebo bez neho, dôležité je vždy mať snahu riešiť ich, nevzdávať sa, pracovať na sebe aj na vzťahoch.
Už len zostáva popriať, aby aj Vaše dieťatko malo s vami rovnaké plány, čo sa týka času, kedy sa chystá prísť. Ono to tiež nie je automatické, že príde práve vtedy, keď to chcú rodičia 😅

sashabb
3. jún 2014

@yollanda presne, a hlavne v poslednej dobe je tu takychto rovnakých diskusii akosi viac. Toto je zrejme ďalšia umelo vytvorená 😝

womankc
3. jún 2014

@zebra007 podľa mňa máš úplne ideálny vek na dieťa , pre mňa osobne tak od tých 25- 27 rokov je to totálne ideálny vek. Ja neuznávam si nechávať tehotenstvo po 30 . Pre mňa osobne je to neskorý vek , aj keď je to teraz in aj ďaleko v neskoršom veku, ale to je môj osobný názor. Vzhľadom na tvoje problémy zdravotné, by som naozaj na tvojom mieste neváhala, lebo naozaj to potom už nemusí ísť , alebo s veľkými komplikáciami. Ono je to však individuálne, ty to musíš cítiť , či to dieťatko chceš, môžeme ti to všetky hovoriť rady akékoľvek .Za mňa osobne áno.

david93
3. jún 2014

čím skôr, tým lepšie, v staršom veku je už žena unavená a úzkostlivá, kým v mladučkom veku zvláda problémy ľavou zadnou

michaela2008
3. jún 2014

@zebra007
Ak citis, ze teraz je ten spravny cas, tak to prediskutuj s manzelom a necakaj 🙂 . Endometrioza sa moze tehotenstvom zlepsi az celkom zastavit a na dieta podla mna neexistuje spravny cas... Ja som dokoncila skolu s babom - externe, s minimalnou manzelovou pomocou, syna som bravala v satke na prednasky aj skusky, dokonca v satke spinkal ked som statnicovala.

kacatko
3. jún 2014

@zebra007 ja odpoviem jednoducho 🙂 Bábätko jednoznačne 😉 😉 😉

ajka30
3. jún 2014

@zebra007 nemas na co cakat, mladsia a zdravsia uz nebudes (viem o com hovorim) - takze nevahaj.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre