Mám 28 rokov. Mám mať dieťa teraz či neskôr?

zebra007
2. jún 2014

Ahojte, pisem sem anonymne, lebo je tu dost ludi z mojho okolia a ja chcem predsa len objektivne vyjadrenie.. 🙂 Mam 28 rokov, som stastne vydata uz vyse roka, s manzelom vsetko klape ako hodinky. Temu "mat dieta" sme velmi neriesili, doteraz sme si uzivali hlavne jeden druheho.. Este donedavna som si myslela, ze sa na tehotenstvo ani dieta este necitim. Az raz, asi pred dvoma mesiacmi, sme si nedali pozor a prepukla jemna panika :D Testy nakoniec samozrejme ukazali ze niesom, ja som na jednej strane pocitila ulavu, ale na druhej strane som bola asi viac sklamana.. Odvtedy stale castejsie myslim na to, ze ja vlastne uz asi aj chcem dieta.. Podmienky na rodinu mame skoro idealne - byvame vo vlastnom, mame celkom slusny stabilny prijem, nas vztah je naozaj skoro idealny (az na par obcasnych vymen nazorov ohladom kazdodennych prkotin, ale aj to naozaj len obcas, a aj tak je to myslim uplne normalne :D- ) Ibaze - este studujem - zacala som s tym dost neskoro a buduci rok ma caka iba bakalar. To je aj hlavny argument mojho manzela - "najprv si dokonci skolu, potom mozme riesit deti" :D A ja ho plne chapem, ma pravdu.. Ibaze na druhej strane by mi naozaj nevadilo mat dieta aj hned teraz s tym, ze ved skola nejako dopadne.. Ved aj teraz pracujem na plny uvazok, studujem dennou formou a som zastancom toho, ze ked clovek chce tak sa da zvladnut vsetko, ak si to vie dobre zmenezovat... Dalsia dolezita vec - mam endometriozu, laparku som podstupila v septembri 2013, a lekar mi povedal, ze fakt sa co najskor snazit o dieta, lebo to emusi ist celkom hladko a podla predstav.. To je dalsia vec preco by som s pracovanim na dietatku zacala uz teraz .. Fakt sa bojim toho, ze po skole, ktoru skoncim bohvie kedy, zistime ze budeme chiet mat dieta a zrazu bum, 2-3 roky to proste nepojde a to uz budem mat daleko po 30.. Co by ste robili vy? uvitam akekolvek nazory a skusenosti.. 🙂

bellss
3. jún 2014

Urcite by som s babätkom necakala. Ja som mala cystu vyoperovanu asi 8 rokov dozadu a zistili mi tiez endometriozu. Vtedy som mala 19 rokov a povedali mi, ze ak chcem mat dieta, tak je na to najlepsi cas. No vtedy to neslo. Pred 2 rokmi mi doktorka zistila, ze mam na oboch vajecnikoch cysty a ze sa musia vyoperovat (a mozno aj jeden vajecnik) inak nikdy neotehotniem. Sla som za profesorom a prednostom gyn.kliniky a ten mi povedal, ze operacia (aj ked len laparoskopicka) neprichadza do uvahy, ze uz teraz mam malu sancu, ze budem mat dieta a ze po operacii by som mala sancu na otehotnenie tak 0,03%. A ze jedina moznost ako sa zbavit cysty je ze otehotniem. Dal mi na to cas 6 mesiacov. A ak sa mi to dovtedy nepodari tak pojdem na operaciu. Nastastie sa to podarilo a teraz mame dvojmesacnu dceru🙂 neviem ako velmi je tvoj zdravotny stav vazny, no endometrioza a cysty nie su sranda. Uz i tak mas znizenu sancu. Tym Ta nechcem strasit, len poradit, aby si nic neodkladala. Skola nie je dostatocny dovod na to, aby si riskovala, ci budes mat dieta alebo nie. Ono uz samotny vek 28 je trochu vyssi. I ked to znie hlupo, ale...co ked sa Vam nebude darit par mesiacov; rok? A kde mas istotu, ze aj ked sa podari tak to vsetko bude prebiehat hladko a aj to dobre skonci? Nechcem malovat certa na stenu, ale mnoho ludi vidi otehotnenie a tehotensvo ako jasnu ukazkovu vec. Jeden lekar povedal mojmu ockovi ked sa dozvedel, ze budem mat dieta, ze mozeme byt radi. Ze v dnesnej dobe sa az 50% tehotenstiev konci nechcene v prvych par dnoch az tyzdnoch. A kolko sa ich konci pocas 9 mesiacov...mnohe zeny maju problem otehotniet a donosit dieta aj bez komplikacii. A Ty s endometriozou naozaj nemas na co cakat. Takze povedat manzelovi, ze najprv dieta a skolu mozes robit aj popri alebo po porode alebo neskor. Na skolu mat cas budes. Na dieta mozno uz nie. A jedneho dna sa obzriet s tym, ze mas titul a nemas dieta, lebo ste cakali za titulom...vela stastia🙂

evulka2203
3. jún 2014

@zebra007 podobne ako @tomiholjubavi,tiez som chcela 3 deti...mam skoro 30 a len o to prve sa snazime 2,5 roka....a mozno nebude ani len to prve ... takze ak sa na to citis, chod do toho. len sa neriad tym, co ti tu radime. musis chciet sama

mufik7
3. jún 2014

Ja som mala na výške spolužiačku, čo začala prvý ročník s tým, že už mala malé bábätko, keď sme štátnicovali, bola chvíľu po pôrode s druhým. Určite to nemala ľahké, ale zvládla to skvele, bola plná energie a optimizmu, takže škola nie je prekážka. No musí chcieť aj tvoj manžel, pretože ak ti vraví, že máš najprv dokončiť školu a až potom dieťa, tak v tom prípade asi ešte on nie je na to pripravený a škola je len zámienka.

emilia25
3. jún 2014

Ja mam tiez 28 sice uz 3 deticky ale tiez uz velmi dlho sa snazime o 4 a to som si myslela ze 3 deti boli hned na prvy sup ze tak bude aj 4 ale neni to tak mozno je to aj tym vekom ze uz nemam tych 23 a moja maternica si tiez uz odnosila dost tiez som uplne zdrava aj muz tak isto inak by tu nase deticky este neboli.takze cim skor tym naozaj lepsie.

jalito
3. jún 2014

@ajka30 Ale možnože hej. Dnes majú ženy pocit, že čím sú strašie, tak sú mladšie a krajšie. Nehovorím, že u niektorých to tak nie je.

sono2
3. jún 2014

@zebra007 určite teraz je to krásny vek. Po tridsiatke zvykne kadečo poprichádzať. Ja som Tiež čakala. Hrdinka hneď ostanem. No a už rok a pól sa trápime...

ajka30
3. jún 2014

@jalito ha, no ano, hlavne dnes sa da k tej krase vselijak dopomoct, len s tym zdravimm to nie je uz take ako pred 30tkou 😖

jalito
3. jún 2014

@ajka30 No, tak dnešná žena má si myslieť, že je krásna a zdravá a mladá i v 60, choroba, staroba a neplodnosť sa nepripúšťa.

googlinqa
3. jún 2014

ja by som dala na gynekologa a cim skor si urobila babatko, myslim ze 28 vek na prve dieta je uz aj tak dost neskoro, ako vies, ze hned otehotnies? ze hned aj donosis? hm? a to este je v brusku 9 mesiacov, no nie je veru na co cakat podla mna 🙂

jana_eyre
3. jún 2014

no, kedze ja som mala prve v 28, tak mozem povedat, ze na tvojom mieste by som ho uz chcela.. najma preto, ze ja chcem minimalne 3 deti, sice s malym odstupom, ale chcem to stihnut do 32 rokov..

ak aj by som bola v takej situacii ako ty, spravila by som najprv bakalara a potom by som sa snazila, skolu by som prerusila.. predsa len, vekom sa sanca na otehotnenie znizuje a pri zdravotnych problemoch este viac..

skola sa da urobit kedykolvek, otehotniet sa kedykolvek neda...

charlie1980
3. jún 2014

Ahoj. Vzhladom k tvojmu zdravotnemu stavu by som sa otehotneniu urcite nebranila, samozrejme, bolo by to uplne inak, kebyze studujem a bola by som uplne zdrava. Vtedy by bolo prioritou studium. Pokusila by som sa to vysvetlit aj manzelovi a aspon sa pokusat o babatko. Ak sa podari, bolo by fajn a skolu by som si dokoncila neskor. Ak by sa nedarilo, mala by si cas dokoncit studium. No urcite by som sa tomu nebranila. Ono, chlapi su z toho niekedy vylakani, Ale Nic nie je nemozne....okrem zdravia, ktore niekedy nedokazeme ovplyvnit. Preto by dieta bolo pre mna v tvojom pripade uprednostnene. Inak, ja som rodila ako 33.r, podarilo sa hned, no nemame ziadne zdrav. problemy.

rolak
3. jún 2014

@zebra007 ja som sa vydávala v tvojom veeku a dieťa sme chceli hne´d....nedalo sa tri roky....prvé som rodila ako 32ročná,druhé ako 35ročná,a keď si predstavím,že keď budú mať 15 a 18,ja budem mať 50,tak mi je zle.... keby som mohla,mala by som ich určite skôr.

mrva
3. jún 2014

ja som popri materkej s 2 detmi vyštuovala 2 výšky s červeným dilomom a do školy som sa vždy tešila. Bolo to príjemné spestrenie materskej. A najviac si pochvaľoval náš tatino, lebo mal deti len sám pre seba a povedal, že najkrajšie chvíle boli, keď som bola v škole a on si ich dosýta užil. Samozrejme, najskôr, kým si zvykol a naučil sa bol z toho na prášky... Ale teraz idem na materskú znova a už špekuluje, kam ma vyšle, aby boli aspoň na zopár dní deti iba jeho :D

kubisova
7. jún 2014

Ja myslim ze musi clovek vediet ci chce dieta...zase na druhej strane cim neskor tym sa treba viac snazit...neviem posudit ja mam 24 rokov a mam dve deticky ale so rada ze ich mam...Nevymenila by som

monikaaa135
8. jún 2014

Ja som začiatkom tohto roka štátnicovala- robila som si doktorát. Malá mala akurát 2 mesiace. Mala som 29. Aj keď je pravda, že škola pri bábätku je trolilinku ťažšia, ale všetko sa dá zvládnuť. Byť matkou je naozaj úžasné. Keď to nezažiješ, tak to nevieš ani pochopiť a stále hľadáš výhovorky a protiklady. Ja som to robila tiež a poviem ti, že s manželom ľutujeme, že sme mohli mať bábo už skôr. Skús sa porozprávať s partnerom... je veľmi dobré, ak ste na to pripravený obaja...nie len jeden. 🙂

snehulienka82
20. júl 2018

@zebra007 ahoj, my sme to tiez odkladali, aby sme mali najprv kde byvat a pod. Vydavala som sa az, v 30-ke, a dieta sme este nechceli, a potom by sme uz aj chceli, a dlho dlho nic. Aj ja som sa velmi bala, ze co ked otehotniem a tak, a myslim, ze mm este viac, lebo predsa, on je zivitel rodiny. Nakoniec sme sa dockali, ale on uz mal vtedy 41 a ja 33. A roky len bezia, teraz sa snazime mat druhe... ak mate na to podmienky, neodkladajte!! Nemesi sa to ani hned podarit. Samozrejme vam to prajem, aby to vyslo, ale v sucasnosti je skór problem otehotniet... aj u zdraveho paru je iba 25% na sanca kazdy mesiac... ja som si zo zaciatku myslela, ze 100%. Haha, no zacnite sa snazit, cim skor, tym lepsie!!

zuzanka.zuzu
20. júl 2018

@snehulienka82 diskusia je 4 roky stará 😉

elizita
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
meggiw
14. aug 2018

@zebra007 myslím, že si si už sama odpovedala v otázke 🙂 škola už nejako dopadne, to je vec, ktorú dokážeš ovplyvniť, zariadiť si, správne zmenežovať ale bábätko nie, to si môžeš naplánovať ako len chceš ale môže sa stať, že to nepôjde jednoducho... tiež treba myslieť na to, že ak budete chcieť viac detí a mať medzi nimi aj nejaký rozostup, treba začať skôr 🙂 držím palce

majusska202
14. aug 2018

Ja mam 23 a mam dieťa vôbec to neľutujem vždy som chcela takto skoro deti.. Podľa mňa je to ideálny vek človek je mladý a veľa znesie mam susedu co ma 40 a rovnako staré dieťa a vkuse mi hovorí ze keby to nie je náhoda dieťa už nemá že v 40 je hrozne mat deti. Ze obdivuje ženy co majú deti po 30... Ja študujem tiež na vysokej idem do druhaku len je to náročné ale dá sa to zvládnuť podľa mňa... A to čakáme druhé a neuvazujem skončiť školu proste si ju chcem dokončiť aspoň Bc.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre