Po pôrode mi nepichli RHega!!?

katka3588
7. okt 2019

Dobrý deň, prosím Vás o vaše skúsenosti 🙏 môj problém: moja krvná skupina je RH0-negativ, priateľ má A-pozitiv, pred 2 rokmi som otehotnela, tehotenstvo prebehlo bez problémov kontrolovali mi protilátky pravidelne. Po pôrode mi povedali že dcérka má krvnú skupinu RH0-pozitiv. No žiadnu injekciu na protilátky som nedostala, nerozumiem prečo???? Hovorila som to svojej lekarke a ta mi povedala,že mi ju budú pichať v 2 tehotenstve. Otázka znie,či to nieje neskoro, lebo kým mi ju pichnú može byť neskoro. Ďakujem za vaše názory. Pekný večer

ivuska00
7. okt 2019

Tiež som ten prípad. Brali mi protilátky u gyn., ale ani som nevedela, že by mi mali niečo pichnúť. Dozvedela som sa to tak rok po pôrode. Som Rh-, manžel Rh+ a syn Rh+. Pri druhom tehu som si z pôrodnice vyžiadala správu o pôrode (a samozrejme, že od tom nebola ani zmienka). Gynekológ mi pri druhom tehu bral klasicky krv na protilátky, ale pomaly na každej poradni som sa na to pýtala. Nemala som žiadne problémy v 2. tehu, možno aj preto, že dcéra je našťastie Rh- ako ja...
Ale nechápem, prečo to nám niektorým nepichli (už som to raz niekde v diskusii riešila)

nicolle1000
7. okt 2019

@katka3588 pokial viem tak mali pichnúť. Mne pichali niečo aj počas tehotenstva myslim niak v 28tt. Ja som tiež rh negatív preto som išla hneď na novorodenecké zistiť, či aj syn ma negativ aby náhodou nezabudli pichnúť.

83lenka83
8. okt 2019

@katka3588 mne po porode hned sestricka vravela, ze syn je rh negativ ako ja a injekcia nie je potrebna.

katka3588
autor
8. okt 2019

@ivuska00 krásne ja teda si to ešte preverím nakolko mám správu doma, tak pojdem ku svojej lekárke a som zvedavá,ako to budú riešiť 🤔 ak by druhé bolo samozrejme negatív tak fajn ale ak pozitív tak zbytočné komplikácie. Možno mi ju aj pichli len v tom stave v pôrodnici kedy som hlavu a myšlienky mala okolo dcerky tak som to možno nevnímala,ale viem ze moja lekárka to tam velkým červeným písmom vyznačila že Matka RH0negatív tak sa mi nechce veriť.

katka3588
autor
8. okt 2019

@83lenka83 mne počas prveho tehu nič nepichali lebo som mala ukážkové výsledky všetky tak mi hovorila lekárka moja že po pôrode alebo v druhom tehotenstve,tak teda som velmi prekvapena, a kam sa to pichá? Možno si spomeniem? Ja som išla akútnou sekciou tak je možné že mi to pichli hned na sále keď som ležala? Neviem vobec,ale ak nepichli tak som z toho velmi smutná,lebo tým pádom mi prihodia starosti, len v prípade že by druhé bolo negatív a to človek nikdy nevie 😏

mimka795
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evulienkaslx
8. okt 2019

ja som AB negativ, pocas tehotenstva mi kontrolovali protilatky a boli OK, 1. dieta je A pozitiv, pichli mi hned po porode

biancarv
8. okt 2019

Ja som B minus, prvé dieťa B plus, pichli mi protilatky. Potom som o par rokov potratila znova mi pichli protilatky. Potom druhe dieta je B minus, takze protilatky neboli potrebné. Potom som znova prekonala potrat, tak mi zase pichli protilatky. Takze áno určite ti mali podať protilatky po prvom pôrode.

jana005
8. okt 2019

@katka3588 ahoj, keďže píšeš, že dcérka má faktor +, tak ti tie protilátky pichnúť mali.
Keby mala faktor -, tak vtedy netreba

ivuska00
8. okt 2019

@katka3588 ja viem určite, že mi ju nepichli a keďže ani v správe po pôrode o tom nie je nič zapísané, tak som bola riadne napálená.... A tiež som mala na oboch knižkách červeným Rh -
A gyn. sa o tom nejak nevyjadroval, len kontroloval protilátky v druhom tehu. Neviem, čo by sa stalo, keby dcéra bola +.
Určite ju nepichajú všetkým, aj ked je matka - a dieťa +...zabudnú? Ktovie....

zontik
8. okt 2019

@ivuska00 prepáčte, že nie som studovana, ale zaujíma ma to.kvoli čomu protilátky, a to sa pichá iba ľuďom s KS 0? Osobne sa ma to nijak netýka, len rozšíriť obzory.😁 Ďakujem

ivuska00
8. okt 2019

@zontik zisťuje sa, či si nevytvárame protilátky voči plodu....môžu nastať komplikácie (ani ja nie som študovaná, len sa ma to týkalo). Ak výjdu pozitívne, pichajú sa injekcie už v tehu.. a len ženám s Rh -

zontik
8. okt 2019

A aké reálne je nebezpečenstvo pre dieťa? Či sa môže aj tehotenstvo ukončiť? Či je to pre vás ako matku nebezpečné? Ak máte nejaký link, kde sa o tom dozviem, kľudne napíšte, nech veľa neotravujem😊

ivuska00
8. okt 2019

@zontik áno, tehotenstvo môže skončiť potratom... Ja som sa na všetko (aj na komplikácie) pýtala gynekológa (nového), potom už len kontroloval protilátky.. Ten predchádzajúci mi o Rhege nikdy nepovedal..
Napríklad tu je to rozpísané https://primar.sme.sk/c/4116812/rozne-rh-faktor... 🙂

ivuska00
8. okt 2019

A hlavne sa pýtajú na otca dieťaťa, či je Rh + (čo u nás áno)
@zontik

anniii
8. okt 2019

@zontik Netýka sa to krvnej skupiny 0, nesúvisí to so systémom krvných skupín AB0, ale s negatívnym Rh faktorom. Negatívny Rh faktor môže mať človek s akoukoľvek skupinou AB0, teda A-, B-, AB-, 0-. Rh je bielkovina v krvi a keď má niekto negatívny Rh faktor, znamená to, že túto bielkovinu v krvi nemá. Keď sa krv človeka s Rh- dostane do kontaktu s krvou Rh+, jeho telo Rh faktor vyhodnotí ako niečo cudzie a začne proti nemu vytvárať protilátky. Ak žena s Rh- v prvom tehotenstve čaká dieťa s Rh+, môže dôjsť k vytváraniu protilátok, hovorí sa tomu imunizácia a dá sa tomu zabrániť spomínanou injekciou Rhega (mne pichli Rhophylac). Pri prvom tehotenstve to nie je nebezpečné, ale v druhom tehotenstve s dieťaťom Rh+ začne imunitný systém matky napádať plod. Môže dôjsť k potratu alebo sa dieťa môže narodiť s ťažkou anémiou, ale dnes sa to stáva málo. Dôležité je, aby sa ženám s Rh- po každom potrate, krvácaní v tehotenstve a pôrode pichli Rhegu.

zontik
8. okt 2019

@ivuska00 Ďakujem, práve, že som nikdy o tom nepočula, ale v podstate načo by mi to kto hovoril, keď to nieje môj prípad, však 😃a ako vás to napadlo pri prvom tehotenstve, či to lekár sa zmienil? Ja som napr.mala akútny cisársky, v správe uvedený- akútny priamy stav, ale ani od gyndosky som sa nedozvedela, čo to vlastne v ich praxi znamená, či hrozilo niečo.nastastie sme obe v poriadku 😄 človek aby bol studovany, aby mohol ísť ku dr.a nevyzeral ako blb

ivuska00
8. okt 2019

@zontik Nie, nie, ja som sa to dozvedela v podstate tu, na koníkovi, ale až po prvom pôrode....tak som začala čítať, pýtať sa... (síce v knižke som mala Rh-, ale myslela som si, že to tam musí byť napísané a basta). A pri druhom tehotenstve som s tým "otravolala" druhého gynekológa. Ach bože, ale doteraz nerozumiem, prečo to nikto v pôrodnici neriešil, to vážne, aby sme si všetko naštudovali (ale potom by nás brali za "múdre")...chvalabohu, že to dopadlo tak ako to dopadlo 🙂

zontik
8. okt 2019

@ivuska00 ej veru, stastie, druhýkrát by to nemuselo tak dobre dopadnúť.to je isto divné..a keď je komplikácia, tak to ešte zvalia na nás🙁 no, však treba, bo čo si človek nevydupe, tak nemá..

anniii
8. okt 2019

@zontik Keď sme sa na gymnáziu na biológii učili o krvných skupinách, učiteľka sa opýtala, či má niekto negatívny Rh faktor. Prihlásila som sa a povedala mi, že to môže spôsobiť problémy v tehotenstve, takže o tom viem od nejakých 16-17 rokov 🙂 Zatiaľ mám jedno dieťa Rh+, injekciu som po pôrode dostala, tak dúfam, že ak sa podarí druhé, bude všetko v poriadku.

nikusiak9
8. okt 2019

@katka3588 mozno pichli len o tom nevies. Mne tiez pichli do ramena cosi co kazdy den anptm som sa pytala a bolo to ono

anniii
8. okt 2019

@zontik A ešte aj chodím darovať krv a aj tam mi to pripomínajú 😂

smejussska
8. okt 2019

Keď som ja ako matka Rh+ a bábo Rh- aj vtedy sa niečo pichá? Lebo ja som nedostala žiadnu injekciu 😐

anniii
8. okt 2019

@smejussska Nie, problém je, iba keď je Rh- matka.

bibih
8. okt 2019

Ahojte. U nas to iste. Ja RH minus a manzel plus. Prve dieta ma plus, takze som dostala injekciu do zadku s protilatkami. Druhy som prekonala potrat samovolny a tiez mi ju dali. A ako ma potvoru, dalsie dieta tiez plusko, takze dalsia petelica do zadku 🙈. Ale po potrate mi na pohotovsti zabudli dat a dava sa to do niekolkych hodin a ked som dosla rano k obvodnej, tak ta tam hned volala a urobila poriadny prievan na pohotovosti, takze od nej som isla rovno tam na injekciu.

ritamis
8. okt 2019

@mimka795 resp. iny rh faktor ako matka - vtedy pichaju injekciu

ritamis
8. okt 2019

@anniii v dnesnej pokrocilej medicine negativny rh faktor uz naozaj problem nie je.

smejussska
8. okt 2019

@anniii ďakujem 😉

katka3588
autor
8. okt 2019

@nikusiak9 no do ramena mi pichali tiež niečo,ale toto sa vraj pichá do zadku tak teraz ako to je?

katka3588
autor
8. okt 2019

Ešte jedna otázka na Vás maminky, koľko prepúšťacich správ ste dostali keď vás puštali domov?? Ja mám 1 o novorodencovi a druhá by mala byť o matke,však? A tam by malo byť zapísané podanie protilátok,je tak?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre