Vývoj reči u dievčat

14. aug 2023

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je pravda že dievčatá začínajú rozprávať skôr ako chlapci ?
Z každej strany to počúvam, no zatiaľ mi to príde ako nezmysel.
Koľko slov (pripadne akých? ) ovládali vaše dievčatá v 15 mesiacoch ?
Syn mi v tej dobe vedel už toho vedel povedať celkom veľa, vedel aj 2-3 kratučké básničky, dcéra zatiaľ pár základných slov a zvukov (cca 20)
Budem vďačná za vaše skúsenosti a odpovede.

simona20201309
14. aug 2023

Ako jasne ak má dieťa poruchu, tak sa môžem aj rozkrajat... ale bavíme o zdravých detoch

mamusa123456789
14. aug 2023

Najstaršia mi už ako ročná vedela povedať 2-3 slovné vety, mala neskutočnú slovnú zásobu, ale ona bola extrém, syncek začal par mesiacov neskôr a najmenšia ma 19 mesiacov, trepe jedna radosť, ale vety ešte nespája... Každé dieťa je úplne ine

negymama
14. aug 2023

@simona20201309 ale @kittykat22 hovori o individualnom dozrievani mozgu dietata, kedy je pripravene na rec. Neskorsie dozrievanie CNS nie je porucha.

Toto siroke spektrum, kedy dietatu nastupi rec sa tyka aj zdravych deti, aj keby sme recove ci ine psych. poruchy dali nabok zo suboru detskej populacie.

Samozrejme vo velkom subore deti, v priemere dievcata rozpravaju skor a lepsie ako chlapci, neskor sa tento rozdiel stiera. A ci ma na to vplyv citanie a venovanie sa? Urcite ano...ale v pripade neskorsieho vyvoja ci poruchy moze dieta rozpravat aj neskor napriek vsetkym venovania a inym intervenciam rodica...ako dieta zdrave, dokonca aj bez velkeho venovania a citania.

Pamatam sa na jeden pripad, chodila som na ihrisko postupne so 4svojimi detmi, takze som spoznala pomerne velku vzorku batoliat do 3-4 rokov. Jeden chlapcek, rodina ehm taka jednoduchsia, mamicka doma vkuse pozerala telenovely, detske knizky ani nemali, hracky nejake ano. a aby som jej nekrivdila aspon na ihrisko dieta vodila, neposedavala s nim po podnikoch. Maly mal extremne rychly vyvoj reci a intelektu. Akurat ze vzhladom na prostredie, pouzival rec rodicov vcitane vulgarizmov, vedel vsetky mena hrdinov telenoviel, pouzival hlasky z filmov prihodne situaciam. Aj pismena a slova odzeral a naucil sa z maminych serialov. Proste vstrebaval podnety, co mal. Nikto mu necital ani s nim neviedli rodicia debaty ci vysvetlovania.

simona20201309
14. aug 2023

@negymama ved som v podstate napísala to iste len o polovicu kratšie. Kittykat jasne napísala ze čítať nie je potrebné stačí sa s dieťaťom rozpravat.
Viac sa mi už v tom nechce sprtat.
Faktom je, že dnešné deti rozprávajú katastrofalne. Rackovanie je dnes už úplne bežná vec, žiadna zvláštnosť. Podľa mňa to je alarmujúce a je dobre, ak sa rodí zaujíma o reč dieťaťa už na začiatku.

pettom19
14. aug 2023

@amelia89 tu ma clovek niekedy pocit, ze dieta by sa uz malo narodit.minimalne so znalostou malej nasobilky a rozpravat by malo uz v bruchu, lebo inak bude nepouzitelne do zivota 🤦.

ivangeline
14. aug 2023

@zuzanaete Ja som pysna na nich a nie na seba. ;D A pripisujem tomu dost. Su deti,kt este v 4 poriadne nerozpeavaju a su take,kt ano.. Jasne,ze to zavisi od mnohych faktorov ale urcite mnoho robi komunikacia. Ked sa s dietatom nerozpravas,asi tazko bude vo velkom rozpravat.. Mozno ho nauci telka? :D Alebo uz je take frustrovane,ze zacne rozpravat? Skor plakat...

smajliica
14. aug 2023

@simona20201309 nic take ale Kittykat netvrdi 🙈

@autorka mne to pride, ze svoje deti porovnavas medzi sebou navzajom aj s druhymi detmi. Nechaj ich vyvijat sa a objavovat svet svojim tempom. Kazde dieta a clovek je iny. Ak to neriesi doktorka tak to neries ani ty. A ak ta to potesi, moja mala vedela 30 slov v 17 mesiacoch.

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fion22
14. aug 2023

Ahoj, nedávno som natrafila na tento zaujímavý článok s logopedičkou, je tam čo všetko má vlpyv na vývoj reči u bábätiek/malých detičiek, keď bude malá spať tak si prečítaj, možno v ňom niečo nájdeš https://sk.adelicenter.com/logopedicka-prve-krm...

simona20201309
14. aug 2023

@smajliica ,,Vety ako "citaj jej", "rozpravaj sa s nou" su plane fantazie. "
Tak neviem, asi som brzda keď si túto vetu neviem inak vysvetliť.....

zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simona20201309
14. aug 2023

@zuzanockamt prepáč, zase ta označím. NIKDY nikto ma nepresvedčí, že pri prvom a druhom dietati ma matka rovnaký prístup a rovnaký čas ako to bolo pri prvom dietati. Alebo sa matka pri prvom venovala viac, alebo ak je prípad opačný, (mladšie dieta je sikovnejsie) tak je to tým, že sa veľa učí od staršieho súrodenca.
Neexistuje aby rodič pristupoval vo všetkom 100% rovnako ako keď mal jedno dieta.

zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
negymama
14. aug 2023

@simona20201309 vies ono to odporucanie dietatu sa venovat a citat mu nie je ani tak z hladiska urychlenia vyvoja reci, ako skor vytvaranie emocneho vztahu a lasky, samozrejme emocne naplnene dieta sa aj dobre vyvija intelektom, netreba pripominat extremne pripady zanedbanych a dusevne zaostalych deti v starych dojc. ustavoch.

ale ked si zoberies, ako rapocu a naucia sa rozpravat aj deti z romskych osad. a potom jednej beznej vzdelanej mamicke niekto zahnoji pri nerozpravajucom dietati, ze viac mu citaj s podtonom...tvoje "necitanie" mu brani lepsie rozpravat, je to take hladanie priamej suvislosti pri veci, ktora ma skor nepriamy suvis.

skratka citanie necitanie, spokojne dieta v rodine si najde podnety aj pri tom ze sa rodicia na to nezameraju. Moja babka mala 5 deti, z toho 3 vystudovali VS, co bolo v tej dobe rarita. a boli to vtedy chudobni rolnici bez vzdelania, hracky a knizky nekupovali, chodilo sa na pole, decka pomahali pri zvieratach, ziadne venovanie, len zakladna starostlivost, najest, prebalit, nadojcit, a ludia rozpravali a ich deti tiez.

negymama
14. aug 2023

@simona20201309 ako matka 4 deti v tomto suhlasim...ano vzdy pri kazdom je to ine...ale zaroven casto neplatia ziadne suvislosti ci teorie okolia...

Moja prva vytuzena dcera v 34ro som ju mala, vyvenovane, dieta s max. pozornostou, rozpravala neskor. Druha dcera rozpravala este neskor a horsie...niektori mi vraveli, to preto nerozprava lebo mas "vela" deti /jasne 2 su stráásne vela/.

tr eti syn rozpraval skoro...podla "teorie" okolia preto ze sa ma od koho ucit. Ale v niecom bol pozadu, tak zase podla toho isteho okolia, preto ze nanho nemam cas a nevenujem sa. Co vobec tak nebolo. A vsetko uplne vyvratil nas stvrty syn, na ktore som uz ako 41 rocna vyhorena matka fakt realne namala cas... Bud sa batolil pri surodencoch, alebo pozeral videa na PC. takto "zanedbane" dieta by malo byt zaostale a nerozpravajuce a bim ho...rozpraval najlepsie najcistejsie zo vsetkych, od roka cele vety, nepribrzdila ho ani bilingvalnost, co sa tiez casto udava ako dovod neskorsieho vyvinu reci.

autor
14. aug 2023

Dámy kľud, ja od nej nechcem aby mi tu recitovala Mor Ho v roku a pol, ani aby zapájala elektrické rozvody v dvoch rokoch. Syn bol jednoducho v reči šikovnejší, ostalo mu to do dnes , chodí po rôznych vystúpeniach, učiteľky sú z neho "nadšene" lebo že malo chlapcov vie tak pekne recitovat a vystupovať a ešte menej ich to robiť chce aj keď to robiť vie. Dcére to s tou rečou tak nejde, preto ma zaujimal názor viac ludi (viac hláv viac vie?) Či je pravda že dievčatká bývajú šikovnejšie. Lebo z každej strany len počúvam "moja už vedela to, moja to, a už by mala vedieť toto, a ona to ešte nevie?" A mňa to fakt počúvať nebaví. Jedna maminka sa tu vyjadrí že má doma asi marťana, lebo môj vedel v 15 mesiacoch kratšie basnicky , druhá napíše že jej dieťa v 15 mesiacoch slovná zásoba 300 slov 🤷‍♀️🤦‍♀️ Nemyslím si že by som položila otázku zlú, zle formulovanú a ani nevhodnú na fórum primárne určené pre mamičky. Ďakujem každej jednej ktorá odpovedala k veci, bez emócií, pohoršovania a pod. Pekný deň dámy 🌹

negymama
14. aug 2023

autorka a aky vek ma dcerka? Mozno ma fakt este cas. Syn bol skratka na to sikovnejsi. Podstatne je aby dobre rozumela, teda primerane k veku. Porozumenie reci a slov, je pasivna slovna zasoba, to co dieta rozumie ale este nerozprava. Az po tom nasleduje samotna aktivna produkcia reci.
pamatam sa ako sme raz stretli s kamaratkou, mali sme dcerky narodene v rovnakom mesiaci, obe mali asi dve roky, jej bola este k tomu vyssia vzrastom. Kym moja dvojrocna ukazala na dievcatko prstom a zablabotala "ba-ba" , druhe dvojrocne dievcatko povedalO. "Teta mozem pohladkat babetko?" 😀
alebo sme sa hrali v piesku a moja max dvojslabicne slovicka a kamaratkina dcerka zahlasila "Mamicka porozpravam ti co sa mi v noci snivalo..." Som skoro odpadla, ze taky prejav v tom veku.
Presiel cas, prestahovali sme sa na ine sidlisko a nestretavali sa...Nahodou sme sa potom stretli az ked boli dievcatka prvacky. Ja: ako to ide v skole? a kamoska...daj pokoj, vela sa ucime, nic jej dobre nejde, len kecat vie stale dobre a vela. 😍

smajliica
14. aug 2023

@simona20201309 ale ona ich hovorí v kontexte že ak dieťa nemá dostatočne rozvinutú časť mozgu zodpovednú za reč tak rozprávať nebude aj keď mu budeš čítať 😅 a nie že je to vo všeobecnosti zbytočné

dadis
15. aug 2023

@smajliica Tiez som to tak pochopila. Rozvoj reci prebieha individualne u kazdeho dietata, citanie knih detom je vyborne a nenahraditelne, ale asi neurychli rozvoj reci.

kvetinka75
15. aug 2023

moja dcéra začala rozprávať keď mala 2 roky. Dovtedy len nejaké neurčité slová používala. A zrazu začala recitovať básničky a rozprávky, čo sme mali načítané.

lucia245
17. aug 2023

Odpoveď logopedky - problémy s rozprávaním u detí sú pomer dievcata:chlapci 1:4 . Častejšie majú problém chlapci, dievčatá sú v tomto sikovnejsie

ivec16
17. aug 2023

@kittykat22 suhlasim… syn tak isto do 3 rokov nic… nikto mu nerozumel, ja som vedela co chce, pouzivala vela znakov, a mimicke vyjadrovanie… teraz ma 8 rokov nie je to rocnik ale mysli mu to dobre… z matematiky vynika…

vevapeto
17. aug 2023

Moja v 15mes vedela akurát zvuky zvierat, vedela ich ukázať , rozumela všetkému, čo som jej povedala, na druhej strane začala chodiť ako 10 mesačná.

queen_el
17. aug 2023

@amelia89 tiež iba kukám. Môj 19-mesačný sa akurat nejak rozkecal trošku a vie “až” cca 10 slov 😂(síce dvojjazyčný, má to trošku ťažšie) ako 15-mesačny iba blabotal maximálne mama, baba. Aj by som si myslela, že moje dieťa je pozadu, ale nič ine nevidím ani na ihrisku, kde sú jeho rovesníci. Ale že básničky, no dobre.

amelia89
17. aug 2023

@queen_el moje obe deti su bilingvalne ale aj keby neboli neviem si predstavit aby mi recitovali v 15m🤷🏽‍♀️🫠😂 A jasne, ved preto to aj pisem ze z inej galaxie lebo aj ked poznam deti co pekne rozpravali skoro (co nebol moj pripad) ale v 15m su to este take mini zemiaky 😅

zuzanaete
17. aug 2023

@amelia89 @queen_el Ano, je to tazko uveritelne, kym nemate take dieta doma. Nas bol tiez v jednej veci uplne mimo standard a chvilu mi trvalo to prijat, ze je to realita a on to naozaj vie a to som ho videla vlastnymi ocami.

scorpionflower1
17. aug 2023

@simona20201309 a to je zle ucit deti naraz dve reci? Co maju robit v bilingvalnych rodinach?

negymama
17. aug 2023

@amelia89 ja tiez neuverim keby ze take nezazijem.
dokonca v rodine. Moja sestra mala dcerku, ja som bola este slobodna a bezdetna, takze som o detoch a ich vyvoji nevedela nic a pripadalo mi to normalne... Skratka to jej dievcatko hovorilo prve slova ako 4 mesacne! a prvu vetu ako 6 mesacna...bola som pritom, skratka mas babetko v dupackach na rukach a ono zahlasi normalnu vetu 😲 Takze verim, ze v 15stich mesiacoch uz aj basnicky dala. Ona rocna posobila ako vyspele 2 rocne dieta, aj bola fyzickz vacsia mala 12 kg ako rocna a dlhe vlasky, takze vela ludi si myslelo, ze ide o 2-2,5 rocne dievcatko.

klodyka76
17. aug 2023

No, ja mám len syna a pravdu povediac, nejako som nesledovala, akú má slovnú zásobu, lebo drkotal stále niečo, počet slov som nerátala. Ale z rozprávania mojej mamy viem, že ja som do 3 rokov nerozprávala takmer vôbec, mala som možno 20 - 30 slov a rôzne zvuky. A po treťom roku, keď som konečne začala rozprávať, tak by mi mama najradšej tie ústa zalepila, lebo som ich zavrela, len keď som spala 😅 ......takže žiadny strach

adrianajozko
17. aug 2023

@klodyka76 presne tak netreba porovnavat deti , pretože každe dieťa je na niečo ine šikovne.