Mám 6 ročné "hlúpe" dieťa

babulka82
11. sep 2014

mam chlapca ,ma 6 rokov a nechodi ešte do školy ,ma odklad kedže je drobnejši a augustovy.Niekedy ma štve ked sa mamičky chvalia ake su ich deti šikovne ,čitaju ,pišu a ešte nechodia do školy.Našho to stale nejak nezaujma,nentutim ho do toho,podla mna ma čas. Viem že tie mamičky deti tiež nenutia ale aj tak mi to niekedy pride take zvlaštne a take moc popredu.POtom mam pocit že naš je niečo menej alebo nejak "zaostaly"

babulka82
autor
11. sep 2014

@mimla nie nikdy by som mu to nepovedala že je hlupy a ja aj viem že neni ,to len ten nazov som tak dala. 😖 Ešte k tomu je aj velmi citlivy,takže toto by ho položilo .Chodime na logopediu a aj tam mi logopedička vravela že ho musim vela vela vela chvalit ,že je šikovny ale skor taky dievčensky citlivejši typ.

babulka82
autor
11. sep 2014

myslite fakt že tie mamičky to tie deti doma aj učia ? myslim pismenka a čisla atd.?

daniela1978
11. sep 2014

@babulka82 ja si myslím, že ani netreba....dnešné deti sú také vnímavé a rýchlo sa učia, že to pochytia z každej strany...teda u nás to tak bolo

andys11
11. sep 2014

@babulka82 áno myslím, že ich učia. Nie všade, to asi nie. Ale nebude zas az tak vela deti, ktoré naozaj zaujímajú konkrétne písmenka, ale ked im to ukazes a budes tuto "akoze" hru preferovať, tak sa viaceré chytia, ale to je vsetko. A môžeš si byt istá, ze KAŽDÁ mamička, ktorá k tomuto dieta vedie alebo to dieta robi, to da každému vedieť. To som si uz všimla 😀 teraz je taka doba, vsetky sme ambiciózne a emancipovane a neviem aké este a súťaži sa v práci, na ulici, v obchodoch (co i len o to, aby si vychytala kratší rad pri pokladni sa predhaname) a potom sa to prenáša aj do rodičovstva, materstva. Tak v com inom sa budes snažiť byt prvá, najlepšia, najmúdrejšia, ked si na materskej - tak v prezentácii tvojej aktuálnej prace - v dieťati. Ale treba vedieť chytiť trosku nadhľad, lebo by sme sa zbláznili v tejto "konkurencii" 😉 🤐

katarinamarkova
11. sep 2014

@babulka82 odklad lebo je drobnejsi a augustovy? - nechapem preco vysvetlis mi to? ved detom sa dava odklad ked su psychicke nedozrete na skolu, nezvladaju zakladne ukony ako kreslit, par min. sa sustredit, povedat farby, prip. tvary, ci je nieco hore, dole, vacsie, mensie.......
ziadne dieta pred nastupom do skoly nemusi vediet ani citat ani pisat, ani pocitat - na to je predsa 1.trieda
to ze sa ine mamicky chvalia, nech sa chvalia.....ty sa pochval tym v com je tvoj syn sikovny, kazdy sme v niecom sikovny.......a to ze niektore mamicky neprirodzene ucia deti doma pravidelne este pred nastupom do skoly, ich vec....aj tak tie deti o rok vedia to iste co tie co pred nastupom do skoly nevedeli nic 🙂
tak ako bolo napisane: NEPOROVNAVAT
napr. moj syn doteraz nevie poriadne nakreslit koliesko ci postavicku, pred prvou triedou mi ucitielka v skolke hovorila ze mu mam dat odklad, ze sa nenauci pisat, lebo nevie spravit rovnu ciaru......doteraz pise ako kocur a vytvarna - u ucitelky si vykres obhaji tym, ze nechape jeho styl 🙂
to ze vedel ratat do 100, scitovat a odcitavat do 20 mu nerobilo v predskole problem, nasobenie cisel, ci predstavivosto pod nulou - to akosi ucitelkam v skolke uslo lebo nemali matematiku, len kreslili 🙂
odklad som mu nedala, viem ze pisat a kreslit nikdy krasne nebude 🙂 je sikovny v inych veciach
mam rada svoje dieta take ake je
a ak si o svojom myslis ze je ,,hlupe,, tak sprav vsetko preto aby si mu zivot ulahcila, pomahaj mu, uc sa s nim venuj sa mu, aj hlupe deti su v niecom sikovne, len najdi v com je sikovne to tvoje.....aj ked si nemyslim vobec ze je hlupy - menej inteligentny by bol keby sa ani po prvom rocniku nenaucil citat a pisat.

anuska74
11. sep 2014

Neboj sa to na tom prvom stupni sa to zrovná, až na výnimky sú to všetko bežné deti 😉 .
A ešte svojmu dieťaťa musíš veriť hlavne ty a nepochybovať.
A sv

lucka1987
11. sep 2014

Ahojte. mam syna. o pár dní bude mať 3. nastúpil do škôlky. Tiež ešte neovláda mandarínsku čínštinu, čo ma v celku štve, lebo v triede najmenších ju takmer všetci už zvládajú. neviem, čo z neho týmto pádom vyrastie, ktovie, či to niekam dotiahne, mrzelo by ma, ak by z neho nebol človek s minimálne červeným diplomom 😒 ... čo mrzelo ... možno by som to ani nepredýchala, lebo už keď som otehotnela som vedela, že moje dieťa bude jedinečné, múdre, najinteligentnejšie, jeho iq bude presahovať všetky limity v danom veku... takže asi chápete ako sa asi cítim teraz, keď nevie rozdiel medzi 汉 a 語 a stale si tieto dva rozdielne znaky myli..... ☹

0silvia0
11. sep 2014

@babulka82 a ja mám lenivé a lajdácke dieťa a nechce sa mu učiť. To je horšie ako keby bol sprostý a nešlo mu to do hlavy 😝

katussska24
11. sep 2014

@babulka82 nemyslim, viem. poznam viac takych...aj cele prazdniny, kazdy jeden den....ucia, ciatju, pisu...

ajka30
11. sep 2014

@babulka82 a este k tomu uceniu pismen a cisel... on mal jednoducho zaujem a pytal sa, nikdy sme ho to nasilu neucili, ved to sa ani neda v takom veku... ostatne som ti napisala v predoslom prispevku.... Ja osobne som rada, ze mladsieho knihy nezaujimaju, ale je omnoho pohyblivejsi 😀

babulka82
autor
11. sep 2014

@katussska24 mysliš ale školkarov???
@0silvia0 no aj naš je taky lajdak 😀

cairka
11. sep 2014

Pokiaľ jediný problém je, že nemá záujem o čísla a písmená (preto mu zrejme aj dali odklad), tak je všetko úplne v poriadku...ver, že zaostalé dieťa by si spoznala...a skôr ako pri nástupe do školy...

katussska24
11. sep 2014

@babulka82 toto som pisala na skolakov - ale aj skolkarkov som takych stretla, ze cuime sa kazdy den troska....ked sa pytam, ze naco? no aby uz vedela.... 😝 nechaaaapem 😅

sense
11. sep 2014

neporovnavaj deti a hlupe urcite nie je....poviem ti priklad z mojho blizkeho okolia, moj priatel bol uz ako ziak velmi vpredu do skoly vedel uz citat, pocitat pisat a neviem co este, v 8roc. na zakladnej skole ovladal fyziku strednej skoly, neskor mu zistili ze ma dost vysoke IQ clovek by si povedal super ako bude mat o zivot postarane velky prd.... kedze je introvert a dost casto uzavrety do seba a nevedel sa presadit tak mu nadpriemerna inteligencia je akurat na dve veci.....

ja som tiez vedela vsetky zakl. ukony aj som chodila do specialnej triedy na zakladke, ...a zeby som teraz bola niecim vynimocna sa tiez neda povedat, mam pracu kt. ma bavim, idu mi cudzie jazyky, ale nie som nic extra....
...a moj brat siel do skoly, nevedel ani svoje meno napisat tladcenym vzdy patril k tym horsim mal problemy s ucenim a teraz ma pracu kt. ho bavi, nezaraba zle a pocitace a informatiku ovlada super ze by sa mohol porovnavat s vystudovanym ITckarom....

takze su deti a deti....a kolke deti su studovane a potom sa nevedia uplatnit.....

katarinka289
11. sep 2014

Nie je to do re,ked uz deti pri nastupe do skoly citaju a pisu.V prvom rocniku sa nudia...

janickacrazy
11. sep 2014

@katussska24
@babulka82 Zase naozaj sú rodičia, ktoré deti čísla a písmená neučia a napriek tomu si to deti vyžadujú sami, lebo ich to zaujíma. Ja som mojho syna neučila čísla ani písmená a napriek tomu sa ich naučil už pred 2.rokom. Bohužial mi skoro nikto neveril, že ho doma nemučím a celý den ho nedrilujem. V školke mi riaditelka doslovne pomaly vynadala, že načo som ho toho tolko už naučila, že to netreba. Toto je zase pohlad z druhej strany, len aby ste vedeli, že ani mne nie je príjemné, ked ma niekto podozrieva, že decko doma mučím chudatko a nemože sa hrat. 😉

yukki
11. sep 2014

@babulka82 má odklad, čítať a písať sa raz naučí, čo bojíš.......že je citlivý, je vynikajúce, s takou povahou sa dá skvele pracovať, je to bonus, benefit pri chlapcovi. Ako vravel profesor Matejček, je dôležitejšie dobre sa zamilovať než dobre zmaturovať! 😉 A že ostatné deti čítajú pri nástupe do školy? Ta.......iste im niekto len tie písmená ukázal, vysvetlil, nie formou 45minútových hodín pri písacom stolíku ale-javili možno záujem tak im vždy bolo vysvetlené aj naviac niečo a....poznajú písmenká, no ta čo teraz, rodičia boli na to hrdí tak v tom pokračovali...Neviem, ako v iných školách, ale u nás v prvej triede sa deti ešte len UČILI ČÍTAŤ, UČILI PÍSAŤ a UČILI RÁTAŤ. Od úplného základu.

babulka82
autor
11. sep 2014

Inak aby ste is nemysleli že ja ho mam za hlupeho,vie basničky ,pesničky ,vela si zapamäta len proste na pismenka sa nepyta.Pride mi ako normalny školkar,ani podpriemer ani nadpriemer. 🙂
@katarinamarkova už som to pisala asi 2x že aj na zapise nad odporučli odklad.

bubula_007
11. sep 2014

@babulka82 nečítala som iné príspevky , viem ti len povedať z vlastnej skúsenosti, že tvoje dieťa je v poriadku. Ono je to tak, že dnes je v " móde" tlačiť dieťa dopredu, keď dovŕši 2 roky, už aby bolo maximálne samostatne, bez plienky, bez cumla, bez prsníka, atd. Aj ja som svoje porovnávala s inými, lebo okolie ma, možno aj nechtiac k tomu nútilo. Ale vieš, môj syn je v pohode, sú veci, v ktorých sú jeho rovesníci šikovnejší a zase iné, kde je on lepší. Kašli na chvalenkarov (aj keď každý mame tendenciu vyzdvihovat prednosti svojich deti), pozri sa na svoje dieťa, tes sa tomu aké je krásne, jedinečne, ako napreduje tým svojim tempom... Všetko sa naučí v správnom čase, ako to jemu bude vyhovovať. 🙂

dionyzka
11. sep 2014

@babulka82 rozhodne by som sa netrapila a hodila by som debaty "moje dieta vie ono a moje zasa ono" za hlavu. Ja som sla tiez neskor do skoly, knihy som zasadne pouzivala ako cesty na auticka, nevedela som basnicky ani pesnicky, lietat na bicykli a hrabat sa v piesku bolo lepsie... jednym slovom, ziak, ktory by chcel mat kazdy doma 😀
Vysledok nie je teda az taky zly, uplne normalne som skoncila vysokolske vzdelanie na statnej skole (ziadna platena sukromna), uplne normalne som sa zamestnala a pracovala, takze vobec nezalezi, kolko toho clovek vie pred nastupom do skoly. Ja osobne som vedela velke prd.
No a prehnane maminy, ktorych deti musia chodit na 10 kruzkov, vediet anglictinu v 2 rokoch.... niekedy je to na smiech, lebo to je stvanica, kto viac zvladne. Nech mi nikto nehovori, ze ked chodi dieta na 5 kruzkov a este do skoly, ze vsetko ovlada vyborne od hrania na husliach po 4 svetove jazyky.

evittam
11. sep 2014

@babulka82 Vôbec neporovnávaj, to je blbosť. Môj síce nastúpil, ale tiež nie je ten "najmúdrejší" 🙂. A tiež neznášam tie mamičky čo stále len porovnávajú a vychvaľujú do neba.... 🙂 Náš syn má jednu spolužiačku v triede - všetko vie, všade bola a podobne 😀 a čo mi príde už trošku moc aj nepríjemné - nikto sa jej na nič nepýta, ale všade je prvá, do všetkého sa hrnie, hneď rozpráva a podobne - nemyslím, že je to dobré a pekné....(a určite to nemá z vlastnej hlavy). Hneď prvý deň bola v triede 5 min a už do všetkého rozprávala a vešala sa na učiteľku a bozkávala ju.... Netvrdím, že má niekto stáť v kúte ale ani prehnané reakcie nie sú dobré - zlatý stred 😉 .

lulistek
11. sep 2014

@babulka82 Viem ako sa citis, moja mala sa zacala pohybovat neskor ako ine deti a vadilo mi ked hovorili ze je leniva a ostatne deti ake su uzasne. Musis si stale hovorit ze kazde dieta je skvele v niecom inom, presne ako my dospeli kazdy ma talent na nieco ine. 🙂 Napr ako moja mala zacala neskor chodit ale nic nezameskala a sikovna v inej sfere - vie drzat ceruzku a kresli ako blazon, ma svoj zmysel pre humor, chce sa stale nieco ucit - opakuje po nas 🙂 kazde dieta je vynimocne

luvika
11. sep 2014

@babulka82 Pozri...moja dcerka je junova, sla do skoly na 6 rokov a teraz je v druhom rocniku a lutujem. Je sikovna mudra, zvlada to..ale predsa len vela deti v triede ma presne takych, ze su o ten pol az rok starsie, co mali odklad a co im zle vychadzaju rocky, a ona je medzi nimi tiez taka mensia a je citit trochu ten rozdiel, trebars krajsie niekto pise, lepsie cita, a hlavne telesna vychova, nestiha to co o rok starsie deti, co je logicke a hnevaju sa na nu a pod. No zvykla si a vybojovala svoje, cize teraz je uz ok, len ten prvy rocnik bol pre nas tazsi. Mam synceka, ma rok a je augustovy a uz teraz viem, ze nech by bol akokolvek sikovny, nedam ho na 6 ale az na 7 rokov, nic tym nestrati, naopak len ziska. Tak si tym nelam hlavu, kazde dieta je sikovne v niecom inom 🙂

tilda
11. sep 2014

@lulistek ano,aj mojej stale vraveli,ze je leniva a nutili ju chodit. Bolo mi z toho smutno. A potom sa ako 2r naucila sama (cestou vytahom) vsetky cisla a pred 3r vsetky pismena...no ked sa ta furt dieta pyta,ze ako sa vola na znackach a reklamach vonku toto pismenko,neodpovies mu?...ono,vsetci maju svoje tempo... ;)

bonaqa2013
11. sep 2014

Mám 4 deti. A čo dieťa to iné záujmy, a aj všetko. Najstarší syn išiel do školy ako malý génius. Vedel čítať, písať, počítať aspoň do 500. Prvú triedu presedel. potom chceli, aby išiel do školy pre nadané deti. Samozrejme, chceli zato peniaze. A nie malé.Tak som ho tam nedala , po 4 triede ZŠ odišiel na 8 roč. gymn. Škola mu sadla ako riť na šerbeľ. v súčasnosti je na VŠ.
Ďalšia dcéra vedela čítať, keď išla do prvej a teraz mám jednu prváčku a vidím, že to nie je ktovie čo. Nevie ani čítať, ani písať, len počítať asi do 20. narodila sa v druhej polovici júna a keby som mala ešte raz sa rozhodovať, tak jej dám odklad.

lulistek
11. sep 2014

@tilda jasne , ved logika ti vravi ze ved ma cas, ale aj tak to cloveka trapi. Nasa zacala ako 15 mesacna a vidis aj to sa kazdy cudoval. Lebo ine deti v okoli uz v roku behali ... Moja je tiez taka ze ju zaujima je sikovna a mozno aj sikovnejsia ako ine deti ale ludia riesia len banality ( resp, to co je vidiet ) ...

stanislavao
11. sep 2014

@babulka82 nas syn mal 2 roky a poznal pismenka. pytal sa sam od seba. ma 4 roky a vie citat. v zivotesom ho to neucila, nenutila ho. ma detsky pocitat z tesca za 9eur a z toho sa on sam naucil pismena, cislice. sam od seba zacal spajat slabiky a vytvorit si z toho slovo. naozaj som mu nikdy nehovorila, ze pod ideme citat, alebo pisat. nikdy. mozno je to neuveritelne, ale je to pravda. teraz bude mat 5 rokov, cita plynule, ako prvak, pise tlacenymi pismenami vsetko. cislice, cisla pozna asi do 10.000. sam sa naucil po anglicky a cestinu ma ako svoj druhy materinsky jazyk. ale to, ze to niektore dieta nevie, neznamena, ze je hlupe, zaostale, alebo podobne. kazde dieta vie nieco ine. ale na zapise do skoly by si malo dieta vediet napisat svoje meno, to je pravda. treba hravou formou skusit. urcite aj v skolke sa to uz ucia, v predskolskej. ucia sa pismenka a zakladne cislice.

veriiii
11. sep 2014

@babulka82 nie, maly nie je hlupy. 😕 .ved ma este len 6.rockov:-a neboj, dobre ,ze si mu dala odklad,z akehokolvek dovodu.. aj ten rok mu moze pomoct..pekne nenasilne ho skus pripravovat na zivot v skole atd..uvidis,ten rok co bude mat odklad mu da dost takto ..a co a to detsky psycholog?boli ste aj tak asi kvoli odkladu..
a vobec sa netrap,ze co vie a nevie, neporovnavaj s inymi detmi, su rozne faktory,preco niektore vedia to a to,napriklad na niektore deti maju rodicia velke naroky uz od narodenia..alebo na niektore sa lepia veci rychlejsie, pozri, zas tie druhe deti mozu byt v niecom o menej sikovne ako tvoj..kazde dieta je na nieco ine,ale to je samozrejme este skoro hovorit o tvojom..nestresuj sa, neporovnavaj ,kazde dieta je ine..a tes sa,ze si mu ptredlzila detsvo o rocik a nemusis a trapit zo skolou aj ty..na dnesne deti je omnoho viac tlaku ako v minulosti☹

dejna20
11. sep 2014

@stanislavao to odkedy je treba, aby dieta na zapise vedelo napisat svoje meno 😕

tilda
11. sep 2014

@lulistek moja v 16mes...no hotova trageeedia;)