Pozotívny test na Downov syndróm

levika26
21. feb 2021

Ahojte dievčatá.. Vyšiel mi pozit test na downov syndróm. 1:130 z tripl testov. Krv mi brali 16+3. Pričom na prvotrimestralonom skríning som mala 1:5840. Dosť som sa zľakla. Prečo sú tie vysledky také rozdielne..? Bola som aj na kontrolu pri primárovi Dosedlovi v KE a on vravel ze tie tripl testy zvyknú byť aj falošné pozitívne. Pri USG našiel nosovu kosticku.. Čím na 90% DS vylúčil.. Vraj 10%deti s DS túto kostičku ma.. Stalo sa aj vám ze ste mali test pozit a USG to vyvrátil? Alebo nejaké iné skúsenosti? Ďakujem

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mimusa_25
21. feb 2021

@levika26 na USG mi potvrdili že malý je úplne zdravý

levika26
autor
21. feb 2021

@zazvorka87 toto je moje tretie tehotenstvo.. Predtým som potratila..cize ja som rozhodnutá bábätko si nechat..

levika26
autor
21. feb 2021

@mimusa_25 tak to už v podstate potvrdili aj mne.. Idem na USG aj v 20tt tak snáď to tak aj ostane..

jana005
21. feb 2021

@levika26 tak sa potom netráp.
Čo má byť, bude.
Väčšinou sú ženy vystrašená a stresuju, lebo ak by im vyšiel down aj na amnio, tak by išli na potrat.
Ale keďže si bábätko chceš nechať v každom prípade, tak sa ozaj nemáš čoho báť.
Ja som presne preto išla na poriadny ultrazvuk, keby náhodou to bola ozaj pravda, aby bolo vidno na ultrazvuku, či je tam nejaký problém, aby lekári po pôrode vedeli rýchlo reagovať.
Keďže všade píšu, že väčšinou majú tieto deti problém so srdiečkom.
Ale keďže aj tebe doktor povedal ze je všetko v poriadku, tak mu ver.
Ja viem, nič nie je stopercentne, ale veriť musíme

kulumulu123
21. feb 2021

@levika26 jasom mala výsledok testu 1:15 a mam zdravé dieťa nerob paniku Triple testy by mali podľa mňa prestať robit

petamich
21. feb 2021

@zazvorka87 myslim, ze to je kazdeho osobna vec ci/preco a preco nie, pre niekoho je jednoducho nepredstavitelne mat dieta s postihnutim akehokolvek druhu, nehovoriac o tom, ze sa o neho musi niekto postarat aj ked tu uz rodicia nebudu a ak sa par napriek tomu rozhodne pre umele prerusenie je to skutocne len ich rozhodnutie a zrejme poriadne tazke, takze skusme to nechat na kazdom, ked raz bude pred tymto rozhodnutim stat ❤️

canerko
21. feb 2021

@levika26 Mala som 32 rokov ked sa mi narodil syn s DS.Vsetky vysetrenia boli ok aj 3D sono.Nic neukazovalo na problem.Az ked sa narodil a kvoly sikmim ocami urobili geneticke testy ktore potvrdili volnu trizomiu 21.Mal aj defekt komoroveho septu ktory sa sam uzatvoril a nebolo trsba operacne zasahovat,samozrejme po rocnom uzivani digoxinu.Od troch roznych gynekologov any jeden nevidel ze mame Down.Dnes ma osem rokov a ide do prvej triedy,je sikovny a ucenlivy.

suzette23
21. feb 2021

Tieto hlúpe testy mali už dávno zrušiť, teda vyslovene zakázať. Sa môžu hanbiť, koľko stresu spôsobili žena tými nepresnými výsledkami.
Daj si krvné testy, síce drahé, myslím ze okolo 300 euro a budeš kľudná. Určite to bude v poriadku

suzette23
21. feb 2021

@kulumulu123 moja rec

tosomja
21. feb 2021

Mne vyšlo 1:280. A v poznámke, že vzhľadom na vyšší vek je všetko v poriadku 🤷 a kvôli korone a všetkým tým karantenam, pozitívnym atď mi výsledky dal len minulý týždeň, čo som v 26tt.
Takže sa len spoliehať, že je naozaj všetko ok

leuchtturm
21. feb 2021

@suzette23 preco by tie testy mali rusit? Lebo niektore zeny nemaju mozgovu kapacitu pochopit vystup tohoto testu?

queen_mary
22. feb 2021

Daj si spravit nifty alebo bez na amnio.

darinsalvag
22. feb 2021

@leuchtturm Pretože sú neskutočne nepresne a len strašia matky. Aj moj gynekológ to hovorí. Ja chápem že pre veľa ľudí je trisomy drahý - 300-450 ale je to na 98-99%..
A čudujem sa že ženy tu tvrdia že ich tlačili do amnio - ku mne boli úplne v Martine úžasne.. a do ničoho netlačili. Rozhodla som sa sama pre amnio 🤷🏼‍♀️

leuchtturm
22. feb 2021

@darinsalvag vysledok je len statisticke riziko. V podstate je to len informacia pre lekara a poistovne, kedy sa oplati uvazovat nad odberom plodovej vody.

marrria1
22. feb 2021

@petamich ked sa už raz rozhodneme mat deti mali by sme byť pripravení prijať ich a postarať sa o ne v každom prípade.. Myslím ze nikto nemá právo rozhodovať o živote a smrti.. Tieto genetické syndrómy sú len malým percentom porúch a chorôb ktoré môže bábätko mat, na mnohé sa vôbec nemusí prísť. Pripadne sa môže narodiť celkom zdravé, a ochorieť môže kedykoľvek v priebehu života.. Neviem ci aj potom by žena dokázala dat zabiť svoje choré dieťa. Život je predsa dar ❤️

vaneska
22. feb 2021

@levika26 ako ti pisali baby, toto je statistika na zaklade roznych faktorov tvojho tela. Resp. ak by si bola 130 x tehotna, jedno tehotenstvo by mohlo skoncit downikom. Ovplyvnuje to vela veci, ci presne sedia tt, ci si nespinila na zaciatku tehotenstva, ake lieky si brala, nemala si napr prechladnutie, kasel,....proste xy faktorov. Ak chces istotu, chod na amniocentezu. Nie je to nic hrozne, skoro bezbolestne. Ja som mala riziko na downa 1:2, amnio to vyvratila a mala sa sice narodila predcasne ale ako zdrave dieta. Tie trisomy a pod mne na genetike neodporucali. U mna by to bola strata casu a penazi, presne tak mi to pani doktorka povedala.

petamich
22. feb 2021

@marrria1 stale si myslim, ze je to kazdeho osobna vec a rozhodnutie, s ktorym potom po cely zvysok zivota zije a vsetky aspekty a dosledky z toho vyplyvajuce si uz kazdy musi zvazit sam, kazdopadne toto pravo na rozhodnutie ci uz mne alebo komukolvek inemu nikto nemoze zobrat, akceptujem, ze niekto moze mat iny nazor a toto je ten moj a naozaj tu nechcem zacat diskusiu na temu potraty ano nie a preco a kedy a ci je dar aj zivot s tazkym postihnutim, ktory ovplyvnuje nielen dieta a jeho rodicov ale aj surodencov a celu blizku rodinu, za mna by som to uzavrela, ze kazdy ma pravo sa rozhodnut a nech s tym potom zije

stanzi
22. feb 2021

@petamich Velmi pekne napisane 👍

kiki68
22. feb 2021

Chod na nifty test ked chces mat istotu. My sme mali nifty a nelutujem to . Aspon ma od 12tt nemalo co stresovat

suzette23
24. feb 2021

@leuchtturm načo testy, ktorych výpovedná hodnota je nula a platia sa z našich peňazí? Tak nech poisťovne preplácaju ju kvalitné testy, ktorých pravdivosť je 99%.
A nemyslím si, ze žena je tupá ak ju vystraší zlý výsledok... Skôr nemajú mozgovú kôru doktori, ktorí tieto testy robia s vedomím shit pravdivosti.. M

ninacarter
14. okt 2021

Zareagujem do tejto diskusie, nakolko predpokladam, ze si toto mozu citat maminky aj neskor. Ja som otehotnela v 28r. trisomy test mi vysiel 1:1300, usg bolo vseto norma, nos, zahlavie, kardio... Na jednotku.
Tomino sa narodil s DS.
Ja samozrejme sok, stres, panika, plac, google vyhadzoval hrozne veci.
Och, aka som bola hlupa.
Downov syndróm NIE JE ziadne tazke postihnutie❤️. Je to uzasny chalan a len preto ze sa sediet naucil v 11mes este nie je postihnuty 🙈
Mame rok 2021 a tak by bolo dobre aj reagovat. 🙏Myslim ze vsetky sme rozhladenejsie a mame viac informacii ako mali nase mamky a babicky.✌️
Ale dnes uz kazdy vie, ze decka s DS maju vysoke EQ (omnoho vyssie nez vacsina rovesnikov), dobre s pomocou asistenta postupuju vo vzdelavani na normanej ms, zs... Su lubiace, usmievave, zanietene decka, miluju hudbu, vyborne sportuju...
Ano, maju castejsie problemy so srdieckom ale v dnesnej dobe sa na to lekari vedia pripravit a rychlo pomoc. Pre slabsie svalstvo sa cupitat naucia o par mesiacov neskor.

Mamky sa casto boja o IQ

SNAZNE VAS PROSIM🙏, nehovorme nikomu ze je mentalne retardovany alebo zaostaly. Je to take ponizujuce. Pomenovanie ktoré to vystihuje je znevyhodneny a aj sa to lepsie kazdemu pocuva 😊

Dnes sa uz vie ze ak sa babatku venujete - tak ako akemukolvek inemu babatku- tak sa nauci vsetko tak, ako jeho rovesníci aj dieta s DS. Ano, bude mu to trvat dlhsie, ano treba byt trpezlivy rodic. Decka s DS sa ucia napodobnovanim. Cize staci len zvolit spravny pristup 😊
Chapem. Asi z neho nebude CEO ziadnej firmy, ani prezident ani jadrovy fyzik. A ani ja nie som ;)

Je toho tolko co by som mohla povedat. No nezmesti sa to tu.
Ak si maminka a je možné ze budes mat babo s DS vobec nezufaj 🙂 hladaj rodicov s takymi detmi a spytaj sa ich. Alebo ma pohladaj na IG ;)

magarodo
30. jan 2022

@levika26 ahoj.kolko si mala rokov keď si toto písala? Ja som na tom horšie.Az 22.TT mi povedali na sone že krátka nosova kostičky a ostatné dobre.test pozitívny na DS.

any_soj
30. jan 2022

@ninacarter ahoooj 🙂 ja len že nádherní ste ❤️

any_soj
30. jan 2022

@levika26 ahoj 🙂 ako sa máte s drobcom?

levika26
autor
30. jan 2022

@any_soj malý ma už pol roka a je zdravý.. Tie testy by mali naozaj zrušiť

levika26
autor
30. jan 2022

@magarodo mala som 30.. Ale malý je zdravý.. Na 3D nám DS vylúčili..

any_soj
30. jan 2022

@levika26 jeej pol roka 🙂 to skoro ako moja 🙂 užívaj si krásny čas ❤️

ninacarter
31. jan 2022

@any_soj ďakujeme 🙏❤️

magarodo
13. feb 2022

@magarodo 42.rokov.este mám do pôrodu ďaleko.1.6.az.