Aký je váš názor na tehotenstvo v 49 rokoch?

fabinko
2. sep 2019

Aky je Vas nazor na tehotenstvo v 49 rokoch.....?

lula313
2. sep 2019

Je to na rozhodnutí rodicov, ale musia potom zit a vychovávať dieťa tak, aby tou generačnou priepasťou netrpelo. Sestra mala spolužiačku, ktorej rodičia v čase stužkovej mali cez 60 rokov, bolo to asi 16 rokov dozadu. Nedovolili jej pouzivat deodoranty/voňavky, takze smrdela, nedovolili jej pouzivat holiaci strojček, čiže chodila s chlpatým nohami a podpazusim, obliekala sa nemoderne, ešte aj ryšava bola.. no viete si predstavit, aku ju sikanovali, vysmievali sa jej a to aj z jej rodicov. Baba doteraz nemá frajera, je utiahnuta do seba..

modrava
2. sep 2019

@nelca84 lenze velakrat zivot nie je o tom co chces..
mam 50.. ak by som teraz bola tehotna, netusim o tom dovtedy, dokym by som nepocitila pohyby.. a potom co? dat to prec? hodit sa pod vlak ak by to uz neslo?
su zeny v prechode uz aj v 40-45ke... ako vies ci autorka nepise o takom pripade?

nelca84
2. sep 2019

@floretine otazka znela "Aky je vas nazor na tehotentvo v 49 rokoch" ...normalne som odpovedala na otazku, ci len kladne odpovede su prijatelne??

dagmarix
2. sep 2019

@fabinko Úplne v pohode 😊 Ak sa na to žena a rodina cítia - prečo nie? Len to so sebou prináša rôzne riziká, ale predpokladám, že dotyčná by o nich uvažovali.

floretine
2. sep 2019

@nelca84 to som nepovedala, kludne stačilo od teba povedať, že ty by si sa na to v takom veku necítila/nedala, a nemusela si autorku príspevku hnať do kúta s "argumentami" aké je to neprirodzené, že dieťa bude kvôli jej rozhodnutiu trpieť šikanou od spolužiakov a že to bude trápne, keď dieťa bude na základke a mama na dôchodku
Takéto reakcie autorke určite nepomôžu k tomu, aby prežila svoje tehotenstvo v pohode, prípadne ju môžu doviesť ku skratovému rozhodnutiu, ktoré neskôr môže oľutovať.
Predtým ako niečo poviete, tak sa treba zamyslieť nad následkami svojho vyjadrovania 🙂

nelca84
2. sep 2019

@floretine prepac, nabuduce sa ta opytam, co mam napisat

ukulela
2. sep 2019

@nelca84 prirodzene je rodit, kym zena dokaze otehotniet, a kym ma menzes, je plodna. do dochodku pojdu rodicia daleko po 60ke, takze nie, nebudu na rodicovske chodit dochodcovia. ci sa bude dieta hnevat na svojich rodicov zalezi len a len od vychovy. mna mama porodila primlada, mala som opvela ovela lepsi vztah s babkou, ako s mamou.
ja sama by som sa cielene v tom veku uz o dieta naozaj nesnazila, ale moze sa stat (ako kamoske), ze si myslela, ze je v prechode a bum bac, dieta. to mala ist na potrat? najma, ked testy ukazali, ze je dieta zdrave?
a teda aj nase stare mamy rodili bezne ako 40nicky. druha starka moja mala 4 deti v priebehu 20 rokov.

hnedoocko0909
2. sep 2019

@fabinko nezodpovednosť

modrava
2. sep 2019

vazne pri odpovediach nezvazuje moznost.... a) je to planovane (a z vasho pohladu nezodpovedne), b) je to neplanovane a nehoda vyplyvajuca z veku....?
fakt vidite svet cierno-bielo?

nika3136
2. sep 2019

@floretine
Biologicky možné je mať dieťa už od menštruácie, u niekoho v 9-10tich rokoch.
Napísala si teda troška blbosť. To, že to je možné neznamená, že je to tak v poriadku.
Prerušovaná súlož existuje, odkedy má muž penis a žena vagínu, roky ju praktizujeme (bez toho, aby sme vôbec vedeli, že niečo také má aj odborný názov) a máme jedno plánované dieťa, takže to, že kedysi ženy rodili ako jablone bola chyba asi len hrdého chlapa.

modrava
2. sep 2019

@nika3136 takze ked zena bude od 48 bez menzesu... bude este v 50-52-53-55... ? pouzivat antikoncepciu? vies odhadnut kedy uz netreba? 🙂

floretine
2. sep 2019

@nika3136 hovorila som o tom, že prirodzene (myslím biologicky prirodzene) sa otehotnieť dá počas celého plodného obdobia života ženy, a áno, u niektorých dievčat menštruačný cyklus funguje aj od 9-10 rokov, to čo je normálne, o tom nehovorím a to je pre každého niečo iné a subjektívne, nie je ale naše právo súdiť dospelú ženu za to, že čaká dieťa o 5 či 10 rokov staršia než to, čo my považujeme za normálny vek, navyše nebavíme sa o malých dievčatkách, kde je toto ošetrené aj legislatívne ale o dospelej svojprávnej žene, takže toto je dosť mimo.
...ak je žena už bez menštruácie, ako má vedieť, že je ešte plodná? koľko rokov od začiatku menopauzy má ešte používať antikoncepciu? alebo vlastne, niektoré si tu myslia že po 40ke už pohlavný život neexistuje :D

nika3136
2. sep 2019

@modrava
Obrovská forma antikoncepcie tá jedna sekunda pred koncom 😄
Takto sa chránime vždy aj mimo plodných dní, ktoré mám presné a menštruáciu tiež ako hodinky (preto sa nám aj dieťa zadarilo hneď na prvýkrát, viem dokonca ešte aj čas). A áno, pravdepodobne to tak zostane už navždy 🙂 a ak by som otehotnela po 50tke, k tomu sa nebudem vyjadrovať, pretože to nechceš čítať.

floretine
2. sep 2019

@hnedoocko0909 nezodpovednosť je aj to, keď si deti robia 20tničky bez finančného zabezpečenia s mizernými chlapmi, ktorí im vydeľujú ešte aj peniaze z rodičovského a nemajú za čo deckám kúpiť poriadne čo jesť, a takých je tu na MK veru veľa, myslím si, že táto pani sa postará omnoho lepšie 🙂))

evkamotka
2. sep 2019

Ja mam 30,muz 34, cakame druhe a prideme si stari. Neskor by nam prislo uz neskoro

modrava
2. sep 2019

@nika3136 citam, citam.. ale uplne najradsej by som citala empatiu, pochopenie a neodsudzovanie 🙂

dopolbokaodrata
2. sep 2019

@fabinko pointa debaty je, že sa v tomto veku snažíš o dieťa, si tehotná alebo len chceš rozhádať celého koňa? Lebo zatiaľ sa ti darí ta posledná možnosť a ty aj tak nereaguješ.

floretine
2. sep 2019

@nika3136 vieš, nie všetky máme cykly ako hodinky, nie všetky máme dokonalých manželov ktorí zvládajú coitus interruptus, nie všetkým sadne HAK, nie všetky ochráni prezervatív a niektoré spoločne s bábätkom porodia aj vnúromaternicové teliesko, moja teta dokonca 2x
pre niekoho je istotou len vybranie maternice alebo celibát 🙂

nika3136
2. sep 2019

@floretine
Ty si zrejme mimo, pretože píšeš argumenty len z jednej strany a čo tá druhá?
Veď aj tu je to biologicky prirodzené a to, že to je legislatívne zabezpečené neznamená, že dieťa porodiť nemôže, toto tu nepleť.
Zrejme si dosť dotknutá, súdiac podľa tvojho vyjadrovania.
Neznalosť neospravedlňuje a to, že si žena prestane dávať pozor po zoslabnutí či vynechaní menštruácie je len jej problém.
Mimo iného, vieš mi uviesť, koľko je takých prípadov? Číselne. Pretože sa tu bavíme skutočne o výnimočných situáciách zatiaľ čo v bežnej praxi sa stáva, že 40-45r ženy sa prirodzene či umelým oplodnením snažia o potomka a toto nie je "náhoda".
Nebudem rozoberať prípady, ktoré sa udejú raz ročne (ak vôbec)

nika3136
2. sep 2019

@floretine
Vieš čo? Všetko čo píšeš sú len výhovorky, ktoré na koníka samozrejme patria a sú dosť obľúbené 🙂

kvetinka75
2. sep 2019

nečítala som diskusiu, ale za mňa nie. Ak by sa pritrafilo, nechtiac, tak čo už, určite by som sa toho nevzdala, ale dobrovoľne už nie. Nemám na to energiu a ani už nervy. A po rokoch venovania sa rodine, chcem mať čas aj na svoje záujmy, a hlavne oddych. Ja si už počkám na vnúčatá. Mám 44 a už to sa mi zdá priveľa.

radka2010
2. sep 2019

NIKDY! bude mat 18 a "babka" pojde na stuzkovu? nedajboze 20 a 70 rocna matka zomrie? co bude s tym dietatom? trocha rozumu a reality do toho!

floretine
2. sep 2019

@nika3136 len z môjho okolia viem o 4 ženách čo otehotneli neplánovane a prirodzene po 40ke a o troch, ktoré otehotneli neplánovane bez pomoci po 45ke, jedna sa dokonca s mužom snažila 20 rokov o dieťa prostredníctvom xy cyklov IVF, podarilo sa dva roky po tom, keď to už vzdali, obaja sú lekári, takže vedeli, že šance sú mizerné

modrava
2. sep 2019

@radka2010... hm... mojej dcere zomrel v 14tich otec.. a bol mlady.. dokelu, nehodi sa to do tvojho vzorca ...

thoughtfulweirdo
2. sep 2019

Moja mama je prave v tom veku a sice uz dalsie dieta nechce ani za svet (ja by som surodenca este prijala 😛), ale ma skolkara. A vzhladom strci do vacku polovicu mladsich mam, ked bola vonku s mojou malou, pytali sa jej, kedy stihla dalsie, tipuju jej aj o 10 rokov menej, takze tie reci o hanbeni sa na stuzkovej su odveci. Kolke 30nicky uz vyzeraju a najma posobia ako babky nad hrobom, lebo maju totalnu nechut k zivotu a len depresivne otravene nariekaju. Nedavno som stretla moju spoluziacku zo zakladnej, 20tnicku, a nemala som sancu ju spoznat, lebo v tvari fakt vyzerala na 40, taka bola strhana. Ta sa bude takymto tempom na stuzkovej svojich deti tiez hanbit, hoci ich mala mlada. Uprimne, ja by som svoju mamu ako mamu chcela, aj keby ma mala mat v 50, lebo aj teraz je ohromne vesela, spolocenska, energicka, cely dom naplna uzasnou pozitivnou energiou, takze sme mali (a surodenci stale maju) velmi stastne pohodove detstvo. Vek ABSOLUTNE nerozhoduje o tom, kto je aky rodic. A ze sa nedozije svadby, vnucat? Mna mali rodicia mladi a otec sa ledva dozil mojho nastupu do skoly. Netvarme sa, ze zijeme v rozpravkovom svete, kde zomieraju len stari.

nika3136
2. sep 2019

@modrava
O akom porozumení a empatii tu hovoríš?
Nebudem s tým súhlasím, keď mi to je jedno 😄
Nech si rodí každý kedy chce, je to len jeho slobodné rozhodnutie, on bude vychovávať toho adolescenta v dôchodku.
Možno aj na mňa príde tento stav, že nastane hodina dvanásta a ja si zrazu poviem, že je to posledná príležitosť a mala by som porodiť. Zatiaľ tam nie som a ani nad tým neuvažujem.
Skutočne je to vecou každej ženy, nezastávam žiaden postoj, hľadím na seba a na to, čo vyhovuje mne.

Len mi prišlo vtipné takéto obraňovanie 😄😄 tak som sa musela vyjadriť aj z druhej strany, lebo keď už niekto chce argumentovať, nech to má hlavu aj pätu.

kvetinka75
2. sep 2019

@radka2010 nejde ani tak o stužkovú, ktožvie či vtedy ešte aj budú ale o to, že sa nemusí dožiť dospelosti dieťaťa. A keby sa aj, aby miesto pomoci dieťaťu nepotrebovala ona pomoc. Po zdravotnej aj finančnej stránke. Aj keď v 50-ke môže byť žena aktívna, plná energie, 70-ka je predsa len o niečom inom.

dadka36
2. sep 2019

@fabinko nečítala som celu diskusiu, ale treba sa oboznámiť so všetkým reálnymi rizikami. A navyše koľko rokov mudu mať rodiča, ked bude dieťa na strednej, vysokej škole? Budú mať ešte energiu, zdravie, náladu, trpezlivosť a financie?

queen_mary
2. sep 2019

Ja si este myslim, ze taka starsia zena dokaze dat dietatu kolkokrat ovela viac, ako 20-25 rocna zena. Nie len po mentalnej, ale aj po materialnej stranke. Keby si mam vybrat, urcite by som sa radsej narodila 45 rocnej zene, ktora ma vybudovanu karieru, vie co chce, je zabezpecena a rozhladena, ako 23 rocnej Ivanke z Ivachnovej, ktora v zivote nerobila a caka kazdy mesiac na rodicak s 5 eurovkou v penazenke...len preto, ze je mlada 😅 a ze by som sa mohla teoreticky hanbit za starsiu mamu na stuzkovej. Ozaj, dospelosti svojich deti sa nedozije aj vela mladych rodicov. Bohuzial.

modrava
2. sep 2019

@nika3136 empatia a porozumenie k druhym.. reagovat ze ja to mam takto a je to dobre, keby ste to robili tak ako ja, tak nemate problem .. mi pride velmi neempaticke
mne osobne je to tiez jedno co kto robi a ako sa rozhoduje. akurat poznam dva pripady zien co vo veku 50 prisli k detom aj ked to bolo to posledne po com tuzili. ale prijali to, lebo mali moznost len potrat alebo si dieta nechat.
som v tom veku a viem si presne predstavit to tazke rozhodovanie. preto by som nikdy ani osobne ani anonymne nepovedala zene ze je nezodpovedna. za tym konecnym rozhodnutim su hodiny, dni, tyzdne tazkych uvah

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre