Dospievanie mojej malej 9 ročnej slečny

viktoria12
13. júl 2018

Ahojte prosím vás poradíte mi mám 9 ročnú dcéru a začína sa jej formovať postava . Teda už jej pod tričkom vidno že tam niečo má . A začalo aj ochlpenie na intímnych miestach. Začala sa sťažovať na bolesti ako sú prsia a kríže ju bolia . Myslíte že už môže dostať svoje dni . A uvažujeme ,či už kúpiť prvú podprsenku. Prosím poraďte ako s ňou prebrať veci. Predtým bola iná doba tie veci sme riešili neskôr a ja som mamu stratila ako riešiť ako nadviazať na tú tému dakujemdosťro tak neviem

gama1542
13. júl 2018

@viktoria12 ahoj. No dcere treba narovinu vsetko povedat. Co ju caka aby bola pripravena. Moja mala od 9rokov kazdy mesiac v rovnakom case bolesti podbruska . Menzes dostala tyzden po 11tich narodeninach. Ak ma pocit ze jej podprsenku treba tak kludne jej kup. Moja ma od 10 take sportove typy. Az teraz zacina riesit ze by chcela aj normalnu.

liligreg
13. júl 2018

@viktoria12 ahoj, menštruáciu môže dostať aj v tomto veku. Hlavne, ak na nej vidíš zmeny, je jasne, že hormonálne zmeny prebiehajú. Čo sa týka podprsenky, na začiatok by som zvážila kúpu nejakej športovej. Tieto športové podprsenky často aj mladšie dievcata používajú

luckabj82
13. júl 2018

@viktoria12 aj mna to zaujima,pridam sa ak mozem

viktoria12
autor
13. júl 2018

Ďakujem vám viete nechcem nič pokaslat preto sa radím čo a ako

deti95060810
13. júl 2018

ahoj, v 4 tr. deti majú na hodine prírodovedy zopár tém o ľudskom tele...rozprávajú sa tam aj o ženských veciach...Ale to je až na konci šk. roka...
čítala som, že dievčatá dostanú menzes do 2 rokov od začiatku rastu prsníkov...aj u mojej st. dcéry to tak približne vyšlo....
ml. dcéra už všetko vie od staršej - výhoda, len ona je plochá ako doska, takže tam si ešte počkáme....ml. ide do 5 tr.

viktoria12
autor
13. júl 2018

No moja nieje plocha bola u mňa v práci a odhadovali jej min 15 rokov

verkom
13. júl 2018

Ak si nie si istá ako zacat debatu o menstruacii tak tu odporúčam zavolať nejakému gynekológovi.... povedat ze tvoja 9 ročná uz pociťuje nejaké tie príznaky menštruácie a uvidis co ti on povie, možno vas aj pozve na návštevu... a ak si nie si istá ako jej to povedat, tak sa dohodni priamo s gyn nech ju oboznámi.... najlepšie by bola ze a samozrejme.... a co sa týka podprseniek- treba jej bezpodmienečne kupit nejaké športové- viem to lebo akurát krstná dcera je v tomto veku a samozrejme ze to riešim ja a nie jej mama- ta vôbec nevie ako.... ide aj o to ze ma telocviku uz chlapci kukaj ktorá baba co “ma”, a ide aj o to ze ona sa hneď bude cítiť viac ako žena 🙂

kicilanka
13. júl 2018

Moja bude mat 11v septembri. Chodime na endokrinologiu kvoli hrcke v prsníku vo veku 6 rokov.
Dr. Mi povedala, ze menzes neprichádza s ochlpenim, ani s prsnikmi, ale s dosiahnutim skoro výšky, aké dievča bude mať...po prvom menzese sa priemerne do roka zastavi rast dievcatka 😉

Co sa tyka podprsenky, kym nema prsia, len sa jej tvaruju bradavky a prsne svalstvo pre buduce prsia, dr odporuca tzv. topy (akoby skratene tielko) a športové podprsenky s tym, aby pas pod prsami nebol tesny a mohla prúdiť lymfa 😉
Tiež neodporuca, aby dievčatá spali v obtiahnutych strecovych tielkach, ani topoch a podprsenkach 🙂

sintra
13. júl 2018

@kicilanka toto sa mi nepozdava, nesedi to ani na mna, ani na baby z mojho okolia. Prva menstruacia v 11, rast sa mi zastavil v 15tich

kicilanka
13. júl 2018

@viktoria12 ak teda má už klasické prsia vyvinuté, treba urcite podprsenku, ale nie s kosticami, ani nie pushapku 🙂

simsalabim
13. júl 2018

@viktoria12 z podprseniek sa mi osvedcili tieto zo Zary - https://m.zara.com/sk/sk/balenie-dvoch-kvetinov...

su sportove, ale nie az po pupok ako z mnohych inych obchodov. S dcerou sa treba porozpravat o vsetkom, prip. jej kupit ak knizku - s touto mam dobru skusenost https://www.martinus.sk/?uItem=67413. Dcery si z nej casto citali a vypytovali sa.
Hovori sa, ze menzes zacne do 2 rokov od rastu prs - u mojich dievcat sa to nepotvrdilo. Niekde som citala, ze na spustenie menzesu treba dosiahnut hmotnost 45kg a u starsej to tak bolo. Mladsej este chyba 15kg 😂. Ide do 7.triedy a menzes zatial nema...nastastie.

kicilanka
13. júl 2018

@sintra hovorim ci mi povedala endokrinologicka...a na mna aj moje 2dospele dcery to sedelo, takze som nemala dovod spochybniť jej slova 😉
Mozno to suvisi aj s konečnou výškou...my sme vsetko pod 170cm ...

viktoria12
autor
13. júl 2018

Ak to súvisí s výškou ja ju už mám po plecia v triede je najvyššia . Otca má vysokého

dahra
13. júl 2018

@viktoria12 - keď som mala 10 rokov, mama mi porozprávala všetko, čo bolo potrebné okolo menštruácie. Dostala som ako 13,5 ročná. Ak by mi to mal hovoriť nejaký gynekológ, tak by to bolo strašne trápne. Podľa mňa mama je mamou na to, aby aj také niečo s dcérou prebrala. Osobne sa mi nepáči dozvedať sa od cudzích. Podprsenku neviem, ja som svoju prvú dostala až v prvom ročníku na gympli. 🙂 Ale mňa šatili starí rodičia, čo mi všetko šili a pod každou blúzkou som vždy na verejnosti, teda aj v lete, mala tielko. No dnes asi k tým tenučkým tričkám treba.

kicilanka
13. júl 2018

@simsalabim každý hovori inak...a teda zaver môžeme urobiť, ze kolko zien, tolko individualit ...stanovene je len to, ze do urciteho veku by mala dostať...ak nedostane, treba riešiť s endokrinologickou, nie gynekologickou...

S dnes 30 rocnou sme navstevovali detsku gynekologiu uz od 11rokov, lebo mala cysty...menzes dostala az ako 16 rocna a stale vazila menej ako 45kg....teraz ma cca 49-50 😀

tanikka
13. júl 2018

môže byť, že už dostane prvú ms... hlavne jej o všetkom povedz aby nebola vyplašená... a poprsenku asi úplné zatiaľ netreba ale aspoň nejakú tú lambádu alebo také niečo, aby mala niečo na sebe keď sa aj na telesnej prezliekajú a tak, nech sa jej nesmejú...

kvetinka75
13. júl 2018

moja dcéra mala tiež takéto ,,problémy,, v 9 -tich rokoch a menzes dostala ako 14 ročná. A nemala ani váhu na to. Nejakých 42 kg. Ona športovala a v šatni sa prezliekali, takže už vtedy nosila tie tielkové podprsenky. Až na druhom stupni sme kupovali normálne a s kosticou tak v 7. triede.
A s výškou neveim či to môže súvisieť, lebo každý je inak vysoký. Sú dievčence vysoké 155 cm a aj 170 cm. Ja mám vysokého muž a dcéra má 159 cm.
A tiež pri takýchto problémoch nás raz dr. poslala k detskému gynekologovi. Vtedy mala asi 12. Povedal, že už asi každú chvíľu bude mať menzes a čakali sme ešte 2 roky.

karmela
13. júl 2018

@viktoria12 aj ja mám 9r dcéru a prvú podprsenku dostala minuly rok aj o menstruacii vie ja snou preberám všetko.Tiez už jej začínajú rast prsia aj chĺpky ale o všetkom už vie aj sa vypýtaje,ale narovinu sa snou baví aby vedela čo ju čaká 😊 Neboj

karmela
13. júl 2018

@viktoria12 a kupujeme športové podprsenky 😊

karmela
13. júl 2018

A ms by som som ešte nečakala aj keď môže byt ale povec jej Otom.Moja už vie aj o vložkách aj otom že keď to príde povie mi a budeme sa one deliť.Tak má srandu z toho

kratulka
13. júl 2018

??? Myslíte to vážne? 9-11 ročné uz menzes? Ufff

liligreg
13. júl 2018

@kratulka úplne vážne

kicilanka
13. júl 2018

@kratulka ano je normalne uz v 9 rokoch... môžu za to hormony v kuracom mase a inych potravinach z masa ☹

zuzanka.zuzu
13. júl 2018

@kratulka áno, čo je na tom? ja som chodila na 8r gympel (=vek od 10 do 18) a 3 baby mali menzes už na základnej, ostatné do cca 1-3 rokov sme podostávali (a 2 až okolo 16r lebo jedna mala problémy so štítnou žľazou a druhá sa liečila na psychiatrii na anorexiu, takže tá vážila 30kg aj so školskou taškou) a to teda už je nejakých "pár" rôčkov dozadu 😀
p.s. všetky odchované na dedinských sliepočkách od babičiek takže ani ten argument o hormónoch a antibiotikách v kuracom nie je zase terno 🙄

sendy1977
13. júl 2018

@kratulka áno susedy dcéra dostala menzes ako 9 ročná.

titla
13. júl 2018

Moja mamina dostala MS už ako 10 ročná. Bola prvá v triede, o hlavu vyššia ako všetky spolužiačky. Ja i sestra sme mali 12, ale tiež som mala spolužiačky čo už 1-2 roky menštruovali, čiže je to skorej ale zasa nič extrémne čoho by sa bolo treba obávať.
Mne všetko o menštruácií a zmenách pri dospievaní vysvetlila mama dávno pred tým ako som MS dostala. A prišlo mi to úplne prirodzené. Ale moja mama je učiteľka biológie na ZŠ, tak to možno vedela i tak podať 🙂

slunce3
13. júl 2018

Tiez mam 9 rocnu a debata ako sex, menstruacia, lgbt,antikoncepcia,kondomy dokonca ajaj vybratory a sex shop,lebo nam tu jeden otvorili taka sa pytala a ja som odpovedala... mame davno za sebou. Nic na to nieje ak envies ako zacat bezte do obchodu kup si vlozky alebo tampony a doma to nechaj ju vybalit, zvedavost nepusti a bude sa pytat co to je,tak jej normalne povedz ze vlozky/tampony alebo kalisok... ked ma zena menzes,ze aj ona nude mat a ze je to v poriadku, a to ze bude krvacat kazdy mesiac znamena len tolko ze je zdrava. Viac mozes vysvetlit neskor alebo uvidis ak sa bud pytat tak odpove.daj ak nie nechaj ju to spracovat. No a po menzese uz sex,podprda a pod. Je nic 😂 ved co to nikdy nevidela ked si mala svoje dni ty? Alebo ako si odstanujes ochlpenie? My behame doma aj holi takze toto sme nikdy neriesili, pazuchy jej ale striham holit nechce ani strojcekom a opilku jej davat nebudem to pali jak fras. Sama si vybrala ze chce s tym nieco robit lebo jej to vadi, dala som na vyber strojcek,ziletka alebo len ostrihat cvakatkom na nechty noznice nechcela... tak striham cvakatkom... neviem ved je to uplne normalne, nemas sa coho bat, cez skolsky rok ma v taske vlozku keby nahodou,popr. Nejaka spoluziacka, vie jak sa to pouziva...
Samozrejme aj na suske a zadku su a riadne 😂 tam to ale nechce riesit a mne je to jedno vie ze ak bude chcet tak to poriesime.

kicilanka
13. júl 2018

@zuzanka.zuzu ty hovoris zo svojho dospievania...to mozem teda porovnať s obdobim dospievania mojich 30a28 rocnych dcer...okrem toho ze mala cysty od 11rokov s velkou pravdepodobnostou zdedenou prodispoziciou po rodine jej otca, neboli žiadne problemy...

Tuto 11rocnu mam s inym mužom, zdravie v rodine priam ukážkové....a malá mala v 6rokoch hrčku v prsniku (!!!!!)...hormonalny rozbor bol katastrofálny....mala miluje kuracie maso...na odporucanie a po vysvetlení endokrinologicky sme zacali chovať sliepky, zajace, morky, kacky....
Od vtedy nemala v puse ine ako domace vajicko a skoro rok bola len na zajacine....a v tom case sme mali sakra problém kupit aj granule pre ne bez ATB...od vtedy sa to našťastie zmenilo....

A teda mala malá po cca 2rokoch novej stravy hormonalny rozbor v norme a teraz sa drzi v nirme tak, ako aj my drzime tu stravu 😉
Takze neporovnavaj ine casy...velmi sa to vsetko meni, modifikovsnu stravu sme dnes 10-15rocnym detom dávali bez znalosti stavu dosť dlhe obdobie.....

slunce3
13. júl 2018

A sportove alebo tielkove podprdy mame uz dlho skor pouzivala pod nejake tricka co ju vysivky skriabali a pod.

pininka
13. júl 2018

@kicilanka no to je riadna blbost, menzes som dostala v 12 tich pri vyske 160cm a teraz mam 178cm, rastla som este do 15tich. A kopec mojich spoluziacok tiez.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre