Ísť do toho znova? Mám traumu z prvého pôrodu.

6. nov 2019

Ahojte, som tu dávno ale založila som anonymnú tému lebo na mojom profile už ma pozná aj dosť ľudí z okolia a nechcem aby vedeli čo mi behá hlavou.
Potrebujem radu, možno povzbudenie, viem ze týmto si prejde asi každá druhá. Mám jedno dieťa, tehotenstvo bezproblémové, pôrod veľmi ťažký tým že sa neočakávane skomplikoval. Dieťatko je však zdravé, je to zázrak, chvalabohu. S mužom sme túžili po väčšej rodine a chceli by sme teraz po čase druhé (2 roky ) ale ja sa hrozne bojím. Desím sa predstavy že opäť dopadnem tak ako pri prvom, bojím sa že nezvládnem starostlivosť o dve deti (1.je veľmi náročné aj keď už sa to lepší ). Rozmýšľala som aj o psychológovi ale fakt na to čas nenájdem...psychicky sa to po roku aj pol zlepšilo, už sa mi o tom aspoň nesníva, ale nahlas o tom neviem bez plaču hovoriť ani s mužom. Ten ma chápe, hovorí že ďalšie dieťa bude ak si budem sama istá, že si zazmluvníme pôrodníka a ak sa situácia bude opakovať, už nebude so sekciou čakať ako personál pri prvom a hneď bude konať. Neviem či sa toto bežne na Slovensku dá? ale hrozne by ma držalo nad vodou a v kľude vedomie, že keby sa mi nedalo porodiť prirodzene tak ma nik nevytrápi na smrť a až v hodine dvanástej nariadi sekciu :( samozrejme skonzultujem to s Dr. ale zaujíma ma ako to majú ostatné ženy v takomto psychickom rozpoložení. Uf iný výlev, ďakujem každej ktorá to prečíta 😐

pribinak
6. nov 2019

Jasne, sekcia sa da vybaviť. Donesieš papier od psychiatra, ze mas traumu z prvého pôrodu a plus si mozes vybaviť pôrodníka

lucia147852
6. nov 2019

Ja som na tom rovnako ako ty. Prve priridzene, hroza...som rada ze obe zijeme. Ale psychicky som sa cez to nepreniesla ani po 3 rokoch.
@pribinak s tou sekciou to neni teraz take jednoduche. Su poridnice kde o sekcii nechcu pocut ani keby im to iny lekar pride osobne povedat. Ozaj jedine zazmluvnit a s nim sa dopredu dohodnut

nickpick
6. nov 2019

jednoznacne potrebujes viac casu aby si si svoj traumaticky zazitok spracovala, absolutne neries ze by bolo vhodne ist z casoveho hladiska do 2. dietata, ak sa ti o porode aj snivalo musel to byt riadny masaker, ja som rodila pred 7 tyzdnami (nie na SK), mala som skvely porod, mozem kadzej zene taky len priat, ale aj tak som si povedala, ze taku strasnu bolest uz proste nezvladnem 2x a do druheho dietata uz proste nepojdem (toto nie je o nejakom sebectve), su zeny, ktore porodia expresne rychlo a tu bolest prirovnavaju k vytrhnutiu zubov mudrosti a ine ako ty si to odtrpia fyzicky a aj psychicky na viac ako 100%, moja rada je ak vazne tuzis po 2. dietati pockaj este, spracuj si svoj zazitok (psycholog) a druhy porod si poriadne naplanuj - kde, ako, s kym atd., alebo to vobec neries, take tie reci, ze dieta musi mat surodenca a bla bla a preco by muselo, moze mat rovesnikov v rodine, na dvore, v skolke, skole atd....

acrobaleno
6. nov 2019

To čo muselo byť za hrôzu, keď bez plaču o tom nemôžeš hovoriť?😨

eliska13
6. nov 2019

Aj, keď bude dieťa s niekým iným nájdi si čas na tú psychologicku je to veľká pomoc a asi máš z toho veľkú traumu

miadi
6. nov 2019

Tak ja som rodila 37h z toho len poslednych 5h s epiduralom. Nakoniec som to zvladla prirodzene hoci malu som tlacila 2h a dva dni som pretrpela v bolesti. Takze prvy rok som si bola Ista že nikdy viac. Ze toto nechcem znovu zažit. A sekciu len tak pokial naozaj netreba by som nechcela.. Po 2rokoch uz som sa na to citila ze vydrzim aj Keby to malo byt rovnako tazke. Trvalo 8m kym sa zadarilo no drobcek mal geneticku vadu a odisiel v polke 18tt o 2tyzdne tomu bude rok co som ho rodila. Trvalo to iba 8h s vyvolavackou bez bolesti fyzickej. No bolelo to neskutocne viac. Takze dalsi porod v January chcem len aby bol drobcek ok. Vsetko ostatne vydrzim. . Daj tomu viac času. Ked tužba po babatku bude silnejšia ako trauma z porodu. Nad vekovym rozdielom medzi detmi sa netrap. U nas bude ten rozdiel 4.5r proste to Tak asi malo byt. Mala sa velmi tesi na babatko a chape ze nebude kamoš na hranie este par rokov. Ale robi si snim plany ako ho bude obliekat kupat ucit vselico. Uz teraz mi pomaha obliect si ponožky 🤣kedze uz som slonik . Ja v tom vidim super lekciu do života trochu pomahat a starat sa. Je pyšna ze bude big sister. Takze nemusis sa do toho hrnut kym sa na to necitiš.

kristinajo
6. nov 2019

Ja som po prvom porode myslela, ze sa v zivote na druhe neodhodlam.... Tazky porod, vsetci na mna “prdeli”, maly sa nakoniec zasekol v porodnych cestach...nastastie vsetko dopadlo OK, ale v hodine dvanastaj.... Pri druhom som si zazmluvnila porodnika, ktoremu som doverovala (chcela som aj pri prvom, ale nestihla som) a som si povedala, ze budem rodit s len s nim, alebo vobec... A to mi neskutocne psychicky pomohlo, ze je tam niekto, kto “o mne vie”...porod krasny, este dlho som si ten pocit v hlave prehravala... som rada, ze som sa “hecla” , aj ked som uz bola vnutorne zmierena s jednym dietatom...

adkoalauri
6. nov 2019

po prvom automaticky lekari navrhuju cisarsky rez..bola som po prvom podobne ako ty,a druhy porod epi so sekciou a takto by som rodila aj 100*

adkoalauri
6. nov 2019

a dodam,ze som pri prvom som mala zazmluvneneho lekara a pri druhom vobec nikoho

sapetka
6. nov 2019

To kde si rodila? A co sa take stalo ze mas z toho take depresie?😮

lula313
6. nov 2019

A nedá sa ti rodit v nejakom súkromnom centre? Zahraničí? Cr? At? Ako každá žena má podľa mna rešpekt pred porodom, ale keď už si tehotna, vieš, že to dieťa musí ist z teba nejako von, takze ten strach sa do istej miery podľa mna zmenší.. neboj, zvláštnes aj starostlivost o dve deti, tá starsia ti už aj pomahat bude😊

tana85
6. nov 2019

osobne si myslim, ze na druhe budes pripravena az ked tuzba pretlaci ten strach. jednoznacne na tom ale treba pracovat, nejak to v sebe prebrat, prezit a prijat, ze sa to uz stalo. druhyporod moze byt uuuuuplne iny, mam vlastnu skusenost. je mi luto tej traumy, co mas, to si ako zeny nezasluzi e, aby sme si toto odniesli z porodu, ktory by mal byt viac o pozitivnych pocitoch. vyber porodnika odporucam a ak sa da, mozno aj inu porodnicu, ktora sa ti nespaja s tym zazitkom

deti95060810
6. nov 2019

takto podobne to mal kolega s mm...
kolegova manželka odmietala ďalšie bábo kvôli pôrodu....bála sa. Po niekoľkých rokoch sa manželstvo rozpadlo...kolega si našiel inú ženu, ktorá s pôrodom problém nemala... 😉

janula12345
6. nov 2019

V kazdej nemocnici sa da uplne v pohode zazmluvnit porodnika a aj dohodnut osobne sekciu. S tym nie je problem. Takze ak ti to pomoze, urob to. Vyhladaj si takeho lekara, a uvidis, druhy porod bude lepsi 🤗 drzim palce

poopsie
6. nov 2019

@deti95060810 tak teda to bol riadny debil, ked toto malo byt dovodom na rozpad manzelstva ..

poopsie
6. nov 2019

Ja mam strach aj z pôrodu aj z počatia(umelé oplodnenie), kedže som si toho dosť už vytrpela a pri predstave ďalších zásahov do mojho tela sa mi obracia žalúdok na ruby.Čoraz viac sa stotožňujem s predstavou jedného dieťaťa a všetky tie obdobia(koliky, zuby, vzdor) ma v tom len uisťujú, že nie ďakujem druhé kolo si neprosím.

tabakmirka
6. nov 2019

Najskôr by som asi poriešila stretnutie s psychologičkou a potom by som sa zamerala na pôrodníka, keď by mi to nepomohlo. Ale treba sa o tom s odborníkom pozhovárať 🙂

lucia147852
6. nov 2019

@deti95060810 to bol riadny kreten. Nech si to on vyskúša... Jedna žena porodí 10 deti ako nic a druha ledva jedno. Manzelstvo hádam nestojí a nepadá na deťoch.

maciatkolulu
6. nov 2019

@deti95060810 tak to bolo ale riadne svinstvo...

elementissa
6. nov 2019

@deti95060810 tak to je riadne mimo chlap... Kvôli neexistujucemu druhému dieťaťu opustiť manželku a prvé, už žijúce dieťa.. Tak to je ozaj len charakter.. Neviem, kde ženy na takýchto imbecilov chodia

autor
6. nov 2019

Baby nedá sa mi vás označiť ani lajknut komenty, neviem prečo. ďakujem za ohlasy, ja som sa už z toho zážitku ako - tak otriasla, nechala som to tak, snažím si tie spomienky radšej nahradiť tými ďalšími z nasledujúcich dní po, to sú pre mňa najkrajšie momenty v živote. Veľmi by som si želala zažiť prirodzený pôrod a ako ste niektoré písali, aby to bol zážitok na celý život ale v dobrom. Na druhej strane sa naozaj bojím aby ma nezanedbali ako pri prvom, preto by som volila možnosť zazmluvnenia. Toho že či by ma náhodou muž nenechal kvôli neexistujúcemu druhému dieťaťu sa vôbec nebojím, ten naozaj stál a stojí pri mne a ďakuje bohu a tomu lekárovi ktorý mu zachránil ženu aj dieťa bez následkov. Ten čo by to dokázal by bol obyčajný chrapúň.

katuskatt
6. nov 2019

Asi takto,nebudem to tu rozpisovat tak v skratke: prvy porod nieco strasne,trval 12 hodin a nakoniec skoncil kliestami,odniesla som si 18 stichov a to ma este 2 hodiny po porode bez umrtvenia presivali. A druhy porod trval 8 hodin,pichli mi epidural a mam 2 stichi,vobec sa to neda porovnat.

dejka77
6. nov 2019

Ak sa bojis bolesti, mozes rodit s epiduralkou.

autor
6. nov 2019

@dejka77 mala aom aj epidurál.
Bolesti sa nebojím, beriem to ako súčasť veď je to pôrod..zvládala som kontrakcie, tešila som sa kedy to konečne príde a nejako TO nechodilo, neotvárala som sa. Bolo mi povedané, že epidurál tomu môže pomôcť, čoho bola príkladom aj spolupacientka na izbe, jej sa po epi pôrod krásne rozbehol. Zabral tak na 2 hodiny, progres žiadny, potom prepich vody, ďalšia dávka epi ktorá už nezabrala a otváranie sa zastavilo. Ja som silami v koncoch. Personál čakal. Kým neprišla ďalšia služba ktorá ma brala akútne na stôl. Dieťa bolo nedokysličené, oživované.
Nebojím sa o seba, bojím sa priameho ohrozenia môjho dieťaťa, toho čo s ním bude ak sa to zasa po.erie :(

betulinka1
6. nov 2019

Rodila som cisarskym a dr mi povedal, ze ak bude druhe, tak to budem musiet tiez uz ist na cisarsky. Spravidla plati, ze po prvom cisarskom sa odporuca rodit aj druhykrat kvoli moznosti pretrhnutia maternice. Jasne vsetky bio eko su proti cisarskym, milion clankou si o tom precitas. Netreba sa toho bat, kludne by som tak porodila aj 5 dalsich deti. Nie je ani to bez bolesti, niektore nariekaju par dni ale napr. ja som bola ok a na druhy den vecer mi uz dali maleho na stalo ku mne. Je to nastavenie mysle. Ak sa necitis na normalny porod, proste tak nerod, daj na svoj instinkt a ries len cisarsky. Mne to zachranilo zivot aj mojmu dietatu, trvala som na cisarskom od zaciatku ( v rodine mame postihnuteho, lebo sa stala chyba pri porode) takze panicky strach som mala, nakoniec pri porode zistili, ze bolo nieco s placentov a skoro som im vykrvacala. So 40 minutoveho cisarskeho som bola cez dve hodiny na sale. Keby som rodila normalne, tak kym ma dostanu na sal,kym by pochopili z coho som zacala krvacat, uz by bolo neskoro. Podotykam ziadny dr na sone problem nevidel. Drzim palce a pocuvaj seba.

lucka_lucia
6. nov 2019

Môj známy porodnik-primar mi hned narovinu povedal že či nechcem rodiť sekciou že to je vždy najbezpečnejšie pre dieťa . Takze ja druhý x nebudem ani rozmýšľať

miadi
6. nov 2019

Epidural nepomoze sam o sebe mali ti dat oxytocin ten mi dali ku koncu s epiduralom chybal mi uz len jeden cm ked som si to dala ale nebola ziadna zmena poslednych 6h .. vodu mi praskli ako prve. Skus inu porodnicu. 3h po epidurale a oxytocin som bola konecne otvorena a zacala aktivna faza porodu. To znie dost zle ze cakali na novu službu. .

jajuma
7. nov 2019

@deti95060810 🙈🤦‍♀️ nic v zlom, ale s tymto si ju zrovna velmi nepodporila alebo nepotesila, ze si kolega koli porodu nasiel inu 🤦‍♀️ ....sorry, ale to je co za ch*ja???

janulka257
7. nov 2019

@lucia147852
@pribinak
napríklad v Nitre nie je so sekciou problém. Stav po sekcii - znova sekcia. Nikoho "nezaujíma" prečo bola prvá

deti95060810
7. nov 2019

@jajuma načo dávať ľuďom falošné nádeje...
inak kolega sa mi veľa krát pýtal ako som zvládala ja pôrod....mala som pocit, že sa nevie s tým zmieriť a túži aj po ďalšom decku.... ťažko tvrdiť kto spravil v ich vzťahu väčšiu chybu...😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre