Manžel je neplodný

ruzovavila
27. mar 2016

Ahojte, chcela som sa spytat ci je tu niekto s podobnym problemom. Zly muzov spermiogram a napriek tomu to vyslo?
Ja mam 31, manzel 36, sme manzelia vyse 3 roky a kedze furt nic nebolo, isli sme v septembri na kliniku asistovanej reprodukcie. Kedze mam trochu nadvahu, bola som v tom ze problemom mozu byt napr polycysticke vajecniky. Tam sme ale dostali ladovu sprchu ze ja som absolutne ok, problemom je moj muz - napriek tomu ze nefajci, je abstinent, pravidelne sportuje, nema sedave zamestnanie.
Jeho spermiogram ukazal seredne vysledky, ledva zopar spermii, tie takmer vsetky zle, takmer ziaden pohyb. Pocas 3 mesiacov uzival vsetko dostupne na trhu, pocet sa zvysil na milion, ale poskodenie a nepohyblivost ostali. Napriek tomu sme ale isli do IVF. Nechali sme tam riadny balik penazi, ale zo 7 vajicok bolo len 1 embryo a aj to po tyzdni po transfere na ultrazvuku uz nebolo pritomne. V podvedomi tusim ze pricinou bolo to ze jeho spermie su proste zle, zla spermia predsa nemoze urobit dobre embryo....
Psychicky som na tom zle. Hoci pred nim to tajim, lebo mu nechcem este viac ublizovat. Uz priam nenavdim pohlad na tehotne zeny, na kociky, na deti v kocikoch. Nastastie jedna svagrina uz dalsie dieta nechce a ta druha tiez ma problem otehotniet. Nie ze by som jej to nedopriala, lebo sa musi citit ako ja, ale aspon mi nevedomky upokojuje dusu. Vo strtvok som sa dozvedela ze jedna znama ktora mala za sebou uz 4 potraty je v 5 mesiaci, do srdca mi zase vrazilo dyku. Nevladzem uz pozerat na fb ako kazdy druhy den niekto nahadzuje fotky svojich bruch, tehotenskych ultrazvukov, novorodencov. Vsetky tie tehotne zeny ktore stretam v praci... som z toho na prasky.

jeennyv
27. mar 2016

@ruzovavila V prvom rade ti radim kaslat na fb a podobne siete, lebo to je prave priestor ako cloveku, ktory nema dobre obdobie este viac poslapat po dusi a po dalsie, ale ani ti ludia co tam vycapuju fotky nemusia mat vsetko idealne, prave casto to je taky klam podla mna...zivot na fb... a lahka pomoc nepreberaj prispevky....a co sa tyka problemu...venuj te sa sebe vzajomne, zivot vylety atd....zivot treba zit a neupinat sa na nieco, nikdy nevies ci sa to nezlepsi a ked potrebujes realne a prakticke uvazovanie o probleme tak.... si ztotznena s tym, ze s manzelom nebudes mat dieta, ak mas taku tuzbu?...jedna znama mala niekolko potratov az pri druhom manzelovi otehotnela a maju dieta...zvazovali ste adopciu ci ine moznosti alebo to, ze tuzba mozno bude taka silna, ze sa moze vas vztah rozpadnut...nechcem ti pripadavat starosti...ale podla mna si zodpovedaj vsetky otazky a uvazuj o moznostiach....

januska20
28. mar 2016

@ruzovavila

https://www.youtube.com/watch?v=SSpYSL65CQ4


zažila som takýto dotyk Boha a po 10-tich rokov manželstva čakáme Simeona 🙂

mircalla
28. mar 2016

@ruzovavila No skusim ti to vysvetlit. Poznam pary, kde sa to aj napriek zlemu spermiogramu vyslo (po case) neviem posudit nakolko je ten Vas zly.f
mam to chapat tak, ze zo 7 vajickok tie embrya sa neoplodnili pripadne prestali vyvijat?
To embryo tyzden po transfere na UZV ze nebolo pritomne - ked sa vlozi embryo sa bud uchyti alebo nie, to sa urcite nesleduje na uzv tyzden po transfere. Prosim ta, do akeho CAR to chodis?

to ti nevedia poriadne vysvetlit? ved nemas zakladne informacie a mam pocit, ze vobec nerozumies ako to funguje.

pri ivf sa odoberu vajicka a mimotelovo sa oplodnia spermiami (je aj metoda, ktora sa pouziva pri zlom spermiograme, kde sa napichavaju na zvysenie uspesnosti). nie vsetky vajicka sa musia oplodnit, nie zo vsetkych vajicok vzniknu embrya vhodne na vklad, pripadne sa este mrazia. vkladaju sa 1-2 embrya - nasledne sa robi tehu test (urcite sa 7 dni po transfere na sono nic nesleduje, to este ani nevies, ci si tehotna alebo nie).
cize bud je to blbe centrum, kde ti nic poriadne nevysvelili (odporucam zabudnut na centra ako gynfiv ci iscare to je strata casu a ist do dobreho car) alebo si to nejako cele nepochopila a nepytas sa.
v ktorom centre ste boli?

thea77
28. mar 2016

Ahoj. Ja by som povedala,ze by si sa mala pokusit najst nejaku radost v zivote...cokolvek co ta naozaj bude tesit, lebo z tvojho pribehu az mrazi zlota, i ked chapem tvoju frustraciu a ako druhe by som povedala, ze cakat zazrak po troch mesiacoch liecby u manzela je asi tiez skoro...
Verim tomu, ze ked sa budete uprimne snazit a necakat zazrak na pockanie, ze budete za vasu snahu odmeneni...
Drzim palce.

cecil36
28. mar 2016

suhlasim s @mircalla a este dodam, ze pri zlom spg sa pouziva metoda PICSI, aby sa nasla geneticky dobra spemia.

mircalla
28. mar 2016

@ruzovavila a ozaj by si mala odburat tieto negativne emocie voci tehotnym a mamickam. ja som dlhe roky nemohla otehotniet, iste mnou lomcovali vsetliake emocie (2 krat po ivf som dokonca potratila), nerobilo mi dobre vidiet vsetky tehotne, to uplne chapem - ale nenavist? v prvom rade - to, co pises - ze z toho vidno, ze ti to CAR nedava ziadne info ako to funguje, v zaujme kazdeej zeny je si to nastudovat predtym, ako tam idem - niektore centra su dobre, ine len tahaju z ludi peniaze (vlastna skusenost), preto sa pytam, kde ste boli

lenka_21
28. mar 2016

@ruzovavila dlho som nemohla otehotniet, ale ja som asi jedna z mala co nemala pocity, ktore ty opisujes. Vsetci okolo mna tehotneli a nam sa nedarilo... no ja som uprimne kazdej tehu dopriala. Mna hriala pri srdci myslienka, ze ked to nepojde takto tak si dietatko adoptujeme 😉 Konecny vysledok... Po 10 rokoch snazenia (z toho sme to uz par rokv predtym nechali cele tak) sa narodil nas zazrak c.1 Samko. Ked mal 5 mesiacov udial sa zazrak c.2 a mame adoptovanu dcerku Lenku, ktora je len o 5 mesiacov mladsia ako Samko 😀 😀 😀 Zazraky sa deju...

PS. Osobne lutujem cas a energiu, ktoru som venovala nahananiu sa po centrach CAR, IUI, IVF...a vsetko okolo toho. Nakoniec si to odnieslo moje zdravie a lutujem, ze som nemala bzdu v hlave skor a prestala do seba sypat vsetky tie lieky... Keby sme sa dali na adopciu skor, teraz by sme uz asi mali 4 deti (mam este jedneho 18 rocneho nevlastneho syna). Povodne sme zvazovali este jedno adoptovat, ale kvoli veku a zdravot.komplikaciam (mojim) sme to neurobili...

Takze moje heslo znie: Zazraky sa deju a kde je vola tam je cesta 😅 😅 😅

simsalabim
28. mar 2016

@ruzovavila mam znamych, on spermiogram ako u vas, ona polycisticke vajecniy. Nadej vraj blizka nule. Adoptovali si 2 deticky a do roka boli tehotni.... tak teraz maju deticky 3 🙂 Neuvazovali ste nad darcovskymi spermiami? Sjoda inak dobreho vztahu, toto ta nici a mozno aj znici vas vztah.

zuzik16
28. mar 2016

@ruzovavila absolutne ta chapem, vsetky tvoje pocity su normalne, prezivam ich aj ja, kamaratky, najnovsie moja mladsia sesternica od ktorej by to nik nečakal, a dalsie a dalsie zeny su tehotne a bezproblemov, alebo dokonca neplanovane, a ja doma plačem do vankusa....vsetkym im to prajem ale na druhej strane aj v dobrom zavidim....
u naj je problem este horsi, moj muz nema spermie ziadne, ani jedinu....a ja mam tiez problemy....
vieme to uz takmer dva roky a poviem ti nas vztah sa ruca....neviem čo bude dalej... 😢

maslenka47
28. mar 2016

@ruzovavila si psychicky na dne. Lepsie by bolo, keby sa vam ozaj niektoru zlu spermiu podarilo znasilnit a potom cely zivot mala na krku dieta, ktore sa napriklad nedokaze samo o seba postarat...

Niekedy je naozaj lepsie akceptovat skutkovy stav a tomu prisposobit svoje ocakavania a nie naopak. Pretoze nasilu ist proti muru nepomoze ani tebe, ani vasmu vztahu. Vyhodit peniaze za IVF s preukazatelne zlym materialom mi pride ako ciste sialnstvo/zufalstvo.

zuzik16
28. mar 2016

@maslenka47 ano asi mas v niecom pravdu, ale ludia v podobnej situacii su ochotny urobit hocico, a vies - zufali ludia robia zufale činy

leto79
28. mar 2016

@ruzovavila nie je pravda, ze zla spermia nemoze spravit dobre embryo, mozes sa pytat v CAR - hlavne je, aby geneticka informacia bola OK, cize ak aj je spermia pomala, nema spravny tvar, ma dve halvicky alebo co, ale geneticky je v poriadku, tak moze vzniknut zdravy plod, akurat prirodzene to nepojde. My sme mali podobny problem, velmi zly SPG, tiez sme museli na IVF, embryologicka mala problem vybrat spermie na oplodnenie, tak malo bolo pouzitelnych a teraz cakaem druhe babo, takze sa nevzdavaj, urcite ro raz vyjde.

oslo1
28. mar 2016

Hlavu hore a zmen ACU centrum.
Moj muz ma aozospermiu, takze ma slovom nula spermii, zdravy ako repa, kondicka super a vidis.
Nakprv sme boli v prvom ACU centre, bola to jedna velka hruza. Nastastie sme museli menit. Druhe centrum je super.
Manzelovi chirurgicky odobrali spermie. U mna problem nebol.
Bohuzial nam nevyslo prve ivf a ani fet. Ale zivot ide dalej.
Nas to paradoxne dalo velmi dokopy, spevnilo nam to vztah, obratilo priority naopak.
Ja mam velmi stresujucu robotu, kde som aj na porodnici, mam tehotne kolegine. Ja to kazdemu prajem.
V robote som povedala, aky mame problem, odvtedy ziadne tupe otazky a rady, ako otehotniet. Plus nie je problem s vymenou sluzieb.
Takze hlavu hore. Mam super manzela, to je hlavne. Niekto ani to nema.
Prajem vela stastia

mircalla
28. mar 2016

@maslenka47 ty o tom co vies? preco sa vyjadrujes k teme, o ktorej nemas ani sajnu len preto, ze si odporca ivf?aby si mala opat nejaky prispevok, kedy si ludom nepomohla a snazila sa ich totalne dodrbat?
@ruzovavila K tomu, aky je zly Vas spermiogram sa musi vyjadrit lekar, nie @maslenka47
To centrum podla toho, co pises asi moc dobre nebude. Odporucam zmenu centra, pripadne aj zvazovat adopciu, ak sa iny lekar vyjadri, ze to naozaj moze byt problem. je moznost je darcovstva spermii, ale touto cesto asi ist nechcete
@leto79 Mas uplnu pravdu

mircalla
28. mar 2016

@ruzovavila mozem ti dat kontakt na centrum v brne, minimalne mozes skonzultovat tie spermie, je to zadarmo - tam ti povedia pravdu, urcite nepojdu do niecoho, ak to nema zmysel a naopak. narozdiel od niektorych slovenskych centier im ide hlavne o pacientov

silvikam
28. mar 2016

@ruzovavila Ahoj. Ja poznám dva prípady z svojho okolia. 1. tiež boli niekoľko x na IVF a nepodarilo sa. Potom si adoptovali chlapčeka, anonymne hneď pri pôrode matky, ktorá ho nechcela a keď mal malý 9 mesiacov tak sa podarilo. Majú aj dievčatko. Tiež mal veľmi zlý spermiogram. 2. prípad podobne, ale tam neadoptovali, ale boli tiež niekoľko x na IVF a manžel pred každým IVF dopredu odovzdával spermie, ktoré mrazili, aby bolo čo použiť. Majú teraz dojičky dievčatká 11 ročné.
Ja mám tiež mojich cez IVF, ale u nás bol problém u mňa , mala som PCO. Postúpila som 5x IVF a nespočet x KET a oplatilo sa. Nevzdávaj sa, podporuj manžela a treba ešte skúsiť. Možno ak by manžel súhlasil, použiť spermie darcu. Ale chlapi sú v tomto veľmi háklivý. Držím palce! Nevzdávaj sa!

jeannna
28. mar 2016

@ruzovavila Chapem ta. Vo velmi blizkej rodine mame presne tento isty problem. Sanca otehotniet normalne nulova. Pripravuju sa na umele oplodnenie. Ale su v tom zainteresovani obaja, zena nemusi pred manzelom nic tajit, aj sa mu vyplace a on ju ukludni. Dohodli sa na pocte pokusov, ak to nevyjde, idu do adopcie a takto su nejak s tym zmiereni.

pastrnakovam
28. mar 2016

Dobrý deň . Neviem či Vám to pomôže ale skúste vyskúšať bylinku "kotvičník zemný" v kombinácii s bylinou "maca koreň". Máme s tým osobné pozitívne skúsenosti v rodine. V prípade záujmu Vám viem poskytnúť bližšie info poprípade rastlinku aj zabezpečiť. ps: v prípade info prosím do súkromnej správy

mircalla
28. mar 2016

@pastrnakovam bylinkam by som neverila, skoda penazi - neviem ci najlepsie si tu robit sukromny biznis

kliara
28. mar 2016

@ruzovavila - nevyznám sa až tak v problematike, ale čo tak spermia od darcu a umelé oplodnenie? Aj to by mohla byť cesta či už u nás alebo v zahraničí.
A áno, poznám páry, ktoré majú aj napriek zlému spermiogramu manžela deti, dokonca viac detí, k otehotneniu prišlo prirodzenou cestou po siedmych rokoch.
Vidím však, že psychicky si na tom naozaj zle, toľko nenávisť v sebe máš a to len po troch rokoch snaženia (niektoré páry čakajú na dieťa aj desať rokov, dieťa nie je niečo nárokovateľné, čo okamžite musíš dostať, keď chceš). A na tom by si mala niečo zmeniť, lebo aj toto je brzda kvôli ktorej je minimálna pravdepodobnosť otehotnenia.
Napriek všetkému držím palce.

cecil36
28. mar 2016
cecil36
28. mar 2016

@ruzovavila ja ta uplne chapem, viem, ze to nie je nenavost, skor strasna lutost, bolest...kto nezazil nepochopi...ked moja kamoska porodila (otehu s jednym vajecnikom na prvy sup) a poslala mi z porodnice mms babatka, plakala som dva dni...mesiac na to som otehotnela cez ivf. Odporucam okrem zmeny centra aj dobru psychologicku, ktora ta nauci relaxacne techniky.

pastrnakovam
28. mar 2016

@mircalla Tu nejde o súkromný biznis. Len dať vedieť, že existujú aj iné možnosti. A hlavne na základe skúseností. A nie jedna babka povedala..

mircalla
28. mar 2016

@pastrnakovam kiez by to bolo take jednoduche

cecil36
28. mar 2016

@pastrnakovam tvoj muz ma problem so spg a pomohlo mu to? Moj mal a nepomohlo a teda skusali sme vsetko od macy cez vitaminy a co ja viem co vsetko.

pastrnakovam
28. mar 2016

@cecil36 U nás to pomohlo skvele.

sono2
28. mar 2016

@ruzovavila akú ste použili techniku oplodnenia? Aj s zlou a malo dobrou morfo može vzniknúť dobre embryo stačí na to jedna kvalitná spermia tá sa určite nájde.

My mame morfo veľmi dobrú manžel môže byť darcom podľa výsledkov A prvé ivf sme mali fiasko. Jedno pomalé embryo. Ja mám zle len vajcovody ináč som tip top. Takže môže to byť aj v zlej stimulacii nekvalitné vajíčka. Nehadž všetko na muža, Neni to pekne. Píšeš že si obezna. Tvoje vajíčka nemusia byť tip top. Skus vek. Nemáme 20rokov. Takže kľud A hop do dalsieho ivf!

cecil36
28. mar 2016

@pastrnakovam a aky ste mali problem? Asi to neboli zla morfologia vsak?

cecil36
28. mar 2016

@sono2 aj dobre vyzerajuca spermia moze mat poskodenu DNA, pokial vam nerobili IMSI or PICSI nevies, to ze vsetky maju pekne tvary a je ich dost a aj pohyblivost je ok, nemusi to znamenat, ze je to ok.

tana85
28. mar 2016

@cecil36 suhlasim, fragmentacia dna spermii vyriesila nasu zahadu a po prvom picsi sa jedno jedine embryjko podarilo a cochvila sa narodi

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre