Výčitky po interupcii

miralama
4. sep 2014

Ahojte, neviem, ako mam začať s touto temou..chcela by som, či by ste sa so mnou nepodelili o pocity, ktoré ste mali po interupcii.Som mamička dvoch krásnych detičiek, a nemám to ešte potvrdené, ale všetko nasvedčuje tomu, že som tehotná aj napriek tomu, ako sme si s manželom dávali veľmi pozor, lebo tretie dieťa už nechceme. Neviem, čo mam robiť, lebo som už 6 rok doma na materskej dovolenke a už vážne nevládzem a chcela by som už mať taký "pohodlný" život..neviem, či viete čo myslím, skrátka môj syn má rok a milujem ho aj svoju dcérku,ale už dalšie dieťatko neviem, ako by som zvládla..aj psychicky, aj fyzicky aj finačne...bojím sa ale, že ked pojdem na interupciu, budem mať výčitky a že sa z toho zbláznim...viem, že je veľa žien, ktoré by chceli a nemôžu a ja môžem a možno aj som...ale každý mame svoje problemy a netreba ich porovnávať. Dakujem za reakcie, aj ked asi veľmi príjemne nebudú

ellca123
4. sep 2014

ked pozeram ake mam krasne a sikovne dcerky asi by som to nespravila
aj ked sa tlacime štyria v dvoch izbach

hovori sa,kde sa najedia 4,naje sa aj piaty,
a vycitky budes mat urcite

to mas taku "Sofiinu volbu" ak poznas ten film
drzim palce nech sa rozhodnes ako kolvek,nik to nespravi za teba-len ty
/v minulosti som mala dva samovolne potraty-jeden na konci 3.mesiaca tehotenstva/

maryanna
4. sep 2014

urcite interupciu nezvazuj. po tom je to uz zivot vo vecnej tme.......... nikdy si to neodpustis, nebudes moct normalne zit...........deti nie su veci, ani hracky, neviem preco si skoro kazda zena mysli ze ked je tehotna tak sa moze rozhodnut ci vlastne dieta hce alebo nie, akokeby sa mala rozhodnut ci ide do kina ci do divadla...chore.kam to spejeme....vyberame si ci chceme dieta alebo nie a to nie pred tym ako ho pocneme ale az po pocati...dieta je dar a tak to ber, ak ste si davali pozor a aj tak si tehotna asi to tak malo byt, ak sa rozhodnes ist tazso cestou uvidis ze sa t to vrati, v opacnom pripade sice tiez ale to asi nebudes rada......

jajka71
4. sep 2014

no ja som na tehotenstvo cakala tri roky a teraz cakam, ci sa nakoniec dockame kocikovania alebo to skonci inak, mam klientky v socialnej poradni, ktore boli v zlej socialno ekonomickej situacii a rozhodli sa podstupit interupciu a nevedia sa s tym zmierit, dnes by konali inac, hoci by sa im prechodne zilo tahsie, ale nevedia zabudnut, odpustit samej sebe, aj ked hlavou im stale bezia ospravedlnenia preco tak konali, racionalne zdovodnenia preco sa tak rozhodli vtedy.....
s rozhodnutim, ktore mienis urobit budes zit do konca zivota, nikdy nevies ako sa tvoja situacia moze vyvinut a ostat este par rokov doma nie je najhorsi scenar, aky si zena dokaze predstavit, ci?
je vela zien, ktore nemozu sa stat matkami, je vela zien, ktorym sa narodilo postihnute dieta ci deti, ty mas dve zdrave deticky a mas sancu stat sa matkou treti krat, preco brat dietatu pravo na zivot?
ty sa musis kazdopadne rozhodnut tak, aby si s tym dokazala zit, ale viem o mnohych zenach, ktore v duchu oslavuju narodeniny aj deti, ktorym nedali sancu narodit sa:(

vefi89
4. sep 2014

@miralama záleží od človeka..ale verím tomu, že každú to skôr či neskôr dobehne... výčitky minimálne..
... no ešte tu máš tretiu možnosť, a to anonymný pôrod, a teda vzdať sa ho hneď po narodení.. 😒

cenculinka
4. sep 2014

@miralama nuz...no a co ze tretie dieta. Financne to nebude ovela narocnejsie a predsa,maly ma rok,budes este dva roky doma a ak to bude ciste psycho,das tretie babo skor do jasli a huraaaa makat ako otrok az do dochodku...no skratka bude ten "pohodlny"zivot o rok neskor. Drzim palce nech sa rozhodnes akokolvek. Ale kukni na tych dvoch doma a predstav si,ze by si si rakuto otazku davala uz po prvom dietati a dnes by tam ten rocny spunt nebol ☹

muchacc
4. sep 2014

každého osobná voľba,nieje prvá žena čo by podstúpila interupciu človek musí byť pripravený na dalšie dieťatko to rozhodnutie je už ln na vás... 😒

jana_eyre
4. sep 2014

@miralama ja mozem len sprostredkovat nazor jednej zeny - mojej sefky.. ma 60 rokov a tretikrat otehotnela, ked jej druha dcera mala 6mesiacov.. strasne spanikarila, prehovorila muza a isla na interupciu.. podla jej vlastnych slov nie je jediny den, kedy by si na to male nespomenula a nevycitala by si to.. podla nej to mal byt chlapec, po ktorom tuzila.. /ma dve dcery/

je mozne, ze kazdy to preziva inak, niekto na to zabudne, iny si to vycita.. tazko povedat ako to budes brat ty - to musis vediet ty sama.. ja by som to nedkozala uz len preto, lebo ked si predstavim, ze taka ista mala fazulka v bruchu bol moj syn a moja dcera, nevedela by som sa cez to preniest.. viem, ze ja by som si to nikdy neodpustila a preto viem, ze ak sa stane nieco necakane, interupciou to riesit nebudem.. je to ale kazdeho vec a rozhodnutie..

drzim paste, nech sa rozhodnes co najlepsie mozes..

dominix
4. sep 2014

...co sa ma stat, stane sa...tak tu to asi plati, ked ste si davali pozor a predsa sa mozno "postastilo"...myslim, ze ked si male nechas a budes "trpiet" este tych par rokov doma, budes to predsa len lepsie psychicky znasat ako by si urobila teraz razny koniec bez moznosti vediet, ako by to mohlo dopadnut....drzim palce pri rozhodovani, je to urcite na vas - rodicoch, nikto iny by vam do toho nemal hovorit, nech sa rozhodnete akokolvek

janinah
4. sep 2014

ty sa pýtaš na možné výčitky? ale veľa takých žien tu nenájdeš a ešte také,ktoré by verejne o tomto písali a vlastne si tak priznali,že sa rozhodli nesprávne,lebo majú výčitky...ak tu niektorá napíše,že nemá výčitky,tak ja osobne jej neuverím 😒 myslím,že si v prvotnom šoku,ale ten pominie a budeš sa na to tretie drobča aj tešiť,si milujúca mama všetkých ,opakujem všetkých svojich detí.....

ajsenz
4. sep 2014

Ahoj, no napíšem ti jednu vec a bude určite úplne odlišná ako ti tu písali ostatné ženy. Lebo tie ti dieťa nenakŕmia ani nenachovajú a keď to neutiahnete ani jedna ti nepomôže... Rozhoduj sa iba podľa seba. Výčitky možno budú , ale nie je to tak u každej.
Budete to zvládať finančne ? Neohrozíš tým existenciu vašej rodiny ? Lebo dieťa nie je iba o strave... Raz pôjde aj do školy , bude choré atĎ.. Je kopu sociálne slabých rodín a z lásky sa nedá žiť...
Rozhoduj sa ty s manželom.. Tu dostaneš iba zdrb lebo interupcia sa tu berie veľmi veľmi zle , ale ..ale...

jerryjanka
4. sep 2014

tiež sme zrovna neplanovali tretie, vybavovala som škôlku mladšej ktora ešte mal len dva roky aby som šla do prace, som už hrozne dlho doma 4 roky materska a predtym asi 5 rokov som opatrovala tatina, tak fakt na mozog to môže isť, a ked už som mala tu škôlku vybavenu a vravela si že si najdem pracu a konečne sa nam bude lahšie dychať zistila som že som tehotna, prvy den som preplakala, zufala ako to proste zvladneme. No ja by som nemohla isť na interupciu, viem že to by ma psychicky položilo.
Nejak bolo nejak bude, a ja sa už teraz aj celkom teším na tretiu dcerku

Prajem správne rozhodnutie

motovidlo
4. sep 2014

Mne raz niekto poradil hodiť si mincu. A v momente keď je vo vzduchu budeš vedieť ktorú možnosť chceš aby padla. 🙂

janinah
4. sep 2014

@ajsenz v dnešnej dobe dvaja normálni rodičia neutiahnu finančne tretie dieťa? však to nebude desiate....nemusia jesť kaviár ani každý deň mäso a môžu nakupovať oblečko v bazarikoch,majú x možností si finančne polepšiť..ale dnes sa nosí,že dieťa musí mať toho čo najviac najlepšie všetko..značkové oblečko,kočík za 500-1000 eur,hračiek asi 100 nových ročne....poznám rodiny i s 5 deľmi a rodičia s obyčajným zamestnaním a i na výlety chodia i jesť majú dostatok /vlastná záhrada/ i školy porobili....samozrejme,že sa sama rozhodne,žiadne zdrbávanie tu nevidím,len väčšina jej píše,aby sa neunáhlila,lebo toto sa dá zvládnuť...

ajsenz
4. sep 2014

@janinah Ja to nehovorím, že sa nedá. Ja sa ale pozerám aj dopredu. S novorodencom je všetko ľahké , ale žiť celý život s výplaty do výplaty asi nikto nechce. Ak jej muž dostatočne zarába, že ich to nezruinuje kľudne. Napísala som to podľa mňa dosť zrozumiteľne. Môj syn nemá ani kočiar za 500eur ani za tisíc ani nemá značkové oblečenie , ale rozhodne to ani my momentálne nedivíme na dve deti a to manžel dosť zarába. Dnes nie je doba ako v dobe našich rodičov. Je to ťažšie..a tým som asi skončila nemienim sa hádať ona sa určite rozhodne podľa seba a svojej rodiny a hádam správne.

ajsenz
4. sep 2014

@janinah a treba sa pozerať aj na to, že nikde nie je napísané, že sa jej podarí po materskej hneď zamestnať... Ja som radšej opatrná . Pri prvom dieťati sme sa museli obracať lebo prišlo nečakane. Pr druhom nechcem stresovať ako všetko zvládneme..ale to som ja , ty si ty a tak tiež ona má iní pohľad na svet.

dasamo
4. sep 2014

Tazko radit. Je to tvoje rozhodnutie. Ale rady, ze tretie sa zvezie urcite nie su pravdive. My mame tri a je to financne narocne. Najma v tejto dobe. A ja som bola doma 6rokov s prvymi dvoma a uprimne poviem, neuzila som si to, bolo to narocne obdobie. Zato teraz si to uzivam plnymi duskami, ale to aj preto, lebo dve deti uz mam velke a maly je ako jedinacik. Urcite by ma ale nepotesilo keby som bola teraz tehotna... navyse 4.cisarsky by ma mohol zabit. Takze ako? Keby som sa rozhodla pre pripadnu interupciu? Mala.by som mat vycitky? Alebo sa bat, ze svysne deti consu uz na svete ostanu bez mami. Myslim, ze je to kazdeho vec ako sa rozhodne a ako sa s tym vysporiada. Pre kazdu normalnu zenu je to jedno z najtazsich rozhodnuti. Ale rozhoduje o svojom zivote a osude, tak sa musi sama aj rozhodnut a niest nasledky. A byt mamou troch deti, kt.to nezvlada a je hotova fyzicky aj psychicky, doma nervozita a vsetko mozne len nie kludna atmosfera nie je to prave orechove. Ale na druhej strane vyrovnana matka dvoch deti.... nuz ja neviem. Nie kazda sme stvorena mat v pohode vela deti a obetovat sa. Ja neobhajujem interupciu, ale ani ju nezatracujem. Skor zatracujem matky, kt.maju uz dieta na svete a nedavaju mu to co maju. A nemyslim tym znackove oblecenie a hracky.... takze tak

brigelka
4. sep 2014

@miralama ahoj, ja suhlasim s @ajsenz , ale je to len o tvojom rozhodnuti, porozpravaj sa s manzelom alebo rodinou a neries to tu na MK, lebo sa len utvrdis v tom, ze budes mat vycitky. Prajem ti vela sil, aby si to zvladla, nech sa rozhodnes akokolvek.

ajsenz
4. sep 2014

@dasamo tlieskam..som rada, že nie som jediná s podobným zmýšľaním a to mám dieťa iba jedno

alex02
4. sep 2014

@miralama ahoj dietatko mozes dat aj na adopciu.... zachranis tym zivot, a spravis stastnych tych ktory dietatko z nejakych pricin nemozu mat a velmi po nich tuzia... a ty nebudes mat vycitky..

erickaa
4. sep 2014

@miralama Ja by som si to tretie už nechala...asi to tak má byť, keď ste si dávali pozor. Ale asi nie moc veľký, že? 😀 😉 Ber to ako hotovú vec, myslím, že nie ste nejako na tom finančne strašne zle, tak to tretie zvládneš. Mám v okolí 2 kamošky s 3 deťmi a obe baby sú omnoho viac v pohode a obe s úsmevo na tvári...narozdiel od "zničených" a vyšťavených kamošiek (aj aj mňa), ktoré máme len po jednom kuse 😀 Proste tú námahu, ten celodenný kolotoč, ktorý majú už nevnímajú ako ťarchu a majú plné byty (dom) smiechu a aj bordelu, ale to nevadí. Stačí sa pozrieť na tie deti a vidíš tú lásku..tú vzájomnú, ktorú si dávajú. A to je to najcennejšie. Ono sa to ľahko píše, ja viem... Ale rozmýšľať sa dalo predtým, či chcem-nechcem tretie. Teraz by som to brala už ako fakt 🙂

mimla
4. sep 2014

@miralama Nie podľa vlastnej skúsenosti, ale sporostredkovane ti môžem povedať, že sa môže stať, že sa budeš v noci budiť, že budeš mať sny, kde sa to dieťa normálne narodí a budete normálne existovať. Tiež sa môže stať, že sa budeš cítiť prázdna a vedieť že si urobila niečo nezvratné. Že budeš mať nevysvetliteľné záchvaty smútku, ťažoby, alebo plaču. Prípadne stavy na vracanie, alebo pocit, že sa nevieš nadýchnuť. Že to búde síce stále menej a menej časté, ale bude to tu vždy. Predpokladám, že o tento typ informácie - ako sa tým "zmierovali" iní ti asi išlo. Ak sa nakoniec rozhodneš pre interupciu, musíš to mať sama so sebou vyriešené, musíš mať jasno, že toto je to správne riešenie a že žiadne iné nie je. Ak sa s tým stotožníš možno to zládneš bez väčšej ujmy. Ak vidíš možnosti aj inakšie a interupcii uvažuješ ako o možnosti, je možné, že sa s ňou naozaj ťažko vyrovnáš. Ja zo svojho okolia viem, že to bolo celkom husté a na skončilo to tabletkami. Dotyčná ale k tomu bola viac menej manželom dotlačená. Teraz má už veľké deti, ale popri tých troch stále vidí aj jedno štvrté a je to naozaj ťažké.
Tebe držím palce aby si sa rozhodla pre teba správne, akokoľvek sa rozhodneš. Máš pred sebou dve možnosti a obe sú ťažké.

horana
4. sep 2014

Interupcia je taka tema no,
- ziadna sa verejne neprizna ze ju podstupila a nema vycitky, lebo by ju verejnost odpiskala ako bezcitne monstrum
(aj ked napr. moja gynekologicka viem ze je tento pripad verejne sa to o nej vie a v podsate to netaji)
- ziadna sa verejne neprizna ze ju podstupila a ma vycitky, nakolko by tym priznala nespravnost rozhodntia a tiez by bola chapana ako bezcitne monstrum
- ziadna sa verejne neprizna ze ju nepodstupila a ma vycitky, dokonca ani taka co i len obcas pochybuje o tom co mala urobit a babo si nechala len preto ze sa bala, lebo by ju tiez brali ako bezcitne monstrum (taketo baby osobne poznam a skratka zrovnanie tiez nie su ☹ )

- jedina spolocensky prijatelna poza je nepodstupit a nemat vycitky, alebo sa minimlane na to hrat
Aj ked si myslim ze ked uz niekto dieta ma, tak vacsina naozaj nelutuje ze ho ma a nejak si poradi. Napriek tomu ze keby to mohli dopredu vedome ovplyvnit a nemuseli mat pritom pocit resp. presvedcenie ze zabili, tak by ho zrejme radsej nemali.

Ja som si ista ze mat rozhodnut o dokazatelnom zabiti naozaj ziveho (s dusou) zarodku, a nemat sa ako chranit (kde vacsina dnes pouzivanej antiko vlastne abortivna v podstate je, ale to akoze nie je na nas) tak asi by to bolo ako v minulosti ked sice vedome nezabili, mali tych 10-15 deti a prirodzeny pocet sa akosi vytriedil "sam", prezila len cast najschopnejsich a opat to nebolo akoze na nich, na tych rodicoch.

miralama
autor
4. sep 2014

Nechcem riešiť svoje problémy tu na MK, len som myslela, že sa tie dotyčne, ktoré to podstúpili podelili o ich pocity, určite mám svoju hlavu a budem to riešiť s manželom..teda, už to riešime...len som bola zvedavá, čo na to iné ženy. My sme normálna rodina, máme domček, ktorý chceme pomaly prerábať a moje deti tiež nemajú 1000 eurové kočíky a značkové šaty, len ked dostanú,...ja si na také veci nepotrpím....ale aj tak, žijeme od výplaty, do výplaty, platíme úver a tažko teraz niečo odložíme,...ked sa naskytne príležitosť zarobiť si, neváhame...veľmi sa mi to v hlave bije...už to tu aj bolo písané, že či spravím tak, alebo onak, bude to ťažke..to určite, ale keby som to podstúpila, chcem to podstúpiť s čistou hlavou...tak, že robím všetko pre moju rodinu...možno to teraz neznie dobre...že vlastne beriem dieťa rodine, a pritom chcem pre ňu dobre, ale je to tak..aj ked to niekto nepochopí...v každom prípade všetkým dakujem za názory a rady...vážim si každý jeden

hviezdicka111
4. sep 2014

tak dufam ma tu nikto neukamenuje, ja som bola na interrupcii...ale davno, na zaciatku strednej skoly...vlastne na naliehanie rodicov - ved co budem robit, nemam ani skolu nic, ako sa o dieta postarame...a poviem ti tak, ze doteraz su chvile, ked to lutujem...nehovorim o tom, ked sme sa s muzom neskor o dietatko snazili a dlhsiu dobu sa nedarilo...vtedy som si najviac vycitala, ze som nieco take urobila...a aspon u mna hlavne datumy - kedy sa to stalo, plus datum, kedy by sa dietatko bolo narodilo su vzdy take smutne....takze z vlastnych skusenosti neodporucam...iste zalezi od povahy, ale myslim, ze vacsina zien by to nevedela prehodit len tak z pleca na plece a dalej na to nemysliet....navyse myslim, ze tretie dieta nie je az taka katastrofa 🙂 na tvojom mieste by som interrupciu urcite neriesila, skor by som rozmyslala, co potom, aky sposob ochrany, aby sa nepodarilo uz ziadne nechcene prekvapenie 🙂 ak nieco, kludne napis ip 🙂

atrami
4. sep 2014

Bola som v podobnej situácii. Chceli sme 3 deti, nerátala som, že sa podarí hneď. Nebola som na to pripravená. Nikdy ma nenapadla myšlienka, že by som išla na interrupciu. Tehotenstvo bolo náročné, zvládala som ho psychicky aj fyzicky zle. Malý sa narodil krásny, zdravý 🙂 Bol to 16. hodín plačúci drobec. Všetko sme zvládli aj finančne. Manžel prišiel o prácu, museli sme sa uskromniť. Malý už je predškolák, manžel má novú prácu, ja za sebou 1. ročník VŠ. Deti majú neskutočne krásny vzťah. Nikdy neoľutujem, že mám 3 krásne deti. To ako sa rozhodneš je na Tebe. Dieťa Ti dá lásku, vyčarí úsmev na tvári svojím úsmevom.

tslobik
4. sep 2014

@janinah no, tak mi ledva utiahneme dve 😒 , a to mám VŠ, som ešte doma, lebo malého nevzali do škôlky a nemám ho komu dať, manžel pracuje. Skoro všetko kupujem z druhej ruky....a máme len to nutné oblečenie. Kočík sme tiež nemali nový. Dovolenka nehrozí, dokonca ani výlety. Boli sme na jednom toto leto. Bábätko sa ľahšie uživí aj ošatí, ale deti potrebujú stále viac, príde škola, škôlka, záujmy, choroby možno.....a koľké deti sú šikanované iba preto, že nemajú to čo ostatní.....Darmo ja môžem vychovávať dieťa k skromnosti apod. .....dnešní rovesníci vedia byť veľmi krutí v kolektíve.....Moje dieťa to môže chápať, že sú iné priority v živote, nielen materializmus, ale čo tie ostatné??? Pri maličkých deťoch si to človek až tak neuvedomí....

tilly
4. sep 2014

ja presne viem o com hovoris, ked hovoris o pohode... tiez by som uz tretie dieta nechcela prave pre tu pohodu, co uz s trosku odrastenymi detmi mam... a vycitky budu... ja som teda interrupciu nepodstupila, ale mala som MA a bola som na kyretazi a dost casto na to babo myslim, ze co by bolo keby... ake by bolo a tak a stale riesim, preco sa to stalo...

janinah
4. sep 2014

@tslobik nechcem sa ťa dotknúť,ale to,že si doma neznamená,že nemôžeš čo-to zarobiť...škôlku by som bombardovala každý mesiac /a nielen tú čo mám najbližšie/ či sa neuvolnilo miesto...čosi by som dopestovala a predávala zo záhrady/vid našu skupinku Predaj z dvora/...skúsila by som niečo ako AVON lady,možno malý internetový predaj..ked príde manžel z práce,tak mu nechám deti a zbehla by som niekam blízko napr.poupratovať/ambulancia,firemné priestory/...možnosti sú.....dnešné deti kruté sú,ale to svoje vychovám tak,aby s ak tomu vedelo postaviť veku primerane /nemáš nový bicykel,ale máš brata,vymeníme brata za bicykel?....

janinah
4. sep 2014

nikoho tu nenahováram,aby mal viac detí ako si myslí,že mu treba..ale ak je to dieťa už na ceste,tak ho neprijmem len preto,lebo financie?.... 😒

tortelinka
4. sep 2014

@miralama nechcem súdiť ani radiť..rozhodneš sa sama s manželom...ja len chcem povedať, že keby sa každá mama rozhodovala takto, my by sme rodičmi neboli...máme krásne dieťa práve preto, že jeho mama sa rozhodla, že mu dá šancu sa narodiť sa a sme jej za to veľmi vďační

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre