Baliť či nebaliť bábätko "naširoko"?

bubulka722
3. máj 2011

Určite by som si nedovolila len tak nezodpovedne nebaliť. Začala som o to bližšie zaujímať a mám pocit, že je to viacmenej jeden z komunistických prežitkov. Vo väčšine európskych krajín je to brané ako úplne zbytočné, dokonca aj na Slovensku je to odporúčané len v ojedinelých prípadoch a keď je na to naozajstná zdravotná indikácia. Pritom lekári kážu viazať "naširoko" každej mamičke bez rozdielu. Nie je náhodou úplne zbytočné trápiť také maličké detičky? Aký máte na to názor?

maggie2
3. máj 2011

Rovnaký ako Ty. A nie je to len názor. je to fakt 😉

lussy666
3. máj 2011

ja som mala pocit, ze prvy krat v tej "klbikovej poradni", ked sme tam stali v rade ako ovecky🙂 doktor kazdej povedal, ze "viazat nasiroko a kontrola v tretom mesiaci".... ja som nebalila ani raz a ked sme prisli na tu kontrolu v tretom mesiaci, doktor povedal, ze jadierka su krasne a nie je potrebna ani kontrola, ani balenie nasiroko..tak neviem....neverim, ze to ma nejaky velky vyznam....

chymenitta33
3. máj 2011

Ja tiež zo začiatku som mu to davala, ako kazali v nemocke, lenže maly bol v tom nervozny tak som si vravela že len na noc, ale to som akosi ani to nerobila a na nožičky sme boli dva krát, čo prvý krát lekar povedal že v poriadku na druhu kontrolu kvôli jadierkam. Podla mna je to indi vindi, kopec detičiek to nosí a aj tak to ma zle, podla mna to je nejako tak "dané"...

mirka907
3. máj 2011

u nas v rodine nie je predispozicia na vyklbenie bedrovych klbov ani nic podobe a aj tak sme mali dysplaziu bedrovych klbov stredneho stupna... na prvej kotnrole bolo vsetko ok, na druhej sme dostali abdukcnu perinku a trapili sme sa cca 4 mesiace..takze moja skusenost a nazor...neodporucam zlahcovat a nie je to len komunisticky prezitok....nebyt mojej osobnej skusenosti zdielam rovnaky nazor ako ty @bubulka722

zuzana76
3. máj 2011

ja som prveho balila " na siroko", balila som do 5. mesiaca, ako som mala odporucane od doktora a az v 9. mesiaci mal jadierka uplne osifikovane, az vtedy nam Dr. povedal,ze uz netreba prist. S druhym syncekom som mala balit do 3. mesiaca, kedze som si uz tiez co to nastudovala o baleni "na siroko", tak som nebalila vobec, no a ked mal maly polroka, tak uz mal jadierka osifikovane, takze o 3 mesiace skor ako starsi syncek.

benne
3. máj 2011

Ja som balila dcéru len do prvej kontroly, kedy dr. skonštatoval, že dalšia nebude potrebná... plus mi pripomínal nebaliť na pevno do perinky a zabudnúť na chodítko.. syn mal v pôrodnici na jednej nôžke nález, tak bol balený do 3m, na kontrolu si ho dr. zavolal ešte raz, ale už bez balenia.. Ono.. toto tvrdenie mi pripomína jednu pani, ktorá mi vravela, nedávali sme malej vigantol lebo ju z neho bolelo veľmi bruško a tu je...

cmulinko
3. máj 2011

No predpokladam burlivu vymenu nazorov mamiciek,ale vsak...kolko ludi,tolko chuti.a teraz k tej mojej chuti 🙂 Ja som deti nebalila nasiroko.Najradsej mam kombinaciu sirokeho balenia a potom nasledneho davania dietatka do zavinovacky a tym pritisneniu hoziciek nazad do povodneho stavu a uplne znemoznenie ucinnosti sirokeho balenia.Ak uz niekto bali nasiroko,tak nech to babo nedava do zavonovacky.....lebo tam naozaj straca zmysel celeho sirokeho balenia.Druhy nezmysel je balit nasiroko s 1 latkovou plienkou len pre pocit,ze to siroke balenie robim....ak uz balit,tak balit za ucelom aj pozitivneho ci liecebneho vysledku a balit tak ako kaze pan ci pani doktorka,teda niekedy aj 2-3 latkove plienky.

aduska181
3. máj 2011

ja som balila az do druhej kontroly na klbiky ( 4mesiace) a maly ma klbiky v poriadku

ikke
3. máj 2011

nebalila som, je pravda, ze tu (v NL) sa standardne nebali. aj postolky rovnako ako ine ortopedicke pomocky predavaju iba v specialnych predajniach.
ale - na kazdej kontrole/poradni az doteraz mu doktorka prehmatava bedrove klby. keby mala podozrenie, ze to nieje ok (alebo nemala istotu), urcite by sme boli poslani na dalsie vysetrenie a podla toho by sme sa zariadili 😉

ela2710
3. máj 2011

ahoj, ja som nebalila maleho, ked sme prisli z porodnice, tak asi tyzden, no maly sa potreboval hybat, kopkal, a nehybalo sa mu v tom dobre, nastudovala som si o tom vela info a tak som zistila, ze ine krajiny vobec nebalia a ak to nie je v rodine je mala moznost, aby mal zle klbiky, na oboch prehliadkach mal klbiky krasne a v poriadku, pri dalsich detoch tiez balit nebudem 😉

warholette
3. máj 2011

nasiroko sa viaze v strednej europe kvoli vrodenej predispozicii ku klbovej dysplazii. ine staty v europe ani inde na svete nemaju taky vysoky vyskyt ako slovensko, cesko, polsko, ukrajina. preto sa to robi rutinne, aby sa predislo neskorsim problemom. takze sa v podstate nemusi balit, kedze je to hlavne prevencia, ale je na kazdom, nech zhodnoti rizika, napriklad vyskyt problemov s klbami v rodine a pod. a nech sa rozhodne balit alebo nebalit.

anjelicek26
3. máj 2011

@warholette - ako ja milujem tuto vetu citujucu studiu z roku 1982 😅 😅 😕 🤐

My sme nebalili, ani jedno, ani druhe dieta, v 4 tyzdnoch boli obaja na sone klbikov a vsetko bolo v poriadku, na poradni uz kontrolovali len hmatom a postavenie, nebolo treba nic riesit.

Fakt milujem taketo preventivne - balenie na siroko, ortopedicke topanky a vitamin D ci fluorove tabletky - zdravym detom! Lebo co keby 😕 A vedlajsie ucinky? Umele vytacanie klbikov, umele tvarovanie chodidla, vitaminove kury ci probioticke zazraky, co detmi nalievame, to je urcite v poriadku! Niekedy mi len rozum ostava stat...

jaannaa86
3. máj 2011

Názory sú rôzne...Moja malá má vyše 6 mesiacov a ja ju balím na noc "na široko" doteraz.... Nie, žeby som bola o tejto filozofii a štúdiách na 100% presvedčená, ale vidí sa mi, že takto spí kľudnejšie 😎 Balím stále na 2 plienočky a or.gate. Celý deň je voľne, kopká si, no keď príde večer a ja ju zabalím, zaspí a spí celú noc... 😅 Zavinovačku sme nedávali skoro vôbec! Malá v nej "odmietala" byť, stále sa z nej nejako vykopala,aj keď mala len sotva 2týždne...

monika15
4. máj 2011

V kanade sa to tiez nerobi.... kazdy na nas kukal v nemocnici ze co chceme robit s malym 🙂 heheh e

ja som nebalila nasiroko, ani ziadne sono nic sme neboli len lekar na poradni kontroloval ze ci je vsetko ok..... 🙂)

emjee
4. máj 2011

ja som nosila 🙂 pri noseni vertikalne v spravnom postaveni (v satke alebo ergonomickom nosici), su klbiky tak postavene ako maju byt
ale suhlasim s @warholette a @cmulinko

nanulik
4. máj 2011

ja som na široko balila možno tak týžden. lenže nemohol kopať nožičkami a tým pádom nemohol prdkať tak som prestala a kontrola dopadla výborne. v iných štátoch nebalia na široko a deti sú zdravé. a výnimky sa najdu všade či sa balí alebo nie

atrami
4. máj 2011

Ja som balila na široko- dokonca najstarší syn mal klbiky už v prvej poradni v poriadku. Neskor som balila len na noc, nakoľko malému to vadilo. Vobec v tom nevidím súvislosť, ale synovia, ktorí boli balaní na široko, začali skor chodiť. Najmladší syn až v 17. mesiaci.
Už to tu písali, na Slovensku je to kvoli vysokému výskytu klbovej dysplazii. Je to malý úsek života, kedy nás niečo obmedzuje, tak načo riskovať.
Niekedy mám dojem, že veľa rodičov hladá výhovorky prečo nerobí toto, alebo tamto, len kvoli svojmu pohodliu, alebo prechodnej ,,mode"
Rovnako ako kedysi bolo pre dieťa najzdravšie UM....teraz to už nieje pravda. Nakoniec sa znova príde na to, že je veľa porúch klbikov a vráti sa k poctivému baleniu na široko.

kalifa28
4. máj 2011

ja som tiež nebalila vobec ani jediny raz, dr. sonom zhodnotil, že je všetko v poriadku, ale pohmatom našiel ,,miernu šelest,, nech sa páči, balit 3 mesiace, potom kontrola. nebalila som aj tak a po troch mesiacoch, cuduj sa svete, dr. povedal: no vidíte, ako sa nam to krásne upravilo... som myslela, že 🙂 🙂 ani moje dalšie deti určite balit nebudem...

severankasr
4. máj 2011

my sme nemohli baliť na široko, nakolko malá mala príšerné koliky a toto jej stav ešte zhoršovalo, takže som ju nechcela ešte viac trápiť, klbiky sú v úplnom poriadku.

riska
4. máj 2011

ja som rodila v ba na antolskej a tam mi dve mladé doktorky povedali, že baliť naširoko nemusim, a primár, že minimalne do prvej kontroly určite
ja som ale nebalila naširoko ani raz, a všetko bolo ok, tretiu kontrolu v 8. mesiaci sme už ani nemuseli absolvovať 😉

myslim, že už aj u nas sa od toho pomaly upúšťa

zaria611
4. máj 2011

pamatm si, ze ked sa narodil maly, kazali mi viazat nasiroko uz pri odchode z nemocnice. Doma som ho ale neviazala a mal klbiky v poriadku. Ked sa narodila mala uz mi pri odchode z porodnice nekazali balit nasiroko a takisto ked prisla Dr. na druhy den ku nam domov, povedala, ze balit netreba, az ked pojdeme na sono klbikov a co povie lekar. Na prvom sone sme mali na jednom klbiku miernu nezrelost, tak nam dr. nakazal balit nasiroko, ale iba na noc. Sice to bola ostara a malej sa to velmi nepacilo, ale tak povedala som si, ze radsej to musime nejak vydrzat ako keby potom mala mat nejake vaznejsie problemy. Po necelych dvoch mesiacoch sme boli na kontrole a vsetko bolo v poriadku. Ale to ci za to moze nocne siroke viazanie alebo by to dozrelo za ten cas aj bez toho, netusim 🙂 ale keby mi dr. nepoveal, ze mam balit nasiroko na noc, tak by som ju nebalila nasiroko. a ked tak nad tym rozmyslam, tak ma vlastne nikto nenutil balit nasiroko, pokial by mala klbik dozrety..mozno sa uz aj Slovensko posuva kamsi dalej 🙂

samasa
4. máj 2011

v čechách už nekážu balit na široko...ultrazvuk robia rovno v porodnici a balia len mamičky u ktorých sa zistilo riziko.... myslím že je to super...na kontrolu sa chdí čo 6 týždnov, asi do pol roka- niektorí len do 4.5 mesiaca...

cherry1981
4. máj 2011

No ja sice neviem ako je to teraz, ale pred 11 rokmi, som teda balila nasiroko, pretoze si pamatam, ze sa robil RTG klbikov v 4 mesiacoch?? A poctivo som balila a aj tak sme ich nemali uplne v poriadku a do 8 mesiacov sme nosili vaperinku tak nejak sa to volalo

froschka
4. máj 2011

ja som mala dvojicky, narodene v rakusku, narodili sa v 38tt cisarskym a nikto mi ich nasiroko nebalil, urobili im ultrazvuk na 4 ci 5 ty den a dovidenia.....cize teraz sme na SK a nebudem pocuvat komunisticke prezitky a parit dieta v troch vrstvach 😝

rebeka25
4. máj 2011

pripajam sa. Nam doky kazal balit na 3!!!! plieky+pamperska. No tiez my to nedalo a hned ako sme prisli domow som zacala zistovat, ze co a ako, co hlavne znamenaju tie cisla co nam napisal do papierov, a zistila som ze ma nozky uplne v poriadku. Tak som nebalila vobec. A pri kontrole v 3.m mi povedal, ze výborne už nemusite balit 😀

adulik23
4. máj 2011

tiez mam rada vetu: nasiroko sa viaze v strednej europe kvoli vrodenej predispozicii ku klbovej dysplazii 😀 😀 😀

jasne, ze sme ju mali vrodenu, ked v minulosti sa tu snurovali deti uplne na pevno do zavinovaciek, kde nemali najmensiu sancu nejako hybat nozickami. 😠 a dalsia vec: nebolo sono a RTG sa nemohol robit novoredencom, takze lekari v ramci moznosti robili co mohli. kazali balit aspon polroka nasiroko, lebo nemali ako zistit, ako vyvinute su klby.

v dnesnej dobe ultrazvukov vie ortoped hned diagnostikovat pripadne problemy, takze preventivne balenie fakt nema vyznam. teraz samozrejme pisem o zdravych detoch. ak raz ortoped povie, ze klby nie su v poriadku, tak nespekulujem, ci je to komunisticky prezitok, alebo nie.

cice dieta, ktore ortoped vyhodnoti ako zdrave a neplanujem ho zvazovat na cely den do zavinovaciek naozaj nepotrebuje balenie na siroko. (obcasne zaviazanie pri manipulacii, krmeni atd. sa nepocita)
a ortoped, ktory mi povie, ze dieta je zdrave, ale "pre istotu" ho mam balit 3 mesiace na siroko ma urcite uz viac neuvidi.

a to nehovorim o dalsich bonusoch balenia na siroko, ako su koliky, zapareniny a pod. 😝

ichbinich
4. máj 2011

Tu v Rakusku sa tiez nebali preventivne. Moj maly bol hore hlavou, sono klbov uz v porodnici, bolo v poriadku, ale s vykricnikom na dalsiu kontrolu. Na kontrole sa ukazalo, ze to nie je uplne v poriadku, lekar mi kazal balit na siroko, tak som 5 tyzdnov balila. Na kontrole po tych 5 tyzdnoch vsetko v poriadku, nebolo treba dalej balit.
Takze aj pri druhom urcite nebudem balit preventivne, ale az ked bude na to indikacia.
Inak co sa tyka zavinovaciek: deticky musia mat volne nozicky, musia si moct kopat. Aj zastancovia zavinovania odporucaju nechat nohy volnejsie alebo aspon aby dieta nebolo zavinute 24/7 ako balik. Mozno aj z toho pevneho zavinovania od narodenia do neviemkedy vzisli v tej horecitovanej studii tie dysplasie v strednej Europe...

trinka
4. máj 2011

my sme nosili abdukčnu perinku do 5tich mesiacov.... 😠 😠 😠

cikyta
4. máj 2011

Je to v prvom rade dedičná záležitosť.
(My sme balili naširoko,aj abdukčnu perinku sme nosili do 8.mesiaca ! Môj muž musel nosiť ako bábätko traky. Bolo to dosť zle v našom prípade by som nič neulahčovala a nebrala na lahkú váhu) 😢

barchee
4. máj 2011

ani my sme neballili naširoko...v 1 mesiaci malému robili usg kĺbikov a bolo to v poriadku, teraz ideme na kontrolu budúci týždeň... 😉 dr v pôrodnici mi vravela, že sa to už nezvykne robiť "preventívne" ale až po usg ak je treba tak sa viaže naširoko, inak nie 😉