Epidurál pri treťom pôrode

Zodpovedané
16. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Čoskoro ma čaká tretí pôrod a uvažujem nad epidurálkou .Pri prvých dvoch pôrodoch som to zvládla aj bez nej. Čím ďalej, tým viac sa bojím, či tretí pôrod zvládnem. V pôrodnici mi ponúkajú aj Entonox.

Čo mi poradíte vy?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nepíšete nič o priebehu vašich pôrodov. Verím tomu, že ak ste už 2x porodili, zvládnete to znova.

Počas prvej doby pôrodnej je dobré využiť čo najviac prirodzené metódy na tíšenie bolesti. Napríklad horúcu sprchu, skúste v nej stráviť čo najviac času, horúcu vodu smerovať na bruško, alebo na kríže. Potom je dobré byť čo najviac v gravitačnej polohe, hýbať sa v bokoch zo strany na stranu. Prijmite tie kontrakcie ako pomoc na ceste k vášmu bábätku. Počas pôrodu potrebujete počuť slová povzbudenia, počuť že to zvládnete. Tešte sa na bábätko, na to, ako ho prvýkrát uvidíte, ovoniate, ako sa mu prvýkrát pozriete do očí.

Ak by náhodou, aj napriek týmto veciam, ste mali pocit, že je pôrod nad vaše sily, máte možnosť využiť epidurálnu analgéziu alebo spomínaný Entonox.

Rozhodnutie o použití by malo byť vždy na vás. Z mojej skúsenosti viacrodičky dokážu väčšinou zvládnuť pôrod bez liekov proti bolesti.

Držím Vám palce, aby váš pôrod bol podľa vašich predstáv a aby prvé chvíle s vašim bábätkom boli tým najlepším liekom proti bolesti.


Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea