Ako môže bývalý partner emocionálne ublížiť?
Ženušky s mojim ex máme 2 mesačne dieťatko. Je to komplikovane a zle..
Ale povedal mi, že mi veľmi ublíži ( fyzicky určite nie).
A preto ma zaujíma otázka, ako veľmi vám dokázal chlap ublížiť a čím? Ako by mi mohol podľa vás ublížiť? Čo bolo pre vás najhorsie keď urobil ex partner?
Dieťa mu nechcem dať ani ukázať do rozhodnutia súdu. A preto ma nervy. Tak sa pýtam čo môžem očakávať.
Ďakujem vám za každú radu či názor 🙂
Stručné zhrnutie
- Odopieranie kontaktu s biologickým otcom novorodeného dieťaťa často vedie k súdnym sporom, opakovaným trestným oznámeniam a návrhom na neodkladné opatrenie.
- Zákonná ochrana a postupy zahŕňajú podanie trestného oznámenia, využitie ustanovení Trestného zákona (konkrétne citované paragrafy v diskusii) a žiadosť súdu o určenie styku alebo striedavú starostlivosť.
- Praktické odporúčania zahŕňajú kontaktovanie právnika alebo mediátora, viesť písomnú evidenciu hovorov a správ a organizovať stretnutia s dieťaťom za prítomnosti tretej osoby alebo sprevádzky.
Q: Aké právne kroky môže otec podniknúť, ak mu matka odoprie styk s dieťaťom?
A: Otec môže podať trestné oznámenie, podať návrh na neodkladné opatrenie a žiadať súd o určenie styku; v diskusii boli výslovne spomenuté „trestné oznámenie“, „neodkladné opatrenie“ a „určenie styku“.
Q: Ktoré paragrafy Trestného zákona sa vzťahujú na vyhrážky, vydieranie a prenasledovanie?
A: V diskusii boli citované § 155–157 (ubližovanie na zdraví), § 183 (obmedzovanie osobnej slobody), § 189 (vydieranie), § 190 (hrubý nátlak), § 192 (nátlak), § 199–201 (znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne zneužívanie), § 360 a § 360a (nebezpečné vyhrážanie, nebezpečné prenasledovanie), § 184 (obmedzovanie slobody pobytu) a § 144 (úkladná vražda).
Q: Ako sa brániť proti psychickému násiliu, prenasledovaniu a vyhrážkam?
A: Diskutujúci odporúčali viesť písomnú evidenciu telefonátov a správ, kontaktovať právnika, podať trestné oznámenie a využiť pomoc organizácií pre týrané ženy; v texte sa tiež spomínala možnosť obratiť sa na „socialku“.
Q: Pomôže mediácia pri dohodnutí styku medzi rodičmi?
A: Mediácia bola v diskusii odporučená ako konkrétny krok na zlepšenie komunikácie; niekoľko príspevkov radilo „navštíviť obaja mediátora“.
Q: Ktoré online platformy a fóra boli v diskusii uvedené ako príklady zdrojov alebo svedectiev?
A: V diskusii sa uvádzali Modrý koník (modrykonik.sk) a Instagram ako miesta, kde sa riešili podobné prípady; spomenutá bola aj platforma OnlyFans ako kontext spoločenského hodnotenia.
Q: Ako postupovať pri obavách o bezpečnosť pri stretnutí otca s dieťaťom?
A: Odporúčalo sa dohodnúť stretnutia za prítomnosti tretej osoby mimo rodičov, ísť na prechádzku s rodinou alebo sprevádzkou a viesť záznamy o vyhrážkach a obťažovaní na predloženie súdu alebo právnikovi.
Závery z diskusie
Zhoda
- Otec má zákonné právo na styk s dieťaťom a súd rozhoduje o určení styku.
- Odporúča sa vyhľadať právnu pomoc alebo mediátora a viesť písomnú evidenciu hovorov a správ.
- Psychické týranie, opakované volania, čakanie pred domom a podávanie trestných oznámení sú v diskusii uvádzané ako bežné spôsoby nátlaku.
Sporné názory
- Niektorí považujú odopieranie styku za oprávnenú ochranu matky a dieťaťa pred manipuláciou a psychickým nátlakom, zatiaľ čo iní tvrdia, že odopieraním styku matka ubližuje dieťaťu a riskuje neprospešné rozhodnutie súdu.
- Niektorí uvádzali predchádzajúci výkon trestu u otca ako dôvod obáv, iní spochybňovali, že bez konkrétnych dôkazov je také tvrdenie presvedčivé.
Otvorené otázky
- Ako súdy hodnotia dôkazy psychického týrania pri rozhodovaní o určení styku a čo konkrétne súd považuje za dostatočné dôkazy?
- Aké presné právomoci a intervencie vykonáva „socialka“ v prípadoch podaných podnetov o zanedbávaní alebo manipulácii s právom na styk?
- Aké dočasné ochranné opatrenia (okrem neodkladného opatrenia) sú dostupné pre matku a dieťa pri opakovanom prenasledovaní?
Spomenuté značky a firmy
Modrý koník, Instagram, OnlyFans
Spomenuté produkty a metódy
trestné oznámenie, neodkladné opatrenie, určenie styku, striedavá starostlivosť, mediácia, právnik, „socialka“, § 155–157, § 183, § 189, § 190, § 192, § 199, § 200, § 201, § 360, § 360a, § 184, § 144 Trestného zákona, evidovanie hovorov a správ, sprevádzka pri stretnutiach
Miesta a osoby
Viedeň, Rakúsko, Slovensko
Toto ti teda nezavidim. Mam podobneho ako otca dietata, iba jeden rozdiel, ze nie je basista. Dieta mu nechavam nech vidi a nech sa stretavaju. Ale cisto chodi iba kvoli mne a ja uz naozaj dalej nemozem a mam pocit, ze som na konci so silami. A co sa nasilia tyka alebo akoby ti mohol ublizit… neviem, ja som mala a aj mam taku klasiku. Vyhrazky, ze sa zabije (ak s nim nezostanem) nadavky, urazky, rozne priania a celkovo odpad. Arogancia, neustale vypisovanie, chodenie, raz je dobre a za 5 minut zase jeho stavy ako to napali do stromu alebo ze mi praje aby som zle skoncila. Ja chapem, ze je otec a nikdy som mu v nicom nebranila. Ale celkovo toto jeho terorizovanie a spravanie sa voci mne mna absolutne nici. A nemam sa ako vymanit a ako z toho odist. Takze ma dohnal do toho bodu, ze som uz zmierena s tym, ze o dieta casom pridem. Jednoducho si uzivam kazdy jeden den a ak to k tomu raz pride, tak som s tym zmierena. A ja som rozhodnuta, ze ak by som mala este niekedy chlapa a neviem ako ho milovala, tak dalsie dieta s nijakym partnerom nechcem. Ak mam mat dieta, tak uz iba sama. Nastastie vsetko zazemie a financie mam. Moc ti prajem aby si to ustala a aby si bola s dietatkom spokojna a stastna, verim, ze tebe to vyjde❤️.
Ved práve, dieťa ma dva mesiace, to ho ešte nevidel? Ved mu ho nejdes dávať na víkend, to sa neviete ísť prejsť s kočíkom, nech vidí dieťa? Akože naozaj, keby som od narodenia dieťaťa mužovi ho ani neukázala, na betón mi stojí za dverami kazdy deň.
@anjelicek26 to sa stalo vo Viedni?pamätám si to
Autorka dieťa by som mu ukázala či prešla sa s ním vonku.Cim to budeš dlhšie naťahovať, tým bude zurivejsi a keď Ťa chodí sledovať, čakať pri dom bála by som sa.Aj tak súd rozhodne, že s dieťaťom môže byť.Len treba nájsť správnu mieru nie byť kamarátka ani nepriateľ
Ale ja sa bojím aj von ísť lebo viem že tam bude. Viem že ma miluje stále to hovori no proste sa bojím a nechcem mu dieťa ukázať..
Ved si napisala ze tebe ani dietatu nic nespravi - fyzicky, to nefunguje tak ze ty proste nechces tak mu ho nedas a neukazes
A čo je vlastne dôvod rozchodu?
Koľko.mas rokov? Lebo naplánovať dieťa ale nechať sa nabuchat asi tiež nie je inteligentné riešenie a potom otcovi brániť aby vôbec dieťa videl. Dieťa nie je len tvoje. Ale asi sa chceš ty jemu pomstiť, a robíš to na úkor dieťaťa.
Ono rada by som vedela, kde ta pravda je. Ty tu píšeš len svoju verzia, jeho by bola možno zaujímavejšia.
A v roku 2024 nevedieť ako sa chrániť pred počatím...hm?
Mám 24. Ja som najskor chcela ísť na potrat on nesúhlasil a teda som si dieťa nechala. No on sa správal strašne aj keď som bola tehotná klamal mi, s peniazmi atd. Kričal na mna s podobne. Proste sa ho bojím a chcem aby dieťa malo normálneho otca
Taký jeden týpek, tu stále vypisuje, že sa doťahujú s matkou svojej dcéry o to dieťa. Tiež, bol vo väzení. Nejedná, sa náhodou o vás, lebo všetko by nato sedelo.
@anna777115 tento nevie čo je modrý konik to som si ista. Preto to tu riešim s kľudom
V prvom rade mysli na to dieta, najdi sposob ako s jeho otcom vychadzat aby mohol aj on vidat svoje dieta a potom nebude mat dovod ti nejako ublizit. Navstivte obaja mediatora a dajte si doporiadku vztahy. Jediny, ktory bude najviac trpiet je vase dieta. Viem o com hovorim.
@0kristina0 Ja to viem ale on tomu nechápe. Proste nechcem mu dávať dieťa. Chcem ho zmazat zo svojho života
Zmazat ho uz nemozes, spaja vas vase dieta, uz navzdy. Ked budes mat k tomu takyto pristup, kludne sa ti moze v buducnosti stat, ze tu striedavku dostane. Odopierat styk s otcom sa sudu pacit nebude. Moze ti to este pritazit.
Si hlúpa, alebo správaš sa ako malé dieťa. Mohla si mu dieťa ukázať. Dať dva tri krát pokocikovat. Trochu by poplakalo a vrátil by ti ho naspäť. Lebo väčšina otcov na to nemá nervy. On len chce to čo mu odopieraš. Čím dlhšie budeš odopierať, tým viac sa bude snažiť.
Prepáč ale zosalela si? Ty si nemozes zmysliet že ho mazes zo života! Je to otec tvojho dieťaťa, po tom čo si teraz napísala vyzeráš, že ty si človek u koho vďaka psychike dieťa nebude v bezpečí. Normálne sa ukľudni a choďte sa prejsť s kočíkom spolu! Nikto ti nekáže dieťa mu dávať, tak nerob scény, normálne otcovi ukaz dieta. Možno je to zlý človek, ty si s ním spala, tvoj vyber, to budeš dokazovať na súde, aky je psychopat a zločinec. Ale čo ty robis, to momentálne tvojej situácii veľmi priťažuje a súd ta za psychicky vyrovnanú osobu považovať nebude.
@mamutka tak ale keď sa bojím ísť s ním čo mám robiť? Ja to nedokážem keď aom s ním aj náhodou išla stále riešil len nás dvoch a to sa nedá. Áno spala som s ním viem..no nemusí ma psichycky ničiť
Podla mna kto tu nie je v poriadku si ty. Dietatu nic nehrozi a ty mu ho dva mesiace neukazes! Ale by som ta hnala! Pekne sa spamataj, zacni s nim slusne komunikovat, a rovno mu ju chod ukazat. Kludne s niekym v sprievode, nech sa nebojis. A mysli na to ze obaja ste rodicia, on ma pravo svoje dieta vidiet nech je akykolvek a ak nebol vo vykone za nasilny trestny cin sa nemas velmi o co opriet. Je to dost hyenisticke, on to dieta chcel, ty si ho nechcela a nakoniec ho ani vidiet nemoze.
Tak si predstáv že by to bolo naopak. On by mal vaše dieťa a nechcel ti ho dať, ukázať… vyhováraš sa na strach, dávno si mohla zavolať XY ľudí nech nie ste sami a ist von ukázať mu JEHO dieťa. Si len ďalšia prepnutá mater, ktorá bude otcovi odopierať styk s vlastným dieťaťom, lebo ego… len aby sa to raz neotočilo proti tebe. Chúďa dieťa.
Autorka sa tu XY krát vyjadri, ze chlap je na hlavu chorý psychopat, ktorého chce vymazať zo života a asi aj dieťaťu bude lepšie bez takého otca a vy jej tu vypisujete, že musí, lebo poskytol spermie.
Bojíš sa ist prejsť s ním za bieleho dna po ulici plnej ľudí? Ved si písala že je to človek čo by dieťaťu určite neublížil. My nevieme kde je pravda, ty píšeš, že sa tebe vyhráža, že ti ublíži, ale čo ak to robí len preto, že mu odmietaš ukázať dieťa a ma tvojho správania plne zuby? Ved popros kamarátky a rodinu nech sú nablízku, keď sa pôjdete prejsť, keby náhodou daco skúšal na teba.
Prepáč, ale uvedomuješ si, že tvojim konaním mu ubližuješ ty? Sama píšeš, že by vám nikdy neublížil (fyzicky), že ťa stále miluje. A je úplne normálne, že každý deň sa chce kontaktovať, keď mu vlastné dieťa nechceš ukázať. On preto nie je psychopat, on je len otec a chce vidieť svoje dieťa. On to dieťa chcel, ty nie, chcela si ísť na potrat. A teraz ho vlastne psychicky týraš tým, že mu to dieťa nechceš ani ukázať. A vyhováraš sa na strach, ale nemáš dôvod. On je síce basista, ale podľa mňa sa správa len ako zúfalý otec, ktorý nevidel svoje dieťa.
A prečo sa ho autorka bojíš? Popíš tu teda konkrétne príklady a situácie, ktoré sa ti stali, že ho kvôli tomu pokladáš za nebezpečného.
Keď som bola tehotná a oklamala som ho odopieral mi spánok. Keď som bola 2 týždne pred porodom vyhodil ma a veci mi vyhodil na ulicu. Po pôrode keď som išla k rodičom začal stále chodiť, zvoniť a čakať ma pred domom. Stále sa dobijal a podal na mna vymyslene veci na socialku a podobne. No rozvod už bol v poriadku súhlasili sme obaja. Vôbec sa to nenaťahovalo a preto sa bojím
A v čom si ho oklamala, že ti odopieral spánok? Že si mu tajila tehotenstvo? To ako sa dá, aby ti odopieral spánok? To potom ani on nespal? Čo robil?
V čom? V tom že mi niekto písal niečo nevhodne a on to našiel. Bol to chlap s ktorým som spávala predtým a písal mi že sa postará o mna a o dieťa a o 2 roky urobí iné. On potom celu noc mi to vyčítal a kričal na mna. A on si dáva pozor čo pise on to skôr hovori

Áno odmietam lebo proste on stále stojí a čaká pred domom. Absolutne nerešpektuje to že ďieta ma len 2 mesiace a mysli len na seba. Že s mou chce byt každý deň a podobne