Dokedy by mali rodičia pomáhať svojim deťom a kedy by mali zase deti začať pomáhať im?

buzz5
18. aug 2020

Ahojte aký je Váš názor, dokedy by mali rodičia pomáhať svojim deťom a kedy by mali zase deti začať pomáhať im? Nemám namysli malé deti, skôr deti v dospelosti, ktoré už majú svoje rodiny a teda aj starších rodičov. Kedy sa to u vás otočilo, že rodičia už nevládali a pomáhať ste museli vy im?

deti95060810
18. aug 2020

poznáš slov. príslovie že skôr vychová jedna mamka 7 detí ako 7 detí dochová jednu mamku?
Tak nejak je to aj u nás. Otec má vysoký vek - pomáhal každému a všetkým, len jemu teraz nemá akosi kto....😉

janettdamian
18. aug 2020

@deti95060810 toto príslovie nepoznám, ale veľká pravda je v ňom obsiahnutá a hlavne v dnešnej dobe.

ljzozv
18. aug 2020

To je otázka priorít a hlavne možností.
Pomáhať ak je možnosť a nezáleží to od veku.
Raz pomôžem ja, raz pomôže maminka.
Keď to už bude o zdraví, tak je jedno koľko rokov predsa bude mať či dieťa , či rodič

buzz5
autor
18. aug 2020

Pýtam sa to preto, lebo s mužom mame +-25 jeho rodičia majú okolo 50ky a dosť nám pomáhajú ci už finančne alebo aj prídu a porobia co treba, donesú aj jedlo keď vedia ze nestíhame navariť. Z mojej strany ma mama už 60 a tam je to presný opak že my jej stále chodíme pomáhať, porobiť odnesiem jedlo veľa krát aj po finančnej to nezvláda. Dosť mi je vyčítane potom z mužovej rodiny že z mojej strany nikto nepomáha, a ja to tiež neznášam veľmi dobre keďže som ešte mladá a niesom pripravená sa takto starať o mamu keď ešte budujeme svoj život s mužom

stela01
18. aug 2020

@buzz5 ľahko je brat a nič dať ...

K problému - 60r matka - opis situáciu
Je invalid ? Choroby ? Vdova ?

eriksonka1234
18. aug 2020

@buzz5 myslím, že by to mali byť obojstranne. Už ako deti sme boli učené pomáhať, domáce práce, práce v záhrade, mali sme povinnosti. Tak je tomu aj dnes. Pomáhame si navzájom, viem, že sa na nich môžem kedykoľvek spoľahnúť, aj oni na mňa.

vilma7
18. aug 2020

Ja som zas ostala zaskočená že ste veľmi mladí ľudia a nestíhate, potrebujete pomoc a potom ako chcete vo vyššom veku stíhať ešte pomáhať svojim príbuzným, keď v mladom nezvládate seba?

Moja mama má 70 a je samostatná po všetkých stránkach. Ja mám 44 a samostatná som od 18, aj finančne a aj celkovo. Takže podľa mňa vtedy, keď to bude situácia v rodine vyžadovať, teda mamka už vládať nebude. A yo príde v každej rodine v inu dobu.
A ona sa teda o mňa starala 18 rokov, do mojich 18.tich.

andreatytler
19. aug 2020

@buzz5 Moji rodicia maju 70. Muzovi maju 90 a stale nam oni obaja pomahaju. Myslim ze rodic to ma v sebe tak dane ze dokial moze, rad sa postara o svoje deti aj ked su uz dospele a samostatne. Nasi rodicia to robia radi a my sme za to vdacny. Svokra nam rada navari. Pomahame manzelovym rodicom pretoze ten vek je naozaj vysoky ale oni to velmi radi nemaju. Jasne ze podakuju a su vdacni ale oni maju radi svoju samostatnost a ked im prideme upratat, oprat alebo navarit tak sa citia ako nemohucni.
Moji rodicia ziju za oceanom ale viem ze by ma nenechali aby som im prala alebo upratovala lebo to zvladaju. Ine je ked je nejaka velka robota ako pilenie dreva na zimu. Brat vtedy pride pomoct a keby som mohla tak aj ja. Otec pride k nam ked treba pomoct na dome. Oni stale pomahaju bratovi, napriklad ked pride pozriet, bezne daju urodu zo zahrady, klobasy, zavarane a aj jedlo navarene a viem ze by robili to iste pre mna keby som zila na Slovesnku a chodila na navstevy.
Financne nikto nikomu nepomaha. Sme na tom vsetci rovnako - malo ale staci😀

makova333
19. aug 2020

@buzz5 cele zle... mate 25 a 50 tnici vam chodia porobit? Mas nekollkohektarovy vinohrad a nestihas obrat a oprešovať? Ci v com potrebujete pomoc doma? Nestihate navarit? Tak sa najete niekde vonku alebo navarite neskor alebo si date chleba so sunkou v case vlcieho hladu a medzitym postavis varit. A k tomuto: "Dosť mi je vyčítane potom z mužovej rodiny že z mojej strany nikto nepomáha" Po tom ako by prisla prva vycitka (ja by som to tam ani nenechala zajst, ale ok) by som tieto vyhody razne usekla. Ziadna pomoc, ziadne varenie, prist mozu na navstevu posediet a dat si kavu. Kks este, aby mi niekto vycital co moja rodina robi a co nie...

sense
19. aug 2020

Ked tu to vycitaju tak pomoc neprijmy...mbe pride divne ked 50nici pomahaju 25 r ludom financne a porobit. A mama 60r je chora al invalid? Nemas surodencov...

Aj mne moja 60r mama pomohla moralne a 1x finsncbe s tym ze slo o pozicku....v situacii v kt som jej ja ako 20r pomohla pred takmer 20rokmi ....
Ak teda neratam pomoc zeeninou ked mala nadumernu urodu a nestihali spotrebovat

buzz5
autor
19. aug 2020

@stela01 áno mama je vdova neni invalid, choroby tak primerane veku @vilma7 mam rizikové tehotenstvo, takže som doma príjem je minimálny z mojej strany a muž všetko sám nestíha, pravdupovediac som natom teraz tak ze aj povysavat mi je ťažko a hneď mi je zle @makova333 nepoznáš celú situáciu, čítaj @sense

alzbetka71
19. aug 2020

Mňa zarazilo iba to že ti 50tnici rodičia vyčítajú že nepomáhajú ti z tej druhej strany.bud pomôžem a nečakám za to ody, alebo nepomôžem.

makova333
19. aug 2020

@buzz5 no to je logicke, ze nepoznam celu situaciu, ked si nam ju sem laskavo nenapisala.

sense
19. aug 2020

@buzz5 moja 80r babka je vdova a okrem pirylivania v záhrade pomoc nepotrebuje
A ak ti vadí že vyčítajú pomoc môžeš s poďakovaním odmietnuť...

sense
19. aug 2020

A inak ak by mi vadilo že druhá strana nepomáha len ja tak by som nepomáhalo keďže nie je mojou povinnosťou financovať dospelé samostatné dieťa s rodinou je to len moja dobrá vola

mimibb
19. aug 2020

Dokedy..... Nedá sa to presne časovo ohranicit... Všetko závisí od vzťahu, udržiavaného kontaktu.... Napr my sme dospelý 3ja súrodenci, s našou maminou mame priateľský vzťah, nie "rodičovský", čiže sa vieme sebe navzájom zdôveriť aj s problémami, radosťami, ktoré by sa, podľa "spoločenského protokolu" s rodičmi, deťmi nemali preberat.... Pomáhame si navzájom, či už morálne, finančne , fyzicky úplne prirodzene...samozrejme sa navzájom nevyužívame, nezneuzivame. ... Sme rodina a držíme spolu a je fakt, že nečakaná smrť nášho otca nás všetkým ešte viac zomkla.... V tomto duchu sa snažím vychovávať svoje dcéry a len čas ukáže do akej miery sa mi to podarilo...

lenka2710
19. aug 2020

@buzz5 ja neviem, u nás je to také vzájomne! Naši nám pomohli postaviť sa na vlastné nohy, tým myslím, že nám prispeli na byt, lebo by sme nedostali toľkú hypo, svokrovci nám zas prispeli na nejaké to zariadenie, lebo samy nemajú toľko a ani som to nechcela, lebo viem v akej sú situácii, ale silou mocou chceli aspoň niečo dať! My zas chodievame k jedným aj druhým na záhradu pomáhať, kosiť, do zeleniny, zemiakov a tak! Svokrovci majú 70, moja mama ma 50,je invalid a aj vdova, keďže pred par mesiacmi mi umrel otec! Sme pripraveni pomôcť aj finančne ak bude treba!
Je to také vzájomne, keď potrebujem postrazia mi deti, bud mama alebo svokra! Ale ku mne chodia väčšinou len na kávu, raz mi mama ozehlila a to len preto, že som mala nachystanu dosku a žehličku a musela som narýchlo vybehnúť do mesta, tak v rámci stráženia mi ozehlila! Ale inak nečakám od nikoho nič a je to tak pre mňa asi lepšie, nič necakat! Ani by ma nenapadlo svokru pýtať, až mi príde navariť, asi by ma hanba fackala, ale samozrejme, môže prísť situácia alebo choroba a budem to potrebovať! Nikto dopredu nevie, čo bude 🤷‍♀️

zuzanockamt
19. aug 2020

@buzz5 muž nestíha? podľa mňa čím mladšie generácie, tým horšie, nevedia si zadeliť čas, povinnosti, atď.

buzz5
autor
19. aug 2020

@buzz5 na začiatku témy som sa pýtala na názor na pomoc medzi rodičmi a deťmi, a na vaše životné situácie ako to bolo u vás kedy sa to zmenilo a pod. Ďakujem tým ktorý to pochopili a odpovedali k téme a nemaju potrebu riešiť môj život a moju situáciu, lebo nato som vôbec túto tému nezalozila.

makova333
19. aug 2020

@buzz5 takze, aby som odpovedala aj na tvoju otazku (aj ked si myslim, ze svojim prispevkom som odpovedala). Ked som bola studentka SŠ, pracovala som som u rodicov v restauracii, bez platu a vreckoveho. Povinna vypomoc. Odkedy som zacala pracovat a studovat na VS rodicia mi nepomahali. Nedavali mi financie (zarobim si), nevarili mi (navarim si), nekupili mi byt, auto, nabytok do bytu...vsetko sama. Ked som nestihala navarit, bola som hladna alebo zjedla co som doma mala. Ked som sa vydala, na domacnost a vsetko sme boli dvaja. Ked som bola tehotna na rizikovom, vacsinu veci robil muz, varila som jednoduchsie jedla alebo navaril muz alebo sme si objednali donasku. Svokra mi dieta bola strazit asi 2x ked sa nam nedalo zosuladit pracu a krpec mal anginu a 1x ked mi robili komplikovanu extrakciu zubu.A ked sme u nej da nam skvele kompoty a dzemy 🙂 Ale nijako inak nam nepomaha. Aj ked s nou mam dobry vztah, o pomoc ju pokial to nie je nutne neziadam. My jej pomahame skor financne, ak nieco potrenuje drahsie. S otcom kontakt neudrziavam, mamu uz bohuzial nemam. A dokedy maju rodicia pomahat dospelym detom? No pokial maju dospele deti nejaky zdravotny problem hoc aj stale. Pokial su deti zdrave, nemaju vyciciavat rodicov a maju sa spravat ako dospele, napriklad aj tak, ze si povinnosti zmanazuju s partnerom.

ljzozv
19. aug 2020

@makova333 amen 😎

sidicek
19. aug 2020

@buzz5 ale tvoja otázka s tým úzko súvisí, sú sebestacni schopní ml. ľudia tím netreba pomáhať a potom sú takí ako vy, čo im stále treba stát za zadkom a pomáhať. Lebo ti svokrovci to z tvojho popisu nerobia preto, že chcú ale sú nútení. Možno priamo synom alebo tým, že vidia ze to nezvládate. No nadšení z toho zjavne nie sú, ak tvojej mame vyčítajú, ze robí menej.

ajana
19. aug 2020

V každej rodine je toto úplne individuálna situácia, lebo aj ľudia aj pomery sú úplne iné aj možnosti...veľa ľudí si myslí, že oni to robia dobre a všetci ostatní, keby to tak robili, bolo by to fajn, ale nie je to pravda. 25 nie je veľa, myslím, že naozaj treba budovať svoj vzťah s manželom , hlavne keď sú tam aj maličké detičky, nie je toho času nazvyš a každých 30 min. výpomoci s varovaním je zlato hodné napríklad, viacerí rodičia pomáhajú aj finančne, hlavne keď sú mamičky mladé na materskej a oni ešte pracujú. Ale zase aj starším rodičom môže byť treba občas pomôcť, či už spoločnosťou, ak sú to osamelí ľudia,čo žijú sami, alebo nezamestnaní aj finančne, alebo aj porobiť doma...niektorá 80-tnička je vitálnejšia a zdravšia ako iná mamina v 65. Vždy je to o rovnováhe tak, aby sa nikomu nerobila krivda a nebol zanedbaný, ale aby sme si pomáhali navzájom ku spokojnému aj keď skromnejšiemu životu, ak sa treba uskromniť. 25 je dosť, aby si vedela, či niekto potrebuje Tvoju pomoc a zároveň neplytvala energiou kde netreba, a nešla nad svoje fyzické limity. S manželom sa dohodnite,ako umlčať hlúpe reči a ako pomôcť kde to ozaj treba. A ak vy potrebujete pomôcť a niekto vám ju ponúka spokojne ju prijmite...A ak máš aj nejakých súrodencov, ktorí majú možnosť vypomôcť trochu mamine, prečo si to nepodeliť tak prirodzene.Kto môže, pomôže.
Inak už pri nejakej vážnej starostlivosti o imobilných rodičov...to už je úplne iná téma.
No neviem, ja to vidím počas života asi tak...Raz aj my budeme potrebovať niečiu starostlivosť je dobre na to myslieť pri výchove detí a ísť im aj príkladom vo vzťahu k svojim rodičom...Tak neviem...to je asi to umenie života...neviem-myslím.

ajana
19. aug 2020

A navyše budúca mamina na rizikovom potrebuje pomoc a ak niekto pomáha a pritom počíta, čo robia druhí....no neviem...vydržať blbé reči, povzniesť sa a neriešiť, Prvé je bábatko,ak bude v poho, čo tam potom, čo kto kedy trepol?🙂V 25 som tiež riešila svokrovcov....a ich komentáre a oni riešili mna a teraz po 20 rokoch je to úplne v pohode...se la vie🙂

ajana
19. aug 2020

A ešte budú možno mudrovať, keď sa narodí ...pri prvom Ti každý bude radiť...teda ak je prvé...Držím palce...A tým niektorým mudrákom nado mňou tiež😉

gagik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vilma7
19. aug 2020

@buzz5 predpokladám že čakáte prvé dieťa, vysávať určite netreba denne a keby ste boli obaja siroty, kto by pomáhal? Čiste retorická otázka.
Ja som s 2 malými deťmi v cudzine, odkázaní s mužom len na seba. Podlaha sa neleskne, ale keď nestihneme dnes, urobíme zajtra, alebo potom. Hlavne nech sú deti zdravé a najedené.

A ináč prečo ti manžel, jeho rodina vyčíta, že vaši nepomáhajú? O čom, v akom duchu je potom ich "pomoc"?

A v čom potrebuje tvoja mama pomoc, dajme tomu okrem tej finančnej, ktorú si ešte nemôžeš dovoliť?

....A nie som pripravená sa takto starať o mamu... nepomáha sa vtedy, keď je daný človek pripravený, ale keď ho rodina potrebuje. Alebo?

ckatka
19. aug 2020

Asi záleží ako to ma ktora rodina nastavene...
U nás starí rodičia (po 50tke) pomáhali mojim rodičom s vnúčatami (nami) občas navarili a nosili veci zo zahrady...ale zato naši im chodili robiť na záhradu a okolo domu pomáhali a vozili.ich autom keď bolo treba a vybavovali veci. Čiže každý robil co mu šlo najlepšie.

Takisto teraz keď je moja mama už starká...pomáhajú nám keď treba postrazit dieťa keď nemá škôlku, vezmu psa na prechádzku, donesú ovocie zo záhrady...my im zasa vybavujeme, zhaname veci, a nosíme z mesta co treba. Podľa mňa je to 50:50
Finančne si nepomáhame lebo na to nie sme odkázaní. Ale ked mama niečo potrebuje nepýtam od nej peniaze a naopak ona nám (hlavne malému) občas niečo kupi a nechce peniaze.

Takže.nemalo.by to.byt o tom, že teraz pomáhajú rodičia a teraz deti. V každej fáze života vie každý nejako k spoločnému blahu prispieť.

scila
19. aug 2020

@buzz5 môj názor je, že ak jeden v rodine potrebuje pomôcť a je v silách druhého mu pomôcť, tak to má spraviť. A neriešiť a nevyčítať, neporovnávať. Moja mama ma potrebovala keď mala 60, mesiac som každý deň za ňou chodila do nemocnice, riešila jej pracovné veci a chodila pri tomto školy aj svojej roboty. Ona mi teraz pomáha s deťmi aj finančne keď sme v núdzi - ja som mala materskú len pri prvom dieťati, pri ďalších dvoch len rodicak, ktorý odchádza na hypotéku. Keď mužovi nezaplatili faktúry a rupli nám obidve auta, moja mama nám požičala peniaze, čo mala ušetrené na pohreb. A vie, že keď bude čokoľvek potrebovať ona, urobíme všetko, čo je v našich silách. Aj so svokrovcami si pomáhame.
Fakt si neviem predstaviť, že by mi jedna strana vytkla, že robí viac ako druhá. Asi by som povedala, že keď s tým majú problém, tak nech teda nepomáhajú. Mne už moja hrdosť neraz skomplikovala život a toto by ma fakt naštvalo. Aké porovnávanie? Nech pomáhajú koľko chcú a môžu a neriešia druhých.

basska_b
19. aug 2020

Ono je to ťažko povedať vo všeobecnosti, koľko by MALI pomáhať tí a hentí. Je to vždy o konkrétnych ľuďoch. O vzťahoch. Niekedy sa stane, že deti odídu z domu v zlom a zanechaju zle vzťahy. Až po rokoch si k sebe nájdu cestu. Závisí aj na zdravotnom stave oboch generácií, na vzdialenosti, ktora ich geograficky delí, na rodinnom stave: vdova, vdovec, rozvedeni rodičia, rodinných vzťahoch, ďalších súrodencoch, charaktere: niekto nechce alebo nevie prijať pomoc, lebo si chce všetko robiť sám... ako vidíš, všetko je to vysoko individuálne.

U nás je to tak, že manžel je rozvedený, s rodičmi sa rozišiel po vysokej škole žiaľ nie moc dobre a tak sa x rokov veľmi nestretávali. Teraz už ex manželka tiež nechcela dávať deti k jeho rodičom, radšej dávala k svojim rodičom na prázdniny. Po rozvode, ktorý nastal krátko po smrti jeho otca, začal skoro každý víkend chodiť k mame a všelijako jej pomáhať. Zostala sama na velky dom a má slabé srdce. Budúci rok ma 80. Takže s deťmi mi už veľmi nepomôže, sú to pre ňu skoro ako pravnúčatá.

Moji rodičia majú budúci rok 60 a bývajú blízko. Takže pomáhajú dosť, ale zasa v medziach. Nechávajú nám voľný priestor, prídu len vtedy, keď si overia, že sa nám to hodí. Myslím, že môžem s nimi do budúcna počítať, že pomôžu pri deťoch, keď budú chodiť do škôlky či školy. Už aj teraz mi v oboch 6nedeliach mama veľmi pomohla. Som pripravená, ak budem sama môcť a vládať, im to oplatiť rovnakou mincou, keď to raz budú potrebovať. Chápem aj situáciu so svokrou a myslím si, že jej tiež dlžíme už len za to, že muža s láskou vychovala