Spoločný účet s manželom verzus každý má mať svoj účet

mirkakab
14. mar 2012

Ahojte mamičky. chcem sa s Vami poradiť. v máji mi končí materská a chcem nastupiť do práce a zvažujem ako najlepšie vyriešiť peniaze. Či je lepšie mať jeden učet s manželom, alebo každý svoj? či sa dohodnuť na platbách a na nákupoch alebo ako to najlepšie vyriešiť aby nedošlo k nezhodám ...

digysa
1. feb 2013

@mirkakab Ja pracujem s financiami a ako odbornik ti radim JEDEN ucet......
Bude to pre oboch ovela, ovela jednoduchsia zalezitost, co sa financii tyka..... Zijete spolu, jete spolu, starate sa o jednu domacnost, ale peniaze chcete mat oddelene.....Preco?

Dva oddelene ucty vzdy naznacuju urcitu "neistotu" a nedoveru voci partnerovi..... Ak by ste zarabali nachlp rovnako (co som este nikdy v ziadnej rodine nevidela), tak, by bolo jednoduche mat 2 ucty. Ale aj v takomto pripade by som radila jeden ucet.

ALe predstav si situaciu:

Ty zarobis 700 Euro
Manzel zarobi 2000 Euro
A teraz co? Ako sa budete delit? Kto bude co platit? Kto musi kolko usetrit? Kto si moze dovolit minut viac na "zabavu a spolocenske akcie"...
Ty zarabas ovela menej, tak ty mozes ist iba na kavu..... Tvoj manzel zaraba ovela viac, on moze ist do posilovne, na pivo, do kina.....
Ja nevidim zmysel, ako moze JEDNA rodina setrit a hospodarit z dvoch uctov a dvoch rozdielnych sum........

Ak by ste mali 2700 Euro v jednej kase, jeden clovek sa stara o ucty....vyrata vsety vydavky na mesiac a spolocne usetrene peniaze (ktore v tomto pripade budu vzdy iba manzelove, logicky) sa rozdelia na dovolenku, zabavu, kino a pod medzi vas....

Ty, s mensim platom nikdy nemozes usetrit.......ale SPOLOCNE mozete setrit pre RODINU-pre VAS a deti.

mirkakab
autor
1. feb 2013

@digysa Je to pekne napísané, máš pravdu, sme spolu 13 rokov a zatial sme finančné problemy neriešili, ked poviem mužovi nech vyberie na šeky, tak nemá problém, ked mám vybrané peniaze zaplatím ja čo treba, aj ked takto nemám prehlad kolko minieme, ale vždy to vychádza že niečo na účte zostáva ....

digysa
1. feb 2013

@mirkakab Predstav si ale, ze pridu deti a vase vydavky sa zvysia, vela veci budes musiet kupovat sama....platit seky do skoly, oblecenie pre deti, nejake vreckove, peniaze za kruzky, na vylety....

TO si chces stale donekonencna pytat od neho peniaze za kazdu bajajcinu? Rozmyslaj....tu nejde ani o spolocnu kasu, tu ide o zlahcenie si zivota.... Treba, aby manzel videl vsetky transakcie na ucte, aby sa nebal, ze minas hala-bala. Daj mu istotu...
Ale ty potrebujes volny pristup k peniazom.....

Musis predsa vidiet ten rozdiel, Priklad:

1. Potrebujem detom vyplatit obedy, mozes mi dat 30 Euro?
2. Dnes som detom zaplatila obedy za 30 Euro....

My sme mali tiez oddelene ucty, ked sme nemali deti....skor to bolo koli lenivosti, ze sme ich neprepisali, ale ano...mali sme ich oddelene.
Ked sa narodili deti, tak prva vec pred porodom bola- navsetva banky, kde som dostala rovnaky pristup k banke, ako manzel.

A ci sa vam to paci a ci nie.......najlepsie sa vedu financie, ked vsetko plati iba jedna osoba..... Je to fakt o hubu, ked jeden ma platenie za-telefon, voda, internet..... a druhy plati- najom, poistenie za auto, detske veci, potraviny......
Takto sa financovat neda....vsetko musi byt "pod jednou strechou"

959touareg
1. feb 2013

@digysa
absolutne s nicim nesuhlasim. sice pises ako z mudrej knihy, no realita je uplne ina. ono to je aj tazke radit. mas tisic domacnosti a v kazdej to maju zariadene inak - po svojom-ako im to vyhovuje. co je normalne v jednej rodine je pre inu neprijatelne. a najma ked sa jedna o financie co je velmi chulostiva tema. kazdy nech sa zariadi tak, aby to vyhovovalo aj jeho polovicke a budu obaja spokojni.
tu je tazke nieco radit, kazdy si moze akurat tak iba napisat, ako to maju oni doma zavedene, ale nie radit inemu. to si musia sadnut za stvol obaja manzelia a navzajom sa dohodnut. 😉 iba tak to bude fungovat a pokial nie,budu hladat ine riesenie, ale zase iba oni dvaja.

zuzanockamt
1. feb 2013

@digysa my uz dieta mame a stale mame oddelene ucty a inak by som to nechcela, fungujeme normalne

mirkakab
autor
1. feb 2013

@digysa Máme dve deti, prváčku a škôlkarku, takže všetky tie výdavky čo patria k tomu máme priamo v živote. zatial sme nenatrafili na problemy, funguje to zatial dobre a aj ked môj muž dokáže udržať peniaze, tak má svoje koníčky na ktoré mína a ja tak isto, takže zatial nám to vyhovuje obom.

mirkakab
autor
1. feb 2013

Mám kamošku čo má z manželom spoločný účet a všetko čo nakupuje mu poctivo zahlási. Tak aby som si chcela kupiť niečo na seba a musela by som to manželovi ohlasovať, tak to by som asi neprekúsla. ......

simca06022011
1. feb 2013

no u nas to funguje dobre aj bez spolocneho uctu, aj ked o nom uvazujem cim dalej tym intenzvinejsie, samozrejem svoj ucet si nezrusim... moj priatel ani len nema osobny ucet, neplati ziadne ucty a ani nevie kolko platime za najom, nedaj boze este za tv, internet a energie :P K peniazom nemam problem sa dostat, za 8 rokov sme uz v stadiu, "otvor tasku a vezmi si"... cize ked potrebujem 200EUR vezmem si 200EUR, ked nepotrebujem nevezme.. ked nema, zaplatim zo svojho nabuduce si vezmem 🙂 a tak... a to platm este aj z jeho podnikania faktury a je to riadny chaos.. bola by som rada keby sem tam zaplatil aj on nieco a necakal na mna... ale co uz... spolocny ucet spravim hlavne kvli rodine, lebo vsetci mudruju ze na co minam a pod.. a moj priatel samozrejme pritakava :P no tak uvidia... posledne ked som v hadke vymenovala iba hlavne veci co sa platia pravidelne tak priatel iba oci vyvaloval.. tak pre taketo pripady je spolocny ucet uzasny... nech vidi ze ja nemam cas tie peniaze ani minat :P Druha vec, bude to super na spolocne "uspory" na dovolenku alebo rezervu... lebo kedze on nema ucet a ja kb a nejaky limitovany prijem tak sa vacsinou vsetko minie 🙂 takto budeme prispievat rovnakou sumou na spolocny ucet, po zaplateny uctov a domacich nakupov ostane zvysok taam 🙂)

digysa
1. feb 2013

@959touareg
@zuzanockamt Dievcata...som si ista, ze dokazete zit v rodine aj s dvoma bankovymi uctami. Rozdiel je v tom, ze ovela efektivnejsie a rozumnejsie je mat jeden ucet.

-Usetri vam cas
- zminimalizuje chybicky, dvojite platby a pod.
- zjednodusi vasu snahu o sporenie
- odbremeni jedneho clena od platieb, moze mat na starosti ine veci
- odstrani "pytanie si" penazi jeden od druheho

Ano, da sa....da sa mat 2 ucty.... ale toto urcite nie je lepsia alternativa. Je to jedna z moznych alternativ.

simca06022011
1. feb 2013

@digysa mozu byt aj ucty 3 :P

digysa
1. feb 2013

@simca06022011 My mame 4 😝

digysa
1. feb 2013

Asi som to zle vysvetlila.....

Mozete mat uctov aj 10.......ale obaja musite mat 10 kariet a pristup ku kazdemu uctu. A platit by mal vsetko jeden clovek, aby ste mali presny prehlad o transakciach a platbach. To je cela pointa.

959touareg
1. feb 2013

@digysa
aj tak ma nepresvedcis. 😉
my takto fungujeme 30 rokov a vsetko je OK. a ani jeden z nas nema pristup k uctu toho druheho, dokonca ani nevie kolko ma ten druhy na svojom ucte. mame roky rozdelene kto co bude platit a hotovo. nam to tak vyhovuje a to, ako funguju ini ma vobec nezaujima. nech sa kazdy zariadi tak, aby mu to vyhovovalo. ja by som spolocny ucet nechcela. 🙂
takto mam svoj osobny ucet, povyplacam co treba, kupim si co chcem a je to super. ja by som nezniesla mat spolocny ucet a to, aby som vsetko hlasila co kupim, kde som minula. takto miniem svoje a druhy sa nemoze do toho starat. ista sloboda predsa treba aj v manzelskom vztahu.

digysa
1. feb 2013

@959touareg poznam len dva dovody, kedy zena nechce spolocny ucet....a ak mas jeden z tych dovodov, tak ta ani presviedcat nebudem.... Naco....

Ved poskrabkat si lave ucho sa da aj pravou rukou cez hlavu....nemusis to robit lavou 😉 Zivot ide dalej....

danussskah
1. feb 2013

My mame tiez dva ucty,mali sme to pred manzelstvom a nemenili sme to ani potom.O vydavkoch sa dohodneme.A moj chlap nemusi vediet o kazdej hluposti,co si kupim navyse.Praveze keby sme mali jeden ucet,bolo by viacej hadok.(Kolko si zase minula??? ked si pozrie vypis) Viem si to predstavit.Takto si kupim co chcem a nemusim sa spovedat.

@digysa Zijeme v realite.My mame aj stvebne sporenie na obidve nase mena.Nie som hlupa,pocula som vela vela vela pripadov,co zena predala napr.svoj rodicovsky dom,peniazky dali na spolocny ucet (chlapove meno) a ten ju potom vykopol aj s detmi,takze skonicla na ulici.Podla mna je dobre sa zabezpecit,pre pripad...Nie je to pozitivne myslenie veru,ale aj tak. 🙂

vadimka
1. feb 2013

@mirkakab

moze sa tu filozofovat o tom kolko chce,
NO cela finta, preco manzelia nie su ochotni mat spolocny ucet viazne v tom, ze jeden z nich, alebo obaja maju strach pred polovickou,
-ktorej slubovali "v dobrom aj zlom"-
ze ten druhy bude minat viac ako on....je to o nedovere, neintimnosti,strachu,lakomosti,vzdialenosti ich dusi......akokolvek by sa snazili sami seba presvedcit o opaku, je to jedine o tom.....
..uz dopredu sa boja, co ked im tie peniaze ona on minie......
{absolutne nechapem a nechcela by som zit v takomto vztahu}
my mame spolocny ucet a NIKDY sme si s mm nic nedelili na polovicu...zarobi ovela ovela viac ale vsetko je nase....moje,jeho,deti....nemusela som si nikdy od neho pytat vreckove a ani sa spovedat co a kde som kupila...je to o dovere a velkorysosti...o tom, ze vztah nie je zalozeny na peniazoch ani na strachu....

danussskah
1. feb 2013

@vadimka hm..mozno mas pravdu.Problem je,ze ja mam viac penazi ako moj chlap.A je tam ten strach.Tazk osom si ich vydrela a teraz mi ich on minie a posle ma do...? Ale to je skor problem mojho manzelstva.Ale aj keby bolo idealne,ja neviem,ci by som chcela jeden ucet.Je to romanticke,krasne,ale...Laska sa vie rychlo premenit na nenavist.Alebo sa clovek moze zamilovat do niekoho ineho.Nikto nevie,ze s tym bude navzdy na 100 perc,nikdy.Aj keby sme to velmi chceli... 😒

olivia31
1. feb 2013

@vadimka Ahoj zdieľam tvoj názor a dobre si to napísala u nás to funguje presne takto jeden účet a nevidím v tom žiadny problém.

959touareg
1. feb 2013

@digysa
neviem o co ti ide. nam to tak vyhovuje a myslim si, ze 30 rokov je dost vela nato, aby som to vedela posudit. som tak spokojna a to, ze ty to nechapes, alebo niekto iny tomu nerozumie ma netrapi. tiez viem pochopit niekoho kto ma ucet jeden a napise, ze inak si to ani nevie predstavit. je to iba na dohode parnerov a nikto iny- cudzi nema pravo im to vyvracat a spochybnovat. ani ja si to nedovolim a zato, ze ty sa tym zivis ta neopravnuje presviedcat a spochybnovat to, ako si to zariadia ostatni doma. az nevies, casto je teoria pomimo ako prax. 😉
a mna naozaj presviedcat netreba, to mozes niekoho , kto prave zacina zit s niekym v spolocnej domacnosti a nevedia co robit. ja to uz mam x-rokov zavedene takto a perfektne nam to klape.

959touareg
1. feb 2013

@danussskah
moje slova, krasne a vystizne napisane. veru tak, zijeme v realite a teoria je niekde uplne inde. to je tak vo vsetkom. 🙂

olivia31
1. feb 2013

@danussskah Ak máš strach, že ti minie niekto tvoje ťažko zarobené eurá tak potom ostaň sama, alebo si odkladaj nejaké peniaze bokom a budeš mať rezervu na to čo píšeš ak náhodou sa láska premení na nenávisť . 😉

anjelicek26
1. feb 2013

@digysa - necitala som vsetko, ale za nas, sme spolu dlho a o spolocnom ucte ani neuvazujm ;) Nevidim na tom ziadne vyhody. Cakame tretie dietatko, peniazkov som mala vzdy dost vdaka mojej praci a naslednej materskej, nikdy som nemusela od draheho nic pytat, skor sa ma casto vypytuje on, ci mi to staci a ci mi nema radsej nieco poslat. Pristup k jeho ustu mam, aj kartu, je to len taka istota keby volaco.

Drahy plati v podstate vsetko. Vsetky povinne platby, ja neplatim mesacne nic pravidelne. A zarabam normalne. Kupujem oblecko detom, nejake potraviny, benzin, a kopu hluposti, co by asi ani netrebalo, ale drahy to neriesi, rovnako ako ja neriesim jeho vydavky 🙂 Mne to prijde slobodnejsie, ako musiet vysvetlovat, preco som kupila 25 veci na rucne prace na e-bay za posledny tyzden 😀 😀 Proste to zvladame a o peniazkoch sa u nas nikto nebavi. Proste su v dostatocnom mnozstve na to, aby trebalo nejaku vyssiu kontrolu, na co sa mina. Drahy dost usetri, vdaka tomu budeme robit prestavbu bez uveru, je to fajn. Ja som shopohollik, pre mna je dobre, ze mam svoj ucet, vazne 😅 😅

Podla mna to musi vyhovovat obom a ked to jednej strane prekaza, urobit zmenu. Ako pise kocka vyssie,, vztah nie je zalozeny na peniazoch..

959touareg
1. feb 2013

@vadimka
vidis, mas uplne iny nazor na vec ako ja, no neberiem ti ho. to je priklad toho co som hore pisala...nikto nema pravo radit inemu do toho. o tom sa musia dohodnut iba obaja partneri. tak ako ty si spokojna so spolocnym, mna by asi zabil takyto ucet.

vadimka
1. feb 2013

@danussskah
@959touareg

krasne ste mi nahrali do karat 😉 a len potvrdili moje slova....je to vsetko o strachu a nedovere....brat si cloveka, a dopredu sa uz bat a schovavat si do pancusky {to je obrazne 😉 } TO MOJE, mi pripada sice rozumne na tuto choru konzumnu dobu, ale z dusevneho hladiska, zmysla zivota medzi muzom a zenou je to odpudzujuce....a so slobodou to absolutne nema nic spolocne..ta je bud vnutri v nas, alebo nie je..ak ak nie je, tak si to vynahradzame akoze nasimi peniazmi.....v mylnej predstave.....
..jasne, neziadam o pochopenie....

stano4000
1. feb 2013

je to zavisle od toho ako partneri chapu pojem financie a co si predstavuju pod pojmom financovanie domacnosti. ci spolocny, ci zvlast ucty, to nema ziaden vplyv nad prostriedkami ktore su dostupne na platenie do spolocnej domacnosti. ak nevedia s peniazmi narabat je jedno ci je jeden, ci dva ci tri ucty.

my s manzelkou berieme peniaze ako "spolocne" napriek tomu ze su rozdelene nie na dvoch, ale na viacerych uctoch, kazdy ucet bol zalozeny za nejakym ucelom, ci je to sporenie, alebo bezne minanie, alebo elektronicke platby do zahranicia. vedieme si domace uctovnictvo, do kazdeho roka si robime financny plan. planujeme si rocne vydavky, investicie a aj kazdorocnu spotrebu mame ako tak vopred v roku naplanovanu. jeden, dva tri ucty na tom nic nezmenia, aj tak su dnes bezne ucty v bankach vedene "zadarmo" pri nejakych podmienkach. vediet uctov v bankach uctovne nezatazuje domacnost ani 1 €.

zuzanockamt
1. feb 2013

@digysa ja si od manzela peniaze nepytam, mam predsa svoje 🙂 ... mame rozdelene co kto plati - prislo to uplne prirodzene, nic sme si nedelili, kazdy si spori svoje peniaze ... mne sa pojem "nase peniaze" nepaci ... dokazala som v pohode zit aj pocas MD a RD 🙂

zuzanockamt
1. feb 2013

@digysa a ake su tie dva dovody, nech sa pobavim 🙂 😀

danulicek
1. feb 2013

ja si myslim, ze kazdemu paru vyhovuje nieco ine a tazko hladat ten spravny model. co sa tyka nas - my mame sice kazdy svoj ucet, ale vobec si nedelime vsetko na polovicu. spolocne si setrime (nie na ucte, ale v hotovosti) kazdy rovnaku sumu (ale ked jeden mesiac moze dat jeden viac, da viac; ked druhy menej, da menej), z manzelovho uctu ide benzin a niektore pravidelne platby a z mojho bezne nakupy potravin, platba za byt a splatka na nakup. nikdy sme sa edohadovali, aby to bolo presne na 1/2, pretoze to berieme tak, ze su to nase peniaze - aj ked na dvoch uctoch.

musim povedat, ze nam to zatial vyhovuje a naozaj neriesime, preco ja som si kupila zas nove vlny, ked este nejake mam a preco on si kupil nejake dvdcka. berieme to tak, ze su to nase dva ucty a aj ked nemame pristup k tomu druhemu (nepotrebujeme), tak vieme, kolko kto ma na ucte, komu prisla aka vyplata a ked treba nieco mimoriadne zaplatit, plati to ten, co je zrovna na nete a spomenie si na to alebo ten kto ma na ucte vyssiu hotovost.

a kedze cakame prve dietatko, tak sme sa rozpravali aj o spolocnom ucte, ale zatial ho nepotrebujeme. vybavicku kupujeme priebezne a financujeme ju spolocne a predpokladam, ze tak to bude fungovat aj neskor, ked budu dalsie vydavky k drobcovi. ja mam momentalne nizsi prijem, kedze som na PN a v pohode to zvladame bez hadok, ze ci manzel zaplatil za niektore veci viac alebo menej ako ja a zaklad je, ze si doverujeme. takze vobec to nie je o tom, ze dva ucty su len v pripade, ak sa jeden boji toho druheho v otazke financii alebo dovery...

digysa
1. feb 2013

@zuzanockamt Nic v zlom, ale ja zijem v krajine, kde taky prepych ako materska a pridavky na deti neexistuju..... Taky luxus ako mas ty, ze si mala stale "svoje" ja proste nemam. A som si ista, ze vela zien tiez z tychto pridavkov nevyzije.

Ked som otehotnela, tym padom som mala na ucte 0, lebo som nerobila a stat ma nedotoval.....Ty padom JEHO sa stali NASE.

A ked som sa dostala do tej "luxusnejsej" fazy zivota, ze som zarabala aj ja, tak tym padom sa aj "moje" stali NASE.

Tebe sa "spolocne" nepaci......mne sa zase bridi vydelovanie....To je tvoje, To je moje......a co patri detom? to medzi tvojim a jeho?

Tie 2 dvovody tu uz boli spomenute a logicky vyplyvaju zo zivotneho stylu......

Otazka pomimo: to aj danove priznanie robite kazdy svoje???

@stano4000 my to mame podobne.....ucty mame 4 a kazdy je na ine.....dolezite je, aby mali manzelia rovnocenny pristup ku kazdemu uctu.

zuzanockamt
1. feb 2013

@digysa tak ja kym som isla na MD som si poriadne nasetrila
jasne, ze danove si robi kazdy sam, resp. kazdemu ho robi jeho aktualny zamestnavatel, tak to predsa funguje 🙂
a veci pre maleho kupujeme na striedacku, vzdy sa vieme nejako dohodnut, ze kto co zaplati pre dieta