Už dlhšiu dobu sa "vadíme" o svadbe

nikanikoleta11
24. máj 2023

Dobrý deň prajem, už dlhšiu dobu sa "vadíme" s partnerom o svadbe. Keďže on je greko a ja rimo, nedokážeme sa zhodnúť kde má byť svadba. Od mala viem, že sa vravelo o tom ako muž ide za ženou, jeho rodina tvrdí opak. Ako to je u vás? Zaujíma ma Váš názor, či muž za ženou alebo žena za mužom. Ďakujem.

dupinka
25. máj 2023

Ja som bola od detstva vychovaná v gréckokatolíckom obrade a muž rímskokatolícky obrad. Jemu sa veľmi zapáčil prístup našich farárov, uvoľnenosť, aj keď sme chodili na náuku...Takže "prešiel"k nám.
Viera sa u detí uvádza podľa otca.
Ja aj keď som celý život bola gréckokatolícky obrad, podľa otca som bola papierovo rímskokatolíčka. Pred narodením syna sme sa s manželom obaja rozhodli o zmenu obradu, museli sme mať súhlas rímskokatolíckej farnosti, dokazovanie bolo a dosť nepridejmny prístup rimo,...

olusik112
25. máj 2023

A neni to jedno? Skor by si sa mala zamyšlat či vobec nejaka svadba bude. Ani jeden nechce ustupit fuuuha. Asi by som zaradila spiatočku.

katkami123
25. máj 2023

Nechápem celu diskusiu a to delenie jeho viera a moja viera. Pritom Grekokatolíci aj Rimokatolíci spadajú pod pápeža a Vatikán, obrady sú trochu rozdielne, ale je úplne jedno či Grékokatolik bude cely život chodiť do rímskokatolíckeho kostola a na tie omše a zase naopak Rímokatolik do grekokatolíckeho kostola. Rozdiel by bol, ak by bol jeden z vás už Evanjelik, Moslim, atď… takže nechápem o čom to je vlastne ten váš spor. Jedine je potrebné odstaviť priateľovu rodinu, aby sa Vam nestarali do vašej svadby, nech si jeho rodicia urobia svoju ešte raz, ak tak radi organizujú svadby, ale nie riešiť tú vašu. A vo vašom prípade jeho fakt jedno, oba obrady sú cirkevne právoplatné.

mikadooo
25. máj 2023

@nikanikoleta11 myslím, že z historického kontextu sa na Slovensku žena "vydala" za muža - čiže odchádzala žena z domu k mužovi a k jeho rodine. A doniesla so sebou veno, keďže "pribudol" jeden hladný krk v dome ženíchových rodičov. Ale možno si len domýšľam tieto významy. Chvalabohu my sme boli obaja rovnakého vierovyznania, tieto žabomyšie vojny nezávidím, hlavne, že obe cirkvi hlásajú, že Boh je láska a miluj svojho blížneho ako seba samého... Ale každá si myslí, že iba ona je tá "pravá".

marca12
25. máj 2023

@nikanikoleta11 zvykom je,ze slabsi jedinec ustupi 🤣 podla mna je jedno,kde budete mat svadbu. Dolezitejsie je,ci sa zhodnete na vybere cirkvi pri dietati. To uz mate vyriesene,takze svadbu by som neprezivala nejako.

katkami123
25. máj 2023

@mikadooo
Obe cirkvi sú rovnocenne, jedna druhú nevylučuje, takze cely tento spor nechápem. Obe spadajú pod pápeža a Vatikán, len sú trochu rozdielne obrady, ale oba sú cirkevne platné, aj keď sa premixujú Grécko s Rimo… skôr si myslím, že samotna autorka a jej muž toto nevedia, len sa rozhodli, ze chcú mat svadbu v kostole, každý je za ten svoj a ako tu bolo písaných viac komentarov, v tomto ich prípade je to úplne jedno. Čiže problém tu je nevedomosť a vydupať si svoje. Právoplatný obrad budú mať aj v jednom, aj v druhom kostole pred Bohom.

ouwecka
25. máj 2023

@nikanikoleta11 panecku a ved za prvé je Boh vsade takze aj v urade je svadba platná a dohodnut sa mate vy dvaja ved ktore sviatosti a vieru budete potom riesit?

marfikchov
25. máj 2023

Sme presne ten istý model, ale my sme sa nedotahovali kvôli svadbe, to bolo jasné, svadba u nevesty, zvlášť, keď oni mali 9 ľudí a my 30. U nás to začalo po narodení syna a jeho pokrstenie. Jednoducho som trvala na svojom. Pri druhom už diskusia nebola. Teraz sme absolvovali prvé sv. prijímanie a tiež sme to vybavili v rímskokatolíckom. O ich vzdelávanie a prípravu do školy mám na starosti ja, takže aj toto som. Radu nemám, ak chceš, aby bolo po tvojom, vytrvať. Ale zas na druhej strane, aby nešlo len o obrad a po svadbe kostol len z okna auta uvidieť.

didus1988
25. máj 2023

@nikanikoleta11 ja som rimo manžel je greko a svadbu sme mali v našom rimokatolickom kostole ") a deti sú pokrstene greko 🙂 ale ja sú myslím ze je na každom ako sa dohodnú 🙂

any_soj
25. máj 2023

@syslik81 to je tá istá viera, len ony obrad, liturgia.

atinkaa
25. máj 2023

Mna na tom zaujali 2 veci - jedna aj ked v „uvodzovkach - vadime sa“ a druha aj to citam dobre tak uz mate dieta. Teda v tom pripade je svadba viac ako formalita a asi sa viac rozpravajte a hladajte spolocne ako sa rozdelujte. To my - oni, jeho rodina vs moja rodina ako prekaracky dobre do divadla na podklad zapletky, ale do realneho zivota v tomto tisicroci? A nijako tvoju ani jeho vieru nezhadzujem len premyslajte a budujte partnerstvo spolu- idealne zapojte aj vasich aj „nasich“

mimi3008
25. máj 2023

@nikanikoleta11 "Najlepsie" na tychto dotahovackach o cirkevnych formalitach je, ze sa vacsinou dotahuju ludia, ktori su len papierovo veriaci. Mozno maju absolvovane sviatosti vo svojom kostole, ale vobec tak neziju a donkostila idu max.na Vianoce a Velku noc. Nevravim, ze to tak musi byt u vas, len vychadzam z.toho, ako som to ja videla vo svojom okoli.

mimi3008
25. máj 2023

@zmrzlinka2021 Tiez kus nechapem. Riesia tu, kde bude sobas, hlavne ze nemanzelske deti narobili😆akoze je to kazdeho vec, ci chce deti pred manzelstvom alebo v manzelstve, ale potom je uplne komicke, ked ide riesit, kde mat sobas

blackcat8885
26. máj 2023

Boh je iba jeden takže je jedno kto z Vás sa prispôsobí. Ide o to, že ani jeden nechce ustúpiť. A rozdiel rimo greko nie je tak veľký neriešte nepodstatne veci budete v živote mať ine horšie problémy ako každý.

kukucka26
26. máj 2023

Sobáš ide za ženou deti idú za mužom krstom takže tak .no ale keď sa už na takom neviete zhodnúť tak ani do manželstva nechodte

derdia
26. máj 2023

@anjelicek26 no tak problem asi je ci v grekokatolickom alebo rimskokatolickom kostole...
A nie urad...svadba na urade je svadba len tu zemi.... Takze neplatna pred Bohom, takze pre veriacich ziadna.
Snad si to uz pochopila. A teraz cakam na tvoju zase najmudrejsiu odpoved na MK.

cecilia29
26. máj 2023

U nas je pravidlo že svadba je v mieste bydliska ženy (ak si teda par nepraje inak). Ale v prípade svadby, ak je žena z obce A a muž z mesta B tak svadba - obrad je v obci A. Väčšinou sa to tak skutočne dodržuje. Aspoň v obciach. Áno, muž príde za ženou, si ju vypýtať a odu do kostola. Logicky hy mala byť svadba u čas v rimo kostole. Žena ide za mužom v inych veciach .

anjelicek26
26. máj 2023

@derdia pretoze Boh je slepy a hluchy a nepocuje na urade, co si oni slubia, nevidi do ich srdc a nevnima ich city a ze su jeden pre druheho stvoreny, potrebuje na to prezdobeny kostol a farara...

Dovolit hadky s celou rodinou kvoli takej hluposti ako "ktory kostol" je tak zbytocne... potom prijde "kde budeme krstit" a montovat sa im budu do uplne kazdeho zivotneho rozhodnutia. Nech to urobia tak, ako to vnimaju oni. Nie rodina - oni. Hlavne im to cely obrad uz popredu znechuti, lebo tam bude polka ludi sediet zduta ako holub, ze nebolo po ich...

simca06022011
26. máj 2023

Riadny gulas, ako keby to nebolo jedno ... poviem príklad boli sme na svadbe a obrady boli v podstate tri 🙂) prišli dvaja kňazi, a potom ešte aj civilný, prišla pani z úradu . Neviete sa dohodnúť, urobte si všetko🙂
Pravidlo kto za kým neexistuje.

natalka13
26. máj 2023

@nikanikoleta11 mate dieta cize zijete v hriechu a riesite taku volovinu v akom kostole mat svadbu.
Vezmite sa na urade. Urcite niektora cast rodiny bude nespokojna.
Mala som davno kolegu mali rovnaky problem, a cela jeho cast rodiny plny autobus nevstupili do kostola pocas sobasa. Tak sa rodiny rozhadali /aj opili v buse/ pred svadbou.
Moj otec su zas 4 surodenci a krtsty mali na striedacku rimo greko rimo greko ako sa postupne narodili.
Kde mala babka svadbu neviem, ale chodila do rimo kostola.

katkami123
26. máj 2023

@anjelicek26
Tie obrady v kostole majú svoj význam, tam sa prisahá na kríž, hovoria sa sľuby (cirkevné), takze to nemá nič s úradom, kde to funguje za úplne inak ako v kostole. V živote by mi nenapadlo si myslieť, ze keď mám svadbu na úrade, tak sme svoji aj pred Bohom, čo sa tu na MK za novinky na staré kolena nedozviem.

katuskamala1
26. máj 2023

My sme to mali tak ako sa u nas robieva a teda muz ide za zenou,brali sme sa teda podla nasicj tradicii v nasom kostole (ja katolik on evanielik).Ale on na nicom netrval,lebo on nechodieval do kostola absolutne ani nic..akoby ateista.

anjelicek26
26. máj 2023

@katkami123 ved ja viem. Pointa bola jednoducho, ze vziat sa na urade by mozno rodicov "osvietil", ze lepsie "hocijaky" kostol, ako ziaden kostol.. Lebo tie hadky za to proste nestoja a ked sa nimi budu davat ovplyvnovat, tak sa nakoniec nevezmu vobec, lebo sa rozhadaju cele rodiny... Dolezita je laska medzi nimi v prvej rade.

timik1
26. máj 2023

@nikanikoleta11 hlavne sa neberte,keď sa už na začiatku neviete dohodnúť...do konca života budú z toho len výčitky a hádky..

letfenixa
26. máj 2023

Slovo "rimo" je príšerne.

vista4
26. máj 2023

@nikanikoleta11 to nemyslíš vážne, že máš 3 sviatosti ako rimokatolicka a základné veci neovládas. Dieťa je milión % grekokatolik ak sa tak krstilo! Prijalo hneď dve sviatosti naraz, sviatosť krstu a birmovania, čiže môže prijať aj sviatosť manželstva bez birmovky.
Ty si mala birmovku?

alby2014
26. máj 2023

Ja vobec nerozumiem, co riesite. Grekokatolici a rimokatolici veria v jedneho papeza, rovnake dogmy, rozdiel je vo forme obradu, ktory u grekokatolikov po Uzhorodskej unii zostal vychodny, plus zenenie knazov. Defacto verite v rovnake veci aj Boha, aj nauku. Sestra sa brali v rimokatolickom obrade, aj ked muz je grekokatolik, deti maju pokrstene v grekokatolickom kostole, kde zaroven dostali s krstom aj ak birmovania. Ja som sa vydavala v rimokatolickom kostole, manzel je zid, deti chodia do zidovskej detskej skupinky pri synagoge a v skole na etiku, tak sme sa dopredu dohodli a to sme aj rodine podali bez moznosti diskusie,

derdia
26. máj 2023

@katkami123 nuz dozvedame sa aspon co si ludia "vselico" myslia😁😁😁

elenka.k
26. máj 2023

@letfenixa prečo?

michbel
26. máj 2023

Neznasam svadby v kostoloch/mesitach/synagogach. Gyc.

Brali sme sa na urade.