Už dlhšiu dobu sa "vadíme" o svadbe

nikanikoleta11
24. máj 2023

Dobrý deň prajem, už dlhšiu dobu sa "vadíme" s partnerom o svadbe. Keďže on je greko a ja rimo, nedokážeme sa zhodnúť kde má byť svadba. Od mala viem, že sa vravelo o tom ako muž ide za ženou, jeho rodina tvrdí opak. Ako to je u vás? Zaujíma ma Váš názor, či muž za ženou alebo žena za mužom. Ďakujem.

evkamotka
26. máj 2023

@syslik81 oni nie su inej viery, obaja su katolici

euka210
26. máj 2023

Zvyk je, ze sobas podla nevesty a deti sa vychovavaju podla viery manzela. Ale vsetko je podla dohody, dolezite je to, ci su praktizujuci, ci len papierovi veriaci.
Ja som rimo, manzel greco...sobas u nas rimo a deti su greko. Svagrina greko, svagor rimo... mali sobas greko a deti su po manzelovi rimo.
Take veci si treba dohodnut este pred sobasom. Ak deti pojdu podla viery napr.po manzelke, tak pri zapisnici zo sobasa sa ma dopisat taky dodatok.
Ja som rimo, ale podla greko zakonov som greko po dedovi...50te roky zakazu greko ked otec rimo nemohol byt...cize pred sobasom som musela pytat distanc od greko farara, aby naaahodou nemohol niekto napadnut platnost sobasa...to su take perlicky. ...ale nie vsade to tak bolo...svokor na dedine bol v pohode pokrsteny ako greko v 1951.

euka210
26. máj 2023

@nikanikoleta11 uz vobec nechapem, preco ste dieta krstili ako greko a vychovavas ho ako rimo...ako greko bude mat sviatosti v greko podla krstu, nie ako ho vychovavas 🤦‍♀️ ...greko su v tomto dost zasadovi a tvrdohlavi by som povedala...mali ste pokrstit ako rimo, kedze ani manzelia ste este neboli.

rozalia700
26. máj 2023

Ja som veriaca, môj muž nie je .Ja som mu povedala, že v iných veciach nemám problém urobiť kompromis ,ale toto je pre mňa zásadná vec. Tak že svadba bola v kostole aj celý život vediem deti ku viere....krst, atď. Sem- tam boli od muža nejaké pripomienky, ale v celku pochopil....že viera deti chráni. Mama a otec nemôžu byť všade!

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katkami123
26. máj 2023

@anjelicek26
Áno, ale to bude asi ten typ rodičov, ktorí majú radi vopchany nos všade. Lebo dirigovať druhým svadbu, pokým nie je moja vlastná, je vrchol čudáctva a nevychovanosti.

lenkakravcova
26. máj 2023

@nikanikoleta11 Máš to jedno.. Manžel má rodinu z grego, ja som pochádzala z rimo. Brali sme sa v rimo, keďže u nás grego ani neboli v obci.. Ale bolo mi to jedno, viac menej sme to tam mali kvôli rodine.
Dnes vychovávame deti v islame. Takže to ber tak ze nikdy nevieš kde vaše deti nakoniec konvertuju, alebo kde vy nakoniec skončíte vo viere. 🙂 Je zbytočné sa o tom hádať. Ale je dobre sa rozprávať o tom, na com vám záleží, o konkrétnych veciach.

erikab82
26. máj 2023

Ja som Gréko a manžel rimo. Obe patria pod Vatikán, ani edna nie je viac či menej. Môžete chodiť aj do jedného kostola aj do druhého rovnako ako aj na prijímanie či spoveď a ukázať deťom obe alternatívy. Naše deti sú prstene ako Gréko, dcéra teraz mala prvé sväte a hádaj v akom kostele. V rímskokatolickom. Áno, je to možné, aj ja to mám tak. Nebolo to zámerom, teraz sme sa sťahovali a gréckokatolícky kostol nemáme v blízkosti. Veľkou výhodou u grekokatolikov je, že dieťa je pri krste aj rovno birmovane. Usetriš si naťahovačky s puberťakom, ktorému sa do kostola nechce plus náklady ako oslava oblečenie pre celú rodinu atď. Poznám viacero rodín, kde už si rodič s puberťakom neporadil a na birmovku ho nedostal. Treba odližit ego ( lebo to vôbec nie je o tom) a rozumne sa dohodnúť. Mimochodom aj sobášny obrad u grekokatolikov je krajši.

katkami123
26. máj 2023

@mamula20
To nie je pravda, ze by si pri katolíkoch musel robiť sväté prijímanie, birmovku atď. Normálne každý z vás uvediete svoje vierovyznanie a tvoj manžel by iba podpísal čestné prehlásenie, že rešpektuje tvoju vieru a vase budúce deti budú vedené v katolíckej viere. Prečo by ho mal niekto nútiť teraz absolvovať kresťanské obrady ako sväté prijímanie, birmovku atď., keď v to neverí a keď to tak necíti? V kostole stačí iba jeden veriaci, druhy môže byt aj Moslim, ateista, to je úplne jedno, len podpise, že partnerovi vieru rešpektuje a nemá k nej žiadne výhrady. Ja niekedy žasnem, čo sa tu nedozviem 😀. V minulosti boli zmiešané manželstva úplne bežné, kedže nebolo tak veľa veriacich.

adrianajozko
26. máj 2023

@nikanikoleta11 manzel je evanjelik aja katolik brali sme sa na urade lebo som bola rozvedena a nechceli sme to naťahovať. Malu nam krstila pani fararku v evanjelickej viere a je aj jej krstna mama a manzelov bratranec je krstny otec. Sme šťastny zme sa tak rozhodli. Fararka bola užasna obrad bol krasny. Chodime aj do evanjelickeho kostola aj do katolickeho. Nerobime v tom rozdiel. Hlavne, ze sme vsetci spolu stastby.

miskaska
26. máj 2023

@nikanikoleta11 tak choďte spolu.

zuzikak
26. máj 2023

no hlavne sa prosim neberte, kym nebudete mat uzrozumene vsetky dolezite veci. Dohodnut sa znamena, ze raz ustupi jeden, potom druhy alebo najdite univerzalne "miesto, prilezitost...". Napr. ja som bola vychovavana ako katolicka, hoci sa nezgrupujem a nesocializujem s tymito ludmi. Manzel nema ziadne vyznanie. Dohodli sme sa, ze svadba bude na urade ale buduce deti dame pokrstit k rimsko-katolickom kostole. Dalsie sviatosti tak isto vynechame nakolko nechame detom na vyber. Ja im vysvetlujem moj pohlad na vec, manzel tiez. Nezavrhujeme ani jeden nazor. Na nabozenstvo sme ich nedali. Nejde len o svadbu - dohodnite sa aj na spolocnej vychove.

hefo
26. máj 2023

@zuzikak To má aký význam dať ich pokrstiť, ale nedať ich na náboženstvo a odignorovať ďalšie sviatosti? Tak buď som katolík, a záleží mi na týchto veciach, alebo to nechám tak celé...

zuzikak
26. máj 2023

@hefo ja som nepovedala, ze ignorujem dalsie sviatosti. Chcem dat detom do buducnosti na vyber. Sviatosti sa daju predsa pocas zivota doplnit kedykolvek. Na etickej vychove nie je nic zle (nie je to proti katolikom a nie je to jednostranny uhol pohladu, ze bud vsetko alebo nic). Prvotny zaklad, co je krst maju. Ak budu z nich dobri, slusni ludia, nech maju nabozenstvo ake len chcu (alebo aj ziadne). Ja im o katolickej viere a vsetkych nalezitostiach rozpravam, vysvetlujem, no zaroven ich neskatulkujem a nechavam im otvorene dvere a moznost vyberu.

ildiko36
26. máj 2023

@nikanikoleta11 nemala som svadbu v kostole , som tiez katolicka ale ex manzel odmietol mat svadbu v kostole..co mi teraz ani nevadí lebo sme sa rozviedli.

hlubik
26. máj 2023

@nikanikoleta11 ja by som isla do greko, pre pokoj v rodine.

moniczka31
26. máj 2023

@nikanikoleta11 stále bolo tak,že svadba je v tej dedine,meste odkiaľ pochádza nevesta.
Ja som síce mala svadbu mimo Slovenska,ale som rimo,manžel rimo a keby sme mali svadbu tu,tak máme v mojej dedine,kde je gréckokatolícky kostol.Lebo tu som od mala chodila.

hubka51
26. máj 2023

Mne raz kňaz povedal,že svadba "by mala byť" podľa ženy ale vychováva sa vo viere manžela.Ale mala by to byť vaša dohoda.Keď už teraz sa hádate o takýchto "blbostiach" čo bude pri vážnejších témach.

eva233
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzulka558
26. máj 2023

By ma tak druhý zaujímali 🙂 my všetko robíme podľa seba, rozpravame sa atd,, my sme sa nemohli dohodnúť na mene druhej dcéry až na pôrodnom stole som dala podľa neho lebo prvú som si dala meno podľa seba

katkami123
26. máj 2023

@nikanikoleta11
Ako ste to napokon vyriešili?

chrisencore
26. máj 2023

Ahojte, zaujalo ma čo píšete že deti sa učia viere po otcovi alebo že svadba v jednej viere a krst deti v inej viere. Ja som totiž katolícka a muž evanjelik. Pokrstený bol kvôli nátlaku otca a jeho rodiny ale mama ho vychovávala ako katolíka. Svadbu sme teda mali po “našom” v katolickom kostole. Nám ale farár dal podpisovať papiere že naše deti musia byt pokrstené aj vychovávane podľa viery v ktorej sme sa sobasili. Teda to záleží od farára ?

katkami123
26. máj 2023

@chrisencore
Nie, pozri môj komentár dnes o 11:42, tam to vysvetľujem.

katkami123
26. máj 2023

@nikanikoleta11
Ešte mi napadlo, ze jeho rodicia Vam platia celu svadbu, keď sa do toho tak starajú?

valerya
26. máj 2023

Obaja ste kresťania, keby on bol muslim, bola by tam mierna nezhoda ale takto? Keby bol Ježiš vedel, keď zomieral na tom kríži, čo urobia ľudia s jeho posolstvom lásky.

natalka13
27. máj 2023

@erikab82 fuha no to mi je viera, ked pubertak nechce ,asi je chyba vo vychove a brat to ako vyhadzovanie penazi lebo "musis" pohostit rodinu🙈

@katkami123 dnes ani jeden nemusi byt veriaci a mozu mat svadbu v kostole.
Staci ze jedneho rodicia "donutili" k birmovke ako sa vyssie pise.

erikab82
27. máj 2023

@natalka13 15-16 ročný človek má už svoju hlavu, neznamená to, že je zle vychovaný a ani neznamená, že si to nikdy nedorobi a ani, že sa k viere nevráti nevidím v tom ,,len"" pohostenie rodiny a úsporu ale je to výhoda. Nauč sa čitať s porozumením a rozumieť súvislostiam. Hlavné neodsudzuj na základe pár viet a svojich domienok