Škôlka je cez prázdniny zatvorená, rodič môže čerpať OČR

yuyulik
15. jún 2011

Milé maminky, napadlo ma, že sa s vami podelím s mojou skúsenosťou. Minulý rok som si v jednom denníku našla, že rodič môže cez prázdniny čerpať OČR - ošetrovanie člena rodiny, ak je škôlka zavretá z dôvodu čerpania dovolenky. Samozrejme, že som si danú informáciu chcela dať potvrdiť na sociálnej poisťovni, kde ma vysmiali (ako inak...), že také ešte nepočuli,nevedeli o tom ani na príslušnej krajskej pobočke, kde som taktiež všetkých zaskočila. Vybavujúca pani bola natoľko ochotná, že sa podujala overiť info priamo na MPSVR. Na môj veľký údiv, mi zavolala, že áno, je to možné....tu sú podmienky:
1. týka sa to len rodičov detí do 10 rokov
2. škôlka (škola) je cez prázdniny zavretá (aj z dôvodu čerpania dovolenky) a nie je možnosť využívať náhradnú škôlku (väčšinou na dedinách)
3. ošetrovné trvá po dobu 10 dní, platené je klasika sociálkou....vraj sa dá aj dlhšie, ale bezplatne
4. detská dr. vypíše klasika tlačivo na OČR, akurát nevypíše časť A, ale časť B a zaškrtne tam " z dôvodu zavretia predškolského zariadenia"
ja som to minulý rok využila...v robote aj na sociálke to zvládli už v pohode a plánujem to využiť aj tento rok, nakoľko dovolenky je málo, manžel zaneprázdnení a starých rodičov na opatrovanie nemáme...a radšej takéto riešenie ako zháňať k deťom aupairku 😎

sisaha
15. jún 2011

@yuyulik dobre vediet 🙂, ale ako dokazem, ze nahradna skolka nebola? bude to niekto overovat?

benne
15. jún 2011

@yuyulik ja by som ti navrhla, aby si toto okopírovala a hodila do fotoblogov ako článok.. 😉

ivett1
15. jún 2011

@yuyulik hm, super 🙂 a pridávam sa k návrhu bene...článok uvidí viac mamičiek...

janinah
16. jún 2011

toto by mne v práci netolerovali...akože mohla by som sa tváriť,však mám právo a nemám inú možnosť,ale ani mne by svedomie nedovolilo nechať kolegyne ťahať aj za mňa,vyriešila by som to inak ako mojím vypadnutím z práce...aj teraz trpnem,lbo všade dookola sú ovčie kiahne,len aby ich malý nedostal teraz cez dovolenkové obdobie....

adrioska
16. jún 2011

@yuyulik wau, dobre vediet, diki za info...
Baby, a moze cerpat moj muz OCR, aby bol s malym doma, ak by som ja isla do porodnice?

martuska75
16. jún 2011

@janinah súhlasím s tebou. Tiež si neviem predstaviť, že by som toto urobila ked som bola v práci, aby som si ušetrila dovolenku. Ako by ktomu prišli kolegyne, aby za mňa makali. Aj pri chorobe malej som si brala dovolenku a čo sa dalo som potom dorábala. 😖 Ked bolo treba a nemohli babiny, tak bola aupairka. Ale chápem že ak si to niekto v práci môže dovoliť, tak je to istotne super. 😎

yuyulik
autor
16. jún 2011

dievčatá, ja teda neviem, ale poznám maminy, ktoré inú ako takúto možnosť nemajú....nejde o žiadne zneužívanie situácie, ale o informovaní, ako sa dá riešiť krízová situácia...asi ste to ešte riešiť nemuseli, keď sa k tomu takto staviate....ja napr. bývam na dedine, škôlku mávame cez prázdniny zavretú, babiny a dedkov na opatrovanie nemám, v minulosti som to riešila aupairkou, ale keď si zrátam, koľko ma vyjde platiť cudziu osobu a mať nervy, či je všetko doma OK a túto možnosť, pre mňa nie je o čom, robotu pred deťmi nebudem uprednostňovať nikdy....kolegyne mali tiež malé deti a ak sú normálne, tak to pochopia...taktiež nepochopím, ako si niekto môže dovoliť brať dovolenku, keď je dieťa choré...neverím, že máte problém s varovaním potom...ja mám 25+5 dní dovolenky a neviem s tým pokryť prázdniny...nechcem tu na nikoho útočiť, ale maminy, ktorých sa to netýka, že tento problém nemusia riešiť, majú šťastie a táto téma tým pádom nie je určená pre ne...iba ak by si chceli rypnúť....že martuska 😎

a btw. zamestnávateľ má povinnosť to akceptovať

yuyulik
autor
16. jún 2011

@martuska75 a este detail, nerobim v statnej sprave, robotu za mna nikto nespravi, pekne ma pocka a potom makam ako sroub, takze nie si jedina "pracovita"

yuyulik
autor
16. jún 2011

@sisaha neviem, či si to preverujú, myslím, že nie, ale ak by si aj chceli, tak to neriešim, u nás na dedine je len 1 škôlka a keď som sa informovala, či sa nedá dať dieťa aj inde, napr. do mesta, tak ma zrušili...

janinah
16. jún 2011

@yuyulik,ak na toto reagujú tvoje kolegyne,že ok,tak máš šťastie, my sme malý kolektív a pomáhame si a nevyužívame situáciu,každá máme v lete LEN dva týždne dovolenku a nik to nezneužíva,máme aj manželov,staršie deti,babky,susedy,švagriné čo vezmú deti k sebe na pár dní a potom ja vezmem tie jej na oplátku,dá sa,ak sa chce....máme všetky deti,ale každý si to zariadi tak,aby prihliadal aj na kolegyne,ani mne by sa nepáčilo,že makám v horúčavách /mám v práci v lete aj 36st./a niekto sa doma hrajká s malým zdravým dieťatkom,tebe by sa to páčilo?.......a tiež by mi ani nenapadlo uprednostňovať prácu pred deťmi,ale ja som stará škola a niekedy sa toto prosto nerobilo /myslím využívanie v istom slova zmysle/

yuyulik
autor
16. jún 2011

@janinah takže ešte raz...táto téma bola založená na to, aby poradila mamičkám, ktoré majú problém kam s deťmi cez prázdniny KOREKTNOU, LEGÁLNOU CESTOU....žiadne zneužívanie, obchádzanie a kľučkovanie v zákonoch...ide o záležitosť, ktorú môže využiť každý, je to len na ŇOM...naozaj verím, že sú maminy, ktorým to pomôže, lebo nie každý má okolo seba rodinu a kopec ľudí ochotných strážiť deti.....vôbec nemusí trápiť ani teba, ani mňa, či to maminy budú využívať korektne, alebo to bude niekto zneužívaťprípadne z akého dôvodu to budú využívať...to je na každom z nás....takisto si nemyslím, že by niekto takto potreboval riešiť situáciu dlhodobo...ale to nás takisto nemusí zaujímať...ani to, kto má aké kolegyne...ja osobne, mám chápavé, lebo vidia, že to nezneužívam....keďže si vy s Martuskou dokážete poradiť aj bez tohoto, tak sa vás evidentne táto téma netýka a tak nie je na mieste, aby ste sa tu prezentovali ako matky roka a zamestnankyne storočia...jednoduché...ak sa ma niečo netýka, nepotrebujem do toho rýpať, len aby som sa ukázala... 🙂 🙂 🙂 😎

atrami
16. jún 2011

Waw, ďakujem. Mne osobne táto informácia pomože. Presne ako si písala, hlavne v školkách na dediných nieje možnosť umiestniť dieťa inam. U nás je len počs júla otvorená školka a od augusta sú deti doma, aj tých 10 dní nám pomože, nakoľko tiež nemám možnosť dať starým rodičom 3 deti. A tých 14 dní už nejako zvládneme. Samozrejme, že všetko je aj o komunikácii v pracovnom kolektíve, ale ak sú ľudia ochotní a prisposobiví, vždy existuje kompromis.

martuska75
16. jún 2011

@yuyulik mrzí ma ak si to pochopila, že ťa chcem uraziť, naozaj som to v tak nemyslela a ak si to tak pochopila musím sa ti ospravedlniť. So strážením som vždy problém mala ( až do materskej samozrejme) a prádzniny by som nazvala vysokou školou manažnemtu a logistiky 🙂 Ako každá štandardná mam tiež 25 dní dovolenky - takže presné rozdelenie dní medzi denné pobyty v krúžkoch a všetkých ochotných okolo mňa. Len som chcela upozorniť mamičky na to, že to fakt záleží od konkrétnej práce, kolegov a zamestnávateľa, či sa to využiť reálne dá a či to aj využiť chcú, napriek tomu, že by sa to samozrejme hodilo. Lebo ak sa nestretnú s pochopením tak zamestnávateľ to síce musí akceptovať, ale pri najbližšom prepúšťaní .... 😖 Naozaj sa nechcem pasovať za jedinú "pracovitu" ako píšeš, ale ked svoju prácu chcem, tak sa musím prispôsobiť, je pravda že ma nikto chodiť do práce nenutil a kludne môžem zostať doma s deťmi. 😝 Osobne nemám takéto vymoženosti ani veľmi v láske, lebo ked baba s dvoma deťmi vyrazí na konkurz na nové miesto a je tam aj nejaký chlap ( čo aj by bol pologramotný 😉 ) tak je jasné kto to miesto dostane. Ale je to len môj názor a samozrejme majú mamičky právo to využiť a ak sú v situácií, že inak sa nedá, tak to viem pochopiť.

titkovamiriam
16. jún 2011

pridam možno blbý dotaz ale dieta nemusi byť v skolke ked chcem ist na ocr.Ak by mi syna stražila mama a ochorie tak sa dam na ocr,aspon volakedy to tak bolo.Marek je skolkar od troch rokov a očr bezne vyuzivam,nastastie nebyva casto chorý ale ked sa inak neda tak na očr idem a hlavne ju vyuzivam v zime ked mame vo firme malo prace a majitel chce niake peniaze usetriť.
A očr u nas v praci nieje problem -našťastie 😉 v lete ju vyuzivam velmi rada

yuyulik
autor
16. jún 2011

@martuska75 ak zamestnávateľ uprednostní pri pohovore chlapa pred ženou-matkou, jedná sa o krásny príklad diskriminácie, info o rodine a deťoch od teba nemôže žiadať..podľa zákonníka..ale to je o inom...
ja som sa neurazila, ani sa necítim menej pracovitá...stále tu ide len o info, kto s ňou a ako naloží je na ňom...a veru, všetko je o dohode aj vo firme...firma musí vedieť, prečo ťa má, či kvôli výkonom a výsledkom alebo kvôli dochádzke...a každý normálny človek, resp. šéf si vie zamestnanca obhájiť a každý normálny človek chápe, že aj deti raz vyrastú...aj napriek tomu, že ja tieto prázdniny túto možnosť využijem sa stane, že sa moje deti 4 a 12 budú musieť "opatrovať" aj samé...je to blbé, ale bude už len lepšie..snáď už o rok

tweetinkapp
16. jún 2011

@adrioska viem, ze kamoska prave toto pred par dnami riesila a vraj ano 😉 . ona mi aj hovorila, ze co treba urobit, ale to uz si nepamatam 😅 . tusim v tej porodnici treba potvrdit ten papier na ocr

janinah
16. jún 2011

@yuyulik ,nemyslím si,že píšem "odveci",chcela som naznačiť mamičkám,že dobre,aj tak sa dá,ale....dnes si treba prácu vážiť a súhlasím s martuškou,že zamestnávateľ nie každý je taký,akého by mamičky potrebovali a ver,či never,veľa ľudí-kolegýň aj nadriadených veľmi rýchlo zabúda,že aj oni mali deti malé....a témy sa zakladajú a sú verejné preto,aby každý mohol vyjadriť svoj názor,nielen ten,kto 100%ne súhlasí s autorom témy 😉 ale neboj,už končím, viem,že každý si urobí v tomto ako mu vyhovuje a samozrejme deti majú byť na 1,mieste,tak je to správne 😉

martuska75
16. jún 2011

@yuyulik Aj odo mňa posledný príspevok ke tejto téme. Až teraz som čítala aj ďalšie príspevky, ktoré si neadresovala priamo na mňa a myslím, že sa mi tiež tento spôsob vedenia diskusie urážkami nepáči. To že som s tebom v plnej miere nesúhlasila nie je dôvod na urážky o "matkách roka a storočia" či čo. Som tu na MK krátko a doteraz som myslela, že diskusie zakladajú mamičky, aby sa o téme diskutovalo, ale asi som sa mýlila.

benne
16. jún 2011

@martuska75
@janinah nerozumiem vašim reakciám... @yuyulik predsa napísala, že zákon umožnuje čerpanie očr z dôvodu zavretia predškolského zariadenia.. o akom zneužívaní tu je reč ??

anjelicek26
16. jún 2011

Nemyslim, ze ide o "setrenie" dovolenky a "nefer" voci ostatnym kolegom, ale o to, ze vykryt 3!!! mesiace skolskych a skolskarskych prazdnin je jednoducho NEMOZNE a kto nema babky, tety a podobne, sa moze ist klzat. Ked nemam uz dovolenku, co necham dieta, na ulici? Nie kazdy ma pribuznych v okoli... a 3-4 rocne dieta (sme v zahranici) by som starym rodicom (pracujucim) ako prosim zverila???? Ani si na to netrufaju. Opatrovatelka je VELMI DRAHA zalezitost a platit 3-4€ na HODINU strazenie cele tyzdne - to budu mat niektore slovenske maminy ucet aj po vyplate riadne v minuse. A to si myslim uz kazda mamina svoju "ferovost" voci zamestnavatelovi rozmysli.

My sme dovolenky striedali s manzelom, raz s nou bol on, raz ja (tak som nechybala v praci suvisle), potom opatrovatelka a vykryli sme to, desat dni dovolenky sme mali spolocnej.

zaneta123
16. jún 2011

@adrioska na to je zákonný nárok, využli sme to pred dvoma mesiacmi🙂)) 🙂

adrioska
16. jún 2011

@tweetinkapp
@zaneta123 dakujem baby, tusila som, len som si nebola ista, som si vzdy predstavovala nasu pediatricku, ako sa tvari, kebyze ju moj muz o to ziada...ale @tweetinkapp ma pravdu, to treba v porodnici ziadat a nie od pediatricky, to mi nenapadlo... 😅

adrioska
16. jún 2011

Este to som chcela, ze vy mavate skolky zavrete v lete dlhsie? Lebo ja som citala v nasich mestskych novinach, ze skolky u nas su zavrete od 15.8. do 2.9., to su vlastne 3 tyzdne a nie je to az tak hrozne a ked je tu ta moznost OCR, tak v pohode sa to da vykryt. Myslela som, ze vsetky skolky su zatvorene rovnako podla zakona, ale ako to tu citam, tak asi ani nie, ze?

dobromila
16. jún 2011

@adrioska no naša škôlka bude zavretá minimálne 6 týždňov

scrabble
16. jún 2011

Nasa skolkka je tento rok zavreta cele dva mesiace. Obycajne byva zavreta "iba" 1 mesiac. Zavretie statnej skolky schvaluje urad. Takze je to overitelne.

benne
17. jún 2011

@adrioska v našom meste je polovica škôlok zavretá celý júl, druhá polovica celý august.. a to preto,aby rodičia mohli prípadne dať na ten 1 mesiac dieťa do "partnerskej" škôlky.. ale napríklad moja škôlka "partnera" nemá.. no vraj od budúceho roka sa to má zmeniť, tak uvidíme...

yuyulik
autor
17. jún 2011

v mestách býva možnosť náhradnej škôlky, takže si dovolenky prestriedajú...my sme tak riešili pri staršej dcére, vtedy sme bývali v meste...teraz bývame na dedine a škôlku máme zavretú 6-7 týždňov...a posledné 2 roky sme ju mali zavretú celé 2 mesiace kvôli rekonštrukcii...keďže je v dedine 1 MŠ, nie je možnosť náhradnej...inde dieťa nevezmú, to som si overovala

janinah a martuska...asi som spravila chybu, že som túto info dala medzi diskusie (tiež som tu krátko na MK a ešte som nie zbehlá), chcela som ju proste zverejniť mamičkám, pre ktoré je užitočná....preto diskusie typu "vždy sa dá poradiť aj inak a nezneužívať situáciu a kolegyne a zamestnanca a bla bla bla" mi pripadajú neopodstatnené a podľa nich ste sa s takýmto problémom nestretli a tým pádom to logicky nie je pre vás...ja osobne reagujem na veci "k veci"..keby som nebola prinútená situáciu takto riešiť, riešim ju ináč...to mi verte 😀

nadhera
18. jún 2011

@yuyulik dakujem za tuto informaciu,vobec som netusila,ze nieco taketo je mozne.

Vo firme mame celozavodnu 2tyzdnovu dovolenku v juli a v meste nie je ziadna skolka posledne dva augustove tyzdne.

adrioska
18. jún 2011

@yuyulik no vidis, a u nas su skolky zavrete "len" tie 3 tyzdne, ale vsetky naraz v rovnaku dobu, takze nahradna nie je. Je to zaujimave, ze v kazdom meste, obci si to zariadia inak.

yuyulik
autor
19. jún 2011

@adrioska u nás nemajú moc na výber, tým, že je len 1 škôlka a učiteliek akurát, nemajú si kedy vyčerpať dovolenky počas roka a preplatiť im to nikto nepreplatí, takže im aj tak väčšinou dovča prepadne, lebo cez rok fungujú cez všetky prázdniny...aspoň tak mi to vysvetlovala riaditeľka...aj tak som celá happy, že je škôlka aspoň tie 2 týždne v júli, lebo keď nebola vôbec to bol des.