Dávate pri raňajkách/večeri na výber?

veve_ad
20. máj 2023

Davate vasim skolkarom na ranajky a vecere jedlo na vyber? Pytate sa co chcu jest? Napr. ranajky: chces jogurt/rozok/müsli atd... Alebo proste polozite na stol bez diskusie?
Dakujem

vreckovka2
20. máj 2023

Aj 2 rocnemu davam na vyber. Ranajky vsak chce vzdy kasu s bananom. Alebo len ine cisteo ovocie. A na veceru pyta vzdy palacinky a placky. Placky uz urobim podla zeleniny aku mame doma. To mu je jedno zatial. Cestoviny mu dam vybrat aky druh. Ak ma chlieb, ukazem mu, ci chce maslo, alebo syr. Dam mu vybrat zeleninu. Ak mu nedam na vyber, zje z taniera aj tak len to, na co ma chut 🙂. Obed nedavam vybrat. Varim tak, ze vzdy nieco zje. Ale 2 rocny si povie skor co chce jest ako moj manzel.

annm81
20. máj 2023

Ak máme na večeru niečo teplé, je len táto možnosť, alebo niečo, čo si viac-menej nachystá sám. Variť dve teplé jedlá totiž nebudem. Raňajky si škôlkar chystá z veľkej časti sám - pečivo, vločky s mliekom, jogurt, ovocie, chlieb s maslom a zeleninou, vajíčka, cottage cheese.... toto dieťa od 3-4 rokov zvládne, max. mu treba pomôcť s krájaním tvrdších vecí.

mimikarol
20. máj 2023

Davam na výber, aj na obede sa snažíme dohodnúť nech chuti každému

beata_k
20. máj 2023

@zuzana76 Tak svojho muza a deti si poznam. Ak je u mna niekto na navsteve, tak sa samozrejme pytam.

mikadooo
20. máj 2023

@veve_ad u nás už sa to časom utriaslo. Varím také, aby všetkým chutilo (alebo proste to zjedli), alebo dve jedlá. Na raňajky majú na výber cez týždeň "slané", cez víkend aj sladké.

poslednepogo
20. máj 2023

@veve_ad položím na stôl to čo je, takisto aj na olovrant

nwnw
21. máj 2023

@veve_ad nie. Nemam cas na blbosti typu robit dvoje ranajky. Spravim a bud jedia alebo nie.

jana_eyre_2
21. máj 2023

Nikdy nedavam deťom to čo viem že nelubia, inak im dávam to, čo máme a mala som v pláne robiť.. totiž varím/pečiem/pripravujem podľa toho čo je v komore/chladničke, lebo do obchodu chodim len raz do týždňa a snažím sa míňať všetko čo je doma.. na večeru máme zväčša zeleninu, jedlá z nej..

vilma7
21. máj 2023

Dávam na výber, tak 2 Maxim.3 možnosti. Deti majú takmer 4 a 6.

biolady
21. máj 2023

Dcera ked sa ma spyta ze co je na obed, na veceru, tak hovorim ze co dostanes, to budes jest. A ked sa jej niekedy spytam co by som mala urobit, tak mi povie - co spravis, to budem jest. 😁 je tak zvyknuta...zje vsetko co dostane, nie je vobec vyberava ale samozrejme ked jej dam na vyber ze sa neviem rozhodnut tak si vyberie na co ma skor chut. A take ze toto si neprosim, na to nemam chut, toto nemam rada, tak take reci nepoznam. 🙂 Ked je hlad, neni o cem uvazovat 😁

baska2705
21. máj 2023

To máte aké fajn deti ze si vyberu aj nieco pre Maminy schodné🙂 keby ja dávam na výber tak jedia iba koláčiky, jogurtiky alebo chlebiky ci rožky. Co pre mna schodné nie je🙂 preto na výber nedávam.

adelkaa159
21. máj 2023

Ja im dávam na výber rožok, guličky z mliekom, jogurt u nás väčšinou nič iné ani nechcu

elisebah91
21. máj 2023

Dám na výber dva varianty...ak sa im ani to nepáči nemusia jesť..keby som nedala konkrétne čo jesť tak by sme sa hodinu dohadovali čo, lebo...ja neviem, to nie, hento nie...pri viacerých deťoch sa nedá každému osobitne...takže dve varianty a končím ..

lenka.25
21. máj 2023

Vždy mali a budú mat moje deti na vyber . Vôbec si neviem predstaviť , že mama predo mna dá raňajky napríklad praženicu a ja na to vôbec nemám chuť , ale budem to musieť zjesť 🤮 .

annalena
21. máj 2023

@veve_ad u nas plati pravidla, ze cez tyzden sladke ranajky niesu, to maju na vyber cez vikend. Pocas tyzdna si vyberaju z 2, maxim 3 jedal - toast, tmavy/svetly chlieb, natierky, maslo, sunka, vajicko atd. Tanier so zeleninou je kazdy den, len obmienam podla toho, co mam doma.
A pri priprave uz samozrejme pomahaju.
Vecere sa dojeda bud z obeda alebo ponuknem nejaku rychlovku. Komu sa nepaci, musi si vystacit s tym, co si urobi.

jesenzima
21. máj 2023

@veve_ad dávam na výber, ale moji moc nevymyslaju.. mne by sa tiež nepáčilo, keby som mala stále jesť iba to, čo mi niekto položí na stôl ...

danulicek
21. máj 2023

Ako kedy - väčšinou pocas týždňa majú na vyber z dvoch/troch možnosti, ale takých rýchlych - žiadne dlhocizne prípravy. Cez vikend si robime “pomalšie” ranajky, kde sa nikto nikam neponáhľa. Pri jedení sa rozpravame viac ako v týždni, keď sa chystame do školy a prace, takze tam sa nepytam, proste spravim hromadne ranajky. niekedy si spravime nátierku, inokedy parky, niekedy lievance atd. Ale ak mi povie niektorý, že si to konkrétne jedlo nedá, lebo nemá chuť, riešime aj iné možnosti. Nestáva sa to ale často. Našťastie, chalani nespekuluju s jedlom, majú radi takmer všetko. Čo sa týka večere, tam je to rôzne - ak varím veceru, nepytam sa, ale robim obvykle take jedla, čo majú radi a nemaju problém zjesť. Ak nahodou nemá chut (hlavne menší), tak mu spravim suchu veceru a tam si vyberá, co s čím si dá.

veronikastrickova
21. máj 2023

Malokedy naozaj v5% dostanu na vyber, vacsinou maju proste dostanu co urobim. Aj v skolke proste dostanu a nemozu si vyberat. Ked maju deti doma na vyber, potom vymyslaju aj v skolke.

zuzikak
21. máj 2023

tak moji sa naucili nevymyslat a zaroven maju nejake moznosti vyberu. Maju na striedacku bud cerealie s mliekom alebo pecivo. Cerealie maju 2 druhy, mozu si vybrat ktore (alebo ak mame tak kasu). Ak mame pecivo to nevyberaju. Poviem ci mame rozky, zemlicky alebo chlieb a k tomu si mozu vybrat syr, salamu, sunku a k tomu zeleninu, co je k dispozicii. Niekedy ked nemaju sladky obed dovolim aj sladke ranajky (dzem, med_. Co sa tyka vecere je to rozne. Niekedy dam na vyber (ako ranajky) a ked je uvarene, poviem, co je a daju si to. Ak na to fakt nemaju chut, mozu si dat pecivo s niecim. Vzdy je dobre dat dietatu na vyber lebo to zje a nema pocit prinutenia.

zuzikak
21. máj 2023

@veronikastrickova nemusi to tak byt. Deti sa rychlo naucia, ze doma si vybrat mozu a v skolke platia predsa ine pravidla. Mnoho deti s tym nema absolutne ziaden problem. V skolke proste jedia co je - doma maju moznost.

katarina4141
21. máj 2023

Zvyknem dat na vyber z 2 jedal.
Mne to je jedno co mu z toho spravim ( vsetko mam doma ) a zaroven ma pravo volby 🙂

evica17
21. máj 2023

dakedy si mozu vybrat ranajky, podla toho ako sa mi chce chytsat, maju 2 a 1 rok. ale vacsinou maju bud overnight kasu, alebo peceny tvaroh s ovocim a to chytsam den vopred, aj pre seba a pre nich, takze tam maju max vyber ovocia, aj to iba ak mame aj ine druhy ako jablka.
ale z taniera nenutim jest vsetko, nech si vyberu na co maju chut

sorayaardente
21. máj 2023

Dávala som na výber,má 5 a vymýšľa so vsetkym,že toto nechcel tamto nechcel,už sa nepýtam,čo máme,to dám a ked nezje alebo povie,že také nechcel,ide bez večere spat ako dnes,lebo si neváži jedlo...chcel niečo iné,ale dnes už sme sa postavili k tomu,že naozaj nie,predtým sme mu iné dali,ale vždy ma problém...aj svokra mi vravela,že sme sa nemali pýtať nikdy,ale dať,čo bolo...naučil by sa inak chovať k tomu jedlu,u druhého túto chybu neurobíme.

veronikastrickova
21. máj 2023

@zuzikak preto tolke deti v skolke a skole nejedia? Dakujem, na vyber dostanu max ci chcu sunku alebo salamu, gulicky alebo cornflexy, ci chcu kasu s dzemom alebo grankom nic ine a aj to malokedy. Mam deti, ktore su jedaci nastastie, ale ked pridu a povedia, ze to nechcu a je to fuj, to viem ze je len zo skolky od inych deti.

basska_b
21. máj 2023

Ja davam na vyber z 3 veci. Mam 5 a 3 rocne deti. Vzdy si pekne vyberu a pekne zjedia. Pravda je, ze mi dochadza niekedy fantazia 😃 ale uz som parkrat zapochybovala, ci robim dobre... Ale jedlo ma byt prijemny a nenuteny proces. Zas hodit im nieco na stol a nutit ich a potom sa este vytacat, ak to nezjedia... Robim to tak od prvych prikrmov a chvalabohu nam to tak zostalo 🙂

bublinkaeva
21. máj 2023

@veve_ad má na výber

sasenah1
21. máj 2023

Vždy sa spýtam na co ma chuť a podľa toho čo povie sa už spolu rozhodneme ci bude mat to co chce alebo vymyslime inú variantu.
Ja si tiež sama vyberám co chcem, preco to nedovolit deťom?

beata_k
21. máj 2023

@veronikastrickova Suhlasim. Sa mi nozik vo vrecku otvoril ked mi skolkar zahlasil na jedlo fuj. No len zo skolky to ma. U nas doma fuj na jedlo nikdy nepocul. Je sa vsetko rad radom.

paulita
21. máj 2023

@beata_k dieťa nie je stroj, aby jedlo to čo nám dospelým chutí. Ak je to len trochu možné je lepšie sa opýtať. Nie vždy máme chuť na slané alebo sladké raňajky. Moja 3-ročná veľa krát zje šunku s rožkom, niekedy syr, niekedy cerealie do mlieka a niekedy med a tak to má byť. Ja sa jej pýtam a zároveň ponŭkam čo by si mohla dať.

mircalla
21. máj 2023

Kedy ako....cez vikendy vascinou