Uvádzate v životopise, že ste na rodičovskej?

danculik
29. jún 2012

Ahojte chcem sa vás opýtať, začínam si hľadať novú prácu. Mojím posledným zamestnaním ked som koncila v praci bol November 2010. Potom som bola na rizikovom tehotenstve a potom sa narodil syn a teraz som doma na RD.Chcela by som ist do prace po letnych prazdninach. Len neviem ci mam dat do zivotopisu ze som na RD?..Pretoze posledne zamestnanie mam rok 2010 a pise sa rok 2012 😀 😀 😀 😝 ...tak im to bude cudne ked tam nebudem mat nic napisane, ze co som robila? Dávate to do životopisu? Ďakujem

babulina
31. júl 2012

@dada1212 napis mi do IP, ze v akych mestach by to pre teba malo zmysel a nieco ved pohladam 😉

rybka31
31. júl 2012

To je fajn, ze si takto mozeme posuvat informacie.🙂vzdy ma to pozitivne naladi, ze nie je este tak zle. 🙂

rybka31
31. júl 2012

@zuzka38 Presne toto som zial pocula aj od ostatnych a preto som sa rozhodla, ze to tam pisat nebduem.Teraz cakam na odpoved presne kvoli tymto veciam od znamej, ktora vlastni personalnu agenturu, ake ma s tym skusenosti a co si mysli, ze by bolo najlepsie urobit v tomto pripade.Tak uvidim.🙂

kubuliatko
7. aug 2012

@rybka31 ahoj rybka. dlho som nebola v tejto diskusii ale suhlasim so vsetkym co pises mas na veci triezvy pohlad. aj tebe sa udialo pekne svinstvo ked si nastupovala do prace. drzim palce pri hladani prace

rybka31
8. aug 2012

@kubuliatko Dakujem, dobre mi padlo, to co si napisala.🙂Ano, uprimne dufam, ze to vsetko dobre dopadne.Osobne sa stale rozhodujem, ci ist do prace, aj ked vnutorny hlas mi hovori, ostat este s malou a vyuzit tento cas, kedze nam staci jedno dietatko.Takze stale si ujasnujem, co si vyberiem.Nie je to lahke.Apropo, napisem sem odpoved tej znamej, ktora vlastni personalnu agenturu dlhe roky a ma teda skusenosti aj s prijimanim mamiciek do zamestnania, aby sme mali celkovy pohlad z viacerych stran-Skratka kazda mamicka sa musi rozhodnut zrejme podla seba a toho co jej napoveda intuicia.Citujem danu odpoved od odbornicky z personalnej oblasti.

Ano, je to v sucasnosti trosku problem...Ja mam skusenost, ze na pohovore u klienta sa pytaju na rodinne vazby a situaciu az vtedy, ak ich kandidat zaujme. Velakrat sa stretavam s tym, ze zamestnavatel sa pyta, kto sa moze postarat o dieta, ak bude chore, ci ma kto v rodine vykryt 2-3dni.
Myslim, ze vzdy je lepsie s potencionalnym zamestnavatelom hovorit otvorene, aj o dietati, ale s tym, ze:
nie je problem pracu stihat, manzel sa postara, popripade si vezmem pracu domov....
Taka je moje skusenost.
Co sa tyka CV - ak neuvedies rodicovsku dovolenku - budes mat v CV "dieru"a to je este horsie, lebo potom zamestnavatel rozmysla tak, ze rok si na trhu prace volna - to nie je dobra vizitka pre uchadzaca o pracu.

lujza123
27. aug 2012

Nie neuvadzam (teda som spat v starej praci takze som ani zivotopis nepotrebovala) ale aj keby si hladam pracu tak tam nic o dietati a rodicovskej nieje. Na "dovolenke" som bola presne dva roky a keby si mam hladat pracu tak tu medzeru radsej zaplnim fiktivnou pracou a dakym kurzom...alebo si vymyslim ze som mala rok komplikovanu zlomeninu nohy.
Nehovorim ze mam dieta ani ked si hladam podnajom. Proste im to jemne oznamym az ked som nastahovana. Jedny s tym nemali problem, druhy sa xsichtil vseliako ale nakoniec v pohode byvame dalej. Raz sa mi stalo ze som volala s jednou pani ohladom prenajmu, uz sme sa dohadovali na obhliadke a ako na potvoru do toho mala zakricala mamiiiii. Pani mi len povedala ze to nieje pre deti lebo su tam schody a bez rozlucky zlozila telefon. To ma tak povzbudilo ze som len tak zo srandy pri dalsom pokuse zohnat podnajom povedala ze mam psa ..to bolo ok, ze maly pes nevadi. Tak som povedala ze mam aj 3 r. dceru a ten clovek sa zacal vykrucat ze vieete a to nieje pre deti vhodne. Tak to je fakt sila, pes nevadi ale dieta je probleem

arizona
28. aug 2012

čaute baby, nakukla som do tejto témy, lebo je pre mňa IN 😉 po 3 rokoch som nastúpila k pôvodnému zamestnávateľovi - odchádzala som od neho na MD a RD, takže o mne vedel. prišla som v dobe, keď sa začalo pošuškávať o prepúšťaní... v prvej lajne odchádzajú absolventi, dôchodcovia a matky po RD 😒 takže som si to zlízla, našťastie sa mi podarilo hneď prestúpiť k inému zamestnávateľovi, kde sa ma pýtali na rodinné pomery. nechcela som klamať, rozhodovali o mne aj ženy, ktoré vyzerali ako matky 😀 a chlapi otcovia. 🙂 pýtali sa na OČR (či som čerpala), kto sa stará o dieťa, či je často choré... zobrali ma.
ale... keďže som 2 roky hľadala job popri RD na čiastočný úväzok, tak som prešla pár pohovormi + som si našla pár známych v personálkach. pokiaľ v CV uvediete RD, MD, 99% žiadostí a životopisov končí v koši. bohužiaľ, je to tak. nedúfajte v zázrak, pokiaľ sa dá, zatĺkajte, zatĺkajte... pokiaľ sa dá a máte možnosť nejako vyplniť mesiace/roky, počas ktorých vám netrvá PP, treba to urobiť...
a konkrétne zážitky:
u jedného potencionálneho zamestnávateľa som sa dostala cez psychotesty, pohovor a keď sme prišli riešiť konkrétne veci, odmietla som odpovedať na rodinný stav a deti - zo 60 ľudí sme ostali 4, pred posledným kolom nám povedali, že ak sa nezistia nejaké "nezrovnalosti", všetkých 4 nás berú, ale o konkrétnych výsledkoch nás budú informovať telefonicky alebo mailom. divne na mňa zazreli a OZVEME SA. odmietnutie odpovedať je dosť jasný dôkaz, že máte dôvod to tajiť 😝 ale to sa mi stalo len raz... alebo: "vy ste vydatá? tak to iste plánujete v najbližšej dobe si založiť rodinu. alebo už máte deti?" sú to totálne podpásovky. čo odpovedať na takúto rečnícku otázku 🙄 😠
nechápem, prečo sa dieťa považuje za chorobu... veď na to mám skúšobnú dobu - je žena často mimo zamestnania? ok, prepustíme ju. ale je veľa žien, čo si to vie zariadiť tak, že nemusia ostávať doma s chorým dieťaťom (alebo ani nie je choré). na druhej strane fakt nevidím dôvod odmietnutia ženy-matky v dnešnej dobe, keď 75% vecí väčšiny povolaní zvláda home office 😠 veď ju vyskúšajme a uvidíme...

mimkaa10
26. sep 2012

Ahojte

keď na pohovore odmietnem povedať, že mám dieťa a bola som s ním doma (hoci som pracovala pomimo toho), tak ma hneď zamietnu.
Ako to zamestnávateľovi oznámiť bez toho, aby sa na mňa díval "cez prsty" ? Prípadne - oznamovať mu to vôbec? Čo keď príde nato, že budem musieť ísť na očr (hoci mám stráženie - môže nastať taká situácia, nikdy neviete).... ☹

zamlčovanie skutočností - mám z toho husiu kožu, ale ako inak sa dostať na to miesto - aspoň dostať šancu im dokázať, že nato mám.. 😅

mima4
26. sep 2012

@mimkaa10 ubezpec ho, ze v pripade OCR mas zabezpecene strazenie dietata a hlavne mysli pozitivne.. 😉

jahody11
26. sep 2012

@mimkaa10 ja som nemala u nas problem s tym ze mam dieta.. zobrali ma v pohode ale prepustili v skusobnej, ked zistili, ze cakam druhe ☹

rainee
26. sep 2012

@jahody11 to ta mohli prepustit tehotnu ci v skus.dobe je to mozne?
Ja to v cv isto neuvediem ana rodin.situaciu sa nemaju co pytat.
skoda ze u nas nie je skoro vobec moznost zamestnat sa na ciastocny uvazok kym su deti male,v zahranicii je to bezne.

jahody11
26. sep 2012

@rainee no v skusobnej ta mozu bez udania dovodu ☹ .... a mas pravdu, na rodinu sa ta nemaju pytat... skoda, fakt, ze u nas to nefunguje...

rybka31
13. jan 2014

Ahojte kočky, takže prispejem aj ja svojou troškou.Od septembra som začala hľadať prácu, skôr som si chcela overiť situáciu na trhu.Do CV som normálne uviedla RD.Poslala som niekoľko životopisov na pozície a do dnešného dňa mi prichádzali len zamietavé odpovede.Nezúčastnila som sa ani jediného pohovoru za toho 3,5 mesiaca.Z toho mi žiaľ vyplýva krutý fakt, že v tejto krajiny zamestnávatelia doslova kašlú na matky-zamestnankyne a nechcú ich.Takže prepáčte, ale na základe vlastnej holej skúsenosti to považujem za brutálnu sociálnu nespravodlivosť voči ženám, ktoré sú matkami.Seriózne začínam zvažovať variantu, skúsiť prácu možno v Rakúsku.Podučiť sa jazyk y vypadnúť odtiaľto.Je to obrovské svinstvo.Prečo sa chlapov nepýtajú, či nemajú rodiny a neplánujú mať dieťa?Veď v dnešnej dobe už aj chlap môže byť na rodičovskej s dieťaťom, ak žena zarobí viac.Hovorí sa tomu baby diskriminácia.Okrem toho, zoberte si, je jedno, či zatĺkate, alebo nie.Personalista Vám otázku o deťoch položí, takže ad1. keď na ňu dopoviete, že dieťa máte, na 99% ste práve skončili, ad2. ak na otázku neodpoviete, máte čo tajiť, takže na 99% ste práve skončili.Predpokladám, že tak max 1% firiem nevadí, že budete pracujúca matka, hoci budete mať možnosť si to zariadiť.A teraz mám byť pozitívne naladená?Takže čo je lepšie?Dávať, či nedávať?Každý sa musí rozhodnúť.

rainee
26. okt 2014

ahojte, tak ja mam rovnaky problem. u povodneho zamestnavatela som skoncila, ale som dalej na predlzenej RD, cize tiez mam v CV pauzu od posledneho zamestnania a tym padom som musela uviest ze som na RD. ale pokial vam trva prac.pomer aj pocas RD urcite by som to tam neuvadzala a ani by som to nehovorila keby sa ma priamo neopytali. zacala som si uz priebezne posielat zivotopisy do firiem, ale nevidim to tiez velmi ruzovo. bud mi napisu ze som prekvalifikovana na danu pozicu, alebo ani neodpisu kedze tam mam RD. na jednej strane ich chapem ze nechcu zamestnat matku po RD, na druhej strane aj my musime predsa z niecoho zit. 😝 a to musim povedat ze mam dobre vzdelanie, dlhorocnu prax, ovladam pc aj 2 svetove jazyky aktivne, ale aj tak je to tazke s pracou.

rainee
26. okt 2014

@rybka31 bohuzial ano chlapi to maju jednoduchsie, vzdy sa rata ze zena pojde na matersku, bude behat s dietatom po lekaroch atd. smutne je ze mas dobru karieru, plat a jednou materskou je to vacsinou fuc (aspon co sa mna tyka aj plno bab z mojho okolia).
ale preco si myslis ze v rakusku je lepsia situacia? tam sa tiez o mamicky netrhaju. kamoska musi byt zamestnana min.3 roky vo firme aby jej kolektivna zmluva zarucila, ze jej vobec budu drzat miesto a po materskej si moze vybrat ci pojde pracovat na plny alebo skrateny uvazok co je vyhoda, ale ona ma fakt dobru firmu. inak co viem od znamych z AT tiez to nie je s pracou lahke. clovek musi byt dobry a mat aj vela stastia 😉

rybka31
30. okt 2014

@rainee Ja som ale nepisala, ze je tam lepsia situacia, len ze si myslim, ze je tam mozno viac moznosti ako tu.Netvrdim ako tam funguje, pretoze to neviem, a co viem, mam sprostredkovane od znamych a vacsinou su to skor pozitivne informacie tykajuce sa zien, ci muzov, alebo vysky podpory atd, ktora sa s nasou porovnat neda.Bola som v zahranici a viem, ze tam musite makat mozno aj tvrdsie ako na Slovensku, ale nikto ma nepresvedci, ze si casom nedokaze zariadit slusnejsi zivot ako tu, hoci verim a viem, ze to nie je lahke.Ale ako pises, moze si aspon vybrat ci pojde na plny alebo na polovicny. Na Slovensku predpokladam, ze ak je zhruba 10 percent firiem s moznostou polovicneho pre rodicov po materskej/rodicovskej, tak to hovorim este vysoke cislo.Tu stale funguje spiatocnicky system, zial.Vsade v zahranici, Holandsko, Anglicko, mozu zeny robit po materskej napr. na polovicny a neriesia az tak, ze maju dieta.Inak pridam dalsi opis situacie, uz je rok 09/2013-09/2014, co hladam a teraz po skonceni rodicovskej polroka a doteraz som nebola stale na jedinom pohovore!Myslite si ze je to NORMALNE???!!!A to mam x-rocne skusenosti vo firme s medzinarodnym zastupenim, robila som tzv. kumulovanu funkciua vela som sa naucila, ovladam sudzi jazyk, tym mienim, ze stale konverzujem...A je mi to certa vsetko platne !!!

chanel5
30. okt 2014

Ni nedala som to do CV a kazda seriozna firma sa ta na taketo veci pytat nebude.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katy2
30. okt 2014

ja som kvoli medzere (kedze som nechcela uvadzat 5-rocnu MD+RD) nedavala do zivotopis ani roky zamestnani... pisala som len udaje chronologicky za sebou, bez datumov... a dopadlo to dobre.... 😉

rainee
3. nov 2014

@rybka31 tak to je fakt hrozne, tiez sa toho bojim ako si najdem pracu ☹ zatial skor skusam len popri RD na skrateny uvazok, na pohovoroch som sice bola, ale tiez nic z toho. plny uvazok je zatial pre mna viac-menej nerealny lebo dcera zacala chodit do skolky len na pol dna a aj keby bola na cely, tak nehrozi trcat v praci do siestej 😝 jedine ze by som mala stastie na nejaku normalnu firmu kde sa da koncit skor. a kazdy ti povie ake je to v BA lahke s pracou, kto chce si najde atd. ja mam vo svojom okoli ludi ktori tiez dlho hladali pracu,aj vyse pol roka a to neboli na MD, maju VS a super prax. stale si myslim ze je to viac o stasti a kontaktoch.

rainee
3. nov 2014

@katy2 to je super ze ti to vyslo 🙂 lebo vsade vyzaduju v CV nielen roky, ale aj mesiace a dokonca niekde presne datumy od-do. a ked tam mas md tak ta pomaly ani na pohovor nepozvu ☹

rybka31
3. nov 2014

Baby, viete co je velmi zaujimavy paradox?Dlhodobo sledujem odborny casopis, v ktorom su pravidelne clanky o tom, ako by sa mal chovat uchadzac, pripadne aj sposoby odpovedi a neraz soms a stretla s tym, ze na jedni vyzadovali, aby ste boli uprimni a neklamali, druhi zas hovorili, ze zabudnite na uprimnost a snazte sa zaposobit co najlepsie.Takze kde je pravda????A vsetko to boli odbornici z fachu human resources.Celkom zmatocne, by som povedala. 😉

rybka31
3. nov 2014

@rainee To si presne zhrnula.Nezalezi na tom, ze mas v CV medzeru s MD/RD pokial mas dobe kontakty a znamosti.Inak zhrnula si to presne.Odkedy mi dcerka zacala chodit do skolky a to uz chodi vyse polroka, sme priemerne raz mesacne chori, myslite ze by to niektory zamestnavatel toleroval tak casto?Nemyslim, cize je pre mna nerealne pracovat na plny uvazok, ale len na polovicny a to nehovorim o situaciach, ze momentalne som s dcerkou doma stale ja, kedze som nezamestnana a pomoc v podobe starych rodicov je nedostupna.Takze zial z Vasich prispevkov mi vychadza jedine, ze ak si chce zena po MD/RD najst zamestnanie, ci uz na plny, ci na polovicny, jednoducho tam tu MD/RD nemoze uviest, pretoze neprejde uz prvym sitom CV u zamestnavatelov.

rainee
4. nov 2014

@rybka31 je to tak veru. na jednej strane si chce clovek zalozit rodinu ale na druhej strane potom skonci pracovne a je jedno aka si kvalifikovana. cest vynimkam. ale dnes je problem vseobecne s pracou, ved na 1 miesto sa hlasi aj 200 ludi...
ale mna zaraza ina vec a sice, ci tie pesonalistky nemaju vobec deti alebo nie su nikdy chore? alebo maju take super platy ze si mozu dovolit opatrovatelku? lebo je jedno ci ides hoci len raz za rok na PNku, dovolenku alebo OCR kukaju na teba ako na blazna. ja chapem zamestnavatela ze neche niekoho kto mu bude stale vypadavat, ale trosku ustretovosti by nezaskodilo. napriklad ja keby som mala ist na OCR tak sa po prve budeme striedat s manzelom a po druhe vela veci sa da dnes robit na notebooku z domu (bavime sa o administrativnej praci), tiez vie byt clovek na mobile, zijeme predsa v modernej dobe. samozrejme netyka sa to pozicii kde clovek musi fyzicky byt (pokladnik atd.). a mozem ti povedat ze je vela mamiciek na tom tak ze su doma s detmi lebo sa nevedia zamestnat a manzel sa ide zodrat aby ich uzivil. a to nie su ziadne socky ktorym sa nechce robit.....

rybka31
13. nov 2014

@rainee presne si to zhrnula.Vies mna zas zaraza,ze ked tak robia mamicky v zahranici,preco to nieje mozne u nas?Vrd napr. niektore americke firmy co su v zastupeni aj na Slovensku maju homeoffice,existuje prepojenie cez notebooky.Pre sikovneho itaka nieje ziadden potom roblem,spravit nejaky priestor na webe a prepojit ho s firemnym atd.V tomto storoci???A okrem toho,ved aj niektore personalistky napr.starsie mali deti,tak predsa dobre vedia,co to.obnasa!Uz som to hovorila viac krat,niekde som citala kratku spravu,ze toto je vseobecne problemova oblast a to ze zeny/matky su vdaka tejto diskriminacii zamestnavane menej ako muzi sa zacina vramci EU ukazovat aj v statistikach a kedze je muzov dokazatelne menej,zacina sa to ukazovat ako velmi vazny problem,cize EU to bude musiet riesit!Tiez som.nedavno citala zaujimzvy clanok na odbornom profi portaly,cez mtori si ludia tiez mozu hladat nove ponuky,od odbornika,ktory nechapal,preco nasi zamestnavatelia nepodporuju v takej miere napr.skratene uvazky.Neverili by ste,co uviedol niektory manazer ako dovod.Jednym slovom sa obavaju,ze toho cloveka by nemali pod dohladom,hoci si povedzme v Europe celkovo zuri vysoka nezamestnanost a zacinaju sa uz aj odbornici hlasit,ze to treba zacat riesit napr. aj skratenymi uvazkami.Zial,tu sa mi stale potvrdzuje,ze opat v niecom paradne zaostavame ako sa volakedy hovorilo,10 rokov za opicami!#!

rybka31
18. nov 2014

@lienockaa Vidiš lienočka a to ti radí personalistka.O tom hovorím, halvne že všetky odborné články dotýkajce sa hľadania zamestnania hovoria o to, aby ste boli na pohovoroch primní a vbla bla bla.Takýe o čom to je celé?Myslm, že každá/dý si urobí svoj názor sám.