Pôrod dvojčiat

Pôrod dvojčiat patrí do skupiny otázok, ktoré napadnú medzi prvými mamičku očakávajúcu dvojčatá.

Bežná dĺžka tehotenstva je 40 týždňov. Dvojčatá sa považujú za donosené už v 38. týždni. tehotenstva. Väčšinou sa tehotenstvo ukončuje skôr ako v 40. týždni. Dvojčatá bývajú oproti rovnako starým "monodeťom" pripravené na život mimo bruška už o dva týždne skôr.

Vaginálny pôrod alebo cisársky rez?

O spôsobe vedenia pôrodu - vaginálny pôrod32 alebo cisársky rez60 - rozhoduje individuálne lekár alebo lekárske konzílium. Okrem iného zvažuje tiež priebeh tehotenstva, celkový stav rodičky a plodov, ale tiež obvyklé skúsenosti a postupy daného pracoviska.

Čo sa týka samotných plodov, pri rozhodovaní o spôsobe vedenia pôrodu sa zvažuje predovšetkým gestačný vek plodov, odhadovaná hmotnosť plodov a ich poloha. Najkontroverznejší názory sú v otázke vedenia pôroduak má plod B inú polohu ako hlavičkou dolu, v otázke časového odstupu medzi pôrodom plodu A a B a výhod obratu plodu B vonkajšími hmatmi alebo extrakciu plodu B v polohe koncom panvovým.

Poloha plodov

  • Pri polohe oboch plodov pozdĺžne hlavičkou dole je doporučované vaginálne vedenie pôrodu.
  • Pri polohe plodu A hlavičkou dole a inej polohe plodu B je vaginálny pôrod možný, ak sú splnená kritériá pre vaginálny pôrod plodu B a očakávame plod B s hmotnosťou väčšou ako 1500 g.
  • Pri polohe plodu A inak ako hlavičkou dole väčšina pôrodníkov odporúča ukončenie tehotenstva cisárskym rezom.

Počet placent

Rozhodujúcim faktorom je aj počet placent - či majú dvojčatá jednu spoločnú placentu alebo dve. Pri dvoch placentách je možnosť rodiť spontánne. Ak majú dvojčatá spoločnú placentu, tak sa vo vyspelých štátoch indikuje plánovaný cisársky rez60 v 36.týždni tehotenstva, bez ohľadu na polohy plodov. Pri vaginálnom pôrode je vysoké riziko, že po pôrode prvého plodu A zostanú doširoka otvorené cievy v tej časti placenty, odkiaľ bolo porodené prvé dieťa. Plod B je ohrozený, že "vykrváca" z polovice placenty. Prečo v 36. týždni? Zo súhrnných štúdií jednoznačne vyplýva, že po 36. týždni u dvojčat s jednou placentou výrazne stúpa riziko náhleho úmrtia jedného alebo oboch plodov. Preto sa doporučuje vykonať cisársky rez takto "skoro", kedy riziko komplikácii je relatívne malé, ale zároveň sú deti v podstate zrelé.

Časový odstup medzi pôrodom plodu A a B

Je doporučované dodržať časový interval 15-30 minút. Túto dobu však možno pri starostlivom monitorovaní stavu plodov aj predĺžiť. U pôrodov ukončených cisárskym rezom je naopak vhodné interval medzi vybratím plodov skrátiť na minimum.

Obrat vonkajšími hmatmi vs. extrakcia plodu KP

Obrat má úspech asi v 46-75% prípadov. Problémy môžu nastať u väčších plodov, alebo ak hmotnosť plodu B je väčšia ako hmotnosť plodu A o 500 a viac gramov.
Podmienky pre vykonanie obratu sú:

Viac o pôrode dvojčiat na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://pregnancy.about.com/
  2. časopis: Moderní babictví 2, 2003: MUDr. T. Lomíčková: Dvojčata

Hodnotenia a skúsenosti s pôrodom dvojčiat

Máš skúsenosť s pôrodom dvojčiat?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
tobiasleo  29. júl 2014

Môj pôrod dvojičiek

Ahojte, rozhodla som sa, že aj ja prispejem mojim zážitkom z pôrodnice.
Ako prvé asi spomeniem, že išla som rodiť už ako 39-ročná. Tehotenstvo prebiehalo mimoriadne dobre, krvné výsledky som mala na A+ a ani amniocentézu som nemusela podstúpiť ako to bolo pri mojich prvých dvoch tehotenstvách. Naozaj všetko bolo nad očakávanie dobre, gynekológ bol so mnou spokojný a chcel, aby som čo najdlhšie " vydržala".

No koncom novembra už som sa necítila tak vo svojej koži, všetko ma svrbelo, celé noci som nespávala len som sa škriabala a škriabala. Dočítala som sa tu na MK, že deti mi tlačia na pečeň, spomenula som to aj môjmu gynekológovi, ale ten len povedal, že všetko je v poriadku a ja musím len vydržať. Vydržala som do 03.12. ( termín bol 19.12. 2013). Na poslednej kontrole 02.12.2013 som povedala primárovi , že už chcem rodiť a hotovo. Vyhoveli mi a na druhý deň ráno o 7.30 som sa hlásila na pôrodníckom oddelení. Ako prvé ma napojili na monitor a snímali tlkot srdiečok a ukázalo sa, že na moje veľké prekvapenie sa začali objavovať aj kontrakcie. Asi som sa tak psychicky sústredila na pôrod, že som si ho aj vyvolala :-) ;-).

Všetko bolo ok, dievčatá v polohe hlavičkou dole, takže nič neprekážalo tomu , aby som rodila prirodzenou cestou. Bola som otvorená čím ďalej tým viac a aj plodová voda mi už odtiekla. Môj manžel tento krát nebol pri pôrode ako to bolo pri našom druhom synovi, takže som si sama sledovala ako často mám kontrakcie a aké sú intenzívne. Prvú kontrakciu, ktorú som tak " jemne zaregistrovala" som dostala tak o 9.05 hod a mysľou mi prebehla myšlienky, že to tak rýchlo nebude :-(. Ďalšia kontrakcia prišla o 45 min neskôr a čas som si začala vypĺňať chodením po miestnosti. Občas som pozrela na hodiny, najmä keď sa hlásila ďalšia kontrakcia. Ale keď odrazu sa mi kontrakcie začali častejšie opakovať a všetko nabralo rýchly spád.

Ešte som si v duchu hovorila, že nejak to ide rýchlo, to predsa nie je možné :-. A bolo, ledva som stihla povedať sestričke, že už to bude, cítila som neskutočný tlak na konečníku a to som už vedela, že musím čo najskôr vyliezť na kozu, byť na sále, ináč porodím tam, kde práve som. Sestrička mi pomohla vyliezť na super modernú stoličku ( kozu ) a ešte sa ma spýtala, či sa mi dobre leží. To mohlo byť tak o 11.20. O chvíľočku prišli ďalšie sestričky, detská doktorka ako aj primár, ktorý ma odrodil. Všetko išlo veľmi rýchlo, žiadne problémy, tlačila som keď mi povedal, že mám tlačiť a verte či nie, nebolo žiadne narezanie hrádze a dokonca ma ani nemuseli zašívať.

O 11.26 sa narodila Tamarka, 2560g a 49 cm a o 11.30 Karolínka 2600g a 52cm. Krásne zdravé dievčatká a som veľmi rada, že všetko prebehlo tak rýchlo a hladko. A musím konštatovať, že pôrod dvojičiek bol oveľa menej bolestivý a zdĺhavý ako pôrod môjho druhorodeného syna.

Takže takýto zážitok mám ja z môjho pôrodu dvojičiek ;-) .
11 ľudí považuje za užitočné
betina1984  30. apr 2013

Pôrod mojich dvojčiat...

Ahojky, píšem Vám sem môj priebeh pôrodu, nebol spontánny, bol mierne vyvolaný.

Takže po rannej kontrole som bola už na 6 prstov otvorená. Istotne by som bola porodila v ten deň, ale načo by ma trápili, tak mi pomohli infúziou. Dali mi ju o 8.30 hod. O 10.00 som už bola na 9 prstov otvorená a išlo sa na to. Prepichli prvému dvojčaťu plodovú vodu. Ešte som cca 45 minút predýchavala kontrakcie (pravdupovediac boli úplne znesiteľné, resp. som vedela, ako si dýchaním pomôcť) a keď už naliehal na konečník, vyšla som na rodiace kreslo (na Myjave mali kreslá, nie postele), pripútali nohy, postavilo sa predo mňa niekoľko doktorov, sestier, asistentov, sanitárov (no bolo nás na sále cca 20 kusov), lebo tiež málokedy vidia pôrod prirodzený. Tak som začala pri každej kontrakcii tlačiť, sestrička mi pomáhala tlačením na brucho, vykrikovala som, že tam umriem a podobné haluze. Po pár zatlačeniach vyliezla hlavička a po ďalšom zatlačení aj telíčko môjho chlapčeka, ktorý začal vrešťať, ešte mal vonku len hlavičku. Zobrali ho preč poutierať a išlo sa na druhé dieťa, prepichli vodu a nič... Zrazu mi prestali kontrakcie. Tak primár rýchlo umyl ruky (dovtedy ma rodila doktorka, ale on tam bol pri mne), pustili rýchlejšie oxytocín... Kontrakcie prišli v mikrosekunde. Tak znova tlačiť, znova vrieskala a vraždila, umierala, sestrička zase pomohla zatlačením na brucho... O 6 minút po Filipkovi priešla na svet Paulínka, mala 4x omotanú pupočnú šnúru okolo krku, lebo za ten čas sa tam pekne popreguľovala, ale našťastie bola OK... Potom som vytlačila obe placenty. Priniesli mi aj malých ukázať, ale nebola som schopná ich udržať. Tak ma zaštopkali (napodiv ani neviem, či ma nastrihovali, ale myslím, že ani nie, skôr som mala len drobné trhlinky)... Ešte dve hodinky som tam ležala a mala som si zatláčať brucho. Bola som neskutočne unavená, zaspávala som a ešte mi kázali to neustále zatláčať. Po prvej dcére, keď som ju porodila, som mohla ísť ešte aj maratón bežať, po dvojke ma to neskutočne zlomilo, príšerná únava, len spať a spať. Potom ma odviezli na izbu, najedla som sa a bola som fit. O 2 hodiny som vstala a išla na WC a pekne to rozchádzať. Za 2 dni som už behala akoby som ani nerodila. Pripomínalo mi to len neskutočne veľa ovisnutej kože a 2-3 dni ma namíkalo na vracanie, lebo sa mi pravdepodobne vracali orgány na svoje miesto.

Ja som rada, že som mala možnosť rodiť prirodzene... Vyskúšala som, aké je porodiť jedno dieťa, ale už viem, aké je porodiť dve deti behom 6 minút, bez epidurálu... Takú možnosť má len malé % z nás...
21 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke