Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Termín pôrodu

Termín pôroduTermín pôrodu je dátum, kedy má podľa výpočtu s najväčšou pravdepodobnosťou začať pôrod32 donoseného dieťaťa. Iba 5% detí sa narodí presne vo vypočítanom termíne.

Metódy na výpočet termínu pôrodu

  • Naegeleho pravidlo: k 1. dňu poslednej menštruácie sa pripočíta 7 dní a potom sa odčítajú tri kalendárne mesiace. Nutným predpokladom je pravidelná menštruácia.
  • podľa dátumu prvých pohybov plodu: u prvorodičky sa pripočíta k tomuto dátumu 18 týždňov, u viacrodičky 20 týždňov (kvôli predchádzajúcemu tehotenstvu cíti pohyby dieťaťa skôr ako prvorodička)
  • ultrazvuková diagnostika podľa biometrie plodu
  • podľa termínu oplodňujúceho pohlavného styku: tehotenstvo trvá priemerne 269 dní
  • odhad podľa výšky uloženia deložného čípka

Často sa stáva, že na základe ultrazvukových vyšetrení má tehotná žena niekoľko predpokladaných termínov pôrodu. Môžu byť v rozmedzí aj dvoch-troch týždňov. Nastávajúce mamičky sú potom z toho zmätené a nevedia, ktorý termín je správny - hlavne, ak sa ťažko určuje podľa poslednej menštruácie, ak mala žena nepravidelný cyklus a podobne. Za najpresnejší termín podľa "ultrazvuku" môžme považovať ten, ktorý je určený v 10. týždni tehotenstva. Dovtedy sa všetky plody vyvíjajú rovnako, až neskôr sa prejavia iné faktory a deti sa výrazne začínajú odlišovať. Donosení novorodenci v 40. týždni môžu dosahovať rôzne pôrodné hmotnosti. Záleží aj od stravy matky, od telesnej stavby matky aj otca, od toho, či matka mala alebo nemala tehotenskú cukrovku a pod.

Viac o termíne pôrodu na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Pařízek, A. a kol.: Porodnická analgezie a anestezie. Grada, 2001.
  2. Foto: ©Depositphotos.com/[AnkevanWyk]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s termínom pôrodu

Máš skúsenosť s termínom pôrodu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
cessy  14. apr 2015

Termín pôrodu nám na 100% vyšiel

Pri synovi som mala stanovený termín pôrodu 12.8. Bolo fajn leto, teplúčko, čo ja mám veľmi rada a vôbec mi to neprekážalo. Týždeň pred pôrodom som akosi celá oťažela, ale inak žiadne ťažkosti, úúplne nič.

12.8. nad ránom, nejako o pol druhej sa mi niečo nezdalo. Nejako som nemohla spať, bolesti jak pri menzese....ale spala som ďalej.....takto som vydržala do rána. Dala som riady do umývačky, oprala, vyvešala a že hádam sa idem ukázať do pôrodnice. No, a tam si ma hneď nechali, že dnes to určite bude.

Syn sa narodil 12.8 chvíľku po obede ;-) Takže presne na termín x-)
1 poďakovanie
janellina  4. feb 2015

Plánovaný termín pôrodu

Naše prvé dieťatko bolo plánované. Termín vychádzal na apríl. V ten mesiac som sa narodila aj ja. Tobiasko sa narodil v deň mojich narodenín.

Dostala som ten najkrajší darček :-)
8 poďakovaní
tykat  14. jan 2015

Obidva pôrody som prenášala.

Obidve tehotenstvá presne viem deň, kedy som otehotnela. Mala som pravidelný cyklus, sledovala som bazálnu teplotu a otehotnela som vždy v deň ovulácie. Pri výpočte termínu podľa dňa poslednej MS mi v obidvoch prípadoch termín vyšiel 7 dní pred skutočným termínom pôrodu. Rodila som prirodzene a detičky sa vypýtali na svet samé, týždeň po termíne.
0 poďakovaní
dominika777  30. okt 2014

Presne na čas

Termín som mala od začiatku 11.12.2013, ale krz moju komplikovanú maternicu, mi dali aj termín na 22.11.2013. Od tohoto dňa som čakala na pôrod, ako na spasenie. Prechádzky, teplý kúpeľ, tutu mutu a nič. Bola som zúfalá už. 10.12.2013 som išla do poradne, doktorka ma vyšetrila a oznámila mi, že toto na pôrod vôbec, ale vôbec nevyzerá, že aby som nerodila na Vianoce, robila si srandu. Celá nešťastná som prišla domov, že ja snáď nikdy neporodím a budem ho nosiť do 18-tich rokov v bruchu :).

Čo čert nechcel, celé tehotenstvo som trpela nespavosťou. A tak aj tento večer som pozerala tv do polnoci. Potom som sa presunula do spálne, kde môj manžel odfukoval, lebo ráno išiel do roboty. Tak som si ešte pustila tv, ale dala som časovač na 15min, že čo keď zaspím. Tv vypla a na mňa prišli driemoty. O 00.20 taký zvláštne teplý pocit, vyštvornožkovala som z postele a už to jelo... vodaaaa. Adamko sa narodil presne na termín 11.12.2013 o 8,50 hod.
3 poďakovania
martinami74  30. okt 2014

Prvý termín a bolo to :-)

Otehotnela som zázrakom. Muž mal papier, že jeho spermie tak na 3 až 5 % fungujú, takže malá pravdepodobnosť počatia. A predsa sa podaril zázrak a tak sme hneď pri prvej návšteve lekárky dostali termín 1.1.2014 a podľa menštruácie 11.1.2014. :-)

Tehotenstvo bolo náročne, preležala som 5 mesiacov v nemocnici. Ale ako sa vraví, všetko zlé je na niečo dobré. :-) Stretla som tam úžasné žienky, ktoré sa striedali vedľa mňa v izbe. Nasmiali sme sa, a aj poplakali. Ale viac smiali:-) A asi to ten drobec v brušku aj citil. :-)

Nakoniec 1.1.2014 mi dali vyvolávačku. Všetci mi hovorili - neboj, nebude to také rýchle a hneď. Aj dva tri dni si počkáš na drobca. Ale drobec bol iného názoru. Do pol hodiny od vyvolávačky sa začali kontrakcie a bolo mi veselo ešte 12 hodín. Nakoniec sa Martinko narodil cisárskym rezom na poslednú chvíľu. Rozdýchal to, lebo je bojovník. :-) Neboli sme prvé dieťa v Novom roku, ale určite to najkrajšie dieťa na svete (pre mňa) :-) . Narodil sa 1.1.2014 o 21:54 hod. :-)

A tak prvé číslo pôrodu nám sadol ako riť na šerbeľ. :-D ako sa u nás hovorí :-D
Dátum sa dá ľahko zapamätať :-) 1.1.2014 narodeniny a Martinko má meniny 11.11. . Samé jednotky.:-) Asi to tak malo byť. :)

Plánujeme druhé bábätko a kamoška mi vraví: Aj to druhé bude 1.1.?:-) A ja jej na to: Bude vtedy na svete, ked príde jeho/ jej čas. ;-)

A skúsenosť : Naučila som sa jedno: Treba sa pýtať a pýtať, keď sa niečo deje. Stále je to moje telo a moje bábätko. :-) Takže ak je niečo nejasné, opýtajte sa a nedajte sa odmietnúť.:-)
2 poďakovania
snopkulka  29. okt 2014

Dieťa vie, kedy sa má narodiť :-)

Náš prvorodený zbojník sa mal narodiť 29. januára. Neskôr nám upresnili termín na 24-teho. Keďže jeho krstná mamina oslavovala svoje 20-te narodeniny 17-teho januára, pípali mi už 17-teho ráno smsky, či uuuuuž náhodou nerodím, že by to bolo krásne symbolické. Keďže je to kozorožec ako sa patrí a robí si všetko po svojom, nechal na seba čakať do 9.18h rána nasledujúceho dňa :-) Narodil sa tak 6 dní pred termínom.

Príchod druhého vrabčeka mi od začiatku do konca tehotenstva stanovili na 21. október. Keďže išlo o druhé tehu, bola som jednou nohou v pôrodnici už od začiatku októbra :-D :-D 21-ho som ešte sedela na návšteve s pupkom pred sebou a lámala si hlavu, že na nášho malého nefungujú žiadne overené recepty na rozhýbanie pôrodu :-D :-D Nakoniec sa narodil 3 dni po termíne, teda 24-teho októbra - mám vtedy meniny, síce v českom kalendári, ale aj to sa počíta, či? x-)
4 poďakovania
zelovocka  26. nov 2013

Dcérka prišla presne v termíne

Naše prvé dieťatko bolo plánované. Používala som symptotermálnu metódu na výpočet plodných dní (meranie bazálnej teploty) a kombinovala som ju s použitím ovulačných testov, takže presne viem, kedy prebehla ovulácia, a teda kedy sme dcérku splodili.

K lekárke som šla pre potvrdenie tehotenstva s vytlačeným grafom bazálnej teploty v 6. týždni a samozrejme jej výpočet termínu pôrodu podľa poslednej menštruácie presne sedel s mojím. Na ďalšej kontrole však znovu spravila ultrazvuk a dieťatko bolo o 3 dni tabuľkovo popredu, čiže do tehotenskej knižky mi zapísala ten termín.
Zhruba od polovice tehotenstva naše bábo začalo tabuľkovo zaostávať, najprv o 5 dní, potom o týždeň, v poslednom trimestri dokonca o dva. Takže termín nám posúvali na neskôr a neustále premeriavanie bábätka bolo stresujúce.

V deň termínu podľa lekárky som sa začala otvárať (na jeden prst), potom som už akože prenášala. Ale ja som si v hlave držala môj pôvodný termín, takže som sa nestresovala. Deň pred mnou vyrátaným termínom som už bola na tri prsty a presne v deň termínu podľa ovulácie sa dcérka narodila - prirodzene, bez vyvolávania, bez epidurálu, bez nástrihu. Nikdy by som si nepomyslela, že budem spadať medzi tých pár percent žien :-)

A pri ďalšom tehotenstve sa už nemienim stresovať pre ultrazvukové merania. Tabuľky sú jedna vec, ale každé dieťatko je jedinečné.
4 poďakovania