Adopcia a náhradná rodina

V živote sa môžu stať rôzne udalosti, ktoré vedú k tomu, že dieťa nemôže vyrastať u svojich biologických rodičov.

Rodičia dieťaťa môžu napríklad zomrieť pri nejakej nehode a širšia rodina nemôže dieťa prevziať do starostlivosti. Dieťatko môže byť tiež rodičmi odložené ihneď po pôrode ako nechcené, napríklad z dôvodu závislosti rodičov na alkohole alebo drogách. Tiež sa môže stať, že je dieťa vo svojej pôvodnej rodine zanedbávané alebo týrané a preto musí zasiahnuť orgán sociálnoprávnej ochrany detí, ktorý ho pre tieto dôvody z rodiny odoberie.

Takéto deti sú potom umiestnené do zariadenia kolektívnej starostlivosti, ako je napríklad dojčenský ústav alebo detský domov1. V poslednej dobe sa úrady vzhľadom na krehkú psychiku detí snažia také deti umiestniť do pestúnskej starostlivosti.

Ak rodičia takýchto detí o ne dlhodobo nejavia záujem, môže ich súd zbaviť rodičovských práv a deti potom čakajú než si ich adoptuje1 nová mama s otcom.

Ak sa vám nedarí stať sa mamou a otcom, možno, že práve na vás čaká niekde bábätko, ktoré nutne potrebuje vašu materskú lásku. Vzájomne si toho môžete toľko dať. Viac informácií o možnostiach adopcie či pestúnstva nájdete v našej wiki.

<< Späť do kategórie Snažíme sa

Súvisiace články

Pomohol ti tento článok?
 / Nie