Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Jonášova metóda

Jonášova metóda počatia je jednou z metód počatia, ktoré bývajú označované ako prirodzené. Metóda svoj názov získala podľa zakladateľa, ktorý ju objavil a tiež spísal. O koho ide? Ide sa o MUDr. Eugena Jonáša, slovenského lekára, ktorého mnohé zdroje označujú ako geniálneho muža, ktorý bol za svoj prínos dokonca 2x nominovaný (prvýkrát v roku 1970, druhýkrát v roku 2000) na Nobelovu cenu (ani raz však nomináciu nepremenil). Doktor Jonáš bol silne veriaci človek a svoju metódu počatia vymyslel v čase, keď v Maďarsku došlo k uzákoneniu potratov (v roku 1956). Keďže potrat vnímal ako vraždu, jeho hlavným cieľom bolo zamedziť nechceným tehotenstvám. Za svoj život vydal doktor Jonáš niekoľko publikácií a jeho poznatky boli odprednášané na mnohých svetových lekárskych kongresoch. Jeho myšlienky sú dodnes využívané na špičkových klinikách v mnohých krajinách (napr. kliniky v Moskve či Budapešti).
Jonášova metóda

Ako Jonášova metóda počatia vlastne funguje?

Jonášova metóda počatia funguje na úplne inom princípe ako vypočítavanie plodných dní v tradičnom gynekologickom odvetví, na ktoré sme zvyknutí. Kým gynekológovia určujú plodné a neplodné dni podľa menštruácie a ženinho menštruačného cyklu, doktor Jonáš vychádzal z astrologického spojenia ženy s Mesiacom. Jeho metóda vychádza z predpokladu, že žena môže otehotnieť v čase, keď sa Slnko a Mesiac nachádza práve v takom postavení, v akom boli vo chvíli, keď sa narodila. Mesačné fázy sa opakujú pravidelne každých 29 až 30 dní a väčšinou sa nekryjú s menštruačným cyklom ženy. Tieto dva cykly sa teda väčšinou vzájomne nekryjú, ale čas od času sa zídu - a v túto dobu má žena najvyššiu pravdepodobnosť otehotnenia.
Jonášova metóda vychádza z astrologického spojenia ženy a mesiaca

Pán doktor Jonáš svoje výpočty overoval rozsiahlym výskumom, ktorý trval 35 rokov. Autor metódy potvrdil úspešnosť v 98%, čo je maximum v oblasti prírodných vied a medicíny.

Otehotnenie podľa Jonášovej metódy je však možné iba v prípade, keď neexistuje nejaká fyziologická príčina neplodnosti ako u ženy (napr. zrasty na vaječníkoch), tak samozrejme aj u muža (napr. veľmi zlý spermiogram, ktorý vylučuje počatie prirodzenou cestou).

A čo o svojej metóde hovorí samotný tvorca? Prečítajte si, z akých najčastejších dôvodov sa na neho ženy obracali a ako sa ich motivácia menila v priebehu rokov. "Keď som začínal, svetovým hitom bol výpočet, kedy počať, aby sa narodil chlapec a kedy dievča. Dnes to však nikoho nezaujíma. Priania žien sa týkajú dvoch základných oblastí – asi 45 percentám sa nedarí otehotnieť, ďalších 45 percent síce otehotnieť vie, ale potratí, má s tehotenstvom komplikácie či dieťa s vývinovými chybami. Takýchto detí a problémov s otehotnením je dnes viac ako v minulosti, lebo ženy viac rodia vo vyššom veku. Zvyšnú časť prianí žien, s ktorými sa na mňa obracajú, tvoria požiadavky na výpočet plodných dní kvôli prirodzenej antikoncepcii. Sťažujú sa na vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie. Hovoria, že ak by vedeli o mojej metóde skôr, obrátili by sa na mňa."

Aké údaje potrebujeme poznať, aby sme mohli použiť Jonášovu metódu počatia?

Ak chceme využiť Jonášovu metódu počatia, je možné využiť napr. služby Centra Jonas či sa spojiť s niektorým z astrológov, ktorí sa touto metódou zaoberajú. Počítajte však s tým, že vyššie uvedené služby sú platené. Ak sa vám nechce platiť odborníkom, a napriek tomu by vás zaujímali plodné dni vypočítané touto metódou, môžete využiť kalkulačku na internete (nájdete na niekoľkých stránkach - napríklad tu v češtine). Potom už vám stačí len pár konkrétnych údajov:

 • dátum a rok narodenia ženy
 • presný čas narodenia ženy (čím presnejšie tento údaj viete, tým presnejší výpočet môžete očakávať)
 • miesto narodenia ženy (mesto, prípadne časové pásmo)
 • rok, pre ktorý chcete spočítať plodné dni podľa Jonášovej metódy

Prečo pri využití Jonášovej metódy počatiu nie sú potrebné dáta od mužov?

Dátum narodenia muža v prípade využitia Jonášová metódy nie je vôbec potrebný, a to z jedného prostého dôvodu. Táto metóda totiž rešpektuje iba prirodzený cyklus ženy. Ak je jej krivka zdravá, bude zdravé aj dieťa (a naopak). Muž žiadny cyklus nemá - je možné odobrať mu spermie, zmraziť ich a po sto rokoch ešte len využiť. Kdežto u ženy platí "tu a teraz".

Kedy využiť Jonášovu metódu - rozpísať jednotlivé body

 • pri plánovaní počatia - ak chce žena otehotnieť, je dobré vedieť, kedy sú jej plodné dni.
 • pri neplodnosti1 - ak máte problémy s počatím, je určite dobré vyskúšať všetky možnosti prirodzeného počatia. Jednou z nich je práve Jonášova metóda prirodzeného počatia, ktorá korešponduje s prirodzeným cyklom ženy v spojení s astrológiou.
 • pre určenie termínu narodenia životaschopného dieťaťa - v poslednej dobe sa čoraz viac objavujú prípady, keď žena síce otehotnie, ale o dieťatko v niektorej fáze tehotenstva príde. Jonášova metóda prirodzeného počatia vypočítava okrem iného aj napäťové faktory, ktoré signalizujú, kedy bude tehotenstvo prebiehať dobre a kedy nie.
 • pre výber pohlavia dieťaťa - pri využití Jonášovej metódy počatia je možné vychádzať z predpokladov počatia určitého pohlavia. Stačí len využiť výpočet na kalkulačke, ktorý vám spočíta aj pravdepodobné pohlavie počatého dieťaťa v konkrétnom plodnom dni.
 • ako antikoncepčná metóda - vo vyššie uvedených riadkoch ste mali možnosť dočítať sa o tom, že metódu pán doktor Jonáš vyvinul práve kvôli zamedzeniu nechceným tehotenstvám. Pri riadení sa pokynmi Jonášovej metódy si môžete zistiť plodné a neplodné dni a túto znalosť potom využiť pri sexuálnych stykoch.

A ako teda na to?

Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako sa to robí. Ako príklad využijeme Katku. Katka sa narodila 10. septembra v roku 1990. Pri jej narodení v Zlíne hodiny ukazovali časový údaj 14 hodín a 14 minút. Katka potrebuje zistiť plodné dni pre rok 2018.

Jonášova metóda

Najprv je teda potrebné zadať požadované údaje do tabuľky a potom kliknúť na tlačidlo "Vypočítajte plodné dni".

Po odoslaní údajov sa nám vo veľmi krátkej dobe objaví presný výpočet:

Jonášova metóda

Z obrázku je jasne viditeľné, že sa nám objavia presne vypočítané plodné dni, ktoré sú najvhodnejšie na otehotnenie podľa ženinho astrologického cyklu. Ako ďalší údaj nasleduje pravdepodobnosť pohlavia dieťaťa, ktoré bude v konkrétnom plodnom dni počaté. Ako veľmi zaujímavé sa javia aj napäťové aspekty - ich interpretácia už nie je najjednoduchšia, však platí pravidlo, že čím menej napäťových aspektov sa v konkrétnom plodnom dni vyskytuje, tým vyššia je šanca počať a donosiť zdravé dieťa. Pohlavný styk by mal ideálne prebehnúť 12-24 hodín pred termínom pre počatie.

Video (SK): Ako otehotnieť? Všetko o tajomnej metóde, ktorá funguje 60 rokov.

Viac o Jonášovej metóde na modrykonik.sk:

Použité zdroje

 1. http://www.futurebaby.estranky.cz/clanky/jonasova-metoda.html
 2. http://astrologie.najdise.cz/plodne-dny/jonasova-metoda-poceti
 3. https://www.centrumjonas.com/cs/dr-jonas
 4. http://www.pluska.sk/izdravie/zenska-zona/problem-pocatim/exkluzivne-doktorom-jonasom-otehotniet-...
 5. http://astrologie.najdise.cz/plodne-dny/jonasova-metoda-poceti?narozeni_den=19&narozeni_mesic=09&...
 6. http://www.futurebaby.estranky.cz/clanky/jonasova-metoda.html

Použité zdroje obrázkov

 1. http://astrologie.najdise.cz/plodne-dny/jonasova-metoda-poceti
 2. https://pixabay.com/sk/pozadia-astrológia-béžový-kalendár-1874722/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s Jonášovou metódou

Máš skúsenosť s Jonášovou metódou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť